مهم‌ترین اخبار و رویدادهای اقتصادی و بورس دوشنبه 26 مرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس؛ چشم به راه وین

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 62 واحد صعود کرد و به رقم 65،302 واحد رسید. نمادهای  اخابر با 47 واحد ، رمپنا با 25 واحد و حکشتی با 23 واحد بیشترین تاثیر مثبت و شپنا  با 32 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 129,1 میلیارد تومان رسید که مبین با 9,5 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 15 واحد نزول کرد و به رقم 757 واحد رسید. شتران و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 128,6 میلیارد تومان رسید که شتران با 2.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

قیمت فلزات در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی آلومینیوم با قیمت 1540 دلار، مس با قیمت 5156 دلار، سرب با قیمت 1738 دلار و روی با قیمت 1843 دلار برای هر تن مورد معامله قرار گرفتند. هرسکه بهار آزادی نیز با قیمت 896 هزار تومان معامله گردید.

اخبار اقتصادی

علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در وضعیت حساسی هستیم. اقتصادی که از سال های دور با بیماری نفتی رو به رو بوده و در دهه اخیر با سیاست های نادرست اقتصادی، تحریم، رکود و تورم وضعیت بدتری پیدا کرده نیازمند مدیریت صحیح است .

طیب‌نیا افزود: سال قبل با کاهش چشم‌گیر درآمدهای نفتی رو به رو شدیم و در دو سال گذشته تمام تلاش ما این بود که شرایط حاد کشور و تورم لجام گسیخته مهار و از رکود به رشد اقتصادی برسیم . وی با اشاره به مشکلات دو چندان نفتی بودن اقتصاد در دوره‌های گذشته و سوءمدیریت‌هایی که رکود تورمی را تشدید کرد، افزود: تلاش کردیم تورم لجام گسیخته را مهار کنیم اگر می‌شد به این اهداف برسیم توفیق در مذاکرات هسته‌ای فراهم می‌شد . وزیر اقتصاد افزود: در طی این سال‌ها مشکلات زیادی را تحمل کردیم و مردم رنج‌های زیادی کشیدند، اما تیم هسته‌ای به توفیق دست یافت . وی افزود: امیدواریم با لغو تحریم‌های ظالمانه شرایط رشد اقتصاد فراهم شود .

وزیر اقتصاد تصریح کرد: برای عدم تکرار اشتباهات گذشته و استفاده صحیح از منابع در اقتصاد باید به درک مشترک از مشکلات برسیم. پس نیازمند تصمیم و اقدام مشترک و در نهایت نظارت مشترک بر اقدامات هستیم .

وی گفت: اگر قرار است اقدام و نظارت مشترک صورت گیرد، صاحبان رسانه نقش بی‌بدیلی دارند،امیدواریم همانگونه که تاکنون رسانه‌ها رسالت خود را در دوران سخت تحریم به انجام رساندند، در پساتحریم نیز به همین گونه نقش‌آفرین باشند.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه برقی شاهد عرضه 28 درصدی از سهام بترانس از طرف سازمان خصوصی سازی به وکالت از شرکت سینا فرایند نیرو بودیم. این بلوک شامل 425.808.935 سهم بترانس بود که به قیمت هر سهم 8200 ریال به صورت 15 درصد نقد و باقی اقساط طبق شرایط اعلامی خریدار شد؛ گفته می شود که خریدار این بلوک شرکت صنعت و تجارت آداک بود. همزمان با انجام معامله بلوکی فوق شاهد رنج مثبت در سهام بترانس تا حداکثر آستانه قیمتی بودیم. در دیگر نمادهای گروه بکام با صف خرید همراه بود. معاملات بکاب نیز در محدوده منفی دنبال شد. بیشترین حجم معاملات گروه نیز با 8.6 میلیون به بکام اختصاص داشت.

در گروه نفت و پالایشی شتران که در سه ماهه اول امسال 20 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد، در قیمت 460 تومان بازگشایی شد و تا محدوده 15 درصد منفی نیز کاهش قیمت را تجربه کرد. حدود 4.8 میلیون سهم عمدتا توسط سهامداران حقیقی در این سهم معامله شد. معاملات منفی شپنا به تشکیل صف فروش رسید و با 32 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت. شرانل تنها نماد مثبت گروه در حداکثر قیمتها معاملات متعادلی داشت.

در گروه خودرو و ساخت قطعات به تدریج شاهد کاهش قیمت در نمادهای گروه بودیم اما در نهایت معاملات خود را در محدوده قیمت های حمایتی خود به پایان رساندند. خساپا به قیمت 120 تومان رسید. در خودرو بیش از 3 میلیون سهم در محدوده حمایتی 260 تومان معامله شد. خاهن که در محدوده صفر تابلو معاملات خوبی داشت در گزارش سه ماهه خود سود هر سهم سال مالی جاری را همان مبلغ 243 ریال اعلام کرد و طی این سه ماه توانست به ازای هر سهم 75 ریال سود شناسایی کند.

در گروه فلزات اساسی، معاملات پرحجم و مثبت فنوال به آستانه صف خرید رسید. ذوب با کاهش قیمت همراه بود. فایرا در قیمت 3246 ریال صف خرید بود. وتوکا و فنورد نیز دیگر نمادهای مثبت گروه بودند.

نایب رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن با اشاره به اینکه با گذشت چند ماه هنوز تخفیف 70 درصدی حقوق دولتی معادن سنگ آهن ابلاغ نشده است، اظهار داشت: برای اجرا شدن این موضوع باید ابلاغیه‌ای به تمام استان‌های کشور ارسال شود . وی با بیان اینکه کاهش قیمت جهانی سنگ‌آهن مشکلات زیادی را برای فعالان حوزه سنگ آهن به‌وجود آورده است، افزود: قیمت تمام شده سنگ آهن تولید داخل در مقایسه با قیمت‌های جهانی بسیار بالا است که در این رابطه باید علاوه بر معافیت‌های حقوق دولتی در بخش مالیات نیز امتیازهایی برای معادن سنگ آهن در نظر گرفته شود تا هزینه‌های تولید آنها کاهش پیدا کند .

در گروه حمل و نقلی بجز نمادهای حتاید و حکشتی سایر نمادهای این گروه با معاملات منفی همراه بودند بطوریکه نماد حفارس با صف فروش بسته شد . حتاید بیشترین حجم معامله را در گروه دارا بود که بیش از 3 میلیون سهم معامله شد .  در مورد نماد حتاید خبری مبنی بر افزایش سرمایه این شرکت شنیده شد که این افزایش سرمایه به میزان 100 درصد و از محل تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد.

در گروه بانکی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک تجارت که بیش از 47 میلیون سهم در محدوده منفی معامله شد جزء نماد پرحجم این گروه بود . در مورد بانک سینا داشتیم که بحث فروش دارایی و بلوک مخابرات به دستور هیات مدیره جدی می باشد همچنین با رفع تحریم ها میتواند شرایط نماد با افزایش درآمدهای ارزی نیز همراه شود.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شفارس ، شپارس، شسینا با صف فروش بسته شدند.

معاون وزیر نفت از وجود برخی ایرادها در تبصره سه قانون اصل ٤٤ خبر داد و گفت: در صورت واگذاری ٥١ درصد از سهام طرحهای پتروشیمی به بخش خصوصی این بخش می تواند به هر دلیلی از اجرای مراحل ساخت جلوگیری کند .عباس شعری مقدم در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به این که، تغییرات سریع و بدون مطالعه در صنعت پتروشیمی به واسطه نحوه خصوصی سازی در این صنعت سبب ایجاد چالشهای زیادی شده است، گفت: هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی اختیارات پیشین خود را از دست داده است،

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب