مهم‌ترین اخبار بورس یکشنبه 25 مرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 74 واحد نزول کرد و به رقم 65،239 واحد رسید. شپنا با 47 واحد بیشترین تاثیر منفی و تاپیکو با 30 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 94.8 میلیارد تومان رسید که فارس با 6.1 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم 773 واحد رسید. زاگرس و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 96.4 میلیارد تومان رسید که خراسان با 2.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

امروز هم بازار سرمایه روند روزهای گذشته خود را در پیش گرفت و شاخص کل با افتی بیش از 74 واحدی به کار خود پایان داد، روندی که این روزها تبدیل به یک عادت تکراری برای فعالان بورس شده و اهالی تالار هر روز صبح با اعتقاد به تکرار روند روز گذشته خود را آماده دیدن تابلوی بورس می کنند .

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، از نگاه تحلیلگران چارتیستی، بورس قرار بود که در معاملات امروز روند صعودی از گروه خودرو آغاز و در نهایت اغلب گروه های بورس را فرا گیرد. البته در ابتدای معاملات نیز همین اتفاق تا حدودی به وقوع پیوست و گروه خودرویی با رنگ سبز فعالیت خود را آغاز کردند اما در نهایت به جای آنکه کل بازار به سمت گروه خودرو گرایش پیدا کند این گروه خودرویی بود که مجدداً به سمت بازار رفت .

به هر حال آنچه که مشخص است اگر چه تکنیکال با تأثیر بر تشکیل الگوی رفتاری و ذهنی بازار می تواند تا حدی تأثیر گذار و مطابق با انتظار عمل کند اما بازار فعلی بازاری نیست که به جو و هیجان مثبت به این راحتی ها واکنش نشان دهد .

از سوی دیگر برخی اخبار رسیده از صنایع و شرکت های مختلف حاکی از آن است که بزودی باید شاهد تغییرات مثبت در جهت افزایش سودآوری آنها باشیم اما متأسفانه سردی و سختی بازار به حدی است که به جرأت می توان گفت که اگر در این شرایط پول هم وارد بازار شود، مدت زمانی طول می کشد تا اهالی تالار مجدداً اعتماد و اطمینانشان جلب شود .

به هر حال همچنان تب فروش سهام از سوی حقیقی ها و خرید سهام توسط حقوقی ها داغ است و فعالان حقیقی و خرد بازار این روزها بدون توجه به اخبار منتشر شده در خصوص اتفاقات اقتصادی پیرامون توافق هسته ای در حال فروش سهام می باشند.

ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس نیز به لطف معاملات اوراق مالی فعلاً خود را در مرز 100 میلیارد تومان نگه داشته به عبارت ساده تر هم اکنون بازار سرمایه با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته است و اگر معاملات اوراق را کم کنیم شاید این رقم از نصف هم کمتر شود. واقعاً چی فکر می کردیم و چی شد.

قیمت فلزات در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی آلومینیوم با قیمت 1540 دلار، مس با قیمت 5156 دلار، سرب با قیمت 1738 دلار و روی با قیمت 1843 دلار برای هر تن مورد معامله قرار گرفتند. هرسکه بهار آزادی نیز با قیمت 891 هزار تومان معامله گردید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

غلام محمد زارعی، نماینده مردم بویراحمد و دنا و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح استیضاح از وزیر اقتصاد و دارایی عنوان داشت: هیچ مجموعه ای نیست که بتواند به صورت صد در صد بگوید که بی عیب و نقص کار می کند اما این ارزیابی ها از بدنه دولت باید حتما بر اساس ملاک انصاف و قضاوت صحیح باشد.

وی در ادامه بیان داشت: باید رفتار و نگاه عادلانه ای داشته باشیم و درست نیست که نسبت به مواضع دیگران و ارزیابی عملکرد آنها بر اساس حب و بغض عمل کنیم.
این نماینده مجلس ادامه داد: حب و بغض آفت کار ارزیابی منطقی و درست است به همین جهت، باید مسائلی که با تعامل قابل حل است، با رفتار تنش آمیز بین دولت و مجلس همراه نباشد.

زارعی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی، باید کشور را برای پساتحریم آماده کنیم، اقتصاد را متناسب با این شرایط هدایت کنیم، برای تولید و اشتغالزایی برنامه داشته باشیم، برنامه های تولیدی را با تعامل طراحی کنیم و ایرادات موجود را برطرف کنیم و نمی توانیم وقت مجلس و دلت را برای استیضاح تلف کنیم زیرا با تعامل می توان مشکلات موجود را برطرف کرد.

نماینده مردم بویراحمد و دنا در ادامه افزود: دکتر طیب نیا، وزیری است که بیشترین رأی تأیید را از مجلس اخذ کرده است و عملکرد خوبی در این زمینه نیز داشته است اما شرایط موجود، شرایط کاملا متفاوتی است.

مهم ترین اخبار سیاسی

در ادامه اظهارنظرها و دخالت‌های مقامات آمریکایی در امور داخلی ایران، یک اندیشکده آمریکایی خواستار فشار برای ایجاد «اصلاحات سیاسی و اجتماعی در ایران» شد .اندیشکده «مرکز امنیت آمریکایی جدید» در یک  مطلب نوشت : «یکی از انتقادات مهم از توافق هسته‌ای ایران آن است که لغو تحریم‌های اقتصادی سبب تقویت توانایی ایران برای حمایت از گروه‌های تروریستی و دیگر فعالیت‌های ثبات‌زدا در خاورمیانه است و این موضوع یک نگرانی واقعی است ».

پیتر هارل» عضو ارشد این اندیشکده و نویسنده این مطلب ادامه داد: «توافق هسته‌ای با ایران به معنای رها کردن تعهدمان برای مقابله با تروریسم نیست.

 آمریکا با ترکیب یک استراتژی هوشمند و سفت و سخت نظامی، اقتصادی و فشار دیپلماتیک می‌تواند مانع فعالیت‌های ایران شود »تحلیلگر آمریکایی توصیه کرد: «اول آنکه آمریکا باید مزیت نظامی نسبی متحدانمان در خاورمیانه را تقویت کرده و مانع تلاش‌های ایران برای ارسال سلاح و تسلیحات به نیروهای نیابتی خود شود و در برابر این تلاش‌ها بازدارندگی ایجاد کند

 معاون وزیر امور خارجه ایران در مورد نظرات نمایندگان کنگره آمریکا پیرامون توافق هسته ای گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای تمامی سناریوها حفظ کرده و در صورت بروز رویداد خاص نسبت به آن تصمیم گیری خواهد کرد .

عباس عراقچی» شامگاه شنبه در گفت وگو با ایرنا در خصوص اظهارات سناتورهای آمریکا مبنی بر اینکه در صورت رد توافق هسته ای از طرف سنا ایرانی ها در پای میز مذاکره حاضر نخواهند شد؟ اظهار داشت: در مورد رویدادهای آینده به دلیل قابل پیش بینی نبودن اظهار نظر نمی کنیم چرا که تصمیم گیری ها منوط به سپری شدن روند در مجالس کشورها است . وی در حاشیه اردوی ملی پیشاهنگان پیشتاز و فرزانه در اردوگاه شهید باهنر تهران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای تمامی سناریوها آمادگی کامل دارد .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه دارویی، شاهد معاملات کم حجم در اکثر نمادها بودیم طوری که نمادها در محدوده قیمتی صفر تابلو معامله می شدند . وزیر بهداشت در آستانه سالروز وزارت خود به تشریح اقدامات این وزارتخانه طی ۲ سال گذشته پرداخت و گفت: بسته چهارم طرح تحول نظام سلامت از مهرماه اجرایی می‌شود .

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی شب گذشته در برنامه نگاه یک حاضر شد و در مورد طرح تحول سلامت و آخرین برنامه‌های وزارت بهداشت صحبت کرد .وی با بیان اینکه طرح تحول از 15اردیبهشت سال 93 آغاز شده و در چهار بسته تاکنون به اجرا درآمده است، گفت: این بسته‌ها شامل بسته کاهش هزینه‌ها، درمان، اورژانس هوایی و بهداشت، اصلاح تعرفه‌های پزشکی و آموزش می‌شود .

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه بسته چهارم یعنی آموزش از مهر ماه امسال اجرایی می‌شود، گفت: طبعاً نمی‌توان گفت که ما در اجرای طرح تحول، صددرصد موفق بوده‌ایم، چرا که از سیاست تا اجرا، عوامل زیادی هستند اما می‌توانم بگویم بخش عمده‌ای از کار اجرا شده است که حاصل آن را در رضایتمندی دریافت‌کنندگان از خدمات می‌بینیم .

در گروه پالایشی ، همچنان شاهد توقف برخی از نمادهای نفتی این گروه می باشیم . شرکت پالايش نفت تهران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 280 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با کاهش 2 درصدی همراه بوده است شرکت در سه ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 55 ریال سود کنار بگذارد و 20 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

رضا فروزش صبح امروز (یکشنبه ٢٥ مردادماه) در جمع خبرنگاران با بیان این که قرارداد فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی اواخر سال ١٣٨٥ نهایی شد، افزود: بر اساس این قرارداد این پروژه باید ٥٢ ماهه به بهره برداری می رسید، اما اکنون ١٠٤ ماه از آغاز آن گذشته است .

وی گفت: هم اکنون روزانه به طور متوسط از فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی بیش از ٣٦,٧ میلیون مترمکعب گاز برداشت می شود، اما با توجه به نهایی شدن عملیات حفاری چاه های دریایی، به زودی شاهد افزایش تولید در این فازها خواهیم بود .

فروزش با اشاره به پیشرفت بخش فراساحل فازهای ١٥ و ١٦ میدان پارس جنوبی، پیشرفت سکوهای این دو فاز را به ترتیب ٩٨ و ٩٨,٢ درصد اعلام کرد و گفت: هم اکنون در حال آماده سازی تحویل موقت بخش فراساحل به بهره بردار هستیم و فکر می کنیم تا سه هفته آینده این امر تحقق یابد .

مجری فازهای ١٥ و ١٦ میدان پارس جنوبی پیشرفت بخش خشکی این فاز را ٩٧,٧ درصد اعلام کرد و گفت: هم اکنون در مراحل نهایی راه اندازی هستیم، ضمن آن که چهار ردیف شیرین سازی این پالایشگاه در مدار تولید قرار گرفته است .

در گروه تجهیزاتی، مپنا در محدوده قیمتی 740 تومان داد و ستد شد . فاذر معاملات مثبتی در محدوده 2 درصد را تجربه کرد و به قیمت 311 تومان رسید .

در خبری ، هوشنگ فلاحتیان در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح محورهای دور جدید مذاکرات برقی ایران و آلمان، گفت: پس از سفر قائم مقام صدراعظم آلمان به تهران و انجام مذاکرات مقدماتی، مقرر شد کارگروه‌های مشترکی به منظور نهایی کردن مذاکرات و امضای قراردادهای جدید برقی بین شرکت‌های ایرانی و آلمانی تشکیل شود .

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران و آلمان در طول چندین سال گذشته تاکنون همکاری و مشارکت‌های متعددی در صنایع برق و انرژی را تجربه کرده‌اند، تصریح کرد: با احتمال لغو تحریم‌های بین‌المللی، شرایط جدیدی به منظور توسعه و ازسرگیری فعالیت‌ها و مشارکت‌ها بین دو کشور در زمینه صنایع برق و انرژی به وجود آمده است .

این مقام مسئول با یادآوری اینکه ایران و آلمان در پنج محور اصلی تخصصی صنایع برق و انرژی با یکدیگر مذاکره و گفتگو کرده‌اند، اظهار داشت: انتقال دانش فنی و تکنولوژی در حوزه صرفه‌جویی مصرف آب و برق، ارتقای راندمان نیروگاه‌ها و ساخت واحدهای جدید نیروگاهی و ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و انرژی نو از مهمترین محورهای مذاکرات دوجانبه بوده است .

در گروه خودرویی، در ابتدای ساعات معاملات شاهد مثبت شدن اکثر نمادهای این گروه بودیم تا جایی که برخی نمادها تا استانه صف خرید پیش رفتند ولی در ادامه روند معاملات این گروه متعادل شد .

پس از اعمال تحریم‌ها علیه صنعت خودروسازی کشور از سوی غرب، مرسدس بنز که خط تولید چند خودروی سنگین شامل کامیون و اتوبوس را در ایران خودرو در دست داشت، به یکباره تولید این خودروها را متوقف کرد و ایران را ترک کرد .

بنز همچنین در حال ایجاد خط تولید یک خودروی لوکس در ایران بود که با ترک ایران این خط تولید نیز لغو شد . به گزارش پرس تی وی، حال پس از سال ها، بنز از تصمیم خود برای بازگشت به ایران خبر داده و اعلام کرده است که برای جبران خسار‌ت های ایران خودرو از ترک یکباره این شرکت، 42 میلیون یورو به این شرکت خسارت خواهد داد .
 اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا 42 میلیون یورو می تواند رقم مناسبی برای جبران خسارت های وارد شده به کشور بر اثر ترک همکاری از سوی این خودرو ساز باشد؟
در صورتی که این مبلغ پرداخت شود تقریبا 12 تومان بر سود ایران خودرو افزوده خواهد شد . ایران خودرو بخشی از اعتبار خود را در صنعت خودروهای سنگین در پی تولید خودروهای چینی نظیر هوو و فراز از دست داد . شرکتی که تا پیش از ترک بنز تولید خودروهایی مانند آکسور و آکتروس را در دست داشته و حرف های زیادی برای گفتن داشت به یکباره دست به دامن چینی ها شد و اعتبار سال ها فعالیت خود را تا حدودی از دست داد .

در گروه فولادی و فلزی ، شاهد معاملات کم حجم و کم رمق در اکثر نمادها بودیم .هرمز در این گروه در حدود 2 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 118 تومان رسید .

 عضو انجمن فولاد از ارائه پیشنهاد جدید این انجمن به وزارت صنعت برای افزایش تعرفه واردات برخی محصولات فولادی خبر داد و گفت: برای واردات این محصولات، تعرفه 10 تا 40 درصدی پیشنهاد شده است . ، سیدرضا شهرستانی در گفت‌ و گو با فارس، اظهار داشت: افزایش قیمت انرژی در کشور و همچنین دامپینگ کالا از سوی کشورهایی مانند چین و روسیه باعث شد تا قیمت تمام شده تولید و قیمت فروش محصولات فولادی ایران قابل رقابت با محصولات وارداتی نباشد .
 وی تصریح کرد: به همین دلیل، تولیدکنندگان فولاد پیشنهاد افزایش تعرفه واردات برخی محصولات فولادی را به وزارت صنعت ارائه کردند که البته تاکنون نهایی و ابلاغ نشده است.

بر این اساس، تعرفه واردات تختال فولاد 10 درصد، میلگرد و تیرآهن 15 درصد، ورق گرم 20 درصد، ورق روغنی 25 درصد، ورق گالوانیزه 30 درصد و ورق رنگی 40 درصد پیشنهاد شده است . شهرستانی توضیح داد: تعرفه واردات اغلب این محصولات تاکنون 4 درصد بوده است .

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند . نماد حفارس که پس ازچند روز متوالی مثبت و صف خرید معامله شدن امروز با صف فروش بسته شد همچنین در مورد این نماد خبری داشتیم که قراردادی جدید با شرکت سایپا یدک به انجام رسانده است که این قرارداد از اوایل سال جاری منعقد گردیده و طبق این قرارداد بعد از اینکه عملیات بارگیری، حمل و نقل و تحویل قطعات به مقصد مورد نظر که از طرف “حفارس” انجام شود هزینه آن با گذشت یک مدت زمان مشخص دریافت خواهد شد.

در گروه بانکی شاهد معاملات مثبتی در بیشتر نمادها بودیم . بانک صادرات ، بانک تجارت ، بانک ملت از جمله نمادهایی بودند که امروز با معاملات منفی همراه بودند. بانک صادرات با بیش از 34 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

در خبری به نقل از پایگاه خبری بورس پرس داشتیم که طی روزهای اخیر در سامانه چکاوک (مبادله الکترونیک چک) به بانک‌ها اعلام شده چک های رمزدار یکی از بانکها را تا اطلاع ثانوی وصول نکنند. این درحالی است که سایر چک های این بانک قابل وصول است .هرچند دلیل این ممنوعیت رسما اعلام نشده اما این موضوع نمی‌تواند چندان بی ارتباط با افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی یا اضافه برداشت آنها باشد.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای شاراک ، شگل ، شپارس با صف فروش بسته شدند . بیشترین حجم معامله در این گروه نیز مربوط به نماد شیراز بود که بیش از 13 میلیون سهم معامله شد .

همچنین در مورد پتروشیمی شیراز خبری داشتیم مبنی بر اینکه شرکت در تیرماه امسال با حدود ١٠٩ درصد از ظرفیت اسمی خود توانست جایگاه چهارم در بین شرکتهای پتروشیمی به لحاظ عملکرد تولید را بدست آورد .به گزارش شانا، ظرفیت اسمی سالانه پتروشیمی شیراز هم اکنون بیش از ١,٧ میلیون تن بوده که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته امسال قرار است ١.٦٤ میلیون تن این ظرفیت عملیاتی شود.

 به گزارش پایگاه خبری بورس پرس پتروشیمی مارون که با سرمایه اسمی 400 میلیارد تومانی طی سال جاری بازدهی سهام 33 درصدی داشته ( از محل تقسیم سود 730 تومانی و تفاوت قیمت 346 تومانی هر سهم) ، وضعیت تولید و فروش 4 ماهه را اعلام کرد. این شرکت در 4 ماه اول سال و در برابر تولید بیش از 1.5 میلیون تن از 13 نوع محصول قادر به فروش بیش از 621 هزار تن معادل 59 درصد از تولید شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب