خانه - بانک و بیمه - رایزنی ایران و انگلیس برای گسترش روابط بانکی و اقتصادی / ابراز تمایل انگلیسی‌ها برای برقراری ارتباط بین بورس لندن و تهران

رایزنی ایران و انگلیس برای گسترش روابط بانکی و اقتصادی / ابراز تمایل انگلیسی‌ها برای برقراری ارتباط بین بورس لندن و تهران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

 در دیدار رییس کل بانک مرکزی ایران و وزیر امور خارجه انگلیس بر گسترش روابط بانکی و اقتصادی دو کشور تاکید شد.

به گزارش بورسینس به نقل از ایسنا، عصر امروز یکشنبه ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی و غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی با هیاتی از انگلیس شامل فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه، رییس کل خزانه‌داری و مدیر موسسه بانکی این کشور دیدار کردند.

سیف با ابراز خرسندی از این دیدار، گفت که مطمئنا در شرایط جدیدی که بین دو کشور ایجاد خواهد شد گام‌های بزرگی در رابطه با مسائل بانکی و اقتصادی برداشته می‌شود چرا که تجربیات مثبتی از گذشته وجود دارد که می‌تواند حجم مبادلات و تجارت را افزایش دهد.

وی با اشاره به ظرفیت بالای موجود برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و انگلیس، گفت: معتقدم که تسهیل روابط بانکی، بیمه‌ای و حمل و نقل می‌تواند کمک فراوانی به این رابطه داشته باشد و عوامل بازدارنده صادرات از ایران به انگلیس و از انگلیس به ایران را برطرف کند.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به شناختی که از انجمن بانک‌های انگلیسی دارد، یادآور شد: بانک‌های ایرانی دوران خوبی را در گذشته در این انجمن سپری کرده‌اند بنابراین فکر می‌کنم شروع مجدد این فعالیت نیاز به تغییر ساختاری و فرآیندی دارد، هر چند که هزینه‌هایی را در این مدت متحمل شده است.

سیف به فعالیت گذشته بانک‌های ایرانی در لندن نیز اشاره‌ای داشت و افزود: پیشتر چهار بانک ایرانی در لندن فعالیت می‌کردند و در حال حاضر به نظر می‌رسد که این بانک‌ها بتوانند فعالیت مجدد خود را از سر گیرند که این می‌تواند آغازی برای توسعه روابط تجاری و بانکی بین دو کشور باشد.

وی با اشاره به مرکزیت مالی شهر لندن، گفت: اگر شرایط فراهم باشد دو بانک ملی PLC و همچنین بانک بین‌المللی ایران و انگلیس می‌توانند به زودی کار خود را در این کشور آغاز کنند.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه به ظرفیت‌ها و امکانات موجود در کشور برای فعالیت بانک‌های خارجی اشاره کرد و توضیح داد: در حال حاضر در مناطق آزاد هیچ محدودتی برای فعالیت بانک‌های خارجی نداریم، در عین حال که در سرزمین اصلی شعب بانک‌ها می‌توانند فعالیت مستقل داشته باشند و در سطح دفتر نمایندگی و شعب کار کنند. از سوی دیگر بانک‌های خارجی می‌توانند مالکیتی با سهام 40 درصد نیز در ایران داشته باشد.

وی در ادامه پیشنهاد‌هایی نیز به وزیر امور خارجه انگلیس و هیات همراه وی در رابطه با امور بانکی ارائه کرد و گفت:‌ با توجه به زمینه و تمایلی که در دو طرف برای گسترش روابط بانکی وجود دارد، پیشنهاد می‌کنم هیاتی بانکی بین دو کشور مبادله شود تا زمینه‌ها و شرایط جدید بانکی را بررسی و فراهم کنند.

در ادامه این نشست سیف به روابط مثبت و مناسب بین بانک‌های مرکزی ایران و انگلیس در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: خاطرم است در زمان ریاست دکتر نوربخش در بانک مرکزی، وقتی که در بانک‌های ملی، سپه و صادرات بودم روابط خوبی بین بانک‌های مرکزی دو کشور وجود داشت که اکنون نیز این روابط می‌تواند به بانک‌ها جهت داده و به سمت سازنده‌ای حرکت دهد، بنابراین برای گسترش روابط بین دو بانک مرکزی و به تبع آن توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور اعلام آمادگی می‌کنم.

رییس کل بانک مرکزی همچنین در مقابل درخواست وزیر امور خارجه انگلیس برای ارائه گزارشی از چالش‌هایی که اقتصاد ایران بعد از رفع تحریم‌ها با آن مواجه خواهد بود، توضیح داد: در حال حاضر اقتصاد ایران توانسته نسبت به گذشته به ثبات دست پیدا کند، به طوریکه از ابتدای دولت آقای روحانی تاکنون نرخ تورم از 40 به 15 درصد کاهش یافته و رشد اقتصادی منفی گذشته در دو سال متوالی مثبت شده است.

وی با اشاره به کاهش نوسانات نرخ ارز در دولت یازدهم، به برنامه و هدف‌گذاری بانک مرکزی برای یکسان‌سازی نرخ ارز پس از رفع تحریم‌ها و گسترش روابط بین‌بانکی اشاره کرد.

سیف این را هم گفت که اساسی‌ترین پیش‌نیاز برای سرمایه‌گذاری در کشور، ثبات اقتصادی و پیش‌بینی‌پذیر بودن اقتصاد است که دولت در این راستا گام‌های مثبتی برداشته است.

به گزارش ایسنا، در دیدار بین رییس کل بانک مرکزی و هیات انگلیسی، هاموند، وزیر امور خارجه این کشور نیز ضمن ابراز تمایل برای آگاهی از چالش‌هایی که ایران بعد از رفع تحریم‌ها با آن مواجه خواهد شد و اقداماتی که در سطح اقتصاد کلان خواهد داشت، در مقابل اعلام آمادگی سیف برای برقراری روابط با بانک مرکزی انگلیس تاکید کرد که بانک مرکزی این کشور کاملا مستقل است و پیام رییس کل بانک مرکزی ایران را به آنها منتقل خواهد کرد.

هاموند همچنین از تمایل برای برقراری ارتباط بین بورس لندن و بورس تهران سخن گفت که سیف عنوان کرد: این پیام را به رییس سازمان بورس ایران منتقل خواهد کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین به شرایط موجود بانک‌های اروپایی بخصوص انگلیسی که با جریمه‌هایی از سوی بانک‌های آمریکایی مواجه هستند، اشاره کرد و گفت: بر این اساس برای از سرگیری روابط ‌بانکی با احتیاط و سختی‌های زیادی مواجه هستیم.

وی تاکید کرد که گام اول ایجاد ارتباط این است که باید سرمایه‌گذاری برای تسهیل روابط تجاری و اقتصادی انجام شده و روابط بروکراتیک و رگولاتوری مشخص شود.

هاموند با بیان اینکه با رفع تحریم‌ها بخش زیادی از موانع مالی و بانکی برطرف می‌شود، گفت:‌ بر این اساس ما با همتایان خود در اتحادیه اروپا و آمریکا در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم کار خود را بعد از تحریم‌ها آغاز کنیم.

وزیر امور خارجه انگلیس معتقد است که ایران توانسته موفقیت‌های زیادی را در مدیریت اقتصاد کلان بخصوص کاهش تورم به دست آورد، بنابراین می‌تواند با مدیریت دارایی‌های مسدود شده‌ای که حجم قابل توجهی داشته و وارد ایران می‌شود، به انگیزه زیاد موسسات اقتصادی علاقه‌مند برای سرمایه‌گذاری در ایران پاسخ داده و برنامه‌هایی برای ایجاد ثبات میان‌مدت داشته باشد چرا که این موسسات بر وجود ثبات اقتصادی تاکید دارند.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب