مهم‌ترین اخبار بورس چهارشنبه 4 شهریور

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 9 واحد رشد کرد و به رقم 64،206 واحد رسید . حکشتی با 28 واحد بیشترین تاثیر مثبت و وغدیر با 25 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 157.1 میلیارد تومان رسید که خساپا با 8 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس، نزدیک به 2 واحد رشد کرد و به رقم 728 واحد رسید . میدکو بیشترین تاثیر مثبت و هرمز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 56.8 میلیارد تومان رسید که با توجه به عرضه بیمه کوتر در بازار فرابورس این نماد با 12.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .
 
بازار سرمایه در حالی معاملات هفته جاری را آغاز کرد که به اعتقاد اهالی تالار بنظر می رسید سهام شرکت ها و شاخص بورس این هفته را با روند معقول تر و بهتری نسبت به هفته پیش آغاز نماید که اینگونه نشد و اتفاقاً این هفته شاخص بیش تر از هفته قبل به رنگ قرمز جگری دیده شد.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، شاخص کل بورس در حالی آغاز هفته جاری را با روند مثبت نا چیز و رشد بیش از 6 واحدی آغاز کرد که در روزهای بعد از ان جبران همین مقدار اندک رشد را در روند نزولی بجا آورد تا خدای ناکرده کسی دلگرم به بازگشت روند صعودی و بهبود وضعیت بورس نشود.

بر این اساس از ابتدای معاملات هفته جاری تا پایان معاملات امروز در حالی تنها شاهد رشد 15 واحدی شاخص بودیم که این نماگر در مدت مذکور بیش از 1027 واحد افت را تجربه کرد، روندی که در کوران اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی به وجود آمد تا نشان دهد همچنان حال بورس نا خوش است و پزشک هاذقی نیز برای آن وجود ندارد.

بنابراین گزارش در حالی سهامداران در هفته جاری در انتظار روند مثبت بورس به تبع بازگشایی سفارت انگلستان و مباحث مربوط به حضور سرمایه گذاران خارجی در اقتصاد کشور بودند که معاون رییس جمهور و سخنگوی دولت با بیان یک جمله خیال همه را راحت کرد، جمله ای که در آن بازار سرمایه یا دماسنج اقتصاد کشور در کنار بازار ارز، طلا و مسکن قرار گرفت تا نشان دهد احتمالاً تالار حافظ و سبز میدان در یک ردیف قرار دارند.

از سوی دیگر در این هفته در حالی “پالایش نفت تبریز”، “سیمان تهران” و “گروه صنعتی سدید” بیشترین بازدهی منفی را بر جای گذاشتند که شکر شاهرود، قند پیرانشهر و قند نیشابور بیشترین بازدهی مثبت را بر جای گذاشتند.

در پایان آنچه که در معاملات این روزهای بورس مشخص است حضور حقوقی ها برای خرید سهام در رقم هایی است که چند ماه پیش در همین نرخ های در حال فروش بودند. مشخص نیست هدف حقوقی ها از خرید سهام در قیمت هایی که پیش تر سهامشان را همانجا فروخته بودند.

یک نکته از دو سهم را هم در نظر داشته باشید. فولاد هرمزگان که این روزها بیش از پیش در حال به سخره گرفتن بورس و سهامداران می باشد به قیمت اسمی نزدیک شده و احتمالاً در هفته آتی رقم 100 تومان را نظاره خواهد کرد. رقمی که بازار در روز عرضه اولیه انتظار داشت “قاسم” نیز که برادر دوقلوی “هرمز” در به بازی گرفتن سرمایه می باشد در حال حاضر در مدار 500 تومانی قرار دارد. یعنی همان مداری که قبل از عرضه اغلب کارشناسان بازار سرمایه بر ارزندگی “قاسم” در این قیمت تأکید داشتند.

از همین رو این دو شرکت نشان دادند که اولاً بازار در ارزش گذاری سهام شرکت ها اشتباه نمی کند و ثانیاً هنوز در بورس ایران هر کس هر کاری که دلش بخواهد می تواند انجام دهد حتی بازی با سرمایه مردم. 

مهم ترین اخبار اقتصادی

داده‌های اقتصادی چین، اکنون ورای «جنگ ارزی» تحلیل می‌شوند. سقوط 4 درصدی یوآن در دو هفته گذشته، بازارهای سهام جهان را به هم ریخته است؛ اما واضح است که این روزها نگرانی‌های اقتصادی به کاهش رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان و افت تقریبا تمام شاخص‌های اقتصاد کلان و خرد این کشور مربوط می‌شود .

بازارهای سهام چین که حدود دو ماه است شاهد ترکیدن حباب چند ساله خود شده‌اند، پس از دستکاری نرخ یوآن توسط «بانک خلق» با سقوط بیشتری روبه‌رو شدند؛ چراکه اقدام بانک مرکزی این کشور، نشانه‌ای از عمق نیاز اقتصاد چین به تحریک به هر شکلی بود، اما این پایان کار نبود.

روز دوشنبه با نتیجه ندادن دخالت‌های هفته گذشته دولت چین، «دوشنبه سیاه» رقم خورد که علاوه‌بر این غول اقتصادی، دیگر کشورهای جهان را نیز تحت‌تاثیر سقوط شاخص‌های سهام قرار داد. این روند روز گذشته ادامه پیدا کرد تا «سه‌شنبه سیاه»‌ چین همزمان با جهش اصلاحی بازارهای سهام غیرچینی رقم بخورد.

نتیجه روند بازارهای گوناگون، رشد یورو و افت یوآن در بازارهای جهانی بود که نرخ‌های رسمی بانک مرکزی ایران را نیز تحت‌تاثیر قرار داد. رشد یورو در بازار آزاد، رقابت دلار و درهم را در مسیر رشد، به مسابقه‌ای سه‌جانبه تبدیل کرد .

رئیس سازمان توسعه تجارت پیشنهاد راه‌اندازی خط تولید خودرو و لوازم خانگی مطرح کره‌ای در ایران را ارائه و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک این خواسته ایران محقق شود. ولی‌الله افخمی‌راد در دیدار با معاون وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی و هیات تجاری همراه وی، با اشاره به حجم تجارت خارجی میان دو کشور اظهار کرد: در سال 2014 حجم تجارت ایران و کره جنوبی 2/ 4 میلیارد دلار بوده است که سهم عمده آن مربوط به واردات ایران از کره است .

او با اشاره به کیفیت و مرغوبیت کالاهای کره‌ای در ذهن مردم ایران، پیشنهاد مشارکت دو کشور برای راه‌اندازی خط تولید برندهای مطرح کره‌ای در زمینه لوازم خانگی و قطعات خودرو در داخل کشور را ارائه کرد و گفت: سالانه یک میلیون و 200 هزار خودرو در ایران تولید می‌شود که باید به مرز 3 میلیون دستگاه برسد. ما آمادگی داریم که در زمینه ساخت قطعات یا تولید خودرو به‌صورت مشترک در داخل ایران اقدام کنیم .

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران از مذاکره با وزیر اقتصاد درباره پیش‌شرط‌های دسترسی به حساب‌های بانکی مردم برای اخذ مالیات خبر داد .

محسن جلال‌پور درباره دسترسی سازمان امور مالیاتی به حساب‌های مردم براساس ابلاغیه اخیر رئیس‌جمهوری گفت: اتاق بازرگانی ایران با هر نوع شفاف‌سازی و حضور جدی و پررنگ فعالان اقتصادی در فضای شفاف موافق است و البته بر این باور است که باید در دولت نیز این شفافیت اتفاق بیفتد، اما وقوع این شفافیت لازمه‌هایی دارد که در این زمینه پیشنهادهای خود را به‌صورت مکتوب به دولت ارائه کرده‌ایم و یکشنبه هفته آینده نیز بیانیه فعالان اقتصادی در این خصوص منتشر خواهد شد . ر

ئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران افزود: بخش خصوصی معتقد است که باید مجموعه الزامات لازم را برای اجرای قانون مالیات‌های مستقیم فراهم کرد .

مهم ترین اخبار سیاسی 

در شرایطی که در‌ آمریکا هر روز بر تعداد حامیان توافق هسته‌ای با ایران افزوده می‌شود، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی تاکید کرد که حتی اگر این توافق در مجلس و سنای آمریکا مورد مخالفت قرار بگیرد این مخالفت‌ها به حدی نیست که بتواند وتوی رئیس‌جمهور آمریکا را بشکند .

ظریف در یک گفت‌وگوی رادیویی افزود‌: «گروه‌های تندرویی که در آمریکا علیه این توافق تلاش می‌کنند، هزینه‌های زیادی را صرف می‌کنند و به دنبال این هستند که منافع رژیم صهیونیستی را پیش ببرند نه تنها در اروپا منزوی هستند بلکه در داخل خود آمریکا نیز به تدریج منزوی می‌شوند.» به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، تقابلی بین گروه‌ تندرویی که منافع صهیونیست‌ها را دنبال می‌کند با دنیا در حال شکل‌گیری است.

به گزارش «ایسنا»، ظریف در این گفت‌وگو دو اولویت اصلی وزارت امور خارجه طی سال 94 و 95 را مراقبت از نهال توافق و همچنین گسترش روابط با کشورهای منطقه و همچنین دیگر کشورهای جهان عنوان کرد. به گفته ظریف هم ایران و هم جامعه جهانی باید از فرصت به‌وجود آمده توافق بهره ببرند. او در این رابطه گفت: «البته گروه‌های کوچکی در منطقه ما و متاسفانه برخی از همسایگان و همچنین گروه‌هایی در ایالات متحده این وضعیت را تهدید می‌دانند.

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه فلزات اساسی، فملی روند معاملات خود را تغییر داد و تا مرز صف خرید پیش رفت. امروز حقوقی در این نماد فقط خریدار بود و از 5.6 سهم معامله شده 58 درصد مربوط به این گروه بود. فسرب، میدکو، فباهنر و فولای از دیگر نمادهای مثبت گروه بودند؛ فولای نیز تا مرز صف خرید معاملات خوبی داشت. معاملات کم حجم زنگان نیز از آستانه بالا به محدوده صفر تابلو رسید.

در این گروه، محمدجواد شیخ از احتمال سرمايه گذاري در حوزه توليد مشترك با چيني ها در شركت ملي مس خبر داد . مدير مالی سابق شركت ملي مس با بیان اینکه كشور چين يك كشور پيشرفته به حساب آمده اما در برخي از محصولات توليدي آن از نظر از كيفيت در رتبه هاي پايين تري قرار دارد گفت : اين سرمايه گذاري در معادن مس نخواهد بود و تنها توليدات مشترك را ميان اين دو شركت در بر خواهد گرفت .

پیش از این، يك هيات تجاري چيني در ديدار با مدير عامل شركت ملي مس ايران خواستار سرمايه گذاري در صنعت مس ايران شدند .طبق اخبار منتشر شده در جريان دیدار اين هيات راه های همکاری های تجاری و اقتصادی مورد بررسي قرار گرفت كه گفته مي شود توافق فروش هزار تن كاتد مس از جمله دستاوردهاي اين ديدار بوده است .

در گروه خودرو  و ساخت قطعات از فشار فروش روزهای گذشته خبری نبود و تا حدودی شاهد برتری تقاضا نسبت به عرضه بودیم. در خساپا 60 میلیون سهم به صورت بلوکی در قیمت 1166 ریال بین سهامداران حقوقی مبادله شد؛ شنیده شده امروز نیز فروشنده این معامله ورنا و صباتامین نیز خریدار بود.

خودرو تا 250 تومان نیز معامله شد اما در نهایت با قیمت پایانی در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان داد. 50 درصد خرید و فروش امروز این نماد توسط سهامداران حقوقی انجام شد. خبهمن امروز نیز مورد حمایت حقوقی ها قرار گرفت و با همان قیمت پایانی روز گذشته معاملات خود را به اتمام رساند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با تشریح جلسه دیروز با وزیر صنعت و مدیران خودروساز از پرداخت تسهیلات بانکی به دو شرکت ایران‌ خودرو و سایپا خبر داد. حمیدرضا فولادگر  با بیان اینکه موضوع پرداخت تسهیلات بانکی به خودروسازان در بانک مرکزی مطرح و در حال جمع‌بندی است، گفت: قرار است این تسهیلات از طریق بانک‌های عامل به دو شرکت ایران‌ خودرو و سایپا پرداخت شود .

در جلسه دیروز همچنین گزارشی از آخرین وضعیت صنعت خودرو به لحاظ آمار تولید، صادرات و کیفیت ارائه شد که طبق این گزارش وضعیت صنعت خودرو در سال‌های 93 و 94 نسبت به سال‌های 91 و 92 بهتر شده ولی در حال حاضر فروش خودرو با رکود همراه است.

در گروه نفت و پالایشی، شپنا، ونفت و شرانل در محدوده مثبت معامله شدند. ونفت و شتران با معامله بیش از 3 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشتند. در شپنا 51 درصد خریدهای نماد توسط یک حقوقی انجام شد. ونفت نیز در پایان به محدوده 2.5 درصد منفی رسید. شبهرن نیز همچنان صف فروش گروه بود.

در گروه برقی، بموتو امروز نیز در سقف قیمت با صف خرید کم حجمی همراه بود. بسویچ نیز در میانه بازار صف خرید شد اما در نهایت در محدوده 3 درصد مثبت معاملاتش پایان یافت. معاملات بترانس نیز در بازه منفی دنبال شد؛ 12.8 میلیون این سهم در بازار خرده فروشی و با قیمت 877 تومان بین سهامداران حقوقی داد وستد شد.

در گروه قندی از تقاضای روزهای گذشته خبری نبود و گروه معاملات متعادلی را آغاز کرد. قلرست با صف فروش کار خود را آغاز کرد. قنیشا نیز در دقایق ابتدایی بازار صف خرید خود را عرضه کرد. قنقش نیز صف فروش را تجربه کرد. در نمادهای قزوین، قمرو و قپیزا نیز شاهد تشکیل صف خرید بودیم. نماد قثابت نیز پس از برگزاری مجمع فوق العاده در قیمت895 ریال بازگشایی شد و تا پایان معاملات معاملات پرحجمی را دنبال کرد.

معاون انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر با پیش بینی رشد ۱۰ درصدی تولید چغندر، آخرین وضعیت درخواست افزایش ۱۳.۵ درصدی قند و شکر (که پیشنهاد آن مرداد ماه به سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان ارائه شده بود) و زمان احتمالی این موضوع را اعلام کرد. وی در ادامه افزود: با توجه به آغاز برداشت اولین محصول از 15 تا 20 شهریور که در آذربایجان انجام می شود، موضوع افزایش قیمت طی یکی دو هفته آینده نهایی خواهد شد .

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حپترو که منفی معامله شد در سایر نمادها شاهد معاملات مثبتی بودیم که نماد حفارس با صف خرید بسته شد بیشترین حجم معامله مربوط به نماد حکشتی بود که بیش از 1,5 میلیون سهم معامله شد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت کشتیرانی دریای خزر که طی 12 ماه اخیر با رشد 46 درصدی قیمت هر سهم از 539 به 728 تومان رسیده ، اولین پیش بینی سود سال مالی جاری را 540 ریال اعلام کرده که در مقایسه با سود 696 ریالی و واقعی سال مالی گذشته، 22 درصد کاهش دارد .در این رابطه علی اکبر غنجی مدیرعامل این شرکت 54 میلیارد تومانی در خصوص علل تغییرات این پیش بینی عملکرد توضیحاتی داد تا مقدمات بازگشایی نماد “حخزر” که از 31 مرداد بسته شده ، فراهم شود.

در گروه بانکی نمادها اکثرا معاملات مثبتی را پشت سرگذاشتند بانک صادرات که مثبت معامله بیشترین حجم معامله را در این گروه داشت .

علی صالح‌آبادی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: همکاری با بزرگ‌ترین بانک چینی را آغاز می‌کنیم اما لازم است، برای توسعه صادرات، سرمایه بانک توسعه صادرات از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کنونی، حداقل ۲ برابر شود .

وی افزود: در جلسه‌ای با مقامات بانک چین (bank of china ) به‌ عنوان یکی از 10 بانک بزرگ دنیا و بزرگ‌ترین بانک چینی قرار شد، با بانک توسعه صادرات ایران ارتباط بانکی و اجرای پروژه‌های مشترک بین ایران و چین دنبال شود. از جمله همکاری‌ها ایجاد خط اعتباری از سوی بانک چینی برای تأمین مالی پروژه‌ها و همکاری بانکی است، البته جزئیات همکاری در گروه کارشناسی دو طرف بررسی نهایی می‌شود.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم پترول بیش از 20 میلیون سهم معامله شد که پرحجم ترین نماد این گروه بود نمادهای شپلی و جم با صف خرید بسته شدند .

عباس شعری مقدم گفت: همه شرکتها و سرمایه گذاران خارجی در مذاکرات خود با ما بر وجود یک شریک دولتی برای رفع موانع موجود در صنعت پتروشیمی ایران تاکید دارند .

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به رفت و آمد هیئت های تجاری خارجی پیش و پس از امضا توافق هسته ای ایران و کشورهای ١+٥ گفت: همه شرکتها و سرمایه گذاران خارجی در مذاکرات خود با ما بر وجود یک شریک دولتی برای رفع موانع موجود در ایران تاکید دارند که این امر متاسفانه با قانون اصل ٤٤ انطباق ندارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس ایران, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب