حدود یک میلیارد دلار تا سال 2016 روانه بورس اوراق بهادار خواهد شد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای مهم بورس

 حدود یک میلیارد دلار معادل پنج درصد از مجموع پول بازار تا سال 2016 روانه بورس اوراق بهادار خواهد شد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، یک شرکت سرمایه‌گذاری در لندن در گزارشی اعلام کرد: گمانه‌زنی‌ها بر سر معاملات تالار شیشه‌ای هم چنان از سوی تحلیگران اقتصادی در داخل و خارج از کشور ادامه دارد. بورس تهران به عنوان آیینه عملکرد بخش اقتصادی دولت در دوران پساتحریم از سوی سرمایه‌گذاران فرصت دارد تا از شوکی که در یک ماه گذشته پس از اعلام توافق فرورفت، درآید.

طبق گفته‌های تحلیل‌گران و مدیران سرمایه‌گذاری که اخیرا به تهران سفر کردند، پایین بودن هزینه کارگری در بعضی از بخش‌های صنعتی ایران نسبت به کشور چین می‌تواند حوزه ساخت و ساز ایران را برای سرمایه‌گذاران خارجی جذاب کند، هم چنین هزینه‌های پایین انرژی نیز می‌تواند سود خوبی را برای شرکت‌های سیمانی و فولاد به ارمغان آورد. این گونه است که گفته می‌شود تمایل سرمایه‌گذاران بورسی در دوران پساتوافق متوجه گروه‌های صنعتی خودرویی، ساخت و ساز، انرژی و کشاورزی خواهد بود.

از این گذشته سهم 105 درصدی تلفن‌های همراه در گروه صنعتی ارتباطات می‌تواند نوید سودپذیری را برای سهامدارانش سر دهد.

با وجود آنکه سهم ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران با کاهش 11 درصدی به سرمایه 95 میلیارد دلاری رسیده، از آغاز شروع دور آخر مذاکرات تا اعلام توافق میان ایران و شش کشور قدرتمند غربی افزایش 3 درصدی را در میزان ارزش بازار داشته است و امید است تا سال آینده به درآمد یک میلیارد دلاری دست پیدا کند.

بزرگترین شریک تجاری ایران، چین در سه ماهه اول سال جاری کالاهایی به ارزش 1.9 میلیارد دلاری را وارد کرده است و کشورهای عربی دیگر چون عراق و امارت متحده عربی نیز به ترتیب سهم‌های وارداتی به ارزش 1.5 میلیارد دلار و 1.3 میلیارد دلاری را در بازار اقتصادی ایران داشتند و بدین ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم فهرست شرکای تجاری بازار بورس تهران قرار گرفتند.

طبق گزارش بیزینس اینسایدر، توافق هسته‌ای ایران می‌تواند بورس تهران را نه تنها برای سهامداران داخلی بلکه برای سرمایه‌گذاران خارجی به خصوص سرمایه‌گذاران خاورمیانه و آفریقای شمالی تبدیل به کانون توجه کند.

وجود 400 شرکت با سرمایه‌ای بیش از 100 میلیارد دلاری در بازار اوراق بهادار آماده چشیدن طعم توسعه و رشدی است که طی 12 سال از آن دریغ شده است. گروه‌های نفتی حاضر در تالار شیشه‌ای دیگر تنها دلبران سرمایه‌گذاران احتمالی نیستند، بلکه طبق پیش‌بینی تحلیل‌گران اقتصادی گروه‌های صنعتی، کشاورزی، ساختمان و معدن اکنون کلیددار رشد و توسعه‌اند، همچنین صنایع غذایی، مخابرات و گروه صنعتی بانکداری و موسسات مالی از جمله صنایع بورسی هستند که پیش‌بینی می‌شود از نعمت‌های دوران پسا توافق بهره‌مند شوند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آینده بازار بورس, آینده بورس چگونه است, رونق بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب