خانه - آرشیو گزارش‌های روزانه - مهم‌ترین اخبار بازار بورس شنبه 7 شهریور

مهم‌ترین اخبار بازار بورس شنبه 7 شهریور

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 245 واحد رشد کرد و به رقم 64،451 واحد رسید . فملی با 38 واحد و وبصادر با 32 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 104.9 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 22.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معاملات بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 10 واحد رشد کرد و به رقم 738 واحد رسید . میدکو و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 97.2 میلیارد تومان رسید که کوثر با 3.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 پس از مدت ها بازار سرمایه شاهد رنگ سبز و شور و حال مثبتی در بین سهام شرکت ها و اهالی خود بود اتفاقی که داشت کم کم بدست فراموشی سپرده می شد بطوریکه رشد بیش از 100 واحد شاخص کل نزدیک به 71 روز کاری بود که اتفاق نیافتاده بود و اهالی تالار اغلب با رنگ قرمز خو گرفته بودند .

بر اساس گزراش بورسینس به نقل از بورس نیوز، روند صعودی بازا سرمایه طی روز جاری چند نکته خاص را به همراه داشت که تا حد زیادی قابل توجه می باشد .

نخست آنکه رشد قیمت سهام شرکت ها طی معاملات امروز شاید بی ارتباط با صحبتهای وزیر اقتصاد در جلسه شورای اداری استان فارس نباشد، چرا که طیب نیا در این جلسه سخنانی را به زبان آورده که اهالی تالار پیش تر از اینها منتظر بیان آنها بودند.

چرا که طیب نیا مدیریت بدهی های دولت و انجام پرداخت به بخش خصوصی و پیمانکاران به همراه اصلاح نظام مالیاتی را از اولویت های دولت و وزارت اقتصاد بیان کرده بود لذا بنظر می رسد این موارد و اجرای آنها پس از اجرای توافق هسته ای و اعلام نظر کنگره آمریکا دست یافتنی باشد .

از سوی دیگر زیر اقتصاد اعلام کرده بود که با رفع تحریم ها در صورت افزایش درآمد باید بخش قابل ملاحظه ای حداقل 10 هزار میلیارد صرف افزایش سرمایه بانک ها شود لذا در این مورد نیز پیش بینی می شود بانک ها برای افزایش سرمایه باید با حمایت قیمتی سهام مواجه شوند که این موضوع برای بانک ها دارای قیمت پایین تر از اسمی بیشتر خواهد بود .

اما نکته دیگر ارزش معاملات امروز بود، در جایی که ارزش معاملات اندک و اکثر غریب به اتفاق بازار مثبت است یعنی پولی هر چند اندک از خارج بازار سرمایه وارد شده است که این موضوع نیز قابل توجه و تأمل می باشد .

امیدواریم که این روند تنها برای دلخوش نمودن زودگذر اهالی تالار نباشد و بتوان بر روی تداوم آن حساب کرد. البته تداوم همراه با افزایش ارزش حجم معاملات و اگرنه این حجم و ارزش همان آتش تندی است که زود فروکش می کند.

مهم ترین اخبار اقتصادی

 بورس تهران با اظهارات وزیر اقتصاد در خصوص افزایش سرمایه بانک ها، جو مثبتی به خود گرفت و بعد از شش هفته روند نزولی، با رشد نسبی قیمت ها و شاخص مواجه شد .بورس تهران بعد از هفته ها قرار گرفتن در سردرگمی و رکود، امروز روند دیگری به خود گرفت و با افزایش نسبی قیمت ها مواجه شد؛ روند صعودی بورس تهران در حالی در اولین روز معاملاتی هفته آغاز شد که در هفته گذشته شاخص بورس افت بیش از هزار واحدی را تجربه کرده و بازدهی بورس تا سطح سه درصد افت کرد .

اما اظهارات وزیر اقتصاد در خصوص برنامه افزایش سرمایه 10 هزار میلیارد تومانی بانک ها و افزایش قدرت تسهیلات دهی آنها موجب حرکت صعودی بورس و رشد قیمتی نمادهای بانکی شد؛ به طوری که بانک صادرات بیشترین حجم معاملات امروز را به خود اختصاص داد. همچنین رشد پنج دلاری قیمت نفت نسبت به روزهای گذشته و رسیدن آن به بالای 50 دلار نیز موجب افزایش امیدواری در تالار شیشه ای و روند رو به جلوی بورس شد .

قیمت نفت بالاخره بعد از 9 هفته ریزش با رشد 10 درصدی در روز پنج‌شنبه مواجه شد؛ رشد قیمتی که تحت‌تاثیر انتشار آمارهای مثبت از اقتصاد آمریکا و تغییرات نرخ بهره در چین رخ داد و تصور شکست‌ناپذیری روند کاهشی قیمت نفت را باطل کرد.

به این ترتیب بهای طلای سیاه متاثر از این دو موضوع 4 دلار و بهای نفت برنت دریای شمال 5 دلار رشد کرد که بیشترین رشد روزانه قیمت در 6 سال اخیر محسوب می‌شود. با این روند قیمتی بار دیگر طلای سیاه کانال 30 دلاری را ترک کرد و به 42 دلار و 56 سنت برگشت .

بانک ای‌ان‌زد روز گذشته درخصوص افزایش قیمت‌های اخیر گفت: آمارهای بهتر از حد انتظار از تولید ناخالص داخلی آمریکا عامل اصلی این رشد بوده است، با این حال ترمیم قیمت نفت با توجه به اینکه نگرانی‌ها از اقتصاد چین همچنان ادامه دارد، شکننده و مقطعی به نظر می‌رسد .

پس از حدود سه سال پیگیری اخذ مالیات از خانه‌های خالی، در نهایت هفته گذشته این مصوبه تائید و جزئیات آن اعلام شد. اما نگاه کارشناسان نسبت به آینده این تصمیم چگونه است؟

اخذ مالیات ازخانه‌های خالی که از دولت دهم روی میز وزارت راه وشهرسازی بود و در انتظار تائید مقامات و همچنین وزارت اقتصاد به سر می‌رد، به تازگی در پی قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم از سوی ریاست جمهوری، به تائید معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی و وزیر راه و شهرسازی رسید و اعلام شد که آمار تمامی خانه‌های خالی در سامانه ثبت و ضبط می‌شود .

گرچه در این سال‌ها برخی کارشناسان و فعالان بازار مسکن بر این باور بودند که با اخذ مالیات از خانه‌های خالی، مالکان نیز واحدهای خالی را به چرخه بازار مسکن وارد می‌کنند و رونق نسبی در بازار ایجاد می‌شود اما برخی دیگر  معتقد بودند که بازار مسکن با یک یا دو میلیون واحد مسکونی رونق نمی‌گیرد .

پیش از اعلام رکود مسکن توسط کارشناسان و مسئولان در سال 91، بسیاری از فعالان بازار معتقد بودند که نگه داشتن خانه‌های خالی توسط مالکان باعث افزایش قیمت مسکن در هر محله و کمبود مسکن می‌شود که همین دو عامل دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها خواهد بود .

اما پس از آنکه اعلام شد مسکن با رکود همراه شده‌، تعداد این واحدهای مسکونی نیز بیشتر شد؛ تا جایی که در آخرین روزهای روی کار بودن دولت دهم از وجود یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی خبر رسید .

در گروه های مختلف بورس چه خبر بود؟

در گروه فلزات اساسی، فملی که در دقایق اولیه بازار به صف خرید رسید با معامله 4.8 میلیون سهم بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشت. فاسمین، فولای و ارفع نیز صف خرید تشکیل دادند.

در گروه نفت و پالایشی، شبندر گزارش سه ماهه خود را با تحقق 39 ریال (معادل 20درصد از اولین پیش بینی سال جاری) سود به ازای هر سهم منتشر کرد. پیگیری های بورس پرس نشان می دهد اعلام اولین سود سال جاری شنبدر به همراه اطلاعات تکمیلی آماده ارایه به سازمان بورس و انتشار در کدال شده و احتمالا” طی امروز یا یکی دو روز آینده منتشر خواهد شد.

در این صورت نماد آن که از 29 تیر تاکنون بسته است، باز خواهد شد . معاملات مثبت ونفت و شتران به صف خرید رسید. معاملات شبهرن و شنفت نیز همچنان با صف فروش و بدون گره معاملاتی ادامه داشت.

معاملات گروه خودرو  و ساخت قطعات نیز با تقاضا همراه بود و تقریبا تمامی نمادهای گروه در محدوده مثبت معامله شدند و اغلب به صف خرید رسیدند. خپارس پس از معامله حدود 5 میلیون سهم در قیمت 92 تومان به صف خرید رسید. خساپا، خودرو، خاور و خکاوه از دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند. عرضه حقوقی ها در خساپا و خودرو موجب عرضه صف خرید این دو نماد شد. معاملات سایر نمادها نیز در ساعت پایانی بازار به تعادل رسید.

در گروه برقی، بترانس معاملات پرحجمی در محدوده مثبت پشت سر گذاشت؛ حدود 19 میلیون سهم عمدتا بین سهامداران حقوقی در این نماد جابجا شد. معاملات مثبت بکام که شایعاتی از تعدیل مثبت در آن وجود دارد در میانه بازار وارد محدوده منفی شد و تا مرز صف فروش پیش رفت.

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حتاید سایر نمادها تماما با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای توریل ، حتوکا ، حفارس با صف خرید بسته شدند .

در گروه بانکی تمامی نمادها شاهد معاملات مثبت بودند بجز بانک انصار که منفی معامله شد در دقایق ابتدایی بازار شاهد معاملات بلوکی در بانک صادرات بودیم که توانست بیش از 256 میلیون سهم معامله شد و پر حجم ترین نماد این گروه بود .

شاپور محمدی در خصوص تسویه بدهکاران ارزی با نرخ معقول اعلام کرد:‌ بر اساس ماده 20 این قانون به بدهکاران ارزی کمک شده است تا راحت تر و با نرخ معقول تر بدهی خود را با بانک ها تسویه کنند و از جهش قیمت ارز در چند سال قبل آسیب نبینند .

وی خاطرنشان کرد: آیین نامه این قانون در هیئت دولت تصویب شد و بانک مرکزی هم بخشنامه آن را صادر کرد و اجرای آن با هدف کمک به بنگاههای تولیدی آغاز شده است .معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با ارائه این تسهیلات به بدهکاران ارزی هم بانک ها به منابع بیشتری دست می یابند و هم بدهکاران می توانند به فعالیت اقتصادی خود ادامه دهند .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم نماد شپترو که مثبت معامله شد در آخر با صف خرید بسته شد و همچنین نمادهای شمواد ، شکلر با صف فروش به کار خود پایان دادند . یکی از دلایل مثبت بودن معاملات امروز این گروه اظهارات وزیر اقتصاد در خصوص برنامه افزایش سرمایه 10 هزار میلیارد تومانی بانک ها و افزایش قدرت تسهیلات دهی آنها بود .  

10 طرح پتروشیمی بزرگ کشور اخیرا با گشایشهای صورت گرفته در ال سی آنها از طریق صندوق توسعه ملی و فاینانس چین فعال شده اند .به گزارش شانا، هم اکنون ال سی فاینانس 6 طرح پتروشیمی با ظرفیت اسمی 13,7 میلیون از محل کشور چین فعال شده و این طرحها از روند اجرایی مناسبی برخوردار هستند؛ با بهره برداری از این طرح ها 10.2 میلیون تن به میزان فروش محصولات پتروشیمی کشور افزوده می شود .تاکنون بیش از 2,5 میلیارد یورو از اعتبار اسنادی طرحهای مربوط به فاینانس چین گشایش یافته است .

پتروشیمی شازند هم اکنون با ١٠٠,٣ درصد ظرفیت اسمی خود در حال تولید محصولات پتروشیمی است .به گزارش شانا، ظرفیت اسمی پتروشیمی شازند سالانه بیش از ١,٤٦ میلیون تن است که بر اساس آمارهای موجود از این میزان تا پایان تیرماه امسال بیش از ٥٠٠ هزار تن تولید شده است .این پتروشیمی با تولید ماهانه حدود ١٢٥ هزار تن محصول در کشور توانسته ٣,١٩ درصد از تولید کشور را به خود اختصاص دهد.

شپاکسا طی اطلاعیه ای در خصوص بازنگری پیش بینی درآمد هر سهم با توجه به عملکرد واقعی 6 ماهه حسابرسی شده اعلام نموده است که با عنایت به تحقق 182 ریال EPS طی 6 ماهه اول و EPS محقق شده طی ماه 7 و 8 بودجه که مبلغ 130 ریال می باشد ( 6 ماهه اول بطور میانگین هر ماه 30 ریال و 2 ماه اخیر ( تیر و مرداد ) هر ماه 65 ریال EPS پوشش داده است )

و همچنین برآورد ادامه و بهبود شرایط و روند دو ماهه اخیر ، طی چهارماهه پایان سال مالی ، تحقق EPS اعلام شده شرکت ولو با انحراف تاچیز عملی بوده و ضرورتی به تعدیل بودجه نمی باشد . بدیهی است در صورت تغییر شرایط و بروز عوامل موثر در روند فعلی ، مراتب اطلاع رسانی خواهد شد .

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس تهران, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام, نگاهی به معاملات بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب