گزارش بازار بورس دوشنبه 9 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 241 واحد نزول کرد و به رقم 64،225 واحد رسید . وغدیر با 86 واحد و شبهرن با 71 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 91.7 میلیارد تومان رسید که ونوین با 19.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 4 واحد نزول کرد و به رقم 730 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معملات در این بازار به رقم 59.6 میلیارد تومان رسید که پترول با 3.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز هم می رفت یکی از روزهای تکراری بورس شود که همچنان رکود در معاملات حاکم است؛ آن هم معاملاتی با روند منفی و نزول قیمت ها .

اما در همان ساعت ابتدایی روز بود که همهمه و غوغایی به پا شد تا اتفاقی جدید بازار را از حالت تکراری و رخوت گونه هر روز خارج کند. بطوریکه امروز بسیاری از کارگزاران با کال مارجین شدن تعداد بسیار زیادی از مشتریان خود مواجه شدند. جستجو که کردیم معلوم شد مشکل مربوط به سامانه سکنا بوده که در نتیجه آن نماد معاملاتی سهام شرکت های بازار دوم فرابورس از محاسبه ارزش تضمین حساب اعتباری مشتریان خارج شد و حساب آن ها را منفی کرده بود. اما مشکل از کجا بود؟ نه دستورالعمل جدیدی صادر شد و نه خبری از اجرای مصوبات قبلی بود .

وقتی جلوتر رفتیم نه سازمان و مدیرانش از این اتفاق خبر داشتند و نه فرابورس و نه حتی سپرده گذاری .

نگرانی ها بیشتر شد که باز هم اقدام و تصمیمات یک شبه متولیان بازار دوباره به بورس ریسک جدیدی تحمیل کرده و گله و شکایت هایی بود که از گوشه و کنار تالار به گوش می رسید. اما واقعاً مقصر اصلی این مشکل چه کسی بود.
 
وقتی پیگیر موضوع شدیم فهمیدیم نه سازمان بورس دستورالعمل جدیدی داده و نه فرابورس خواهان خروج بازار دوم خود از محاسبه ارزش تضمین دارایی های مشتریان در حساب های اعتباری کارگزاران بوده است .

سپرده گذاری هم که از پایه موضوع را منکر شد و اعلام کرد که مشکل مذکور به این مجموعه مرتبط نبوده و این مجموعه تنها کاری که می کند این است که در سامانه سکنا به کارگزاری ها آپشنی ارایه کند تا به موجب آن کارگزار بتواند دارایی سهامدار را جهت ضمانت به اصطلاح فریز کند، و نه بیشتر .

بالاخره و پس از پرسش و جوهای فراوان از اهالی تالار کاشف به عمل آمد که عامل همه این بلاها و مشکلات مسئول تیک سامانه سکنا بوده که قبل از شروع معاملات یادش رفته تیک مربوط به نمادهای بازار دوم فرابورس در سامانه سکنا را که روز قبل برداشته بود، مجدد سر جایش بگذارد تا این نمادها فعال شده و ارزش آنها در حساب تضمین خرید اعتباری سهامداران محاسبه شود.
مقصر اصلی در حالی مشخص شد که تا اواخر ساعات معاملاتی امروز این مقام مسئول پشت میز مدیریت خود نبود، تا رفع این مشکل پایان معاملات به طول بیانجامد.

چه میشه کرد؟! پیری است و هزار دردسر و دست و پنجه نرم کردن با بیماری آلزایمر و فراموش کاری. به هر حال با پا درمیانی بزرگان بازار و صلاح و مشورت های فراوان موضوع ختم به خیر شد و با پیدا شدن مسئول تیک نمادهای بازار دوم فرابورس، قرار بر این شد تا مسئول تیک قبل از شروع معاملات فردا تیک مذکور را دوباره سر جایش بگذارد .

همه اهالی بازار با تشکر از مسئول تیک بازار برای برگرداندن تیک مذکور به سر جایش، امیدوارند که این مشکل دوباره مشاهده نشده و این تیک مجدد گم نشود که سهامداران و سرمایه گذاران به ویژه مشتریان اعتباری کارگزاری ها همانند امروز دچار استرس و نگرانی نشوند .

در پایان این گزارش می افزاید، روند معاملات بازار سهام هم چندان تغییر خاصی نداشت که لازم به ذکر باشد. شاید توصیف آن همین یک جمله باشد که “بازار مثل روزهای قبل بود دیگه”

مهم ترین اخبار اقتصادی

آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ تورم تولید‌کننده در مردادماه به 2/ 10 درصد رسیده است. «دنیای اقتصاد » براساس آمارهای بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کند در صورت رخ ندادن اتفاق غیر‌منتظره، تورم تولید‌کننده در شهریورماه تک‌رقمی خواهد شد. مطابق این بررسی‌ها، حتی با رشد 4/ 6 درصدی این شاخص در شهریورماه (بازه یک ماهه) نیز حصول تورم تک‌رقمی حتمی خواهد بود.

این در حالی است که از ابتدای سال تا مردادماه (بازه 5 ماهه) شاخص بهای تولید‌کننده تنها 6/ 3 درصد رشد کرده است. کارشناسان از تورم تولید‌کننده به‌عنوان شاخص پیش‌نگر یاد می‌کنند؛ زیرا می‌توان از این شاخص به‌عنوان معیاری برای پیش‌بینی تورم (مصرف‌کننده ) بهره برد.

سابقه تورم تک‌رقمی شاخص تولید‌کننده به 56 ماه قبل و پیش از زمان هدفمندی مرحله نخست بازمی‌گردد. پس از آذر سال 89، تورم تولید‌کننده در مسیر صعودی قدم گذاشت و در شهریورماه سال 92 با ثبت رقم 46 درصد، به بیشترین مقدار طی یک دهه گذشته رسید؛ اما در ماه‌های اخیر «کنترل نوسان در بازار ارز»، «کاهش تفاضا و اثر رکودی در بازار» و «کاهش هزینه‌ها مواد اولیه» باعث شد که از سطح تورم تولید‌کننده کاسته شود. با کاهش تورم پیش‌نگر، می‌توان امیدوار بود که مسیر کاهشی در تورم مصرف‌کننده نیز تداوم داشته باشد .

مهم ترین اخبار سیاسی

«پولیتیکو» در گزارشی درباره اقدامات مخالفان برجام در آمریکا برای کسب آرای کافی در سنا برای رد برنامه جامع اقدام مشترک نوشت: «مخالفان (توافق هسته‌ای) ایران ناکام ماندند ». یک پایگاه آمریکایی در مطلبی با تاکید بر تلاشهای مخالفان برجام برای جلب حمایت بیشتر قانونگذاران این کشور تصریح کرد مخالفان شکست خوردند.

در حالی که در ادامه کش و قوس‌ها درباره برجام در آمریکا، روز گذشته(یکشنبه) «جف مرکلی» سناتور دموکرات ایالت اورگان رسما به صف موافقان پیوست(+)، یک پایگاه آمریکایی بر ناکامی مخالفان توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد .

پولیتیکو» امروز 31 آگوست در گزارشی درباره تعطیلات کنگره آمریکا در این ماه و تشدید تلاشهای مخالفان برجام نوشت: «مخالفان ایران ناکام ماندند . تعطیلات یک ماهه قرار بود بهترین فرصت برای منتقدان جهت تعمیق مخالفتها باشد اما اینطور نشد.

این پایگاه نوشت: «منتقدان توافق ایران اعتقاد داشتند که تعطیلات ماه آگوست کنگره بهترین فرصت آنها برای از بین بردن توافق هسته‌ای است چرا که قانونگذاران پس از بازگشت به ایالتهایشان با معترضان خشمگین و تبلیغات تلویزیونی مخالف توافق مواجه می‌شدند اما تعطیلات، یک چیز شگفت‌انگیز و عجیب بوده است ».

پولیتیکو گزارش داد: «مخالفان توافق ایران به رهبری لابی قدرتمند آیپک و دیگر گروه‌ها بیش از 30 میلیون دلار صرف تبلیغات تلویزیونی و تلاشهای لابیگرانه برای افزایش مخالفت با برجام صرف کردند ».

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

گروه خودرو  و ساخت قطعات، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی خبر تخصیص تسهیلات بانکی به شرکت های خودروساز را تکذیب کرد و گفت: در جلسه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی که درباره سیاست های اعتباری بانک مرکزی بحث و تبادل نظر صورت گرفت تصمیم خاصی در زمینه اعطای وام به خودروسازان اتخاذ نشد .

معاملات امروز اکثر نمادهای گروه که با جوی منفی همراه بود در دقایق پایانی بازار وارد محدوده مثبت شد. خزامیا تا آستانه صف خرید پیش رفت. خپارس، خودرو و خساپا نیز به محدوده صفر تابلو رسیدند. در پی اخبار منتشر شده روز گذشته، معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو، وجود خودرو در پارکینگ های این شرکت را حاکی از تولید بالای این شرکت دانست و گفت: القای این موضوع که ایران خودرو با انباشت تولید مواجه شده و براین اساس اقدام به فروش اقساطی کرده، یک تصور اشتباه است.

پس از توافق هسته ای، یک فضای روانی در جامعه حاکم شد که انتظار کاهش قیمت ها را به وجود آورده است، اما شاهد هستیم در بهای هیچیک از کالاها و خدمات کاهش واقعی رخ نداده است.

ایشان سپس برداشت های خاص از آغاز دوره جدید همکاری خودروسازان داخلی با خودروسازان خارجی را یکی دیگر از عوامل رکود در بازار عنوان و تصریح کرد: این موضوع ذهنیت اشتباهی را شکل داده و برخی تصور می کنند به زودی شاهد عرضه محصولات جدید خودروسازان خارجی در کشور خواهیم بود؛ حتی در صورت توافق نهایی خودروسازان داخلی و خارجی برای شروع همکاری و تولید مشترک یک محصول، حدودا دو سال زمان لازم است تا نخستین محصول وارد بازار شود، در حالی که هنوز این توافق بین خودروسازان داخلی و خارجی نهایی نشده است . 

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو سپس فروش اقساطی را یکی از ابزارهای حفظ سهم بازار دانست و گفت: فروش اقساطی، نقدی – اقساطی، پیش فروش و فروش پلکانی از جمله طرح هایی به شمار می آیند که شرایطی به وجود می آورد تا مردم در هر سطح توان مالی و سلیقه مختلف بتوانند خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند .

در بین قطعه سازان شاهد بازگشایی نماد خمهر بودیم؛ خمهر در محدوده صفر تابلو بازگشایی شد و تا محدوده 6 درصد منفی با کاهش قیمت همراه بود. خاذین صف خرید گروه بود. ختراک نیز تا آستانه صف خرید معامله شد. نماد خمحور نیز امروز مشمول رفع گره معاملاتی شد و پس از بازگشایی در قیمت 1496 ریال و رفع گره حدود 1.5 میلیون سهم در محدوده منفی آن معامله شد.

در گروه فلزات اساسی، فملی پس از سه روز معاملات مثبت امروز وارد فاز منفی شد و تا محدوده منفی 4 درصد با کاهش قیمت همراه بود؛ حدود 50 درصد از حجم معامله 5 میلیونی این نماد بین سهامداران حقوقی مبادله شد.

امروز نیز در بازار خرده فروشی این نماد 40 میلیون سهم بین دو سهامدار حقوقی و در قیمت 1358ریال داد و ستد شد. فلوله، فسرب و ارفع نمادهای مثبت گروه بودند. ذوب و فمراد نیز که معاملات مثبتی را آغاز کرده بودند به محدودده منفی رسیدند.

 براساس اعلام کپیتال اکونومیکس عرضه بیش از حد سنگ آهن در بازار توسط بزرگترین تولیدکنندگان این محصول در جهان به معنای این است که قیمت سنگ آهن تا پایان امسال باز هم با افت مواجه خواهد شد .

پیش از این گروه گلدمن ساچز و گروه یو بی اس نیز از پیش بینی خود درباره نزولی بودن قیمت سنگ آهن طی ماههای آینده سخن گفته بودند . کارولین بین، اقتصاددانان ارشد حوزه مواد و فلزات کپیتال اکونومیکس توضیح داد: قیمت سنگ آهن تا پایان ماه سپتامبر به زیر تنی 50 دلار و تا پایان سال 2015 به زیر تنی 45 دلار سقوط خواهد کرد .

به گزارش بلومبرگ، این در حالی است که براساس اعلام متال بولتن قیمت سنگ آهن با عیار 62 درصد روز جمعه با رشد 3.9 درصدی به تنی 56.04 دلار رسید .

در گروه نفت و پالایشی، به جز شرانل و شبریز که اغلب در محدوده مثبت معامله شدند مابقی نمادها معاملات منفی را پشت سرگذاشتند. شبریز تا سقف قیمتی روزانه نیز پیش رفت. شنفت همچنان صف فروش بود. شبهرن بالاخره پس از چندین روز معامله همراه با صف فروش وارد گره شد؛ شبهرن پس از بازگشایی در منفی 10 درصد در محدوده 14.5 درصد منفی دوباره صف فروش شد.

در رایانه ای ها، رانفور پس از چندین روز متوالی صف خرید امروز مشمول رفع گره معاملاتی شد. رانفور همچنین طی اطلاعیه ای در کدال اعلام  کرد که روند عملکرد شرکت در سال جاری مطابق با بودجه ارسال شده بوده و تعدیل   خاصی در سود هر سهم سال جاری پیش بینی نمی شود. رانفور در محدوده 7 درصد مثبت به کار خود پایان داد. مداران و سیستم دیگر نمادهای مثبت گروه بودند.

در گروه حمل و نقلی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند نماد حتاید که مثبت معامله شد بیشترین حجم معامله در گروه را دارا بود که بیش از 2 میلیون سهم معامله شد .

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک اقتصاد نوین که در دقایق آغازین معامله با بلوک 100 میلیونی همراه شد در آخر در محدوده 3.5 درصد منفی به کار خود پایان داد و پرحجم ترین نماد این گروه بود .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی صالح‌آبادی در نشست خبری امروز در وزارت اقتصاد در خصوص جلسه اخیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و خصوصی اظهار داشت: در این جلسه بحث‌های مختلفی در حوزه بانکی مطرح شد که یکی از آنها کاهش نرخ سود بود .وی افزود: با توجه به کاهش نرخ تورم، بانک‌ها معتقد بودند باید در جهت کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات حرکت کنند .مدیر کل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه هماهنگی‌ بانک‌ها به طور مداوم انجام می‌شود، گفت: در مجموع نظر بانک‌ها کاهش تدریجی نرخ سود است.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سرگذاشتند بطوریکه نمادهای شپارس ، شپمچا با صف فروش بسته شدند . پترول که در جریان بازار امروز شاهد معاملات مثبت بود با صف خرید بسته شد .

در مورد پارسان خبری داشتیم مبنی بر این که سال گذشته اقدام به افزایش سرمایه 150 درصدی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران کرده و به هلدینگ 3000 میلیارد تومانی تبدیل شده ، مقدمات افزایش سرمایه دیگری را فراهم کرده است.

در بازار محصولات پتروشیمی شاهد ابهام در بازار هستیم زیرا از یک سو با کاهش قیمت ها جذابیت خرید در بورس و بازار ایجاد شده و در عین حال به دلیل پایین بودن موجودی انبارها جهت گیری افزایشی در قیمت های پیشنهادی مشاهده می شود که تمامی این موارد با کاهش حجم معاملات و دورنمای ناشمخص بازار حداقل در کوتاه مدت انجامیده است .

به گزارش بورسینس به نقل از اقتصادنیوز، در بازار محصولات پتروشیمی شاهد ابهام در بازار هستیم ولی هنوز جهت گیری کاهشی در بازار دیده می شود که دلیل اصلی آن تزریق محصولاتی است که در بورس کالا معامله شده و پس از تحویل به بازار وارد می شود. به نظر می رسد این وضعیت مبهم باز هم در روزهای آینده در بازار حس شود

پیشرفت فیزیکی طرح پتروشیمی مرودشت با هدف تولید سالانه بیش از ١,٧ میلیون تن اوره و آمونیاک به ٩٦ درصد رسیده و طبق برنامه زمان بندی از شتاب مناسبی برخوردار است .به گزارش شانا، ساخت پتروشیمی با نام شهدای مرودشت با سرمایه گذاری ٢ هزار میلیاردتومانی و با هدف تولید سالانه بیش از ١,٧ میلیون تن اوره و آمونیاک انجام شده است، این طرح هم اکنون ماهانه به طور متوسط حدود ٠.٤٧ درصد پیشرفت دارد.

تحویل اتان تولیدی فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی به میزان ١٠ تا ١٥ تن به مجتمع های پتروشیمی کاویان، مروارید و جم از هفته گذشته آغاز شده است .

علیمحمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که از هفته گذشته اتان تولید شده در پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦ میدان مشترک پارس جنوبی به مجتمع های پتروشیمی کشور تحویل داده می شود، گفت: پالایشگاه این فازها هم اکنون با حدود ١٠ درصد از ظرفیت خود در حال تولید اتان است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس تهران, بازارسهام, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب