مهم‌ترین اخبار اقتصادی و بورسی سه‌شنبه 10 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و اقتصاد

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 25 واحد رشد کرد و به رقم 64،251 واحد رسید . رانفور با 26 واحد و شبهرن با 18 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای شپنا با 15 واحد و نماد وبملت با 14 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 86.3 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 3.3 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم 730 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر منفی و پترول بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 46.6 میلیارد تومان رسید .

مهم ترین اخبار سیاسی

روزنامه هاآرتص با اشاره به این که اوباما به حفظ حق وتوی خود نزدیک تر شده است در گزارشی آماری اسامی موافقان، مخالفان برجام در کنگره آمریکا و همچنین کسانی را که هنوز موضع خود را اعلام نکرده اند، منتشر کرد . روزنامه هاآرتص نوشت رئیس جمهور آمریکا برای حفظ حق وتوی خود در صورت رد توافق هسته ای ایران از سوی کنگره، به سی و چهار رأی نیاز دارد.

اوباما به کسب حمایت های لازم از سوی اعضای کنگره برای رسیدن به هدف خود نزدیک تر شده است زیرا تاکنون سی و یک سناتور حمایت خود را از توافق هسته ای ایران اعلام کرده اند، توافقی که هدف از آن اعمال محدودیت بر برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تحریم هاست .

به گزارش تیک این در حالی است که جمهوری خواهان با اجماع، مخالفت خود را با توافق هسته ای ایران اعلام کرده اند. اما بیشتر سناتورهای دموکرات از این توافق حمایت می کنند برخی دیگر نیز در تلاش برای جلب آرای لازم برای رد توافق هستند .قرار است کنگره آمریکا در اوایل ماه سپتامبر درباره توافق هسته ای ایران رأی گیری کند .

جان کری’ وزیر امور خارجه آمریکا، فردا (چهارشنبه 11 شهریور ماه) به ایالت ‘پنسیلوانیا’ سفر می کند تا در دفاع از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 سخنرانی کند . به نوشته تارنمای وزارت خارجه آمریکا، ‘مارک تونر’ قائم مقام سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد، کری فردا چهارشنبه 11 شهریور ماه (2 سپتامبر) به شهر ‘فیلادلفیا’ مرکز ایالت ‘پنسیلوانیا’ سفر می کند تا درباره ‘اهمیت توافق هسته ای ایران برای امنیت ملی ایالات متحده’ سخنرانی کند .

گفته می شود کری در این سخنرانی که ساعت یازده صبح به وقت محلی در ‘مرکز ملی قانون اساسی’ این شهر برگزار خواهد شد، قرار است درباره مزیت ها و امتیازات توافق هسته ای ‘وین’ سخن بگوید و به پرسش های منتقدان در این زمینه پاسخ دهد .

با نزدیک شدن به زمان رای گیری کنگره آمریکا درباره توافق هسته ای وین، تلاش های کاخ سفید بخصوص شخص باراک اوباما و جان کری برای بی اثر کردن مخالفت های جمهوری خواهان پرتعداد توافق در کنگره شدت گرفته، این سخنرانی نیز یکی از همین اقدامات است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در پی توافق هسته‌ای ماه گذشته در وین تولید نفت ایران در ماه جاری افزایش یافت و به بالاترین سطح سه سال اخیر رسید .بررسی‌های بلومبرگ روی شرکتهای نفتی، تولیدکنندگان و تحلیلگران نشان می‌دهد، عرضه نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) در ماه جاری روزانه با 108 هزار بشکه افزایش به روزانه 32 میلیون و 316 بشکه رسید .

به نقل از بلومبرگ، تولید نفت خام ایران در ماه جاری روزانه 50 هزار بشکه افزایش یافته و به روزانه دو میلیون 900 هزار بشکه رسید که بالاترین سطح تولید از ژوئیه 2012 تاکنون است .ماه گذشته نیز مجموع صادرات اوپک روزانه با 101 هزار بشکه افزایش به روزانه 32 میلیون و 208 هزار بشکه رسیده بود .

پس از آنکه اوپک در گزارش ماهانه خود از برنامه این سازمان برای گفتگو با دیگر تولید کنندگان نفت برای رسیدن به “قیمتهای عادلانه” خبر داد و افزود : نفت برنت باید در یک “میدان بازی هموار” داد و ستد شود، نفت برنت در معاملات امروز به یک تجارت پرسود تبدیل شد .نفت برنت برای تحویل در ماه اکتبر با 4 دلار و 10 سنت افزایش به 54 دلار و 15 سنت در هر بشکه رسید که بالاترین قیمت از 24 ژوئیه تاکنون است .

این سازمان در نشست خود در پنجم ژوئن تصمیم گرفت که سقف تولید جمعی روزانه 30 میلیون بشکه‌ای خود را که طی 15 ماه گذشته رعایت نشده بود، حفظ کند .جان کیلداف تحلیل‌گر نفتی در نیویورک می‌گوید: رقابت بر سر سهم بازار نفت همچنان وجود دارد. افزایش تولید نفت ایران صرفا تازه‌ترین شلیک در این مبارزه است .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟ 

در گروه نفت و پالایشی، شبریز که روز گذشته تا مرز صف خرید نیز پیش رفت امروز تا محدوده 2.5 درصد منفی معامله کم حجمی داشت؛ حق تقدم این نماد امروز نیز کشف قیمت نشد.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز خبر در یکی از سایت های خبری مبنی بر کاهش یک دلاری نرخ نفت خام برای دو ماهه ابتدایی سال جاری منتشر شد که توانست این گروه را دستخوش تغییرات مثبت قیمتی در سهام قرار دهد

این خبر در حالی منتشر شد که هنوز هیچ منبع رسمی آن را تأیید نکرده و باید منتظر اعلام نظر رسمی این شرکت ها از طریق سایت کدال بود اما آنچه مسلم است درصورتیکه این تصمیم ادامه دار باشد می تواند با حل بخشی از ابهامات پالایشی ها سود آنها را دستخوش تغییرات قرار دهد.

شبهرن همچنان صف فروش و با عرضه بود. ونفت و شتران در محدوده مثبت معامله شدند. شپنا با افزایش قیمت همراه بود و با معامله حدود 7 میلیون سهم (عمدتا توسط حقوقی ها) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص امروز گذاشت.

امروز پیش بینی جدید شپنا منتشر شد. این شرکت با توجه به سرمایه جدید 20.000.000 میلیون ریالی سود هر سهم سال مالی جاری را 420 ریال اعلام کرد و طی سه ماهه ابتدای سال توانست 93 ریال معادل 22 درصد از این مبلغ را محقق کند.

معاملات امروز گروه خودرو  و ساخت قطعات، با روندی افزایشی همراه بود و تقریبا تمامی نمادهای گروه در محدوده مثبت معامله شدند. یک عضو شورای رقابت درباره اظهار نظر مدیر عامل ایران خودرو مبنی بر این‌که قیمت خودرو کاهش نخواهد داشت و برای افزایش قیمت درخواستی را به شورای رقابت ارسال کرده‌اند، گفت: ما معتقدیم ایران خودور نیاز به اقدامات مدیریتی دارد که هزینه‌ها در این شرکت به درستی انجام شود . 

از طرفی سرمایه‌ها نیز سر جای خودش قرار ندارد و مدیریت سرمایه در ایران خودرو یک مدیریت علمی و تخصصی نیست و آقایان با هدررفت‌ها، ریخت و پاش‌ها و نامدیریتی سرمایه مواجه هستند . وی همچنین افزود: تا جایی که اطلاع دارم در شورای رقابت هم نسبت به افزایش و گران شدن قیمت خودرو مخالفت وجود داشته است.

در خپارس بیش از 20 میلیون سهم اغلب بین سهامداران حقیقی رد و بدل شد. خودرو در محدوده 250 تومان معامله شد. خزامیا نیز در محدوده صفر تابلو معاملات پرحجمی داشت. در میان قطعه سازها خوساز، خشرق و خچرخش نیز از نمادهای مثبت گروه بودند. خاذین امروز نیز در سقف قیمتی روزانه معاملات پرحجمی داشت.

خاذین که در سه ماهه ابتدایی امسال 1036 ریال زیان (معادل 80 درصد زیان اعلامی سال مالی جاری) شناسایی کرده بود به ارائه توضیحاتی در خصوص عدم تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم امسال پرداخت و طی نامه ای اعلام کرد: با توجه به اینکه بخش عمده ای از اقلام هزینه های دستمزد مستقیم  و سربار ثابت بوده و تابع تیراژ تولید نمی باشند و با عنایت به اینکه در سه ماهه اول امسال بدلیل رکود در بازار خودرو، حدود 70% تیراژ پیش بینی شده محقق شد، لذا سرانه هزینه های تبدیل بالاتر از حد متعارف بوده و دلیل زیان سه ماهه اول ناشی از این امر بوده است.

لیکن با توجه به اینکه برنامه ابلاغی اصلاحی گروه سایپا بر اساس سه ماهه واقعی و نه ماهه پیش بینی، مبین حدود 90% برنامه اولیه می باشد، لذا در ماه های بعد در صورت تحقق برنامه های اعلامی گروه سایپا، سرانه هزینه های تبدیل، کاهشی قابل ملاحظه یافته و به وضعیت عادی برمیگردد.

در فلزات اساسی جو مثبتی بر معاملات گروه حاکم بود. فلوله در قیمت 1539 ریال صف خرید شد. معاملات فملی در محدوده صفر تابلو نوسان داشت و با حمایت حقوقی همراه بود. فعالان حوزه فلزات، چشم‌انداز قیمت مس را رو به نزول دانستند و پیش‌بینی کردند در آینده‌ای نزدیک قیمت این فلز سرخ همراه با 20 درصد کاهش مواجه شود .

فعالات حوزه صنایع معدنی معتقدند که ورودسرمایه‌گذار خارجی در صنعت مس ایران موقعیت بسیار مناسبی است و سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در مقطع فعلی که وضعیت اقتصادی ایران مناسب نیست، می‌تواند عاملی برای جبران کاهش قیمت نفت از طریق درآمدهای معدنی باشد .

در گروه حمل ونقلی شاهد معاملاتی کم حجم بودیم کخ بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند حکشتی بیشترین حجم معامله را در گروه دارا بود

در گروه بانکی معاملات کم حجمی صورت گرفت بجز نماد وسینا که منفی معامله شد سایر نمادهای این گروه تماما معاملات مثبتی را پشت سرگذاشتند و بانک خاورمیانه با صف خرید بسته شد

بانک ملت، بانک صادرات، بانک خاورمیانه و بانک تجارت از شرکت‌های موثر در رشد شاخص امروز بودند البته این گروه با عرضه حقوقی ها نتوانستد رشد چندانی را تجربه کنند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت : با توجه به لغو تحریم­ ها، دسترسی آزادانه به دارایی‌های ارزی و تقویت جریان درآمدهای ارزی، چشم­انداز یکسان­سازی نرخ ارز کاملا روشن است و نظام ارز تک نرخی به دور از شتابزدگی و با تکیه بر کار کارشناسی در آینده نزدیک محقق خواهد شد .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ ولی الله سیف در بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی که امروز در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شده است ، برقراری ثبات و آرامش در بازار ارز و زمینه‌سازی برای یکسان‌سازی نرخ ارز دستاورد خوبی است که ادامه می یابد.

همچنین در گروه سایر محصولات کانی های غیر فلزی شنیده ها حکایت از احتمال تعدیل قابل توجه در نماد “کفپارس” دارد که ظاهراً این موضوع توسط کارشناسان بورس در دست بورسی است هر چند که گفته می شود بنا به برخی دلایل مالی و حسابداری این تعدیل از نگاه مسئولین بورسی دچار اشکالاتی می باشد.

اهالی تالار معتقدند نماد “کفپارس” جز آن دسته شرکت هایی می باشد که بنظر می رسید پس از تغییر و تحولات ایجاد شده در سهامداران عمده و مدیریت شرکت با تحولات مالی و سودآوری مواجه شود که تا به این لحظه مدیران شرکت از همان سیستم بسته و چراغ خاموش گذشته پیروی هستند و هنوز هیچ برنامه و چشم اندازی را از آینده شرکت پیش روی سهامداران ترسیم نکرده اند.

معمولاً اینگونه مشکلات در شرکت هایی که دارای بیشترین تعداد سهامدار حقیقی در ترکیب هیأت مدیره خود می باشند وجود دارد.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای شیراز ، شپارس ، شفن با صف فروش بسته شدند .

کمیته راهبری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پانزدهمین جلسه خود با تدوین قابلیتهای ویژه این شرکت در قالب یک سازمان توسعه ای برای دستیابی به نقش و تصویر مطلوب در این صنعت موافقت کرد .

به گزارش شانا، عباس شعری مقدم، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام این خبر که قابلیتهای ویژه شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای ارائه  خدمات در حوزه مشتریان مورد بررسی و تصویب قرار گرفت، تأکید کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی آمادگی دارد تا دوره جدیدی را در صنعت پتروشیمی آغاز کند.

مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تعدیل قیمت و تسهیل شرایط و زمان بازپرداخت اقساط سهام پتروشیمی دماوند برای افزایش جذابیت فروش سهام آن خبر داد و گفت: این پتروشیمی به چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد .

مرضیه شاهدایی در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به الزام سازمان خصوصی سازی بر اجرای مرحله سوم مزایده واگذاری پتروشیمی دماوند، گفت: با توجه به تسهیل شرایط واگذاری از سوی این سازمان به نظر می رسد، در این دور از مزایده استقبال بیشتری از سوی سرمایه گذاران صورت گیرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب