آمار شرکت‌های متوقف در معاملات بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

 آخرین وضعیت شرکت‌های خارج شده از گردونه معاملات بورس نشان می دهد که در میان 23 نماد متوقف شده در بورس تهران نام شرکت‌های مطرح فولادی و معدنی و بانکی به چشم می خورد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بررسی وضعیت نمادهای متوقف شده در بورس تهران نشان می دهد که در حال حاضر نماد 23 شرکت بورسی از گردونه معاملات خارج شده و به دلایل مختلف متوقف است. به این ترتیب نماد های معاملاتی از صنایع بانکی، پالایشگاهی، فلزات اساسی و سنگ آهنی در این فهرست وجود دارند که به دلایل مختلف غایب هستند و در تابلو معاملات حضور ندارند.

در میان شرکت‌های متوقف بورسی دو شرکت مطرح بورسی همچون فولاد مبارکه و فولاد خوزستان وجود دارد که به ترتیب از تاریخ 24 تیر و چهارم مرداد 1394 به دلیل تعدیل پیش بینی سود هر سهم متوقف بوده و اثرات نامه 11 تیرماه 1394 وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص نرخ خرید گندله هم در پیش بینی سود هر سهم ارسالی دو شرکت لحاظ شده است.

این در حالی است که وجود ابهام درخصوص پیش بینی نرخ خرید مواد اولیه (کنستانتره سنگ آهن و گندله) در پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند 1394 و عدم رفع این ابهام تاکنون دلیل توقف نماد دو شرکت فولاد خوزستان و فولاد مبارکه اصفهان است.

در میان این شرکتها نیز نام لیدر بازار سرمایه یعنی پالایشگاه بندرعباس هم دیده می شود که با وجود انتشار گزارش سه ماهه از 30 تیر ماه تا کنون با توقف نماد از سوی ناظر بازار مواجه است. این شرکت پالایشگاهی که همانند هم گروه های خود که با تاخیر در انتشار اطلاعات مواجه شده بود، بعد از دو بار تنفس در مجمع عادی، گزارش میان‌ دوره‌ای خود را اخیرا به بازار سرمایه اعلام کرده است اما همچنان با توقف نماد معاملاتی مواجه است.

بانک پارسیان و پاسارگاد نیز دو شرکت بانکی هستند که هر دو از 29 تیر ماه به دلیل برگزاری مجمع عادی سالیانه مورد توف قرار گرفته اند. در این میان بازگشایی نماد بانک پارسیان با توجه به تقسیم سود نقدی توسط مجمع سالانه، برخلاف نامه بانک مرکزی و مفاد ماده 115 اساسنامه بانک، منوط به ارائه تاییدیه بانک مرکزی در این خصوص است که طبق گزارش سازمان بورس، اطلاعاتی که باید توسط شرکت ارائه شود و با وجود پیگیری های مکرر تاکنون ارسال نشده است.

دوقلوهای سنگ آهنی نیز از دیگر شرکت های متوقف بازار سرمایه هستند که در تاریخ 16 تیرماه امسال به دلیل تعدیل پیش بینی سود هر سهم و همچنین به دلیل وجود ابهام در خصوص پیش بینی نرخ فروش محصولات (کنستانتره سنگ آهن و گندله) در پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند 1394 متوقف هستند این در حالی است که اثرات نامه 11 تیرماه 94 وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص نرخ فروش گندله در پیش بینی سود هر سهم ارسالی دو شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو لحاظ نشده است.

همچنین نماد شرکت توسعه معادن و فلزات از 20 تیرماه به دلیل تعدیل پیش بینی سود هر سهم متوقف شده است که دلیل آن عدم ارائه پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند 1394 به دلیل ابهامات موجود در پیش بینی سود هر سهم شرکت‌های زیر مجموعه (شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو و معدنی و صنعتی گل گهر) از سوی ناظر اعلام شده است.

دو شرکت سیمانی سیمان دشتستان به دلیل برگزاری مجمع فوق العاده و سیمان ایلام به دلیل تعدیل پیش بینی سود هر سهم و همچنین نماد دو شرکت قندی همچون قند شیرین خراسان و شهد به دلیل تعدیل پیش بینی سود هر سهم و با توجه به ابهام درخصوص زمان شناسایی سود ناشی از واگذاری سهام شرکت قند ارومیه، از شرکت‌های متوقف در بازار سرمایه هستند.

در میان شرکت‌های متوقف شده، رکورد طولانی ترین توقف به دو شرکت کاشی اصفهان و سرامیک صنعتی اردکان مربوط است که از تاریخ 25 تیرماه 1393 تاکنون به دلیل ابهام در اطلاعات پیش‌بینی درآمد هر سهم با توقف نماد مواجه شده است و تاکنون اطلاعاتی که باید توسط شرکت ارایه شود، ارسال نشده است.

شرکت صنایع کاشی اصفهان نیز از دوم آذرماه 1392 به دلایلی چون عدم برگزاری مجمع سالانه سال های 1392 و 1393، عدم ارائه صورت های مالی حسابرسی شده شش ماهه و سالانه سال گذشته و عدم ارائه پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 1394 متوقف شده است.

طبق اعلام ناظر بازار، بازگشایی نماد این شرکت منوط به ارایه صورت های مالی تلفیقی گروه و شرکت اصلی برای سال مالی منتهی به 29 اسفند پارسال (حسابرسی شده)، پیش بینی درآمد هر سهم تلفیقی گروه و شرکت اصلی بر اساس عملکرد واقعی دوره‌ای سه ماهه منتهی به 31 خرداد امسال، صورت های مالی میان دوره‌ای سه ماهه منتهی به 31 خرداد امسال، صورت های مالی حسابرسی شده سال های مالی 1392 و 1393 شرکت بازرگانی ارمغان کاشی- سهامی خاص(شرکت فرعی)، برگزاری مجامع سالانه سال‌های مالی 1392 و 1394 و انتخاب اعضای هیات مدیره با توجه به انقضای مدت دو ساله مسئولیت هیات مدیره شرکت شده است.

علاوه بر این شرکت ها، شرکت هایی همچون کنتور سازی، کابل البرز، نفت و گاز پارسیان، ایران یاساتا، بین المللی توسعه ساختمان، سخت آژند، کاشی نیلو و پارس الکتریک نیز از شرکتهای غایب بازار سرمایه هستند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب