مهم‌ترین رویدادها و اخبار بورس شنبه 31 مرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 7 واحد صعود کرد و به رقم 65،225 واحد رسید . وغدیر با 43 واحد و همراه با 32 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 135.9 میلیارد تومان رسید که مبین با 11.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 8 واحد نزول کرد و به رقم 742 واحد رسید . مارون و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 89.6 میلیارد تومان رسید که شتران با 5.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم‌ترین اخبار اقتصادی 

اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم پس از 3 سال بررسی، از سوی رئیس‌جمهوری ابلاغ شد. هدف اصلی این اصلاحیه «افزایش شفافیت فعالیت‌های اقتصادی»، «نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی» و «تغییر روش مالیاتی از نظام مبتنی بر حدس و گمان و علی‌الراس به نظام مبتنی بر تشخیص قطعی » بوده است. اصلاحیه به منظور دستیابی به این اهداف شبکه اطلاعاتی را طراحی کرده که اشخاص ثالث موظفند اطلاعات مودیان خود را در حوزه‌های «هویتی » ، «معاملاتی»، «مالی، پولی، اعتباری و سرمایه‌ای» و «دارایی‌ها، اموال، املاک و نقل‌و‌انتقال» در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با اجرایی شدن این اصلاحیه تغییرات عمده‌ای در بخش مالیات بر شرکت‌ها و مالیات بر ارث مشاهده می‌شود که ابزار اصلی این تغییرات نیز تغییر شیوه نظام مالیاتی و اخذ مالیات مبتنی بر نظام واقعیت است.

یکی دیگر از نکات این اصلاحیه که برای نخستین بار مطرح شده تغییر نگاه به مالیات از یک موضوع حقوقی به موضوع کیفری است و بر همین اساس برای فرارهای مالیاتی مجازات کیفری در نظر گرفته می‌شود. کارشناسان معتقدند اگرچه هدف این اصلاحیه افزایش شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی است، اما اگر در اجرا حمایت نهادهای مختلف را در کنار خود نداشته باشد، با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد .

نگرانی درباره آینده اقتصاد چین همچنان بازارهای جهانی را می‌لرزاند. هفته گذشته، با ادامه نگرانی‌ها از تشدید جنگ ارزی و همچنین چشم‌انداز دومین اقتصاد بزرگ جهان، بازارهای سهام شاهد سقوط شدیدی بودند .

شاخص بورس اکثر بازارهای جهان منفی شد. بازارهای ارز نیز نشانه‌هایی از بحرانی مانند بحران اقتصادی دهه 1990 میلادی را از خود بروز دادند. همزمان فلز زرد پس از حدود 5/ 1 ماه به میانه‌های کانال 1100 دلار بازگشت و نفت خام نیز هشتمین هفته افت پیاپی خود را ثبت کرد که طولانی‌ترین دوره افت طلای سیاه در 29 سال گذشته است .

قیمت نفت صادراتی ایران در حالی بشکه‌ای کمتر از ۵۰ دلار در بازار معامله می‌شود که وزارت نفت از کاهش ۶ دلاری قیمت هر بشکه نفت ایران در طول ۲۱ روز گذشته خبر می‌دهد . سقوط قیمت جهانی نفت خام در بازار ادامه دارد و در حالیکه هنوز پای یک میلیون بشکه طلای سیاه صادراتی ایران به بازار نرسیده که قیمت نفت رکورد بیشترین میزان کاهش در طول چند سال اخیر را تجربه می کند .

بر این اساس هفته گذشته قیمت نفت خام برنت در سطح ٤٥ دلار برای هر بشکه معامله شد که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیشترین کاهش را تجربه می کند و قیمت نفت خام شاخص وست تگزاس آمریکا هم برای تحویل در ماه اکتبر در معاملات آتی بازار بورس نیویورک (نایمکس) با ٨٧ سنت کاهش در سطوح بشکه ای ٤٠ دلار معامله شد .

نکته قابل توجه آن است که شاخص قیمت نفت شیرین آمریکا هفته گذشته حتی به سطوح پائین تر از ۴۰ دلار هم سقوط کرد به طوری‌که بهای این شاخص نفتی به ٣٩ دلار و ٨٦ سنت برای هر بشکه رسید .همزمان با سقوط آزاد قیمت انواع نفت خام در بازار جهانی قیمت طلای سیاه صادراتی ایران هم با کاهشی چند دلاری روبرو شده به طوری‌که وزارت نفت کاهش قیمت نفت خام صادراتی ایران به بشکه‌ای کمتر از ۵۰ دلار را تائید کرده است .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

امروز در ساختمانی ها با توجه به گزارش خوب شرکتهای این گروه که استارت آن با تعدیل مثبت ثغرب زده شد  شاهد افزایش تقاضا بودیم.ثعمرا، ثباغ و ثفارس از جمله صف خریدهای گروه بودند. ثرود نیز دیگر نماد صف خرید گروه امروز گزارش بودجه 95 خود را با تعدیل مثبت 10 درصدی نسبت به سال مالی جاری منتشر کرد؛ شرکت دلایل این تعدیل را پیش بینی افزایش 25 درصدی فروش به دلیل افزایش تعداد واحدهای قابل فروش مربوط به برخی پروژه های از قبیل صفائیه یزد، باران و بهار آزادی اعلام کرد. دو نماد وآذر و ثشاهد نیز با توجه به  تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شدند .

آس پ دیگر نماد متوقف شده گروه نیز با تعدیل مثبت 50 درصدی بودجه 95 خود را ارائه داد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات اگر نمادها با کاهش قیمت همراه بودند. بیشترین حجم معاملات به غیر از معامله بلوکی خکاوه مربوط بود به خپارس با حجم معامله 12 میلیونی. در نماد خکاوه معامله بلوکی 30.5 میلیونی در بازار خرده فروشی انجام شد. در بازار بورس نیز حدود 4 میلیون سهم این شرکت در محدوده مثبت معامله شد.

در حالیکه وعده شراکت خودروسازان داخلی با شرکتهای بزرگ جهان و صحبت از ورود محصولات جدید و با کیفیت آنها به بازار به نوعی تشدید رکود بازار خودرو را در پی داشته و  موجب شده تا مشتریان به هوای خودروهای بهتر فعلا در انتظار بمانند، خودروسازان قصد دارند با اعلام برنامه‌های موردنظر خود برای شراکت با خارجی‌ها و همچنین اعلام زمان ورود و قیمت خودروهای جدید، به نوعی مشتریان را توجیه کنند و آنها را به بازار برگردانند .

به نقل از دنیای اقتصاد، در مورد ایران خودرو تا به امروز مشخص است که کار پژو، رنو و سوزوکی برای شراکت با این شرکت تمام شده و از بین فولکس واگن و فیات-کرایسلر نیز یکی به‌عنوان شریک چهارم و شاید اصلی، انتخاب خواهد شد . خودرو به 254 تومان رسید و 3.8 میلیون سهم در این نماد عرضه شد. ختراک و خاهن از جمله نمادهای مثبت قطعه ساز بودند.

در گروه فلزات اساسی به جز چند نمد هرمز، فباهنر، ارفع و فولای اکثرا در محدوده منفی معامله شدند. فایرا با کاهش 2.5 درصدی همراه بود. ذوب نیز با معامله حدود 3 میلیون سهم به قیمت 200 تومان رسید. فملی در قیمت 1344 ریال صف فروش بود و با 27 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت.

فولای پس از چند روز معاملات منفی امروز اندکی با افزایش قیمت به 218 تومان رسید؛ این شرکت در سال جاری اقدام به طراحی 2 گرید جدید فولادی با نام های فولاد 1255D  و فولاد 1242D  شده که این محصولات جزء فولادهای پر کربن از خانواده فولادهای فنر هستند و طراحی این گریدها براساس استاندارد EN10016-4 (اروپایی) انجام شده است .

کرباسیان از پایان صادرات سنگ آهن خام از سال آینده خبر داد و گفت: از سال 95 سنگ‌آهن‌های کشور تبدیل به کنسانتره و گندله می‌شوند و سنگ‌آهن خام برای صادرات باقی نمی‌ماند .

کرباسیان در واکنش به طرح موضوع تعیین عوارض صادراتی برای سنگ آهن در راستای جلوگیری از خام فروشی نیز تصریح کرد: تعیین عوارض صادراتی برای سنگ آهن امکانپذیر نیست و برای جلوگیری از خام فروشی پروژه های تولید کنسانتره و گندله در کشور را باید با قوت بیشترین پیگیری کرد.

در پی اخبار روزهای اخیر در خصوص صادرات سنگ آهن گل گهر به هند، مدیرعامل شرکت KIOCL هند گفت: پیش بینی می شود نخستین محموله از سنگ آهن فاین گل گهر به میزان 50 هزار تن در ماه سپتامبر سال جاری به هند برسد. این شرکت هندی قصد دارد بعد از انجام فرایند یادشده، گندله تولیدی را به ایران صادر کند.

ما قصد داریم به زودی توافق نامه‌ای را با گل گهر امضا کنیم تا بتوانیم سالانه حدود یک میلیون تن سنگ آهن فاین را از معادن این شرکت ایرانی وارد کنیم .

در گروه نفت و پالایشی همچنان شاهد ریزش قیمت ها بودیم. شتران امروز پر عرضه بود؛ پس از معامله حدود 9 میلیون سهم صف فروش این نماد جمع شد. شپنا با معامله 4.3 میلیون سهم در محدوده 3.5 درصد منفی سومین نماد منفی تاثیر گذار بر شاخص بود.

در نوبت سوم مجمع سالانه شبندر، نماد متوقف این گروه، که چهارشنبه گذشته برگزار شد با تصویب 50 تومان سود تقسیمی  و تکالیفی مهم برای هیات مدیره به پایان رسید . به نقل از بورس پرس، این تکالیف مهم شامل تعیین فرصت 3 ماهه برای هیات مدیره جهت نهایی و مشخص کردن قیمت خوراک و همچنین همین مدت 3 ماهه برای پپگیری مطالبات از شرکت ملی پالایش و پخش و ارایه گزارش ، تهیه گزارش ماهیانه درباره وضعیت قیمت ها و خوراک و فروش، هزینه کردن مخارج طرح افزایش ظرفیت از سود انباشته و تقسیم تمام سود، به نتیجه رساندن و نهایی کردن طرح افزایش ظرفیت تا پایان سال با هدف بهبود وضعیت سودآوری و کیفی سازی پالایشگاه بندرعباس و فراهم کردن زمینه های افزایش سرمایه بابت طرح توسعه و موظف شدن هیات مدیره به پیگیری وضعیت موجود هستند .

در گروه حمل و نقلی بجز نماد توریل که مثبت معامله شد سایر نمادها تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند .

در گروه بانکی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند بانک صادرات که شاهد معاملات مثبتی در جریان معاملات امروز بود در آخر در مدوده صف تابلو به کار خود پایان داد و توانست بیش از 25 میلیون سهم معامله و بیشترین حجم معامله را در این گروه از آن خود کند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سید علی اصغر میرمحمد صادقی با بیان اینکه کل مانده تسهیلات پرداختی قرض‌الحسنه تا پایان خردادماه امسال 32.7 هزار میلیارد تومان بوده به فارس گفت: کل منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها تا پایان خرداد ماه امسال پس از کسر سپرده قانونی 3.08 هزار میلیارد تومان معادل 106 درصد بود.وی افزود: بنابراین بانک‌ها بیش از منابع قرض‌الحسنه تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت کردند. به عبارت دیگر نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه به منابع قرض‌الحسنه 106 درصد است .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات منفی در اکثرنمادها بودیم بطوریکه نمادهای شکلر ، شیراز ، شدوص با صف فروش بسته شدند .

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از ابراز تمایل دوباره شرکت ساسول آفریقای جنوبی برای حضور در صنعت پتروشیمی کشورمان خبر داد .

پتروشیمی مهر در چهار ماهه نخست امسال در مجموع بیش از ١٢٠ هزار تن محصول تولید کرده است.به گزارش شانا، پتروشیمی مهر در تیر ماه امسال با بیش از ١٠٣ درصد ظرفیت اسمی خود تولید داشته است. این پتروشیمی دارای ظرفیت اسمی تولید سالانه بیش از ٣٠٠ هزار تن است .

فاز دوم پتروشیمی کارون تاکنون ٩٧,٧ درصد پیشرفت داشته و در آستانه افتتاح قرار دارد .

محمدحسن پیوندی معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: با ایجاد زیرساختهای لازم برای تبدیل متانول به پروپیلن فرصتی جدید برای تحق  اهداف صنعت پتروشیمی فراهم می شود و به عنوان عامل اصلی توسعه صنایع میانی، پایین دستی، اشتغال و باعث جذب سرمایه گذاری می شود.

پیوندی با بیان این که کمبود پروپیلن کشور از طریق تبدیل متانول به پروپیلن برطرف خواهد شد، گفت: حجم متانولی که کشور در پنج سال آینده خواهد داشت و تولید آن به حدود ٢٠ میلیون تن خواهد رسید، می تواند در مسیر توسعه زنجیره ارزش و تولید پروپیلن و مشتقات آن به کار گرفته شود و افزون بر تامین نیاز داخل در زمینه صادرات نیزبر اقتصاد کشور تاثیر گذار باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب