مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس شنبه 24 مرداد ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 389 واحد نزول کرد و به رقم 65،314 واحد رسید . تاپیکو با 75 واحد و شپنا با 50 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 106.1 میلیارد تومان رسید که وبملت با 2.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 8 واحد نزول کرد و به رقم 773 واحد رسید . مارون و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 38.2 میلیارد تومان رسید که ذوب با 1.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم‌ترین اخبار اقتصادی 

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌ خارجی اتاق ایران گفت: سوئیسی‌ها مایل هستند در حوزه صنایع کوچک و متوسط با بخش خصوصی ایران سرمایه‌گذاری کنند .سیدحسین سلیمی در گفت‌وگو با فارس، در مورد لغو تحریم‌های ایران از طرف سوئیس که روز گذشته اعلام شد، اظهار داشت: قرار است تحریم‌های سازمان ملل طی یک زمان بندی تا 15 سپتامبر لغو شود که به صورت خودکار تحریم های کل اتحادیه اروپا تا آن زمان لغو خواهد شد، اما سوئیس در این میان پیش‌دستی کرده و پیش از موعد ترجیح داده است تا تحریم های ایران را لغو کند .

وی با اشاره به اینکه طبق آخرین آمار سال گذشته رقمی حدود 4 تا 5 میلیارد دلار واردات از سوئیس به ایران انجام شده است، خاطرنشان کرد: بیش از 90 درصد از این رقم مربوط به واردات گندم از این کشور بوده که متأسفانه به دلیل تحریم های بانکی، انتقال پول از طریق شخص ثالث و صرافی‌ها انجام می‌شد که هزینه زیادی را بر دوش می‌گذاشت .سلیمی تصریح کرد: از روز گذشته تحریم‌های سوئیفت بانکی سوئیس برداشته شده و بازرگانان و افراد دو کشور می‌توانند نقل و انتقال پول را از طریق بانک انجام دهند .

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری اتاق ایران در پاسخ به اینکه تحریم‌های ایران از سوی سوئیس شامل چه مواردی بوده و اکنون در چه حوزه‌هایی تأثیرگذار خواهد بود، گفت: سوئیس در حوزه ماشین‌آلات صنعتی و ماشین‌آلاتی که قطعات خودرو و لوازم خانگی را تولید می‌کنند، بسیار سرآمد است و از دیروز خبر رسیده است که شرکت‌های سوئیسی در این حوزه مایلند زودتر کار خود را با ایران آغاز کنند که می‌تواند تأثیر مثبتی در حوزه قطعه‌سازی و کیفیت قطعات خودرو و لوازم خانگی داشته باشد .

در خبری شنیدیم که ، جرج سورس سرمایه گذار معروف امریکایی سبد سهام خود را از شرکت های نفتی و انرژی خالی کرد .بر اساس این گزارش، کاهش رشد اقتصادی در چین و اوضاع نابسامان بورس این کشور نیز موجب شد سورس، به سهام علی بابا نیز اطمینانی نداشته باشد و تمام سهام این شرکت را به فروش برساند .این در حالی است که صندوق سرمایه گذاری وی حدود 370 میلیون دلار سهام علی بابا را به خود اختصاص داده بود و در 30 ژوئن این تعداد را به 4.9 میلیون دلار کاهش داد .سهام علی بابا که یکی از پرطرفدارترین سهام سال گذشته بود از ماه نوامبر تا به حال 100 میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد .

مهم ترین اخبار سیاسی

اریک ریکنالد لوبوک» ملقب به لرد «اووبری» عضو ارشد مجلس اعیان انگلستان در گفت وگو با ایرنا پیش بینی کرد که ظرف چند ماه آینده بازگشایی سفارت خانه انگلیس در تهران که روند آن شروع شده است، تحقق یابد .وی گفت: بازگشایی سفارت انگلیس در تهران برای اساس تشریفات خاصی در حال انجام است . در این زمینه برخی مشکلات فنی وجود دارد که امیدواریم ظرف چند ماه آینده برطرف شوند .این نماینده 86 ساله پارلمان انگلیس بیان داشت: ‘آن( بازگشایی سفارت ) برنامه ریزی شده است و اتفاق خواهد افتاد و سبب نزدیک تر شدن و روابط میان لندن و تهران خواهد شد .

‘وی افزود: با بازگشایی سفارت شاهد گسترش تماس های رسمی و نیز افزایش قابل توجه سفر گردشگران انگلیسی به ایران خواهیم بود .این نماینده پارلمان انگلیس با استقبال از توافق هسته ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در وین گفت:’ این توافق یک موفقیت واقعی بشمار می آید که سبب تسهیل در توسعه روابط بسیار نزدیک ایران و انگلیس می شود .’نماینده مجلس اعیان انگلیس تصریح کرد: ‘من معتقدم آینده ای بزرگ در انتظار روابط ایران و انگلیس است . ‘

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟ 

در گروه نفت و پالایشی که همچنان در انتظار بازگشایی نمادهای متوقف است، شپنا با 8 میلیون معامله در کف قیمتها دومین نماد منفی تاثیرگذار بر شاخص بود. شبهرن و شنفت با صف فروش معاملات خود را به پایان رساندند.

در گروه فلزات اساسی، تقریبا تمامی نمادهای گروه در رنج های منفی معامله شدند. در نماد فملی امروز از عرضه حقوقی ها خبری نبود، اما همچنان معاملات این سهم با کاهش قیمت همراه است؛ فملی با قیمت 147 تومان و حجم معامله 3 میلیونی به کار خود پایان داد. ذوب آهن گزارش تولید و فروش تیرماه خود را منتشر کرد و طی این یکماه توانست 119 هزار تن از حدود 175 هزار تن محصول تولیدی خود را به فروش برساند؛ معاملات این نماد نیز تا مرز صف فروش معامله شد. معاملات مثبت فمراد تا آستانه صف خرید پیش رفت. در هرمز که با 3 درصد کاهش همراه بود حدود 1.3 میلیون سهم در میان سهامدارن حقیقی آن مبادله شد.

در خبرهای این گروه، مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان و آلبرتو ايپرتي، مديرعامل شرکت تاميني ايتاليا (که سابقه همکاری 15 ساله را با فولاد مبارکه دارد)، تفاهمنامه همکاري در زمينه انتقال دانش فني، ساخت و تعمير و نگهداري ترانسفورماتورهاي موجود در گروه هلدينگ فولاد مبارکه امضا کردند.

مديرعامل شركت ملی صنایع مس ایران از توقف پروژه‌های غير سودآور با 2090 ميليون يورو صرفه جويی خبر داد. ایشان با بیان اینکه بسیاری از این پروژه‌ها در دوره درآمدزایی بالای شرکت مس تصویب شده گفت: این يكی از اقداماتی است كه شركت ملی مس ايران در شرايط بحران صنعت مس در دستور كار خود قرار داده است.

در استخراج کانه های فلزی که معاملات منفی را دنبال کردند تنها نماد کبافق در میانه بازار وارد فاز مثبت شد و  تا محدوده 4 درصد نیز رشد داشت. در این گروه، کچاد نیز بالاخره گزارش سه ماهه خود را ارائه داد و بر اساس آن سود هر سهم سال مالی 94 را با 21 درصد تعدیل منفی 516 ریال پیش بینی کرد که طی این سه ماه توانست 34 درصد این مبلغ معادل 177 ریال سود شناسایی کند. طبق این گزارش، دلیل عمده این تعدیل منفی کاهش فروش عمدتا به خاطر کاهش نرخ های فروش و نیز کاهش 65 درصدی درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها می باشد.

فولاد نیوز، از کاهش 34 درصدی صادرات سنگ آهن در چهارماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته و در نتیجه کاهش 65 درصدی درآمد صادراتی سنگ آهن خبر داد. افت قیمت جهانی سنگ آهن باعث کاهش صادرات و به نفع ذخایر معدنی کشور شده است؛ در این راستا دولت در سال جاری درصدد کاهش حقوق دولتی است و وعده‌هایی مبنی بر برداشتن قیمت دستوری به فعالان صنعت سنگ آهن داده شده است.

از طرف دیگر با وجود کاهش صادرات سنگ آهن همچنان مباحثی درمورد تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تعیین عوارض صادراتی در راستای جلوگیری از خام فروشی مطرح شده بود اما رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) ضمن رد تعیین عوارض صادراتی برای خام‌فروشی سنگ‌آهن اعلام کرد که به دلیل افت قیمت‌ها در بازار جهانی، در شرایط کنونی سنگ‌آهن صادر نمی‌شود .

امروز همچنین خبری داشتیم از آمادگی ژاپنی ها برای فاینانس طرح های معدنی ایران؛ به گزارش فولاد نیوز،‌ دو گروه از شرکت های ژاپنی در دیدار با رییس هیات عامل ایمیدرو آمادگی خود را برای حضور طرح های معدنی و صنایع معدنی ایران اعلام کردند .

در گروه خودرو و ساخت قطعات که امروز نیز با کاهش قیمت همراه بود خودرو به 258 تومان رسید. در معاملات منفی و نوسانی خپارس حدود 19 میلیون سهم معامله شد و در نهایت قیمت پایان آن بدون تغییر نسبت به روز گذشته به 907 ریال رسید. از 5.5 میلیون سهم معامله شده درخبهمن نیز 82 درصد توسط سهامداران حقوقی خریداری شد؛ معاملات این نماد اغلب در محدوده صفر تابلو دنبال شد. در قطعه سازها خفنر با تقاضا همراه بود. ختور که طی سه ماهه امسال 49 ریال از 267 ریال سود پیش بینی شده سال جاری را محقق کرده، معاملات کم حجم خود را در محدوده صفر تابلو به پایان رسایند.

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌ خارجی اتاق ایران از تمایل سوئیس برای سرمایه گذاری در صنایع کوچک و متوسط ایران خبر داد. ایشان در ادامه افزود: سوئیس در حوزه ماشین‌آلات صنعتی و ماشین‌آلاتی که قطعات خودرو و لوازم خانگی را تولید می‌کنند، بسیار سرآمد است و از دیروز خبر رسیده است که شرکت‌های سوئیسی در این حوزه مایلند زودتر کار خود را با ایران آغاز کنند که می‌تواند تأثیر مثبتی در حوزه قطعه‌سازی و کیفیت قطعات خودرو و لوازم خانگی داشته باشد .

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای حتاید ، حفارس با صف خرید بسته شدند . نماد توریل که بیش از 2 میلیون سهم معامله شد بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

در گروه بانکی  نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و بانک صادرات که امروز شاهد معاملات منفی بود با 28 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه داشت .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ایرنا گزارش داد با توجه به اینکه اقتصاد ایران از 23 تیرماه و همزمان با اعلام برجام، در انتظار تغییر چهره است نظام بانکی نیز در تلاش است تا از این غافله عقب نماند. لذا برهمین اساس اقدامات خود را برای ورود به دنیای بین الملل بانکی آغاز کرده است .

این امر تا بدانجا پیش رفته که مقام ارشد بانک مرکزی در هفته های اخیر اعلام کرده با توجه به قانون جذب سرمایه گذاری خارجی در دولت های هفتم و هشتم و اجازه به بانک های خارجی برای خرید 40 درصد سهام بانک های ایرانی، قرار است دولت یازدهم در این زمینه لایحه مستقلی به مجلس ارائه کند تا بعد از تصویب نهایی، راه خرید سهام بانک های ایرانی برای بانک های خارجی فراهم شود .

رییس کل بانک مرکزی در این زمینه اعلام کرد: لایحه ای از سوی دولت برای فعالیت بیشتر بانک های خارجی در ایران به مجلس ارائه خواهد شد و این لایحه اجازه می دهد نسبت به افزایش سهم 40 درصدی سرمایه خارجی در تاسیس بانک اقدام شده و در عمل بانک های خارجی می توانند در ایران فعالیت خود را آغاز کنند.

در گروه محصولات شیمیایی  اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شیران ، شپارس با صف فروش بسته شدند .

مهدی شریفی نیک نفس در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با بیان آنکه رفع تحریم ها، زمینه گسترش صادرات محصولات پتروشیمی را فراهم می کند، افزود: با رفع موانع بانکی، بیمه ای و حمل ونقل، شرایط صادرات تسهیل شده و هزینه ها کاهش قابل توجهی می یابد .وی تصریح کرد: در دوران تحریم به دلیل فراهم نبودن امکان گشایش ال.سی، معاملات خارجی با ریسک بالایی انجام می شد، اما با رفع تحریم ها و از سرگیری استفاده از ال.سی، ریسک معاملات کاهش یافته و به تبع آن میزان مراودات افزایش می یابد .

وی اظهار داشت: در شرایط تحریم، برخی مشتریان از این فرصت سوءاستفاده کرده و قیمت های پایینی را برای محموله های پتروشیمی پرداخت می کردند. همچنین گاهی اوقات، خریداران با یکدیگر تبانی کرده و قیمت محصولات ما را پایین نگاه می داشتند .مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با بیان اینکه با لغو تحریم ها هزینه های جانبی صادرات برای ما از بین می رود، گفت: برای برخی محصولات ناچار بودیم که بیش از 20 درصد، هزینه اضافی بپردازیم.

به گزارش شانا، بر اساس ظرفیت موجود تولید در مجتمع های کشور در تیرماه امسال بایستی بیش از ٥,٥ میلیون تن تولید محصول صورت می گرفت که به دلیل کمبود خوراک و دلایل دیگر همچون بروز مشکلات تعمیراتی و فرآیندی این میزان تولید حدود ١.٢ میلیون تن کمتر از برنامه ریزی است .پتروشیمی های فارابی، ارومیه و شیراز به ترتیب با ١١٩، ١١٨ و ١٠٨ درصد ظرفیت تولید در تیرماه امسال نسبت به برنامه ریزی موجود، رتبه های نخست تا سوم این صنعت در زمینه تولید را به خود اختصاص دادند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب