مهم‌ترین اخبار بورس سه‌شنبه 3 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس؛ چشم به راه وین

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 454 واحد نزول کرد و به رقم 64،197 واحد رسید . فارس با 62 واحد و حکشتی با 48 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 138.1 میلیارد تومان رسید که انصار با 5.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 9 واحد نزول کرد و به رقم 726 واحد رسید . شتران و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 46 میلیارد تومان رسید.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، چراغ معاملات امروز باز هم قرمز بود و معامله گران و سرمایه گذاران هم پشت این چراغ قرمز در صف های فروش ماندند .

با ادامه این روند نزولی که تا افت شاخص تا نزدیکی مدار 63 هزار تایی پیگیری شد، آنچه مسلم به نظر می رسد اینکه گویا چراغ بورس خراب است و قرار شده از این پس تنها رنگ قرمز را نمایش دهد. بدین ترتیب رنگ غالب امروز در تمامی تابلوها قرمز بود وکمتر نمادی در تالار شیشه ای پیدا می شد که رنگ سبز را به خود ببیند.

در صفحه اصلی سامانه معاملات هم تنها نماد “همراه” بود که توانست همانند دو سه روز قبل، روی شاخص کل تأثیر مثبت اعمال کند؛ بطوریکه خریداران در این نماد شاهد دست به دست شدن این سهم بین حقوقی ها بودند .

اما سایر گروه ها همگی به صورت دسته جمعی در مدار نزولی طی طریق کردند و “فارس” و “حکشتی” به همراهی یکدیگر یدک کش شاخص برای کاهش 454 واحدی بودند تا به نوعی بازار وارد فاز هیجان فروش سهام شود .

بدین ترتیب شکل فرسایشی و رکود بورس امروز بیشتر به سمت منفی بود تا انتظار برای رونق بازار بازهم از چشم سرمایه گذاران دور بماند و برخی حتی به دلیل خستگی ناشی از این وضعیت فرار را بر قرار ترجیح دهند و دست به فروش سهام بزنند .

چالش کم واکنشی بازار به اخبار مثبت هم که همچنان بر سر بازار سایه افکنده تا هیچ یک از گروه های سرمایه گذاری حتی نوسان گیران از این اوضاع راضی نباشند .

در این حال و روز بازار، افت بهای جهانی نفت و نگرانی از کسری بودجه کل کشور همزمان با چشم انداز نه چندان روشن قیمت کامودیتی ها قوز بالای قوز شده تا دست تحلیلگران را برای پیش بینی روند آتی ببندد .

تنها گروه خوش بخت این روزها نماد قندی ها هستند که امروز هم همچنان به رشد قیمت سهام خود تمایل داشتند. در همین حال اما نرخ شکر خام در بازارهای جهانی به پایین ترین سطح خود در هفت سال گذشته تنزل یافته و قیمت هر پوند آن به 10.44 سنت رسیده که نسبت به نرخ قبلی 1.7 درصد تنزل داشته و بایستی در بیان علت این نزول قیمت گفت: رشد چشمگیر تولید نیشکر در جنوب مرکزی برزیل بر نزول قیمت شکر فشار وارد ساخته است .

اما در این فضا که مدت هاست بورس شرایط فرسایشی در اختیار دارد، کاهش ارزش سهام بورس چین در پی بروز بحران در این کشور، به کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز سرایت کرده؛ بطوریکه با کاهش حدود 9 درصدی ارزش سهام در چین طی روز گذشته، همراه با افت ارزش برابری دلار و تنزل بهای کالاها، زنگ های خطر در بازارهای سر تا سر جهان به صدا درآمده و وحشت سرمایه گذاران را برانگیخته است که این نگرانی موجب گردید مقامات آمریکایی با سرایت این روند از بورس های اروپایی مجبور شوند کلیه معاملات آتی بورس نیویورک را طی روز گذشته به حالت تعلیق درآوردند .

اما نکته جالب همین جاست که در حالی در سایر بورس های جهانی زنگ خطر افت ارزش سهام به صدا درآمده که بورس ایران که ماه هاست دچار این روند نزولی بوده، به جای زنگ خطر در اقدامی عکس به بهانه مناسبت های مختلف زنگ معاملات بورس را به صدا در می آورد.

حتی در طی یکسال و نیم اخیر و در روزهایی که روند نزولی شدید و هیجانی در بازار حکمفرما بود هم چنین تصمیمی برای کاهش رفتارهای غیر منطقی و احساسی گرفته نشد. گرچه شرایط این روزهای بازار که تنها به مدد معاملات عمده و عرضه های بلوکی سرپا ایستاده کم از تعطیلی ندارد! به هر حال به نظر می رسد بایستی خود را برای ورود شاخص به مدار 63 هزار واحدی طی معاملات روزهای آتی آماده کنیم.

مهم ترین اخبار سیاسی

نشست فوق‌العاده و یک روزه شورای حکام آژانس با محوریت چگونگی اجرای راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای ایران توسط آژانس بر اساس قطعنامه 2231 و وظایفی که برجام به آن محول کرده است برگزار شد .

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این نشست به توضیح مفهوم قوانین و بندهای قطعنامه شورای امنیت 2231 پرداخت. آمانو از شورای حکام درخواست کرده است تا بودجه و برنامه آژانس اصلاح و بهبود یابد تا آژانس بتواند بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی‌های ذکر شده در قطعنامه 2231 را به صورت کامل انجام دهد.

بخشی از بودجه مورد نظر از طریق کمک‌های داوطلبانه کشورها و بخشی دیگر هم از طریق اجرای پادمان جامع تامین خواهد شد .آژانس در حالی برای چگونگی راستی‌آزمایی اقدامات ایران در چارچوب برجام امروز تصمیم‌گیری می‌کند که تا روز اجرای برجام که هنوز مشخص نیست به راستی‌آزمایی “برنامه اقدام مشترک” می‌پردازد .

آمانو در گزارش خود درباره راستی‌آزمایی برجام به پیشرفت‌های جدید در تعامل با ایران برای حل مسایل حال و گذشته نیز اشاره کرده است. “نقشه راه برای شفاف‌سازی مسایل حال و گذشته” که در 23 مرداد بین ایران و آژانس به دست آمد مسیر حل و فصل مسایل باقی‌مانده را روشن کرده است. سندی که با وجود محرمانه بودن بخش‌هایی از آن از سوی یک رسانه آمریکایی که مدعی است یک نسخه از این سند در اختیارش قرار گرفته منتشر شد .

در شرایطی که کمتر از 20 روز دیگر به تصویب یا رد توافق در کنگره آمریکا باقی مانده است، آرایش موافقان و مخالفان توافق هسته‌ای نیز روز به روز در حال تغییر است و مجلس نمایندگان ایالات‌متحده به عرصه یارگیری نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه تبدیل شده است.

در تازه‌ترین تحول مهم، بیست‌وهفتمین و قدرتمندترین نماینده دموکرات سنا از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی پشتیبانی کرد. هری رید رهبر اقلیت دموکرات‌های سنا، توافق هسته‌ای وین را بهترین گزینه ممکن و توافقی در جهت حفظ امنیت اسرائیل دانست.

به اعتقاد رید، اگر توافق یادشده رد شود، جامعه جهانی از تلاش‌ها برای اعمال تحریم‌ها حمایت نخواهد کرد. با این اقدام به نظر می‌رسد گام مهمی در جهت موافقت کنگره آمریکا با توافق هسته‌ای وین برداشته شده و بخت تصویب نهایی آن را بیش از گذشته می‌کند .رهبر دموکرات‌های سنای آمریکا اعلام کرد که هرچه در توان دارد برای موافقت کنگره با توافق به کار می‌بندد.

مهم ترین اخبار اقتصادی 

معاون اقتصادی بانک مرکزی از عبور نقدینگی از 832 هزار میلیارد تومان در تیر ماه امسال خبر داد . پیمان قربانی در نشست خبری با اشاره به سالم سازی ترکیب نقدینگی در دولت یازدهم اعلام کرد که میزان نقدینگی در تیر ماه امسال با رشد 22.7 درصدی در مقایسه با تیر ماه سال گذشته به 832 هزار میلیارد تومان رسیده است .

وی با بیان این که بخشی از افزایش نقدینگی به افزایش پوشش آماری شش بانک و چهار موسسه جدید برمی گردد گفت: از حدود 300 هزار میلیارد تومان نقدینگی که در دولت فعلی به حجم نقدینگی افزوده شده 81 هزار میلیارد تومان مربوط به این پوشش آماری است .

در خبری دیگر،نشریه بیزینس مانیتور در سلسله پیش‌بینی‌های خود از اقتصاد ایران که به تفکیک حوزه‌های مختلف اقتصاد ایران منتشر کرده، با اشاره به توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5، آن را همچون دوربرگردانی برای بازگشت ایران در مسیر رشد اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی خوانده و پیش‌بینی کرده است که در سال آینده میلادی تولید ناخالص داخلی ایران به 9 / 2 درصد خواهد رسید. این در شرایطی است که رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی 6/ 0 درصد پیش‌بینی شده است .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه فلزات اساسی اغلب در منفی کامل معامله شدند و به صف فروش رسیدند. ارفع در قیمت 155 تومان صف فروش شد. ذوب نتوانست معاملات مثبت روز گذشته را حفظ کند و با حجم معامله 5 میلیونی تا محدوده صف فروش پیش رفت. فملی 130 را نیز رد که و تا 125 تومان کاهش یافت؛ حدود 3.5 میلیون سهم در این نماد عرضه شد. قیمت مس امروز به 4900 دلار نیز رسید اما مجدد به محدوده 5000 دلار بازگشت.  

واحد ذوب فلز مس چین همچون واحدهای ذوب آلومینیوم چین در پی کاهش شدید قیمتها در بازار قصد دارند به میزان بیشتری از تولید خود را کاهش دهند .

براین اساس واحدهای ذوب مس چین به دنبال ادامه روند نزولی قیمت مس و کاهش تامین مواد اولیه قراضه و کنسانتره از معادن داخلی تصمیم گرفته اند تا به میزان بیشتری از تولید خود را کم کنند . کاهش تولید در بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده مس پالایش یافته در جهان ممکن است باعث افزایش تقاضا برای واردات این فلز از سوی چین شود .

در استخراج کانه های فلزی نیز که همچنان در انتظار بازگشایی دوقلوهای سنگ آهنی است، یکپارچه معاملات منفی در کف قیمتی را دنبال کردند. در این گروه، ماین نیوز از راه اندازی خط جدید تولید سنگ آهن دانه بندی سنگان خبر داد؛ با راه اندازی این خط جدید، ظرفیت تولید سالانه سنگ آهن دانه بندی در مجتمع معدنی سنگان به مرز 5.5 میلیون تن رسید .

ظرفیت تولید سنگ شکن شماره 7 تولید 2 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی است. همچنین با آغاز به کار خط جدید تولید سنگ آهن دانه بندی، خوراک ورودی خطوط تولید این ماده معدنی در سنگان، سالانه به 7 میلیون تن می رسد این در الی است که پیش از این، خوراک ورودی ماده معدنی 5 میلیون تن در سال بود .

در گروه نفت و پالایشی اغلب نمادها در رنج منفی کامل معامله شدند. شبریز برای دومین روز متوالی پس از بازگشایی با صف فروش به کار خود پایان داد. شتران در ساعت اولیه بازار به صف فروش رسید. در معاملات شپنا نیز 32 درصد خریدها توسط سهامداران حقوقی انجام شد.

در خودرو امروز نیز عرضه در نمادهی گروه و کاهش قیمتها بودیم. خپارس در قیمت 86 تومان معاملات خود را به اتمام رساند. قیمت پایانی خودرو نیز با 1.5 درصد کاهش به 246 تومان رسید؛ حدود 13 میلیون سهم در این نماد داد و ستد شد که 70 درصد آن توسط حقوقی ها خریداری شد.

در خساپا معامله 7 میلیون سهم در محدوده منفی را به ثبت رساند؛ همچنین در بازار خرده فروشی نیز 231 میلیون سهم در قیمت 118 تومان بین سهامداران حقوقی معامله شد. دو نماد قطعه ساز خموتور و خوساز در محدوده مثبت با تقاضا همراه بودند.

در اخبار امروز این گروه، موضوع پرداخت خسارت بنز به ايران با همه تكذيب‌ها از سوي بالاترين مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت تاييد شد .

شركت مرسدس بنز آلمان چندي پيش اعلام كرد که در راستاي جبران خسارت‌هاي ايران خودرو به علت ترك يك‌باره شراكت از سوي بنز، ۴۲ ميليون يورو به ايران خودرو غرامت مي‌دهد. پس از اعمال تحريم‌ها عليه صنعت خودروسازي كشور از سوي غرب، مرسدس بنز كه خط توليد چند خودرو سنگين شامل كاميون و اتوبوس را در ايران خودرو در دست داشت، به يك‌باره توليد اين خودروها را متوقف و ايران را ترك كرد.

بنز همچنين در حال ايجاد خط توليد يك خودروي لوكس در ايران بود كه با ترك ايران اين خط توليد نيز لغو شد. همين حركت بنز در كنار برخي مسائل ديگر بود كه ايران خودرو را به سمت خودروسازان چيني سوق داد و حواشي جديدي را براي اين خودروساز داخلي رقم زد .

حال پس از سال‌ها، بنز از تصميم خود براي بازگشت به ايران خبر داده و اعلام كرده است كه براي جبران خسار‌ت‌هاي ايران خودرو از ترك يك‌باره اين شركت، ٤٢ ميليون يورو به اين شركت خسارت خواهد داد . اين در حالي است كه تا پيش از اين همواره خودروسازان دريافت خسارت از بنز را رد كرده و معتقد بودند، خسارتي به آنها پرداخت نشده است.

در گروه برقی، بموتو تنها نما مثبت و صف خرید گروه بود که معاملات کم حجمی داشت. در بترانس که روز گذشته شاهد انتقال 7 میلیونی آداک در بازار خرده فروشی به یک حقوقی بودیم، امروز معاملات منفی را دنبال کرد و حجم معاملاتش به 1 میلیون سهم رسید. 85 درصد خریداران این نماد حقوقی ها بودند. بکاب و بنیرو نیز در این گروه صف فروش بودند.

در گروه حمل و نقلی نمادها تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نماد حپترو با صف فروش بسته شد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدحسین داجمر که دیروز با تصمیم هیات مدیره شرکت کشتیرانی بعد از 10 سال از این شرکت ناخواسته خداحافظی کرد و جای خود را به محمد سعیدی داده، در خصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی مجدد خطوط کشتیرانی به کشورهای اروپایی به تسنیم گفت: واقعیت آن است که کشتیرانی هم‌اکنون در دوران برزخ به سر می‌برد و این وضعیت به ضرر ماست، چراکه خطوط کشتیرانی خارجی سهم ما در حمل‌ونقل دریایی را می‌گیرند .

وی با اشاره به توافق هسته‌ای، تصریح کرد: با توجه به برزخی که در رابطه با لغو تجریها وجود دارد، سهم کشتیرانی از حمل‌ونقل دریایی کاهش یافته است و بر عکس خطوط خارجی سهم خود را افزایش داده‌اند.

در گروه بانکی بجز نماد وکار که مثبت معامله شد سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی همراه بودند بانک صادرات با بیش از 45 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را دارا بود .

معاون نظارت بانک مرکزی از توقف فعالیت 250 شبعه بانکی در کشور خبر داد و گفت: این روند درسال جاری تسریع خواهد شد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات منفی ای را پشت سرگذاشتند و نمادهای پترول ، شاراک ، شیران با صف فروش بسته شدند .

پتروشیمی لاله در چهار ماه نخست امسال بیش از ٢٩ هزار تن محصول تولید کرده است .به گزارش شانا، پتروشیمی لاله در تیرماه امسال توانست با ١٠٢,٦ درصد ظرفیت اسمی خود تولید محصول داشته و ششمین جایگاه پتروشیمی کشور را از نظر عملکرد به خود اختصاص دهد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همسو با سیاستهای جدید این شرکت با مدیریت هوشمند و استراتژیک، از اصلاح قوانین و مقررات دست و پاگیر جهت صدور مجوز ها و تسهیل در کسب و کار این صنعت خبر داد.

وپترو طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که آثار مالی مثبت تعدیل سنواتی موضوع ورشکستگی شرکت تولیدی گازلوله در صورت های مالی تلفیقی 94/02/31 شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی اعمال گردیده است و لذا در سال مالی منتهی به 95/02/31 صرفا سود سهام قابل تقسیم احتمالی عملکرد سال 94 آن شرکت در صورتهای مالی سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی منعکس خواهد شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و گزارش های روزانه بورس تهران, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب