مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس و اقتصاد چهارشنبه 21 مرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 199 واحد نزول کرد و به رقم 65،703 واحد رسید . فارس با 48 واحد بیشترین تاثیر مثبت و وبملت با 38 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 33.9 میلیارد تومان رسید که بموتو با 18.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 8 واحد رشد کرد و به رقم 782 واحد رسید . مارون و پترول بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 33.9 میلیارد تومان رسید که ذوب با 1.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی 

تصمیم برای اصلاح نظام بانکی سالهاست که در دوره‌ها و دولت های مختلف مطرح و مورد توجه مدیران و کارشناسان ارشد بانکی قرار می گیرد . اما  تاکنون از قدرت برنامه ریزی و اجرایی کامل برخوردار نبوده است .

حال با ایجاد فصل نو در روابط بین ایران و سایر کشورها دولت یازدهم عزم خود را برای  اصلاح نظام بانکی جزم کرده است . به گزارش تابناک رئيس‏ جمهور اخیرا طی نامه ای  به معاون اول خود دستور داد  که برای ساماندهي اقتصادي و بانکي در حوزه‌هاي نظام بانکي، بازار سرمايه و انضباط مالي  کارگروه های ویژه ای را تشکیل دهد. با رسانه ای شدن این خبر کارشناسان این اقدام  را نشان دهنده نقش کلیدی مسائل اقتصادی در دولت تدبیر وامید  دانستند .

برخی از این  صاحب نظران ضمن اشاره به مشکلات موجود  ، بازنگری در نظام بانکی کشور و ساماندهی حرفه‌ای فعالیت بانک‌ها، را برای اصلاح نظام بانکی حایز اهمیت  می دانند واقداماتی که برای جلوگیری از فساد و رانت اقتصادی و نیز حمایت از تولید ، باید انجام گیرد را منوط به بازنگری در سیستم بانکی کشور می دانند.

روند کند رشد اقتصادی چین و افت فعالیت‌های بازرگانی این کشور در بخش‌های مختلف از جمله صادرات موجب شد تا مقامات این کشور به کاهش عمدی ارزش یوآن، واحد پول ملی خود روی آورد. بانک مرکزی چین (بانک مردم)، روز سه‌شنبه در مکانیسم برابری یوآن در برابر دلار آمریکا تغییر ایجاد کرد تا در بازار ارز، ارزش یوآن در برابر دلار 1.9 درصد کاسته شود.

بدین ترتیب یوآن به پایین ترین ارزش خود از سال 2012  تاکنون رسید .به نقل از یورونیوز، «فرانسیس لون»، کارشناس و مدیرعامل موسسه Securities Limited گفت: ارزش یوآن به دلار وابسته است. در نتیجه با این اقدام، محصولات صادراتی چین بسیار گران شده است. مطالعات نشان می دهد در 10 سال گذشته مخارج و هزینه ها 8.5 برابر شده است.

بنابراین هزینه تولیدات چین فقط کمی از آمریکا کمتر است. براساس آخرین آمارها، حجم صادرات چین در ماه جولای سال جاری در مقایسه با یک سال گذشته 8.3 درصد کاهش یافته است. چین امیدوار است با کاهش ارزش یوآن، بخش صادرات که موتور اقتصاد این کشور به‌شمار می رود، تقویت شده و روند رشد اقتصادی خود را افزایش دهد. دولت چین پیش بینی می کند رشد اقتصادی این کشور در سال 2015 به هفت درصد برسد که این رقم در مقایسه با سالهای گذشته افت زیادی دارد .

مهم ترین اخبار سیاسی

خبرگزاری اینترفکس به نقل از منابع آگاه گزارش داد وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه یا سه‌شنبه هفته آینده راهی پایتخت روسیه می‌شود . به گزارش فارس، پیش از این هم میخائیل بوگدانوف معاون وزیر خارجه و مشاور ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور خاورمیانه گفته بود که آقای ظریف هفته آینده به مسکو می‌رود .اینترفکس اشاره‌ای به دستور کار این سفر نکرده، اما انتظار می‌رود که مسئله بحران سوریه و ابتکار ایران از اصلی‌ترین موضوعات مورد بحث در سفر وزیر امور خارجه به روسیه باشد .

همزمان با دفاع رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای و تلاش برای جلب نظر هم حزبی‌های دموکرات خود در کنگره، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با دفاع از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ابراز نگرانی کرد اگر کنگره توافق هسته‌ای را رد کند، همه چیز غیرقابل پیش‌بینی خواهد شد .

به نقل از روزنامه لس آنجلس تایمز، هیلاری کلینتون که نامزد اصلی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا محسوب می‌شود، در یک سخنرانی تبلیغاتی در ایالت نیوهمشایر، قوی‌ترین دفاع خود را از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ارائه داد و ابراز نگرانی کرد که اگر کنگره با این توافق مخالفت کند، اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود و بر جایگاه آمریکا در جهان تاثیر خواهد گذاشت.

کلینتون افزود: «اروپایی‌ها، روس‌ها و چینی‌ها خواهند گفت که ما در کنار آمریکایی‌ها ایستادیم، با آمریکایی‌ها موافقت کردیم، به این توافق دست یافتیم، اما فکر می‌کنم، رئیس‌جمهوری آنها (آمریکایی‌ها) نمی‌تواند سیاست‌های خارجی را تعیین کند و این پیام بسیار بدی برای جهان به سرعت در حال تغییر و غالبا بی‌ثبات است .»

در گروه های مختلف بورس چه خبر بود؟

در بازار کم حجم و بی رمق امروز بیشترین ارزش معاملات مربوط به گروه ماشین الات و دستگاه های برقی بود. بسویچ و بترانس نمادهای مثبت گروه بودند و مابقی نمادها معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. بسویچ در قیمت 4815 ریال با تقاضای سهامداران حقیقی مواجه بود. در بترانس حدود 2.5 میلیون سهم عرضه شد که 73 درصد آن از سوی سهامداران حقوقی بود. بموتو با حجم معامله 28 میلیونی در بازه منفی مابین سهامدارن حقوقی پرحجم ترین نماد گروه بود.

گروه خودرو و ساخت قطعات کمی با عرضه همراه بود و تقریبا تمامی نمادهای گروه در بازه منفی معاملات خود را دنبال کردند. خودرو تا محدوده 1.5 درصد منفی نیز معامله شد و در نهایت قیمت پایانی آن در محدوده صفر تابلو به 269 تومان رسید.

در خکاوه 11 میلیون سهم در محدوده 99 تومان معامله شد؛ 95 درصد این حجم توسط سهامداران حقیقی خریداری شد؛ بانک قوامین نیز همچنان خریدار این سهم است. در نمادهای قطعه ساز معاملات منفی خمهر و پدرخش در پایان بازار به منظور تصمیم گیری جهت افزایش سرمایه متوقف شد. ختور عملکرد سه ماهه خود را منتشر کرد و طبق آن 49 ریال سود به ازای هر سهم طی این دوره شناسایی کرد و EPS سال جاری را نیز بدون تغییر همان مبلغ 267 ریال اعلام کرد.

در گروه فلزات اساسی معاملات نوسانی ذوب در محدوده منفی به  6.7 میلیون سهم رسید. فملی از جمله نمادهای منفی تاثیرگذار بر شاخص به 150 تومان رسید. فولای، فپنتا و فنور از نمادهای مثبت گروه بودند. در مقابل معاملات فروس، فمراد و فولاژ با صف فروش همراه بود.

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حفارس که مثبت معامله و با صف خرید بسته شد سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . همچنین شرکت حسینا طی اطلاعیه ای در مورد وضعیت مشارکت با شرکت های خارجی اعلام نموده است که این شرکت هیچگونه قراردادی با شرکت خارجی برای انجام کار مشترک تا این تاریخ به امضا نرسانیده و صرفا توافق گردیده که طرفین یکدیگر را ارزیابی و آنالیز نمایند .

در گروه بانکی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند . بانک صادرات و بانک ملت جزء نمادهای منفی این گروه بودند بانک صادرات بیش از 35 میلیون سهم معامله شد که پر حجم نرین نماد این گروه بود .

در خبری به نقل از خبرگزاری فارس داشتیم که با ابلاغ آیین‌نامه اجرایی بند «پ» ماده ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت ‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور موسوم به قانون خروج از رکود، بانک‌ها مکلف شدند تا پایان سال 94 فهرست جزئیات املاک غیرمنقول خود را به بانک مرکزی ارائه کنند.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای شیران و شپارس با صف فروش بسته شدند . نماد پاکشو که مثبت معامله شد جزء نمادهای پرتقاضای بازار بود .

مدیرعامل پتروشیمی بوشهر از پیشرفت فیزیکی ٤٨ درصدی فاز نخست این طرح خبر داد و گفت: هم اکنون فاینانس خارجی فاز دوم این طرح نیز مراحل نهایی خود را طی کرده و به زودی عملیاتی می شود.

در خبری داشتیم که یک مشاور سرمایه گذاری درباره افزایش سرمایه ۱۰۱ درصدی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از محل سود انباشته دو هزار و ۷۱۵ میلیارد تومانی اظهارنظر کرد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب