اخبار مهم و رویدادهای بورس دوشنبه 19 مرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 70 واحد نزول کرد و به رقم 65،903 واحد رسید . وبملت با 156 واحد بیشترین تاثیر منفی و همراه با 49 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 105 میلیارد تومان رسید که بموتو با 19 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 1.5 واحد رشد کرد و به رقم 774 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و هرمز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 75.1 میلیارد تومان رسید که ذوب با 3.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

روزنامه لبنانی السفیر با اشاره به سفر آتی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به کشورهای ترکیه، لبنان و سوریه نوشت: وزیر امور خارجه ایران ضمن تلاش برای تقویت روابط با همسایگان، ایجاد منظومه منطقه ای متحد جهت مبارزه با تروریسم را دنبال می کند . السفیردر شماره روز دوشنبه خود با تاکید به اینکه ثبات لبنان اولویت ایران است، نوشت: دکتر ظریف فردا -سه شنبه- در چارچوب سفری منطقه ای که ازکشورهای عرب حوزه خلیج فارس شروع شده و با دیدار از ترکیه ، لبنان و سوریه ادامه می یابد، وارد بیروت می شود .

این روزنامه افزود: ایران بعد از اطمینان ازشروع مرحله ای جدید در منطقه بعد از توافق هسته ای با گروه 1+5، فعالیت های دیپلماتیک خود را برای تشریح این توافق، بازسازی و تقویت روابط با کشورهای همسایه، ایجاد یک منظومه منطقه ای متحد برای مبارزه با تروریسم و فراهم ساختن شرایط حل پرونده های منطقه ای به ویژه سوریه و یمن افزایش داده است .

این روزنامه لبنانی نوشت، منابع دیپلماتیک ایرانی در پاسخ به این سئوال که آیا امکان سفر ظریف به ریاض وجود دارد؟، گفتند که فکر انجام این سفر حتی قبل از توافق هسته ای وجود داشته است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، از رایزنی وزارت اقتصاد با نمایندگان برای منتفی شدن استیضاح علی طیب ‎نیا وزیر اموراقتصادی و دارایی خبر داد . علیرضا منادی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص تصویب استیضاح وزیر اقتصاد در نشست دیروز هیات رئیسه مجلس، گفت: برای وزیری که سه کارت زرد از مجلس دریافت می‌کند، استیضاح در اولویت قرار دارد .
نماینده مردم تبریز گفت: بلافاصله بعد از آنکه وزیر سومین کار را دریافت کرد، ۲۵ نفر امضای استیضاح طیب‌نیا را به هیات رئیسه ارائه دادند .وی ادامه داد: در این موارد هیات رئیسه علل استیضاح را پیگیری نمی‌کند، زیرا وزیری که سه بار کارت گرفته مستحق به جریان افتادن هر چه سریع‌تر استیضاح می‌داند . علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی روز گذشته به دلیل افزایش فشارمالیالتی بر اصناف سومین کارت زرد خود را از مجلس دریافت کرد .

حجم نوشته‌های منتشر‌شده در نشریات در مورد آثار اقتصادی رفع تحریم‌ها چشمگیر است. همه روزنامه‌ها و مجلات اعم از تخصصی و عمومی در این زمینه مقاله‌ها و یادداشت‌های بسیار نوشته‌اند . بیشترین آنها در فواید، آثار مثبت و پیش‌نیازهای بهره‌برداری موثر از این فرصت قلم زده‌اند و تعداد اندکی نیز به بهانه‌جویی پرداخته‌اند. صرف‌نظر از این موضع‌گیری‌ها، آنچه جلب نظر می‌کند، سهم عظیمی از مقالات است که موضوع‌شان بحث در مقدار منابع ارزی آزاد‌شده و چگونگی استفاده از آن در آینده است. سهم چشمگیر این نوشته‌ها، موید دو نکته مهم است .

اول، آنکه اهمیت واقعی این توافق بر همه کاملاً روشن نیست و بیشتر آن را در چارچوب‌های مالی و اقتصادی ارزیابی می‌کنند. حال آنکه از منظر فرصت‌های فراوانی که در کلیه جوانب اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، جغرافیایی و منطقه‌ای ایجاد خواهد شد، منافع اقتصادی در درجه نخست جای نمی‌گیرد. متخصصان سایر رشته‌ها نیز باید به آمادگی‌های لازم برای استفاده بهینه از آن اقدام کنند .دوم، تخمین منابع آزاد‌شده دامنه وسیعی بین 40 تا 150 میلیارد دلار را می‌پوشاند.

صرف‌نظر از این اختلاف فاحش که بحث در مورد آن در حوصله این یادداشت نیست، اشاره به چند نکته مفید به نظر می‌رسد . گرچه حتی سطح پایین تخمین‌ها یعنی 40 میلیارد دلار نیز از نظر کمی رقم قابل ملاحظه‌ای است و به چندین برابر درآمدهای ارزی سالانه بسیاری از کشورهای در حال توسعه بالغ می‌شود، ولی از نظر نسبی در اقتصاد ایران، به ویژه در مقایسه با سال‌های 1392-1388 رقمی چشمگیر نیست .فراموش نکنیم که در این دوره چهارساله حدود 400 میلیارد دلار ارز حاصل از صدور نفت وارد اقتصاد ایران شد. یعنی 10 برابر برآورد بانک مرکزی از منابع آزاد‌شده .

درس دوگانه‌ای که از این مقایسه می‌توان آموخت، آن است که اولاً انتظار معجزه‌ای اقتصادی نداشته باشیم. اقتصادمان اژدهای ارز خوار گرسنه‌ای شده است که این باده‌ها به مستی‌اش کفاف نمی‌دهد. ثانیاً و مهم‌تر از همه آنکه، شوربختانه شاهد آن بوده‌ایم که مدیریت نادرست اقتصادی می‌تواند ده‌ها برابر این ارزها را چنان مصرف کند که نتیجه‌اش رشد اقتصادی منفی، تورم تازنده، فساد حیرت‌انگیز و فقر عمومی باشد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه پالایشی شپنا با 4 درصد مثبت و در قیمت 2812 ریال بازگشایی شد و حدود 27 میلیون سهم در این نماد داد و ستد شد؛ 41 درصد خریداران این سهم سهامداران حقوقی بودند و عمده عرضه آن تسط سهامدارن حقیقی انجام شد.

این شرکت در گزارش عملکرد سه ماهه خود EPS سال مالی 94 را با سرمایه جدید 42 تومان اعلام کرد و طی این سه ماه توانست 72 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کند. شپنا دومین نماد مثبت تاثیر گذار بر شاخص بود. سایر نمادها اغلب در محدوده منفی معامله شدند. شبهرن که با حدود 4 میلیون صف فروش آغاز به کار کرده بود معاملات کم حجم خود را در محدوده صفر تابلو به پایان رساند.

گروه فلزات اساسی معاملات نسبتا متعادلی را آغاز کرد. ذوب پس از عرضه روز گذشته که عمدتا توسط سرمایه گذاری فرهنگیان انجام شده بود در محدوده 1.5 درصد معامله شد و حجم آن به 15.5 میلیون سهم رسید. معاملات مثبت فملی در محدوده صفر تابلو خاتمه یافت. فپنتا همچنان صف خرید گروه است. فسرب که در محدوده 2 درصد مثبت معاملات کم حجمی داشت، در 3 ماهه امسال به ازای هر سهم 56 ریال زیان شناسایی کرد و زیان سال مالی جاری را نیز بدون تغییر محسوسی 192 ریال پیش بینی کرد. فمراد پس از سه روز معامله مثبت امروز صف فروش شد. ارفع در ادامه روند نزولی خود امروز به 177 تومان نیز رسید.

در استخراج کانه های فلزی که امروز با عرضه همراه بود تنها کروی در دقایق پایانی معاملات به محدوده صفر تابلو رسید. این گروه همچنان در انتظار بازگشایی دوقلوهای سنگ آهنی پس از حدود یک ماه توقف است. رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس در خصوص متوقف ماندن این دو نماد گفت: ناشران این شرکت‌ها اعلام کرده اند با توجه به نامه وزارت صنعت و معدن و تجارت مبنی بر ارایه تخفیف 3 درصدی شرکت ها برای هر تن گندله و تاثیر با اهمیت این موضوع در گزارش های مالی نماد های معاملاتی متوقف شود. در حاضر نیز اعلام شده که هنوز معدنی ها با وزارتخانه مذکور به جمع بندی نهایی نرسیده اند .

در خبری دیگر، مدیر امور بازرگانی چادرملو در خصوص تاثیر اجرای توافق هسته ای بر این شرکت گفت: بسته به شرایط انتظار می‌رود بین 10 تا 20 درصد شاهد کاهش در هزینه‌های چادرملو به خصوص در حوزه‌های خرید تجهیزات و اجرای پروژه‌های توسعه‌ای باشیم .

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ریسک بالایی در زمینه خرید تجهیزات وجود دارد و به دلیل وجود واسطه‌ها هزینه اجرای طرح‌های توسعه نیز بیشتر می‌شود گفت: حدود 6 ماه زمان خواهد برد تا توافق هسته‌ای عملیاتی شود؛ در این زمان ما حداقل انتظار داریم که سوئیفت باز شود و فعالیت‌های بانکی برای ما آسان‌تر شود که هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است و امکان حواله مستقیم پول و گشایش ال‌سی وجود ندارد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز معاملات کم حجمی را شاهد بودیم همانند روز گذشته با افزایش قیمت معاملات خود را آغاز کردند و مجدد بدون تغییر محسوسی در قیمت پایانی معاملات خود را به اتمام میرسانند. ختوقا در سقف قیمت روزانه معامله شد. خکمک که امروز جهت تعدیل EPS متوقف شد در گزارش سه ماهه خود بابت هر سهم در سال جاری 94 ریال زیان اعلام کرد این در حالی است که در بودجه شرکت این مبلغ 14 ریال سود به ازای هر سهم بود. خکمک طی سه ماهه امسال نیز 23 ریال زیان به ازای هر سهم محقق ساخت.

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حفارس که مثبت و با صف خرید بسته شد سایر نمادها در این گروه تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند .

در گروه بانکی اکثر نمادها در این گروه شاهد معاملات منفی بودند و بانک کارآفرین کعه مثبت معامله شد با صف خرید بسته شد . بانک ملت که جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه خود بسته شده بود در ساعات پایانی معاملات بازگشایی شد در محدود منفی خود معامله شد .

رئیس کل بانک مرکزی با قدردانی از همکاری خوب بانک‌های ژاپنی با نظام بانکی کشورمان در دوره تحریم و به ویژه در دو سال اخیر، خواستار راه‌اندازی شعب بانک‌های این کشور در ایران شد .به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ولی الله سیف در دیدار هیات ۶۰ نفری اقتصادی ژاپن به سرپرستی معاون وزیر اقتصاد ژاپن، افزود: فرصت‌های جدیدی برای توسعه روابط اقتصادی میان ایران و ژاپن وجود دارد و ما از عملیاتی شدن این فرصت‌ها حمایت می کنیم .

مدیرعامل بانک ملت نقشه راه جهانی شدن بانک های ایرانی در وضعیت کنونی اقتصاد کشور را با ۵ راهکار ترسیم کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، طبق اعلام قبلی و رسمی ، قرار بود نخستین عرضه بلوکی سهام بانک سینا دیروز 18 مرداد در بورس انجام شود اما بدون اعلام دلیلی این عرضه با همان شرایط اعلامی به دوم شهریور موکول شده است .به این ترتیب بنیاد مستضعفان که به طور مستقیم 60 درصد سهام ” وسینا” را در اختیار دارد، اقدام به عرضه یک میلیارد و 700 میلیون سهم بانک سینا خواهد کرد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نمادهای شپارس ، شیراز ، شپمچا با صف فروش بسته شدند . نماد پترول با بیش از 5 میلیون سهم بیشترن حجم معامله را در این گروه دارا بود .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس, خبرهای بورسی و اقتصادی, خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب