مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 28 مرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 28 واحد رشد کرد و به رقم 65،218 واحد رسید . همراه با 66 واحد بیشترین تاثیر مثبت و شپنا با 28 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 118.7 میلیارد تومان رسید که مبین با 11 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 5 واحد نزول کرد و به رقم 749 واحد رسید. شتران و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 177.3 میلیارد تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

نایب رئیس اتاق ایران و چین در گفت‌و‌گو با صدای اقتصاد: کاهش ارزش یوان چین در برابر دلار اگر در بلندمدت ادامه داشته باشد به نفع ایران خواهد بود نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: با توجه به اینکه تراز تجاری ایران و چین با احتساب صادرات نفت، همیشه به نفع ایران مثبت بوده است اگر این اتفاق در بلندمدت ادامه پیدا کند به نفع ایران خواهد بود چراکه کاهش ارزش یوان در برابر دلار، کالاهای وارداتی را برای چینی‌ها گران‌تر کرده است .

محمدرضا حریری در گفت‌وگو با صدای اقتصاد، افزود: اتفاقی که به تازگی درمورد کاهش ارزش یوان چین نسبت به دلار روی داد، در سطح اقتصاد و تجارت خارجی چین که حدود چهار هزار و 500 میلیادر دلار صادرات و واردات دارد تاثیر قوی می‌گذارد .

وی تصریح کرد: این مساله واردات دیگر کشورها از چین را ارزان‌تر می‌کند و باعث توسعه صادرات چین خواهد شد .وی با اشاره به اینکه صادرات ایران به چین بیش از واردات از این کشور است، ادامه داد: قاعدتا باید در ارتباط دو جانبه، این اتفاق مثبت تلقی شود چراکه ما گران‌تر می‌فروشیم و ارزان‌تر وارد می‌کنیم اما در شرایطی که هشت روز از این اتفاق می‌گذرد هنوز اثر واقعی این اتفاق را در مورد کالاهایی صادراتی به چین متوجه نشده‌ایم .

اگرچه به نظر می رسید دلایل استیضاح طیب‌نیا اقتصادی است اما نمایندگان مجلس خود اذعان می کنند که دلایل سیاسی بسیاری پشت طرح سوال و استیضاح از وزیر اقتصاد بوده است. این دلایل کدام است؟ با اینکه بحث داغ استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس منتفی شده بود اما امروز نایب رییس اول مجلس هم رسما موضوع منتفی شدن استیضاح طیب‌نیا را اعلام کرد و گفت: فعلاً استیضاح اعلام وصول نمی‌شود تا به نقشه راه قابل قبول برسیم .

به گزارش اقتصاد‌نیوز، طیب‌نیا که در انتظار بود یکشنبه هفته جاری طرح استیضاحش در مجلس به جریان بیفتد، اما گویا مخالفان استیضاح بیش از موافقان آن بودند و طرح استیضاح مهردادبذرپاش به نتیجه نرسید و فعلا موضوع مسکوت ماند .این خبر را ابوترابی‌فرد در ارتباط تلفنی با گفتگوی ویژه خبری اعلام کرد و گفت: براساس مصوبه هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با حضور طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و همکاران طراح استیضاح، امروز جلسه‌ای تشکیل دادیم .

در این جلسه قرار شد جلسه دیگری با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و یکی از مسئولان ارشد دستگاه قضائی تشکیل و موضوعات مورد سوال نمایندگان مطرح و با هماهنگی مجلس و مسئولان اجرایی و قضائی به یک نقشه راه قابل قبول برسیم تا طراحان استیضاح را قانع کند و نیازی به طرح استیضاح نباشد .
 
قائم‌مقام وزیر صنعت از تدوین ۱۵ سیاست دولت برای جهش صادراتی در دوران پساتحریم خبر داد و گفت: مجوزها و ممنوعیت‌های موردی صادراتی نیز لغو می‌شود مجتبی خسروتاج گفت: در روزهای اخیر در کمیسیون اقتصادی دولت، سیاست‌های توسعه صادرات غیرنفتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تشریح شد و بر این اساس، حداقل ۱۵ سیاست که می‌تواند منجر به توسعه صادرات غیرنفتی کشور شود، به تصویب رسید.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر این اساس، این سیاست‌ها در روزهای آینده ابلاغ خواهد شد که می‌توان پس از ابلاغ جزئیات کامل، آن را تشریح کرد اما آنچه مسلم است عزم دولت برای جهش صادراتی و توسعه صادرات غیرنفتی در شرایط پساتحریم است و وزارت صنعت، معدن و تجارت سیاست‌های کاملی را برای رونق صادرات و حمایت از صادرکنندگان در نظر گرفته است.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفت و پالایشی، شتران امروز نیز صف فروش بود و شپنا تاثیرگذارترین نماد بر افت شاخص؛ بیشترین حجم معاملات مربوط به شپنا با 4.8  میلیون سهم بود. شبهرن نیز که برای دهمین روز پس از بازگشایی معاملات خود را با صف فروش دنبال می کند امروز به 1090 تومان رسید.

گروه فلزات اساسی با عرضه همراه بود. ذوب که تا محدوده 2 درصد مثبت معامله شد در آخر به محدوده صفر تابلو بازگشت و با معامله 3.6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. فملی امروز نیز منفی معامله شد؛ قیمت امروز در ادامه روند کاهشی خود امروز به 5000 دلار رسید. در خبرهای امروز، مدیرعامل فملی از امضای تفاهمنامه مشارکت مدنی احداث کارخانه تولید کنسانتره مس درآلو بین شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان و شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا خبر داد .

معاملات ارفع با افزایش 1.5 درصدی همراه بود. فایرا به آستانه صف فروش رسید. قیمت آلومینیوم نیز به پایین ترین سطح طی 6 سال اخیر رسیده است. در اخبار امروز این صنعت،  رییس هیات عامل ایمیدرو وضع عوارض صادراتی برای سنگ آهن را رد و اعلام کرد: از سال آینده خام فروشی سنگ‌آهن نخواهیم داشت . وی تصریح کرد: برای جلوگیری از خام فروشی پروژه‌های تولید کنسانتره و گندله در کشور را با قوت پیگیری می‌کنیم تا از سال 1395 دیگر خام‌فروشی سنگ آهن نداشته باشیم .

 گروه خودرو و ساخت قطعات امروز با اقبال سهامداران مواجه بود و اکثر نمادها در محدوده مثبت معامله شدند. خزامیا در محدوده 2.5 درصد مثبت به معاملات خود پایان داد. در خپارس و حق تقدم خریخت حدود 7 میلیون سهم معامله شد. در معاملات کم حجم خودرو امروز نیز شاهد خرید سهامداران حقوقی بودیم و از 3.4 میلیون سهم معامله شده در این نماد 63 درصد مربوط به گروه بود. خکار در پی اطلاعیه ای که امروز بر روی کدال منتشر کرد به صف خرید رسید؛ طبق گزارش مذکور، خکار در صدد افزایش سرمایه 150 درصدی برآمده که در راستای ضوابط و قوانین سازمان بورس و همچنین اصلاح ساختار مالی است .

طی این افزایش که از محل سود انباشته اعمال خواهد شد ، سرمایه این شرکت به 212.500 میلیون ریال خواهد رسید. خرینگ نیز خوب معامله شد و در ساعت پایانی بازار به صف خرید رسید. خگستر طبق گزارش جدید خود در سه ماهه ابتدای امسال  28 ریال سود به ازای هر سهم محقق ساخت در حالیکه این رقم در مدت مشابه سال قبل معادل 582 ریال بود؛ خگستر همچنین EPS سال جاری را بدون تغییر همان 309 ریال پیش بینی کرد.

در ساختمانی ها که ثغرب روز گذشته اولین بودجه سال 95 را با تعدیل مثبت 25 درصدی نسبت سود امسال پیش بینی کرده بود، امروز با اقبال بازار مواجه شد و نمادهایی همچون ثنوسا، ثاژن، کرمان و آس پ از صف خریدهای گروه بودند.

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با معاملات مثبن همراه بودند و حفارس با 6 میلیون سهم بیشترین حجم معامله در این گروه را از آن خود کرد .

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای وخاور و وپست هر کدام با بیش از 2 میلیون سهم با صف خرید بسته شدند .

مدیرعامل بانک شهر با بیان اینکه افزایش سرمایه این بانک موفقیت بزرگی در یک سال ‌اخیر بوده است، بر ضرورت تداوم این امر تاکید کرد.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، دکتر حسین محمدپورزرندی با بیان این مطلب اظهار کرد: کل افزایش سرمایه بانک شهر از 4 هزار میلیارد ریال به 8 هزار میلیارد ریال در یک سال اخیر محقق شده است و این در حالی است که با وجود تصویب افزایش سرمایه در تیرماه سال گذشته، نقدینگی حاصل از این میزان به‌دلیل طی شدن مراحل اداری در سه ماه آخر سال در اختیار بانک شهر قرار گرفت .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای شلعاب ، شدوص ، شفارا با صف فروش بسته شدند

عادل نژاد سلیم در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره این سئوال که با توجه به اتمام سال مالی 31 خرداد 94 هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و برنامه افزایش سرمایه 101 درصدی از محل سود انباشته ، چه زمان مجامع سالانه و فوق العاده برگزار خواهد شد؟ توضیح داد: ما برای برگزاری هر دو مجمع آماده ایم اما به انتشار گزارش حسابرسی صورت های مالی 94 برای مجمع سالانه و صدور مجوز سازمان بورس برای مجمع فوق العاده نیاز داریم .

وی ادامه داد: بنابراین در حالی مهلت مجمع سالانه تا مهرماه است که درصورت فراهم بودن شرایط در اولین فرصت و شاید در شهریور ماه مجمع سالانه برگزار شود. امکان دارد مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه هم در صورت صدور مجوز سازمان بورس به همراه مجمع سالانه تشکیل شود. در غیر این صورت بعد از مجمع سالانه ، مجمع فوق العاده برگزار خواهد شد.

مدیر HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: طرحهای جدید پتروشیمی با ابلاغ دستورعملها و قوانین جدید با بالاترین سطح HSE ساخته می شوند .به گزارش شانا، قدرت الله نصیری اظهار کرد: در بخش ایمنی طرحها به تازگی مجموعه ٣ جلدی مهندسی ایمنی در طراحی نگاشته شده است و آنچه که باید در حوزه ایمنی مورد استفاده قرار بگیرد، ابلاغ خواهد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب