تحلیل تکنیکال قیمت نفت / مقاومت‌های مهم نفت در ۴ نمودار

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل قیمت نفت

تحلیل توسط یک شرکت مشاور سرمایه گذاری:
قیمت نفت در دوره های زمانی و مقاومت های مهم پیش روی توسط یک شرکت مشاور سرمایه گذاری در ۴ نمودار تحلیل شد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، در میان متغیرها و عوامل موثر بر همه بازارها مخصوصا بازار سرمایه، نفت و نوسان قیمت این طلای سیاه جایگاه ویژه ایی دارد و افت و خیز قیمت ها و افزایش و کاهش تولید و صادرات آن به طور مستقیم و غیر مستقیم در همه وجوه اقتصادی و گاه سیاسی اثر گذار بوده است .

به همین دلیل کاهش غیر قابل پیش بینی و سقوط شدید قیمت جهانی این محصول که از سال گذشته شروع و همچنان ادامه دارد، در کنار سایر عوامل موثر دورنی و بیرونی موجب شکل گیری روند نزولی شاخص بورس و قیمت سهم اکثریت شرکت ها شده است.

در این رابطه شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر اقدام به تحلیل قیمت نفت در دوره های زمانی و به همراه بررسی مقاومت های مهم پیش روی قیمت در 4 نمودار کرده است.

نمای بلند مدت قیمت نفت:

نفت به عنوان یک کالای استراتژیک همواره مورد تحلیل، بررسی و برنامه ریزی فعالان اقتصادی در سراسر جهان قرار داشته است.
 تحلیل قیمت نفت

در سال 2001 و اندک زمانی پس از حادثه 11 سپتامبر، قیمت نفت وارد مرحله جدیدی از حرکت خود شد و در طی 6 سال، رشد خیره کننده 764 درصدی را ثبت کرده و سقف قیمتی 147 دلاری را ایجاد نمود.

این مرحله از رشد، شامل یک مرحله رشد آهسته  از سال 2002 تا اواسط 2006 و سپس یک اصلاح 6 ماهه بود که این اصلاح در نزدیکی تراز 50 درصد فیبو متوقف شد و مرحله رشد سریع قیمت آغاز شد.

پس از این رشد خیره کننده که در حدود 1.5 سال طول کشید، قیمت نفت بدلیل بحران مالی آمریکا و تسری آن به سایر بازارها، وارد مرحله اصلاح سریع شد. جالب آنکه این اصلاح سریع در حدودا 6 ماه، تمام رشد قیمتی نفت را در سال های پس از 11 سپتامبر 2001 تا 2008 را اصلاح کرد و قیمت به نزدیکی قیمت قبل از حادثه 11 سپتامبر، یعنی به قیمت 33 دلار بازگشت.

بنابراین از نظر نموداری می توان نتیجه گرفت قیمت 33 دلاری برای نفت، یک حمایت معتبر اقتصادی – سیاسی برای نقت است. لذا در صورت شکست این حمایت و نفوذ قیمت به زیر این حمایت، می توان گفت نفت برای بلند مدت و زمانی بیش از یک سال وارد دوره نزول خواهد شد.

ادامه نمودار و وضعیت اخیر نفت:

 تحلیل قیمت نفت

پس از سقوط قمیت در سال 2008، نفت وارد یک مرحله رشد کند و آهسته شد و سپس در نیمه سال 2014 سقوط آن آغاز شد و تا کنون بیش از 65 درصد ریزش را تجربه کرده است.

نکته جالب در سقف و کف های مهم یا به عبارتی، زمان های آغاز و پایان رشد ها و سقوط های بلند مدت یا سریع این است که زمان شروع یا پایان این صعود و سقوط ها عمدتا در اوایل سال میلادی یا نیمه سال میلادی است. چرا که هم سقف تاریخی قیمت، تقریبا در نیمه سال میلادی بوده و هم تاریخ آغاز سقوط اخیر قیمت نفت در نیمه سال میلادی قرار داشته است.

حمایت قبلی نفت نیز که در قیمت 33 دلار و در سال 2009 ایجاد شد و پایان مرحله اصلاح سریع یا سقوط قیمت نفت بود نیز، در ابتدای سال میلادی شکل گرفت. بنابراین دور از انتظار نیست که با آغاز سال جدید میلادی (2016) شاهد تحولات جدی و مهم در قیمت نفت یا روند آن باشیم.

نمای کوتاه مدت قیمت نفت:

تحلیل قیمت نفت
در کوتاه مدت شاهد تشکیل واگرایی مثبت معمولی هستیم که البته هنوز این واگرایی کامل نشده و طی 3 هفته آتی تکیلف این واگرایی مشخص خواهد شد.

همچنین در اندیکاتور های استوکستیک و MFIو RSI نیز شاهد ورود قیمت به ناحیه اشباع فروش، در تایم فریم هفتگی هستیم. این امر احتمال تدوام رشد قیمت نفت را در کوتاه مدت نوید می دهد. هر چند این صعود یکباره و پرقدرت نخواهد بود.

در صورتی که این صعود ادامه داشته باشد، مقاومت های زیادی برای صعود احتمالی نفت وجود دارد که در تصویر بالا می توان به خط نزولی زرد رنگ اشاره کرد.

در ابتدا به قیمت 45.2 باید توجه کنیم. این قیمتی است که چندی پیش 2 کف مهم بر روی آن تشکیل شده و این خط حمایتی ممکن است به خط مقاومتی تبدیل شده باشد. با این حال مقاومت اصلی در اینجا نیست.

مقاومت های مهم پیش روی قیمت نفت 

تحلیل قیمت نفت

در تصویر بالا ابر نزولی کومو را مشاهده می کنیم که قیمت در ابتدای مسیر به خط قرمز رنگ تیکن سن در 48.7 دلار خواهد رسید و در صورت شکست این مقاومت به مقاومت 50.3 دلار می رسیم. در آخر به مقاومت 53 دلار خواهیم رسید که لبه ابر کومو نزولی است.

قیمت 56 دلار نیز نقطه پایانی مقاومت های نفت بوده که گذر از این مقاومت باعث ورود قیمت به ابر کومو است، اتفاقی که از یکسال اخیر به وقوع نپیوسته است.

بنابراین مشاهده می کنیم که قیمت در صعود هر چند موقت، مقاومت های ریز و درشت زیادی دارد که در بالا به آن اشاره شد. اما حمایت بلند مدت قیمت نفت را نیز می توان در قیمت 33 دلار دانست.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل تکنیکال, تحلیل تکنیکال نفت, تحلیل قیمت نفت

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب