مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 2 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 229 واحد نزول کرد و به رقم 64،651 واحد رسید . تاپیکو با 47 واحد و فارس با 46 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 136 میلیارد تومان رسید که شپنا با 13.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم 735 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم به 94.7 میلیارد تومان رسید .

بنظر می رسد که کم کم باید ابتدای خبر مستطیل شیشه ای تالار را به خاطر تکراری بودن مطلب حذف کنیم، دیگر خودتان بدانید روند شاخص و قیمت اغلب سهام شرکت ها نزولی است و فقط هر روز رقم آن نسبت به روز گذشته متفاوت می باشد، امروز هم مثل دیروز بود و تنها مقدار ریزش شاخص کل کمی کمتر بود .

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، شاید اغلب اهالی تالار صحبت های شب گذشته سخنگوی دولت در برنامه نگاه یک را دیده و شنیده باشند، برنامه ای که به زعم آنها فعالان بازار سرمایه علت ریزش های اخیر و راه آینده بورس کشور را مشخص کرد .

کاری به آمار و اطلاعات اقتصادی ارایه شده توسط نوبخت در این برنامه نداریم، در اینکه سخنگوی دولت خیلی با بیان شیوا و صریح مشکل گذشته و راه آینده را ترسیم کرد شکی نداریم، آنگونه که وی گفت قرار است از ابتدای سال 95 ایران سالانه با رشد اقتصادی 8 درصدی مواجه شود و سرمایه گذاران داخلی و خارجی اقتصاد ایران را متحول نمایند .

اما نوبخت در جایی از سخنان خود به موضوعی اشاره کرد که خیلی حرف در دل خود داشت، این تکه از مصاحبه تلویزیونی سخنگوی دولت بند دل سهامداران نکته سنج را لرزاند، شاید سخن آخر بورس را دیشب یکبار برای همیشه نماینده دولت به زبان آورد .

حال نوبخت چه گفت که بند دل بورسی‌ها را لرزاند؟

دیشب نوبخت درحالیکه داشت سخن از نقدینگی بیش از 800 هزار میلیارد تومانی جامعه به میان می آورد گفت: در دوران تحریم این نقدینگی وارد بازارهای ارز، طلا، مسکن و بورس می شده و برنامه داریم تا پس از تحریم این نقدینگی را به سمت سرمایه گذاری داخلی در کشور مثل بخش های عمرانی و دیگر بخش ها هدایت کنیم .

حال سؤال اینجاست که چرا معاون رییس جمهور و سخنگوی دولت بازار سرمایه مولد را در کنار بازارهای سفته بازی همچون ارز، طلا و مسکن قرار داد و از ورود نقدینگی جامعه به بورس همانند ورود این نقدینگی به بازارهای غیر مولد همچون ارز و طلا ناخشنود بود .

آیا علت دیده نشدن روند نزولی بورس طی 20 ماه گذشته توسط دولت تدبیر و امید به نگاه دولت به این بازار مربوط می شود؟

آیا ورود نقدینگی به بازار سرمایه و هدایت پول های مردم به سمت سرمایه گذاری در بورس با ورود نقدینگی به بازار غیر مولد ارز و طلا یکی است؟ اصلاً از نگاه دولتمردان بورس هم مانند ارز و طلا دلال بازی و سفته بازی است .

نمی خواهیم تا حصول اطمینان کامل از منظور سخنگوی دولت برای بیان چنین صحبتی، استدلال و برداشت خود را داشته باشیم لذا از جناب نوبخت تقاضا داریم تا در اسرع وقت توضیحات تکمیلی و شفاف سازی ویژه خود را در خصوص منظور نظر از بیان چنین سخنی و نگاه مشخص دولت یازدهم نسبت به بازار سرمایه بیان فرمایند،
چرا که از نگاه سرمایه گذاران بازار سرمایه و اهالی تالار بیان چنین سخنی قفلی محکمی بود بر درب های امید سهامداران به جهت بازگشت بورس به روند منطقی و صعودی پس از آغاز اجرای توافق هسته ای در کشورمان.
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیل هاینز، استراتژیست ارشد کالا در گروه بانکداری استرالیا و نیوزلند «ANZ» طی مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی» خبر از رکود بیشتر در بازار نفت داد و دلیل آن را افزایش تولید و عرضه از جانب آمریکا و ایران توصیف کرد .

دنیل هاینز درباره قیمت نفت در کوتاه‌مدت به تلویزیون سی‌ان‌بی‌سی‌ گفت: در ماه‌های اخیر علائم متعددی در بازار به وجود آمده که بر حسب آنها پیش‌بینی می‌کنیم قیمت نفت کاهش بیشتری خواهد داشت. البته نباید افزایش تولید آمریکا در هفته‌های اخیر را به عنوان یک عامل از قلم انداخت .هاینز افزود: با توجه به توافق هسته‌ای ایران و غرب، بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، ایران نفت بیشتری را به بازار عرضه خواهد کرد.

به طور قطع در کوتاه مدت بازار از این‌همه عرضه ناگهانی شوکه خواهد شد و فشار رو به پایین بیشتری به قیمت‌ نفت وارد خواهد آمد که ممکن است آن را به کمتر از ارقامی که پیش‌تر تجربه کردیم، برساند .مجری «سی‌ان‌بی‌سی»خاطر نشان کرد: دفعه پیش که بازار قیمت زیر 40 دلار در هربشکه را تجربه کرد، همه‌جا صحبت از منفعت بادآورده‌ای بود که نصیب مصرف‌کنندگان شد و صدها هزار دلار درآمد «در اختیاری» که می‌تواند به بازار راه پیدا کند.

وی از هاینز پرسید چرا این دفعه راه‌یابی این درآمدها به بازار سهام ممکن نیست؟استراتژیست ارشد «ANZ» در پاسخ گفت: تا این لحظه شواهدی دال بر این موضوع در بازار مشاهده نشده است و به نظر می‌رسد مصرف‌کننده‌ها در برخی نقاط جهان تصمیم گرفته‌اند عایدی اضافی از قیمت‌های پایین را در بانک پس‌انداز کنند .

مهم‌ترین اخبار سیاسی

 وزیر خارجه انگلیس از امکان لغو تحریم‌های بین‌المللی ایران در بهار۲۰۱۶ خبر داد . فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس که در تهران به سر می‌برد در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که تحریم‌های ایران می‌توانند در بهار سال آینده میلادی لغو شوند .
وی در این گفتگو گفت که پیش از رفع تحریم‌ها باید اقدامات مقدماتی انجام شوند تا به محض لغو تحریم‌ها سرمایه‌گذاری آغاز شود .

وزیر خارجه انگلیس همچنین درباره روابط ایران با کشورش نیز گفت که ایران می‌خواهد صفحه‌ای جدید در روابط با انگلیس بگشاید .وی همچنین گفت که درباره آینده بشار اسد رئیس جمهور سوریه ایران و انگلیس هنوز اختلافات اساسی با یکدیگر دارند .
وزیر خارجه انگلیس که برای بازگشایی سفارت این کشور در ایران وارد تهران شده است از روز گذشته با مقامات بلندپایه کشورمان از جمله رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرده است .

مجلسی‌ها از نگارش طرح استیضاح برای یک وزیر دیگر خبر می‌دهند. براساس آنچه دیروز یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس در این باره گفته است، طرح استیضاحی با 40 امضا برای استیضاح وزیر نفت در راه کمیسیون انرژی است.

سیدشکرخدا موسوی، نماینده مردم اهواز در این باره از تشکیل نشست نمایندگان متقاضی استیضاح‌ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت درروز سه‌شنبه هفته جاری خبر داده و اعلام کرده است که به احتمال زیاد سه‌شنبه استیضاح را تقدیم هیات رئیسه می‌کنیم . او به خبرگزاری فارس گفته است که در حال جمع‌آوری امضاهای بیشتر برای طرح استیضاح هستیم.

برنامه برخی نمایندگان برای استیضاح وزیر نفت در شرایطی در حال پیگیری است که در دو هفته اخیر صحبت از استیضاح برخی دیگر از وزیران کابینه نیز در میان مجلسی‌ها مطرح بود. ازجمله استیضاح علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد که به گفته محمد حسن ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس فعلا منتفی اعلام شده است.

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفت و پالایشی، شبریز که پس از بازگشایی منفی موجب تشدید افت شاخص شده بود، امروز نیز در محدوده 4 درصد منفی معاملات کم حجمی را دنبال کرد. در مقابل شپنا با معامله 50 میلیونی در قیمت 249 تومان تاثیر مثبت 28 واحدی بر شاخص را بدنبال داشت؛ این معامله از حقیقی به حقوقی صورت گرفت. شبهرن همچنان با صف فروش میلیونی همراه بود. شنفت نیز با صف فروش محدودی معاملات کم حجم خود را به پایان رساند.

ساختمانی ها امروز نیز در ادامه روند روز گذشته معاملات منفی را تجربه کردند. در ثتران حدود 4 میلیون سهم در آستانه قیمتی پایین معامله شد که 70 درصد آن توسط سهامداران حقوقی عرضه شد. ثامان با صف فروش کم حجمی به کار خود پایان داد. وآذر که دو روز گذشته با توجه به تعدیل مثبت در سود هر سهم سال مالی 96 متوقف شده بود،

امروز طی اطلاعیه ای در سایت کدال به ارائه دلایلی در خصوص تعدیل مذکور پرداخت. طی این اطلاعیه اعلام کرده با تمهیدات انجام گرفته ، در نظر دارد از محل فروش املاک و سهام شرکت های تابعه نسبت به تسویه تسهیلات بانک ها اقدام و در نتیجه هزینه های مالی شرکت را کاهش و تعدیل مثبت در سود و زیان ایجاد کند. وآذر در حالی برای سال مالی 95 مبلغ 3 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده که این رقم برای سال مالی جاری معادل 99 ریال زیان می باشد.

آ س پ پس از اعلام 25 تومان EPS در بودجه سال 95 با رشد 3 درصدی به تابلوی معاملات بازگشت. اعتلا نیز پس از برگزاری مجمع فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه در قیمت 1464 ریال بازگشایی شد و تا پایان بازار با کاهش قیمت معاملات خود را دنبال کرد؛ افزایش سرمایه این شرکت به میزان 17 درصد و از محل مطالبات و آورده نقدی می باشد.

ثاژن، ثنوسا و ثغرب از جمله نمادهای مثبت گروه بودند. معاملات ثعمرا با حمایت حقوقی همراه بود و با معامله حدود 400 هزار سهم در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان داد.

گروه قند و شکر امروز نیز بر خلاف سایر  گروه های بازار معاملاتی مثبت و همراه با صف خرید داشتند و حق تقدم قنقش تنها نماد منفی گروه بود.

معاملات گروه فلزات اساسی نسبت به روز گذشته از وضعیت بهتری برخوردار بود. معاملات ذوب وارد محدوده مثبت شد و تا 204 تومان نیز پیش رفت و حجم معاملاتش به 4 میلیون سهم رسید. فمراد و فنورد با صف خرید اندکی همراه بود. عرضه در فملی قیمت این سهم را به 132 تومان رساند. قیمت مس نیز در ادامه روند کاهشی خود امروز به محدوده 4900 دلار رسید.

سهامدار عمده شرکت های تولیدکننده سنگ آهن در خصوص بخشنامه کاهش سه درصدی در قیمت گندله گفت: با لغو رسمی ابلاغیه صادر شده توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت در هفته جاری شاهد بازگشایی نماد 5 شرکت مرتبط با صنعت سنگ آهن هستیم، در واقع تنها شرط باقی مانده برای بازگشایی نماد شرکت های سنگ آهنی نامه لغو بخشنامه اخیر با توجه به دستور ویژه معاون اول رئیس جمهور است .

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم نماد حتاید که مثبت معامله شد دارای بیشترین حجم معامله در این گروه بود که توانست 1,5 میلیون سهم معامله شود .

در خبری داشتیم که محمدحسین داجمر ، مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پس از 10 سال از این شرکت رفت و گفته می‌شود محمد سعیدی سرپرست سابق شستا و عضو کنونی هیئت مدیره شستا به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران انتخاب شده است.

در گروه بانکی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند بانک صادرات که شاهد معاملات مثبت بود توانست بیش از 19 میلیون سهم معامله و جزء پر حجم ترین نماد این گروه باشد .

در خبری به نقل از خبرگزاری فارس داشتیم که معاون نظارتی بانک مرکزی از تمدید قراردادهای قبلی تسهیلات بانکی با نرخ‌های بالای قبل خبر داد و گفت: کارشناسان بانک مرکزی به‌ راحتی از طریق سامانه الکترونیکی عملکرد بانک‌ها در اعمال نرخ‌های سود را رصد می‌کنند.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و بطوریکه نمادهای شاراک ، شفارس ، شپارس با صف فروش بسته شدند .

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که پیش از خصوصی ساز مقادیری کود اوره از شمال کشور به صورت سوآپ برای استان‌های شمالی وارد می‌کردیم و در جنوب کشور به شرکت‌های تولیدکننده خارجی تحویل می‌دادیم، گفت: به تازگی مذاکراتی را برای سوآپ کود اوره در حد ٢٠٠ هزار تن در سال انجام داده‌ایم .

به گزارش شانا، علی محمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: در چهار ماه نخست امسال یک میلیون و ٣٠٨ هزار تن کود اوره در کشور تولید شده که از پارسال بیشتر بوده است .وی گفت: صادرات کود اوره نیز در همین مدت یک میلیون تن بوده که نسبت به ٣٦٥ هزار تن ٤ ماهه اول سال گذشته افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.

پارسان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 95/06/31 شرکت را مبلغ 650 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با با کاهش 9 درصدی همراه بوده است سایر اقلام شامل سود حاصل از سرمایه گذاری با کاهش 17 درصدی مبلغ 1831 میلیارد تومان ، هزینه های مالی با کاهش 36 درصدی مبلغ 56 میلیارد تومان گزارش شده است .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب