خانه - اخبار بورس و فرابورس - واکنش بازارسهام به اعلام نظر کنگره آمریکا چه خواهد بود؟

واکنش بازارسهام به اعلام نظر کنگره آمریکا چه خواهد بود؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس و سهام

با توجه به نوسان قیمت سهام در بازار سرمایه و روند نزولی آن طی هفته گذشته شاهد افت بیش از 1000 واحدی شاخص کل بورس بودیم و این نوسانات در حالی است که درحال نزدیک شدن به اعلام نظر و نتیجه نهایی کنگره آمریکا در رابطه با مذاکرات ایران و گروه 1+5 هستیم.

مدیر سرمایه گذاری سبدگردان نوین نگر آسیا در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز در این رابطه گفت: در رابطه با افت قیمت سهام شرکت های فعال در بازار بورس می توان گفت، که بسیاری از شرکتها در یک کانال خنثی به صورت سینوسی در حال حرکتند و در حال حاضر اکثر آنها در محدوده کف قیمتی قرار گرفته اند و با توجه به رفتار گذشته، پتانسیل برگشت قیمت وجود دارد.

علی قاسم نژاد در ادامه افزود: اما از لحاظ بنیادی، اقتصاد کشور و بالطبع صنایع و شرکت های فعال در بازار همچنان با رکود دست و پنجه نرم می کنند چرا که هنوز تحریم های بین المللی لغو نشده و علاوه بر آن شاهد افت قیمت های جهانی کالا در بازار های بین الملی هستیم.

با توجه به اینکه 52 درصد بازار سرمایه به طور مستقیم از قیمتهای جهانی آسیب می بییند در نتیجه نمی توان در این شرایط حداقل انتظار واکنش مثبت را از آنها داشت. اگر این شرایط بحران اقتصادی به طول بیانجامد و پایدار گردد به طوریکه بیش از این آثارشان را در گزارشهای مالی آتی شرکتها بگذارد، شرایط بورس ایران (حداقل برای این 52 درصد) بیش از آنچه که در حال حاضر وجود دارد بدتر خواهد شد.

اما نکته مثبتی که در شرایط فعلی وجود دارد اعلام نظر کنگره آمریکا در رابطه با بحث هسته ای است که به نظر می رسد تاکنون بازار سرمابه نسبت به این موضوع واکنش جدی از خود بروز نداده و شاید این بهانه ای برای یک رشد نوسانی در روزهای آتی باشد.

عضو هیئت مدیره سبدگردان نوین نگر آسیا تأکید کرد: با توجه به رفتار اخیر بازار اینطور به نظر می رسد حتی اگر در 23 تیرماه توافق نهایی صورت می گرفت و دیگر نیازی به تایید کنگره نبود، باز هم بازار روند نزولی در پیش می گرفت، لذا بایستی واقع بین بود و انتظار واکنش مثبت شدید از بازار بعد از اعلام رسمی توافق را نباید داشت به خصوص اگر قبل از آن به استقبال رفته باشد.

به نظر می رسد بازار سرمایه هم راستا با سایر بازارها، منتظر تأثیر واقعی رفع تحریم های بین المللی بر اقتصاد کشور است و تا زمانیکه این مهم اتفاق نیافتد رفتار خنثی سینوسی خود را ادامه خواهد داد.

این تحلیلگر بازار سرمایه در خاتمه در رابطه با پیش بینی وضعیت کلی بورس گفت: به نظر من بازار سرمایه کشور تا پایان سال، روند خنثی ای خواهد داشت اما در سال 1395 با بازگشایی سوئیفت بانکی و ورود سرمایه و سرمایه گذاران خارجی از این طریق به کشور، امید است که شاهد رشد پایدار در اقتصاد و بازار سرمایه باشیم البته در صورت برگشت رو به بالای قیمت های جهانی، مشابه اتفاقی که در سالهای 87 و 88 افتاد، می تواند این مهم شدت یابد.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب