نکات مثبت و منفی و ابهام بزرگ نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار پالایشی و پتروشیمی

قائم مقام انجمن صنفی پتروشیمی در واکنش به آیین نامه نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی از پیگیری ها برای تعیین قیمت خوراک خبر داد و نکات مثبت و مثبت و ابهام بزرگ آن را اعلام کرد .

فیروز کریمایی در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، در واکنش به آیین‌نامه خوراک گاز پتروشیمی‌ها که توسط معاون اول رئیس جمهوری در ۸ ماده به ۳ وزارتخانه نفت، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد ابلاغ شده (boursepress.ir/news/15097) اظهار داشت : درحالی روح این آیین نامه مربوط به طرح های جدید و آتی با موضوعیت تخفیفات است که اصل موضوع یعنی قیمت نرخ خوراک پتروشیمی ابهام دارد.

وی ادامه داد: در آیین نامه موارد مثبتی مانند درجه بندی تخفیفات در سرمایه گذاری و جبران خسارت کمبود خوراک قید شده اما آنچه از همه موارد مهمتر است موضوع قیمت بوده که با عدم تعیین آن همچنان سرمایه گذاران با ابهام مواجه اند.

وی افزود : ضمن اینکه برای جبران خسارت به ماده 25 قانون بهبود مستمر فضای و کسب کار ارجاع شده اما آیین نامه این قانون که 4 سال گذشته تصویب شده هنوز نوشته نشده و به نظر می رسد باید این مورد جدی تر پیگیری شود.

این مقام مسئول ادامه داد: دیگر نکته مثبت این آیین نامه هم مربوط به تعیین قیمت اوره بود که از این پس دولت باید اوره تولیدی شرکت های پتروشیمی را به قیمت بورس خریداری کند. بنابراین تخفیفات 25 تا 30 درصدی هم مرتفع می شود و اگر دولت بخواهد اوره را با قیمت های کمتری به دست کشاورزان برساند باید از محل یارانه ها اقدام به تامین مابه تفاوت کند.

کریمایی تصریح کرد: در مجموع انجمن صنفی پتروشیمی مشکل خاصی با آیین نامه ابلاغی ندارد اما در آن به اصل قضیه که قمیت خوراک است پرداخت نشده که باید مشخص شود .

وی در برابر این سئوال که با توجه به ابلاغ آیین نامه، انجمن صنفی پتروشیمی چه برنامه ایی در پیش خواهد گرفت و آیا امکان پیگیری وجود دارد یا خیر ؟ به بورس پرس توضیح داد: بله. قطعا” انجمن از همین امروز شنبه از طریق مجلس پیگیر موضوع خواهد شد. چرا که برداشت متفاوتی از قانون شده است .

وی ادامه داد: ما معتقدیم در آیین نامه باید قیمت توسط سه وزارتخانه تصویب و ابلاع می شد اما وزارت نفت معتقد به متولی بودن تعیین قیمت بوده و بر این باور است باقی موارد مانند تخفیفات پلکانی و فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا توسط آیین نامه مشخص شود . این موضوع مورد اختلاف نظر بوده و ما خواهان دانستن نظر مجلس هستیم.

کریمایی افزود: آنچه کشور و صنعت پتروشیمی به آن نیاز دارد تعیین قیمت خوراک است که باید در اولویت باشد . چون صنعت نیازمند جذب سرمایه گذاری بوده و هم اکنون 34 میلیارد دلار طرح روی زمین مانده و 41 میلیارد دلار طرح های جدید وجود دارد که بدون سرمایه گذاری خارجی آن هم با رعایت چارچوب رقابتی منطقه خلیج فارس امکان تحقق نخواهد داشت. سرمایه گذار خارجی هم خواهان شفاف شدن همه موارد از جمله قیمت ها است.

وی در خاتمه گفت: به نظر ما وزارت نفت که عرضه کننده خوراک پتروشیمی است به طور طبیعی نمی تواند اقدام به تعیین قیمت کند چون موجب انحصار می شود. بنابراین قیمت خوراک باید توسط کارگروه بزرگتر مانند سه وزارتخانه نفت ، اقتصاد و صنعت تعیین شود که مجلس هم به توجه کرده است .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: نرخ خوراک پتروشیمی ها

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب