مهم‌ترین اخبار اقتصادی و بورسی یکشنبه 18 مردادماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 27 واحد نزول کرد و به رقم 65،973 واحد رسید . همراه با 35 واحد بیشترین تاثیر منفی و تاپیکو با 33 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 70.7 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 3.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم 772 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 66.9 میلیارد تومان رسید که ذوب با 16.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهمترین اخبار اقتصادی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان سؤال ملی مهرداد بذرپاش نماینده تهران از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی را مورد بحث و بررسی قرار دادند .بذرپاش در این سؤال از وزیر اقتصاد پرسید : 1- علت عدم اجرای مصوبه گشایش LC با پرداخت 30٪ دولت توسط بانک‌ها چیست؟ 2- آخرین وضعیت درآمدهای مالیاتی در سال 1392 به چه میزان است؟بذرپاش پس از استماع توضیحات وزیر از پاسخ‌های وی قانع نشد و خواستار رأی‌گیری از نمایندگان در صحن علنی شد .

وکلای ملت نیز با 80 رأی موافق، 105 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 211 نماینده حاضر در صحن علنی از پاسخ‌های وزیر اقتصاد قانع نشدند و بدین ترتیب وزیر اقتصاد سومین کارت زرد خود را از پارلمان دریافت کرد .طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان، در صورتی که در هر دوره مجلس وزیری 3 بار از نمایندگان کارت زرد دریافت کند، زمینه استیضاح وی در پارلمان فراهم می‌شود .

جهانگیری روز گذشته در جریان بازدید از خبرگزاری «ایسنا» به مناسبت روز خبرنگار،درخصوص شکایت رئیس دولت دهم از وی گفت: این پرونده در حال حاضر در دستگاه قضایی است و می‌توانید از این دستگاه پرس‌وجو کنید .

همچنین معاون اول رئیس‌جمهوری بابیان اینکه در شرایط پساتحریم منابع خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور مورد توجه است، گفت: هنر دولت این است که از این منابع به درستی استفاده کند و مانع بروز آسیب‌هایی شود که در گذشته وجود داشت. وی درخصوص برنامه‌های دولت در دوران پساتحریم نیز افزود: برای این دوران، دولت برنامه دقیقی تهیه کرده است.

وی ادامه داد: دولت مکلف شده تا این منابع در جهت پیشرفت و اشتغال حرکت کند و امیدواریم سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در کشور ایجاد شود تا منجر به توسعه کشور شود که یکی از مولفه‌های آن آزاد شدن منابع بلوکه شده کشور است. معاون اول رئیس‌جمهوری در پاسخ به اینکه دولت چه برنامه‌ای برای مبازره با فساد دارد، گفت: سامانه الکترونیکی تهیه شده تا موضوعات مرتبط با فساد را کنترل کند برای مثال اینکه در گذشته ارز دولتی برای ورود کالایی تخصیص داده می‌شد که معلوم نبود کالا وارد شده یا نه و یا اگر وارد شده همان کالا یا کالای دیگری بوده است در دوره جدید مورد پیگیری قرار خواهد گرفت .

مهم ترین اخبار سیاسی

جان كري، وزير خارجه ايالات‌متحده به شدت از 2 هم‌حزبي خود به دليل مخالفت با توافق هسته‌اي انتقاد كرد باوجود مخالفت دو تن از نمایندگان بلندپايه دموکرات با توافق هسته‌ای ایران، دموکرات‌های آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند «آرای کافی» برای اینکه توافق هسته‌ای با ایران از بازنگری کنگره جان سالم به در ببرد را در اختیار دارند.

کاخ سفید نیز اعلام کرده به‌طور خاص نگران نیست که تصمیم شومر، سناتور بانفوذ و سومين دموکرات برجسته كنگره، مشوق مخالفت با توافق هسته‌ای وین شود. چاک شومر و اليوت انگل که هر دو به نمايندگی از حوزه‌های ايالت نيویورک در کنگره حضور دارند، روز پنج‌شنبه اعلام کردند با توافق هسته‌ای ايران مخالف هستند.

مخالفت این نمایندگان دموکرات، این گمانه زنی را مطرح کرد که شاید باراک‌اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نتواند آرای لازم دموکرات‌ها را برای وتوی رای منفی مخالفان توافق در کنگره کسب کند. نمايندگان کنگره آمریکا تا روز ۱۷ سپتامبر (26 شهریور) فرصت دارند به توافق هسته‌ای ايران و 6 قدرت جهانی رای مثبت يا منفی دهند يا حتی تصميم بگيرند رای ندهند. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در تلاش است تا آرای کافی را از هم‌حزبی‌های دموکرات خود برای سد کردن تلاش‌های جمهوری‌خواهان به دست بیاورد .

گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

گروه خودرو و ساخت قطعات که در معاملات امروز آن اندکی بهبود در تقاضا را شاهد بودیم از ساعت اولیه بازار به تدریج با افت قیمت همراه شد، اما در نهایت با قیمت پایانی در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان دادند. خودرو که در محدوده منفی معاملات خود را آغاز کرده بود با حمایت حقوقی ها به محدوده صفر تابلو رسید و تا پایان بازار حجم معاملاتش به 5.8 میلیون سهم رسید که بیش از 70% آن توسط سهامداران حقوقی خریداری شد.

خپارس بیشترین معاملات گروه را داشت. خکمک پس از عرضه صف خرید خود در میانه بازار معاملات خود را با کاهش قیمت ادامه داد. ختوقا در محدوده صفر تابلو معاملات کم حجمی داشت. خمحور گزارش سه ماهه خود را اصلاح کرد و سود هر سهم سال مالی 94 را با 21 ریال افزایش مبلغ 31 ریال اعلام کرد که این افزایش به دلیل تغییر در درامد حاصل از سرمایه گذاری ها بود.

در گروه فلزات اساسی، ذوب امروز نیز با بیش از 50 میلیون صف خرید آغاز به کار کرد پس از عرضه حدود 60 میلیون سهم و عرضه صف خود مجددا در قیمت 221 تومان صف خرید تشکیل داد؛ در این نماد حدود 73 هزارسهم معامله شد که حقوقی عرضه کننده 67 درصد آن بود. فملی در محدوده صفر تابلو معاملات متعادلی داشت و با معامله 7.4 میلیون سهم دومین نماد مثبت تاثیر گذار بر شاخص بود. فنوال، فپنتا و فنورد دیگر نمادهای مثبت گروه بودند که در ین بین فنوال با صف خرید به معاملات خود پایان داد.

در گروه ساختمانی ثشاهد در محدوده صفر تابلو بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ از 19 میلیون سهم معامله شده در این نماد حدود 16 میلیون مربوط به معامله بلوکی بین دو سهامدار حقوقی بود. در دو نماد ثاژن و ثغرب نیز شاهد تشکیل صف خرید کم حجمی بودیم. اغلب نمادهای گروه در محدوده منفی معاملات خود را دنبال کردند.

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نماد حفارس با صف خرید بسته شد . نماد حکشتی بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود که توانست بیش از 2 میلیون سهم معامله شود .

در گروه بانکی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم همچنین بانک خاورمیانه که مثبت معامله شد در آخر با صف خرید 3 میلیونی بسته شد و جزء یکی از پر تقاضاترین نماد امروز بازار بود . بانک صادرات که بیش از 43 میلیون سهم معامله شد در آخر در محدوده صف تابلو به کار خود پایان داد .

 مدیرعامل بانک حکمت ایرانیان جدیدترین اخبار رسمی و برنامه های آینده این بانک فرابورسی را اعلام کرد و از راه اندازی سوئیفت در اردیبهشت خبر داد .

در گروه محصولات شیمیایی  بیشتر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شیران ، شفارا با صف فروش بسته شدند . معاملات پتروشیمی جم نیز در معاملات امروز به بازار دوم بورس انتقال پیدا کرد .

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) ؛ احمد مهدوی، با اشاره به خبر تصویب آیین نامه قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها در دولت که در روزهای گذشته منتشر و با گمانی زنی های مبنی بر تعیین نرخ 13 سنتی همراه شده است ، اظهار داشت: متاسفانه برخی به دنبال ایجاد حاشیه بوده و با اعلام نرخ های غیر واقعی سعی در فراهم کردن زمینه فشار بیشتر بر صنعت پتروشیمی هستند.

وی ادامه داد: در جریان مصوبه هفته پیش دولت بخشی از آیین نامه قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها که مربوط به کلیات است، تصویب شده که به دلیل نهایی نشدن قیمت خوراک کامل نیست .از سوی دیگر در جلسه هیات دولت علاوه بر اینکه وزارت نفت قیمتی را برای نرخ خوراک تعیین نکرده بود ، دولت هم تاکید کرده است قیمت گذاری خوراک باید طبق قانون مصوب مجلس تعیین شود .

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اشتیاق ایران برای توسعه صنایع حد واسط و تکمیلی پتروشیمی گفت: ایران تمایل دارد در زمینه تجاری سازی دانش فنی فرآیندهای حدواسط به صورت مشترک با شرکتهای ژاپنی همکاری کند .محمدحسن پیوندی در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که شرکتهای ژاپنی علاقمند به حضور در پتروشیمی ایران هستند، پیش بینی کرد شرکتهای ژاپنی طی ٦ ماه آینده با حذف تحریمهای بین المللی در صنعت پتروشیمی ایران حضور یابند.

مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از پیشرفت فیزیکی بیش از ٩٦ درصدی فاز نخست نیروگاه پتروشیمی دماوند خبر داد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس تهران هر روز, مهمترین اخبار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب