مدیرعامل کارگزاری بانک پارسیان: چند توصیه مهم برای سهامداری در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

 یک فعال بازار سرمایه با بیان اینکه باید به شرکت‌های بورسی فرصت داد تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهند و افق بلندمدتی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت، گفت: سهامداران باید در شرایط فعلی از روش بنیادی برای خرید و فروش سهم استفاده کنند، زیرا تحلیل تکنیکال در این شرایط به ضرر سهامداران است.

ابراهیم عنایت – مدیرعامل کارگزاری بانک پارسیان – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، وضعیت فعلی بورس را مورد توجه قرار داد و گفت: خوشبختانه توافق هسته‌ای بعد از مدتها به سرانجام رسید، اما اینکه این توافق تا چه اندازه روی شرکتها اثرگذار باشد و موجب بهبود تولید و افزایش فروش آنها شود، به زمان نیاز دارد زیرا تحریم ها باید به صورت عملیاتی برداشته شود تا شرکتها بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را خریداری کنند و در بازار داخل و خارج بفروشند.

به گفته ی وی، مسائلی وجود دارد که به سرعت بعد از امضای توافق هسته‌ای حل نمی‌شود لذا باید به شرکتها زمان داد تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهند تا بتوانند تولید و فروش خود را بهبود دهند.

وی به روی آوری سهامداران به تحلیل تکنیکال تاکید کرد و گفت:سهامداران باید در شرایط فعلی از روش بنیادی برای خرید و فروش سهم استفاده کنند زیرا تحلیل تکنیکال در این شرایط به ضرر سهامداران است زیرا این تحلیل به درآمدهای آتی شرکتها می پردازد در صورتیکه اکنون شرکتها سودآور نبوده و این اتفاق رخ نداده است.

این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه باید به شرکتها فرصت داد و افق بلندمدت‌تری برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت، تصریح کرد: باید حداقل حدود یک سال و نیم صبر کرد تا اثر واقعی توافق هسته‌ای در شرکتهای بورسی از لحاظ درآمدی مشاهده شود اما این به معنی این نیست که بازار تا آن زمان منتظر بماند.

مدیرعامل کارگزاری بانک پارسیان خاطرنشان کرد:بنابراین اگر بازار ببیند مجددا فعالیت شرکتها آغاز شده و تولید و فروش آنها افزایش یافته است، شروع به خرید سهم می‌کند، لذا سهامداران در شرایط فعلی نباید از تحلیل تکنیکال برای تصمیم گیری استفاده کنند و صرفا تحلیل بنیادی و فاکتور زمان را در نظر بگیرند و بدانند کسی که صبر می‌کند مطمئنا در بازار برنده می‌شود.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: به عنوان مثال صنعت خودرو بعد از توافق هسته‌ای با رفت و آمد شرکتهای خارجی مواجه شد، اما تاثیر توافق بر این صنعت زمانی نمایان می‌شود که قراردادی در این خصوص منعقد شود تا بعد از آن تکنولوژی و دسترسی به بازارهای خارجی فراهم شود و این فرآیند یک شبه اتفاق نمی‌افتد که این فرایند شامل صنایع دیگر نیز می‌شود به طوری که شرکتهای پتروشیمی و سنگ آهنی می توانند صادرات خود را در شرایط بهتری انجام دهند لذا شرکتهای صادراتی، پتروشیمی و معدنی می توانند از این شرایط استفاده کنند.

عنایت تصریح کرد: اما این امر زمان بر است و باید تحریم‌ها با صورت عملیاتی برداشته شود که این فرآیند چند ماهی طول می کشد بنابراین می‌توان گفت که سال 1395 سال خوبی برای اقتصاد کلان و بازار سرمایه خواهد بود، زیرا در این زمان متغیرهای کلان اقتصادی رو به بهبود می رود و شرایط کلی اقتصاد آمادگی لازم را دارد تا از فرصت‌ها استفاده کند.

به اعتقاد وی، اگر این شرایط فراهم شود همه می‌توانند بازده خوبی کسب کنند زیرا بورس در شرایط فعلی در حال انتظار است و باید شرایطی مهیا شود تا شرکتها بتوانند بودجه 1395 خود را تغییر دهند و بودجه بهتری پیش بینی کنند.

این کارگزار بورس به رفتار فعلی بازار اشاره و اظهار کرد: بازار سرمایه در زمان توافق هسته‌ای 2 رفتار از خود نشان داد که یکی رفتار روانی و دیگری رفتار واقعی بود به طوری که بخش روانی قبل از اعلام توافق پیش خور شده بود، اما بعد از اینکه این توافق امضا شد و همه مطمئن شدند که کار انجام شده است، بخش احساسی تمام شد و بخش واقعی آن نمایان شد.

وی تاکید کرد:بنابراین در شرایط فعلی به زمان نیاز داریم تا تحریم‌ها برداشته شود و شرکتها به مراودات بین المللی و عقد قرارداد اقدام کنند. بنابراین اکنون زمان تجزیه و تحلیل واقعی است و باید شرکتهای مشاوره سرمایه‌گذاری و تحلیل‌گری شروع به تجزیه و تحلیل کنند و سرمایه‌گذاران با تجزیه و تحلیل وارد بازار شوند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آموزش نکات حرفه ای در بورس, سهامداران, نکات موفقیت تازه کارهای بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب