مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 1 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 343 واحد نزول کرد و به رقم 64،881 واحد رسید .شبریز با 93 واحد و حکشتی با 54 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 183.4 میلیارد تومان رسید که مبین با 15.8 دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 7 واحد نزول کرد و به رقم 735 واحد رسید . مارون و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 99.1 میلیارد تومان رسید که میدکوح با 5.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

مشکل اصلی بازار کمبود نقدینگی است ” این نظر مدیرعامل شرکت بورس، در خصوص وضعیت بازار است نظری که فعالان بازار بر آن واقفند و مطلب تازه ای نیست اما سؤال اینجاست که برای حل این مشکل اصلی تاکنون چه راهکارهایی پیشنهاد و ارایه شده است؟

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز در بازاری که از مشکل نقدینگی رنج می برد و مشکل اصلی آن کمبود نقدینگی است چرا مجوز انتشار اوراق مشارکت و یا صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت صادر می شود؟

سپرده گذاری در بانک ها به عنوان یکی از بازارهای رقیب بورس شناخته می شوند و سازمان بورس به عنوان متولی بازار سرمایه به راحتی مجوز فعالیت در بازار سرمایه را از طریق شرکت های تأمین سرمایه، وابسته به این نهادهای مالی صادر کرده است و بر اساس آمار منتشرشده در مرداد ماه سال جاری بیش از 12 هزار میلیارد تومان توسط 7 صندوق برتر سرمایه گذاری وابسته به بانک ها جذب شده است، سرمایه ای که به سپرده های بانکی و اوراق مشارکت تبدیل شده و حتی اساسنامه صندوق مبنی بر سرمایه گذاری حداقل 10 درصد از این وجوه در بورس اوراق بهادار در آن رعایت نشده است .

در بازاری که از کمبود نقدینگی رنج می برد افرادی هستند که با نگاه منفعت طلبانه برای جذب حداقل نقدینگی باقیمانده در بازار نقشه کشیده اند و برای جلب نظر هیأت مدیره خود خبر از انتشار اوراق مشارکت جدید با همکاری متولیان بازار سرمایه می دهند !! خبری که در این روزها می تواند ضربه ای کاری بر بدنه نحیف بورس وارد سازد.

این گونه افراد که در زمانی هستند و در زمانی دیگر اثری از آنها نیست همواره وجود داشته اند، طبیعت و ذات این افراد همین است و غیر از این از آنها انتظاری نیست. اما بازار سرمایه از مدیران خود چه در سازمان و چه در شرکت بورس انتظاردارد که در برابر این افراد بایستند و با اصلاح قانون مجوز جدیدی برای انتشار اوراق مشارکت و جمع آوری حداقل ترین وجوه کنونی بازار سرمایه را به آنها ندهند.

بنابر این گزارش، در معاملات امروز پالایش نفت تبریز با افت بیش از 20 درصدی قیمت سهام تقسیم و 22 ریال سود در مجمع سال 93 خود مجدداً به تابلو بازگشت و علاوه بر وارد کردن زیان به سهامداران خود، شاخص کل بورس را نیز به مدار 64 هزار واحدی کشاند.

این اتفاق نه تنها برای سهامداران این شرکت و گروه پالایشی بلکه برای کل بازار سرمایه حاوی یک پیام بود و آن تأثیر مستقیم تصمیمات مبهم و نادرست وزارت نفت در بورس است. تصمیماتی که تا به امروز دمار از روزگار پتروشیمی ها و پالایشی ها درآورده و هر اقدامی در عملکرد این وزارت خانه مشهود است جز حمایت از بخش خصوصی .

اما از سویی دیگر شاید مهمترین خبر امروز را بتوان بازگشایی سفارت انگلیس پس از 4 سال در کشور عنوان کرد اتفاقی که حداقل تأثیر آن بر اقتصاد افت 343 واحدی شاخص کل بود. بنظر می رسد کار کار انگلیسی ها است و اگر نه شاخص بورس امروز کلی رشد می کرد .

نمی دانیم، شاید باید کم کم باورمان شود که تحریم ها کاغذ پاره ای بیش نبوده اند چرا که اگر اندکی بیشتر از کاغذ پاره بودند با این خبرها امروز حال و روز بورس این چنین نبود.

 

مهم‌ترین اخبار سیاسی

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس امروز در راس هیاتی سیاسی – اقتصادی به تهران می آید و با برخی از مسئولان بلندپایه ایران دیدار و گفت و گو خواهد کرد .دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی و نیز حسن روحانی رییس جمهوری ، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی از جمله برنامه های هاموند طی دو روز اقامت در تهران است .

هاموند همچنین با بیژن زنگنه وزیر نفت و ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی دیدار و گفت و گو خواهد داشت .امروز سفارت انگلیس در تهران پس از نزدیک به چهارسال بازگشایی می شود. همزمان در لندن نیز سفارت ایران با حضور دانش یزدی معاون اداری و مالی وزارت خارجه بازگشایی خواهد شد .

در همین رابطه ، محمد جواد ظریف وزیر خارجه در جمع خبرنگاران گفت که خود انگلیسیها سفارتشان در تهران را بستند . محمد جواد ظریف وزیر خارجه امروز یک شنبه در نشست مذاکرات هسته ای و علوم سیاسی ایران در دانشگاه علامه طباطبایی در جمع خبرنگاران در خصوص بازگشایی سفارت انگلیس در تهران گفت: قرار براین بود که ایران روابطش را با دنیا به استثنای برخی ها عادی سازی کند .

 وی با بیان اینکه ایران سفارت انگلیس در تهران را نبسته است گفت: آنها خودشان این اقدام را کردند .ظریف افزود: همه دنیا به نقش سازنده ایران در منطقه و جهان پی برده اند و بازگشایی سفارت انگلیس در تهران و حضور کشورهای اروپایی در ایران نشان دهنده این وضعیت است .

جمعی از سفرا و روسای سابق نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و مدیران سابق وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره توافق برجام بیانیه‌ای منتشر کردند.

در این بیانیه که به امضای 95 سفیر سابق ایران رسیده آمده است: در تاریخ روابط بین‌الملل نمی‌توان مورد مشابهی را یافت که قدرت‌های عمده جهانی با یک قدرت منطقه‌ای مذاکرات طولانی‌مدت و طاقت‌فرسایی داشته باشند که نتیجه آن نه تحمیل اراده یک طرف که داد و ستد از موضع برابر باشد.

از این رو توافق برجام می‌تواند نویدبخش دوران جدیدی از نظام بین‌الملل باشد که در آن استفاده از تهدید و تحریم و اعمال فشار برای تحمیل اراده قدرتمندان زورمدار بر دیگر بازیگران بین‌المللی کاهش یابد .

مهم‌ترین اخبار اقتصادی

مدیر خوشنام بازار سرمایه و موسس گروه مالی ملت بعد از ۵ سال از این شرکت بزرگ بازار مالی کشور خداحافظی کرد .

محمدابراهیم پورزرندی که ازبزرگان و فعالان بازارهای مالی ایران بشمار می رود از سال 1378 در بانک ملت به عنوان مشاور مدیرعامل و مدیر مرکزتحقیقات و برنامه ریزی بانک را عهده دار بوده و در سال 90 ماموریت تاسیس و راه اندازی گروه مالی بانک را عهده دارشد و اکنون بعد از 5 سال از گروه مالی ملت خداحافظی می کند تا حسین هاشمی مقدم جانشین وی در این شرکت بزرگ شود .

هاشمی مقدم دارای سوابقی چون مدیرعاملی سازمان سرمایه گذاری مشارکت شهرداری تهران ، عضو هیات مدیره بانک سرمایه و مدیرعاملی یکی از زیرمجموعه های کشتیرانی است .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفت و پالایشی که شاهد رشد قیمت در اغلب نمادها به خصوص شتران و شپنا بودیم، با بازگشایی شبریز در محدوده 18 درصد منفی معاملات گروه مجدد به درصدهای منفی رسید و تنها دو نماد شپنا و شتران معاملات خود را در بازه مثبت به پایان رساندند.

گروه قند و شکر امروز نیز معاملات خود را مثبت و با افزایش قیمت پشت سر گذاشت. تمامی نمادهای گروه به جز قنقش معاملات خود را با صف خرید به پایان رساندند.
قلرست نیز که نماد منفی گروه بود در ساعت اولیه بازار وارد فاز مثبت شد و در نهایت به صف خرید رسید. شایعات این گروه حاکی از احتمال پرداخت یارانه 2000 ريال به ازای هر کیلو شکر به این شرکتها می باشد .

نمادهای گروه ساختمانی بر خلاف روز گذشته روندی منفی را در پیش گرفتند؛ ثفارس و ثاژن تنها نمادهای مثبت گروه بودند و اغلب نمادها در محدوده آستانه پایین قیمتی به کار خود پایان دادند. در ثباغ شنیده شده که قصد افزایش سرمایه 50 درصدی از محل آورده نقدی را در برنامه خود دارد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات امروز نیز شاهد معاملاتی منفی بودیم. قیمت خودرو به زیر 250 رسید؛ از 10.7 میلیون سهم معامله شده این نماد حدود 51 درصد توسط سهامداران حقوقی عرضه شد، 30 درصد خرید هم توسط حقوقی ها انجام شد.

ورنا که پیش بینی سال بعد خود را با افزایش 10 درصدی زیان ارائه داد به 103 تومان رسید. خموتور، ختور و خاهن نمادهای مثبت گروه بودند. خاهن پرتقاضا بود حدود 3 میلیون سهم در محدوده مثبت و عمدتا توسط سهامداران حقیقی مبادله شد.

 گروه فلزات اساسی همچنان در محدوده منفی معاملات خود را دنبال کردند. ارفع، فسرب و فزرین از نمادهای مثبت گروه بودند که ارفع در ساعات میانی بازار به صف خرید رسید. فملی همچنان صف فروش بود و امروز به معامله 5.6 میلیون سهم به 133 تومان رسید.

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حپترو سایر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند نماد حفارس با بیش از 2 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در گروه دارا بود .

در گروه بانکی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند بیشترین حجم معامله مربوط به بانک انصار بود که بیش از 26 میلیون سهم معامله شد .

رئیس شورای هماهنگی بانکها گفت: نرخ رشد سپرده برخی بانک‌های متخلف تا 30 درصد نیز افزایش یافته اما 800 هزار میلیاردی نقدینگی به جایی خارج از سیستم بانکی نرفته بلکه بخشی از ان به سمت موسساتی رفته است که پایبندی به توافق بانکی ندارد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، به نقل از تسنیم، عبدالناصر همتی با تاکید بر ضرورت ساماندهی همه موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز و متخلف گفت: اعتماد مردم به موسسات اعتباری تا حدود زیادی کاهش یافته و مردم ترجیح می‌دهند به سمت بانک‌ها و موسسات تحت نظارت بانک مرکزی بروند.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای شیراز ، شکلر ، شپمچا ، شفارا با صف فروش بسته شدند .

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عباسی فلاحی، درباره سهم پتروشیمی در ایجاد رشد اقتصاد به خصوص در شرایط پس از برچیده شدن تحریم ها، اظهار کرد: باید از فرصتها برای توسعه صنعت در کشور استفاده کرد .

عضو کمیسیون عمران مجلس نهم با بیان این که سهم پتروشیمی در توسعه کشور با اهمیت است، گفت: سهم محصولات پتروشیمی در صادرات غیر نفتی نیز با ارزش است و باید از ظرفیتهای موجود استفاده کرد.

محمدحسن پیوندی با اشاره به تمایل شرکتهای کره ای برای حضور دوباره در صنعت پتروشیمی ایران اظهار کرد: توان سازندگان و پیمانکاران ایرانی نسبت به یک دهه گذشته کاملا افزایش یافته و به شرکتهای کره ای پیشنهاد دادیم برای ساخت تجهیزات از مشارکت سازندگان ایرانی استفاده کنند .

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به دیدار بیژن زنگنه، وزیر نفت با وزیر زیرساخت و حمل ‌ونقل کره‌جنوبی و هیئت همراه گفت: امروز کره جنوبی همچون سایر کشورهای آسیایی و اروپایی با حضور در ایران آمادگی خود را برای حضوری دوباره در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران اعلام کردند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب