اخبار مهم بورس چهارشنبه 11 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 25 واحد رشد کرد و به رقم 64،276 واحد رسید . وغدیر با 17 واحد بیشترین تاثیر مثبت و شیراز با 15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 108.4 میلیارد تومان رسید که ونوین با 22.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 2 واحد رشد کرد و به رقم 732 واحد رسید. پترول و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 289.7 میلیارد تومان رسید .

مهم ترین اخبار اقتصادی

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از عملیاتی شدن سه تاکتیک برای افزایش درجه استقلال صندوق با هدف صیانت از منابع ارزی آن خبر داد. جداسازی حساب‌های صندوق توسعه ملی از بانک مرکزی، دائمی شدن اساس‌نامه و ممنوعیت تکالیف بودجه‌ای مصوب مجلس بر صندوق توسعه ملی راهکارهایی است که برای صیانت از منابع ارزی صندوق اتخاذ شده است.

این راهکارها با بهره‌گیری از تجربه حساب ذخیره ارزی و در قالب سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برای برنامه ششم در دستورکار سیاست‌گذاران قرار گرفته است. به گفته رئیس صندوق توسعه ملی، این اقدامات می‌تواند در حکم بیمه منابع ارزی موجود در آن باشد

مهم ترین اخبار سیاسی

با افزایش اعلام حمایت ها از توافق هسته ای ایران در کنگره آمریکا، بخش مهمی از مطالب امروز مطبوعات و رسانه های بین المللی به این موضوع اختصاص یافته است.

خبرگزاری «رویترز» در این زمینه می نویسد باب کیسی و کریس کونز، دو سناتور دموکرات دیگر روز سه شنبه حمایت خود را از توافق هسته ای ایران اعلام کردند و به این ترتیب، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای حفظ حق وتوی خود در کنگره در رأی گیری درباره این توافق تنها به یک رأی دیگر نیاز دارد.

حمایت این دو سناتور دموکرات بدین معنی است که 33 نفر از اعضای سنای آمریکا، یعنی 31 دموکرات و دو عضو مستقل، اکنون از توافق هسته ای ایران که میراثی مهم برای سیاست خارجی رئیس جمهور دموکرات آمریکا به شمار می رود، حمایت می کنند .

 هافینگتون پست» نیز در مطلبی ضمن پرداختن به همین موضوع می نویسد باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به پیروزی درباره توافق ایران بسیار نزدیک شده است. در این مطلب آمده سناتور دموکرات کریس کونز از ایالت دلاوِر روز سه شنبه حمایت خود را از توافق هسته ای ایران اعلام کرد و تصمیم خود را در این باره «تصمیمی بسیار دشوار» توصیف کرد. بدین ترتیب دولت اوباما تنها به یک رأی برای پیروزی نیاز دارد.

کونز طی ده روز گذشته گفت و گوهایی با رئیس جمهور آمریکا،‌ جو بایدن، معاون رئیس جمهور و دیگر مقامات دولت آمریکا برگزار کرده بود. باب کیسی، دیگر سناتور دموکرات حامی توافق نیز در بیانیه ای اعلام کرده: «این توافق در مدت زمان خود، برنامه هسته ای ایران را به طور قابل ملاحظه ای محدود می کند و در مقایسه با همه گزینه های واقع بینانه، بهترین گزینه موجود برای ما در حاضر است

دکتر علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان، به نیویورک سفر کرده است، با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد . لاریجانی در این دیدار به حضور تروریست ها در عراق، سوریه و یمن اشاره کرد و گفت: ائتلاف ضد داعش، در عمل موجب جری تر شدن این گروهک شده است و کشورهای قدرتمند نتوانسته اند در مبارزه با داعش، هیچ اقدام قابل توجهی انجام دهند .

وی خطرات ادامه جنگ در یمن را نیز به بان کی مون یادآورد شد و تصریح کرد: این جنگ می تواند مشکلات فراوانی را در منطقه ایجاد کند . رییس قوه مقننه با تاکید بر نقش سازمان ملل در حل بحران یمن، توقف جنگ و آغاز گفتگو برای تشکیل دولت وحدت ملی را تنها راه حل دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی دارد تا در تحقق این هدف مهم کمک کند . لاریجانی در این خصوص تاکید کرد: باید مراقب بود تا مدیریت صحنه بحران در سوریه به دست تروریست ها نیفتد

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفت و پالایشی، امروز همانند روز گذشته به واسطه موضوع کاهش یک دلاری نرخ نفت خام تحویلی در دو ماه ابتدایی و نیز برخی شایعات منتشر شده در خصوص بازگشت مبالغی در قالب تفاوت خرید نرخ نفت خام به آنها متعلق به سال گذشته که البته ظاهراً اینبار با مستندات ارایه شده است با افزایش تقاضا و رشد قیمت همراه شدند.

 گفته می شود اهالی تالار نسبت به تشکیل روندی جدید از این گروه پس از بازگشایی نماد “شبندر” خوشبین هستند.

بالاخره پس از معامله یک میلیون سهم صف فروش شبهرن عرضه شد و با معامله 3 میلیون سهم در صدر گروه قرار گرفت. شپنا و شتران نمادهای مثبت گروه بودند.

شتران امروز طی اطلاعیه در کدال شفاف سازی كه گزارش عملكرد سه ماهه بر اساس آخرين اصلاحيه هاي دريافتي از شركت پالايش و پخش تهيه شده و پيش بيني سال مالي ٩٤ به قوت خود باقي است. ونفت نیز در محدوده صفر تابلو معامله شد.

شرکت پالایش نفت اصفهان روز گذشته اصلاحیه پیش‌بینی درآمد هر سهم بر اساس عملکرد سه ماهه را روی سامانه «کدال» منتشر کرد. در این خصوص، مقدار سود محقق شده در سه ماه اول سال 94 با رشد 20 ریالی نسبت به اطلاعات قبلی مواجه شده است (پوشش 22 درصدی سود در این دوره).

در بررسی این اطلاعات تنها مورد اختلافی مقدار بهای تمام‌شده کالای فروش رفته است. مقدار بهای تمام شده یک درصد کاهش یافته است. کاهش یک دلاری قیمت هر بشکه نفت (در ماه‌های فروردین و اردیبهشت) موجب کاهش بهای تمام شده کالا و به دنبال آن افزایش سود این شرکت در عملکرد واقعی دوره سه ماهه شده است. با این حال، پیش‌بینی سود این شرکت تغییر نکرده است .

اما گروه خودرویی بورس همچنان در حال دست و پنجه نرم کردن با اخبار و شایعاتی است که این روزها از موضوع افزایش نرخ محصولات مطرح می شود. بنظر می رسد بحران فعلی ایجاد شده در صنعت خودرو که به تبع عدم استقبال از خودروهای تولید داخل روی داده است به شدت این شرکت ها را با مشکل مواجه کرده است.

از سوی دیگر درخواست افزایش نرخ مدیران خودرویی نیز در شرایط فعلی امری غیر منطقی بوده و بسیار بعید است که دولت دست به افزایش نرخ محصولات صنعتی بزند که این روزها با توجه به عدم وجود مشتری برای آنها با مشکل و بحران کمبود پارکینگ در حال مواجه است.

متأسفانه شرکت های خودروسازی ما تقاضای افزایش نرخ برای محصولی دارند که سال هاست توسط شرکت سازنده اصلی از خط تولید خارج شده و حتی در کشور سازنده نیز به دست فراموشی سپرده شده اند.

ایران خودرو همچنان در محدوده 250 تومان معامله شد. خپارس امروز نیز با رشد قیمتی همراه بود و معاملات پرحجمی داشت. در قطعه سازها نیز تقریبا نیمی از نمادها مثبت و نیمی منفی معاملات خود را دنبال کردند.

در فلزات اساسی حق تقدم فولاژ با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی معاملات پرحجمی داشت. فنوال پرتقاضا بود و پس از معامله بیش از 3 میلیون سهم با صف خرید به کار خود پایان داد. معاملات فملی امروز مجددا وارد فاز مثبت شد و مورد حمایت حقوقی قرار گرفت. ارفع با افزایش قیمت همراه بود و تا مرز صف خرید پیش رفت.

در گروه حمل و نقلی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند توریل در حالی در محدوده منفی خود معامله شد که بیشترین حجم معامله را نیز در این گروه دارا بود و بیش از 1 میلیون سهم معامله شد .

در گروه بانکی بجز نماد و انصار که منفی معامله شد سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات مثبت همراه بودند بانک صادرات با بیش از 147 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود .

در نشست هفته گذشته شورای پول و اعتبار، وزیر صنعت معدن و تجارت خوستار صفر شدن میزان سپرده قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی شده است اما گفته می شود شورا با درخواست محمدرضا نعمت زاده مخالفت کرده و پیشنهاد بانک مرکزی را در دستور کار قرار داده است .

رئیس کل بانک مرکزی هم در این زمینه به اقتصاد نیوز گفت: پیشنهاد کاهش 2.5 درصدی نرخ سپرده قانونی جزو بررسی‌های کارشناسی بوده که همچنان در حال انجام است .ولی الله سیف درباره پیشنهاد کاهش 2.5 درصدی نرخ سپرده قانونی در شورای پول و اعتبار، اظهار کرد: این پیشنهاد جزو بررسی‌های کارشناسی بانک مرکزی بوده که همچنان در حال انجام است.

طهماسب مظاهری در حاشیه همایش بانکداری اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به یکسا‌ن‌سازی نرخ ارز، اظهار داشت: این نرخ بررسی و هدفگذاری می‌شود، اما اعلام نمی‌شود و از طریق ابزارهای دخالت در مباحث ارزی نرخ مناسب به منظور حمایت از اشتغال و تولید در نظر گرفته می‌شود .

رئیس اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه نظام چند نرخی ارز باید به نظام تک نرخی برسد و پس از آن نرخ را بازار تعیین خواهد کرد یادآور شد: مسئولان، دولت و یا کس دیگری نمی‌تواند نرخ‌ها را تعیین کند، اگر بخواهیم پیش‌بینی کنیم نرخ تعادلی از نرخ فعلی بالاتر است

در گروه پتروشیمی امروز خبری رسید مبنی بر پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر عدم الزام شرکت های پتروشیمی برای عرضه محصول در بورس کالا که این موضوع با واکنش مثبت شرکت های پتروشیمی و واکنش منفی مدیران بورس کالا مواجه شده است.
چرا که فروش از طریق بورس کالا برای پتروشیمی ها یک محدودیت و مانع به حساب می آید و برای مدیران بورس کالا یک مزیت شفافیت اطلاعاتی محسوب می شود.  نا گفته نماند که با این اقدام دست مدیران شرکت های پتروشیمی برای انجام خیلی کارها و ایجاد منافع شخصی بسیاری فرآهم می گردد
 به نوعی می توان گفت که این اقدام در صورتی که اجرایی شود دلال بازی در بازار محصولات پتروشیمی را به شدت افزاش خواهد داد و شاید بتوان گفت که حتی برخی محصولات خاصی را به سمت فروش انحصاری سوق خواهد داد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نماد شفارس با صف فروش بسته شد . پترول که با صف خرید به کار خود پایان داد که بیش از 12 میلیون سهم موردداد و ستد قرار گرفت و پرحجم ترین نماد این گروه بود .

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه هندی ها به دلیل فاصله بسیار کوتاه چابهار تا بندر گجرات، علاقه زیادی به سرمایه گذاری در این منطقه دارند، گفت: یکی از دلایلی که موجب تاخیر سرمایه گذاری هندی ها شده، اعلام نشدن قیمت قطعی گاز برای مصرف در پتروشیمی ها است.

گروه سفید و شیرین بورس این روزها بسیار خوب مورد اقبال اهالی بازار قرار گرفته اند.

که علت این امر نیز احتمال افزایش بیش از 13 درصدی نرخ شکر می باشد.
اهالی تالار معتقدند این گروه نیز وضعیتی مشابه با شرکت های خودروسازی دارند اما نه از جنبه فروش محصول بلکه از نگاه قیمتی، چرا که این کارخانجات در حالی درخواست افزایش نرخ محصول را دارند که همین الان نرخ شکر وارداتی بسیار ارزان تر از تولید داخل به مصرف کننده می رسد.

سایر نمادها :

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات پیش‌بینی سود بر اساس عملکرد سه ماهه را ارائه کرده است. در بررسی صورت مالی حسابرسی نشده سود خالص این شرکت همراه با افت سود حاصل از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های زیرمجموعه، با کاهش 14 درصدی سود نسبت به اولین پیش‌بینی سال مالی 94 مواجه شده است.

عمده پرتفوی این شرکت را شرکت‌های سنگ‌آهنی تشکیل می‌دهد. بر این اساس، همراه با توقف نمادهای شرکت‌های مزبور «ومعادن» نیز متوقف است (آخرین معاملات این شرکت در تاریخ 14 شهریور انجام شده است)،
با توجه به ارائه برآورد سودآوری سال 95 این شرکت‌ها انتظار بازگشایی نماد معاملاتی در روزهای معاملاتی آتی نیز وجود دارد (شرکت‌های سنگ آهنی نیز در هفته‌های اخیر پیش‌بینی سال 94 بر اساس عملکرد سه ماهه را ارائه کرده اند ).

پوشش 9 درصدی سود خالص شرکت برق عسلویه مپنا در عملکرد سه ماهه اول سال 94 باعث شده این شرکت، توضیحاتی را در این خصوص ارائه کند.
بر این اساس، در حالی‌که سود عملیاتی محقق شده در دوره سه ماهه 23 درصد از سود پیش‌بینی شده برای سال 94 را پوشش داده است، اما تغییرات در خالص سایر در‌آمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی باعث کاهش سود خالص این شرکت شده است.

بر اساس این توضیحات تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی باعث افزایش هزینه‌های غیرعملیاتی شده است. نرخ یورو در صورت‌های مالی سال 94 این شرکت 32 هزار ریال در نظر گرفته شده است، این در حالی است که نرخ یورو در پایان خرداد معادل 33 هزار و 117 ریال بوده است .

شرکت قاسم ایران با نماد «قاسم» روز گذشته آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده را روی سامانه «کدال»‌منتشر کرد.
در این جلسه از مجمع که روز یکشنبه مورخ 22 شهریور برگزار می‌شود، بنا است که سهامداران این شرکت درخصوص افزایش سرمایه از 360 به 800 میلیارد ریال (معادل 122 درصد) تصمیم‌گیری کنند.
 بر اساس گزارش‌های توجیهی افزایش سرمایه منابع تامین این افزایش سرمایه مطالبات سهامداران و سود انباشته است .

شرکت ایران یاسا تایر و رابر با نماد «پاسا» در اصلاحیه پیش‌بینی سودآوری بر اساس عملکرد سه ماهه، سود خالص با کاهش 50 درصدی مواجه شده است و سود هر سهم خود در پیش‌بینی جدید را 280 ریال عنوان کرده است.

این شرکت در سه ماه نخست با زیان 165 ریالی مواجه شده است. رکود حاکم بر صنعت لاستیک باعث کاهش فروش کل انتظاری این شرکت شده است، در نتیجه کاهش سودآوری این شرکت را به دنبال داشته است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, تازه ترین اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب