چرا نرخ دلار در روزهای اخیر رشد کرده است؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بانک و پول و ارز

نزدیک شدن به زمان اعلام نظر و نتیجه نهایی کنگره آمریکا در رابطه با توافق هسته ای گروه 1+5 و ایران، بازار ارز را با نوساناتی همراه کرده به طوریکه طی روزهای گذشته شاهد رشد قیمت هر دلار آمریکا تا 3400 تومان نیز بودیم.

در همین راستا تحلیلگر شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: تجربه دو سال اخیر در رابطه با واکنش نرخ دلار در زمان نزدیک شدن به رخدادهای سیاسی همچون مذاکرات هسته ای، به این شکل بود که ابهامات و گمانه زنی های مطرح شده در مورد نتیجه آن رویداد خود عامل افزایش ریسک شده و این عامل نرخ ارز را با نوساناتی همراه می کند.

احمد احمدآبادی در ادامه افزود: یکی از عواملی که ریسک بازار را افزایش می دهد گمانه زنی های متفاوت در رابطه با نتیجه نهایی و نظر کنگره آمریکا می باشد. در ابتدا این اعتقاد وجود دارد که عامل رشد نرخ ارز در نزدیکی نشست های هسته ای بدبینی به نتیجه آن است، اما بنده معتقدم که گمانه زنی ها و اختلاف نظرات خود باعث افزایش ریسک شده و این موجب نوسانات و گاهاً رشد نرخ برابری ارز می شود.

تجربیات نشان می دهد که در گذشته وقتی نرخ دلار با رشد روبرو می شد بانک مرکزی وارد عمل شده و قیمت آن را در محدوده مورد نظرش کنترل و حفظ می کرد، اما در حال حاضر گویا این نهاد ناظر برنامه ای برای دخالت در این بازار ندارد.

وی در رابطه با رشد روزهای اخیر در بازار ارز گفت: بعد از روند رشدی ارز در دولت قبل که به دلیل کمبود عرضه در بازار بود، قاعده فیشر در برابری نرخ دلار و ریال دیده شده تا زمانی که در دولت جدید نوسانات نرخ دلار در محدوده 3200 تا 3300 تومان حفظ شد، اما یکی از علل رشد روزهای اخیر تا محدوده 3400 تومان را فشار روبه بالای تقاضا هرچند اندک دانست.

اما اگر بانک مرکزی در بازار ارز دخالتی نداشت دلار می توانست در چند ماه قبل رشد بسیار ملایمی داشته باشد، اما این طور نبود و شاهد دخالت های بانک مرکزی در بازار ارز بودیم.

احمدآبادی تصریح کرد: با توجه به اوضاع اقتصاد جهانی و سیاست های کاهش ارزش پول ملی که در بسیاری از کشورهای جهان در پیش گرفته شده است و خصوصاً افت نرخ یوآن چین در مقابل دلار به دلیل حفظ مزیت صادرات کالاهای چینی، این موضوع به ضرر کشوری همچون ایران که واردات آن در مقابل صادرات درصد بیشتری را به خود اختصاص داده، می باشد وکاهش ارزش یوآن چین اثر منفی بر تولیدات داخلی دارد، چرا که هم مزیت وارداتی کالاهای خارجی به ایران را افزایش و هم قدرت رقابتی تولیدات صادراتی ایران را کاهش می دهد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با کنترل قیمت دلار گفت: به نظر من بانک مرکزی در حال حاضر قصد دخالت در بازار ارز را نداشته باشد و احتمالاً اجازه رشد نرخ این ارز را تا محدوده های کمی بالاتر از نرخ های فعلی خواهد داد.

این موضوع همچون شمشیر دولبه ای است که رشد و یا کاهش بیش از حد آن به ترتیب موجب رشد بهای تولیدات داخلی و افزایش واردات کالاهای خارجی می شود و تعیین نرخ دلار تعادلی در حال حاضر از مهمترین وظایف بانک مرکزی است.

احمدآبادی در خاتمه در رابطه با کاهش شکاف بین نرخ ارز مبادله ای و آزاد گفت: با توجه به اینکه تصمیم دولت یکسان سازی نرخ ارز می باشد، نرخ ارز مبادله ای را افزایش می دهد تا فاصله بین این نرخ با نرخ آزاد کاهش یابد و قیمت هر دلار آمریکا نیز با توجه به شرایط کلی اقتصادی و سیاسی به قیمت های واقعی برسد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

سایر مطالب: اخبار مهم دلار, توقف کاهش قیمت دلار, قیمت دلار

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب