مهم‌ترین اخبار بورس شنبه 14 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس؛ چشم به راه وین

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 220 واحد رشد کرد و به رقم 64،497 واحد رسید . وبصادر با 35 واحد بیشترین تاثیر مثبت و فارس با 29 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 57.3 میلیارد تومان رسید که خپارس با 4.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 6 واحد رشد کرد و به رقم 738 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر منفی و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 147.2 میلیارد تومان رسید که بانک دی با 1.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

توسعه اشتغال پایدار در بخش صنعت، معدن و تجارت را می‌توان یکی از اهداف کلی بخش صنعت، معدن و تجارت براساس افق 1404 دانست؛ به‌طوری‌که براساس  برنامه راهبردی این وزارتخانه رسیدن به اشتغال سه میلیون و 800 هزار نفری برای سال 1396 در نظر گرفته شده، رقمی که در سال 1399 باید به 4 میلیون نفر برسد و تا سال 1404 نیز پیش‌بینی شده که میزان اشتغال این بخش به 4‌میلیون و 500 هزار نفر خواهد رسید . 

از سوی دیگر در برنامه راهبردی این وزارتخانه صنایع تولید وسایل نقلیه موتوری، شیمیایی و فلزات اساسی، پیشران‌های اصلی رشد اشتغال صنعتی شناخته شده‌اند که این امر به معنی آن است که این بخش‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری برای رشد تولید در نتیجه ایجاد اشتغال هستند. براساس آمار‌های اعلام شده بخش صنعت، معدن و تجارت بیش از یک سوم سهم اشتغال کل کشور را به خود اختصاص داده است

از این رو، با برنامه‌ریزی صحیح و تمرکز بر صنایع اشتغال‌زا می‌توان علاوه‌بر حفظ وضع موجود و افزایش اشتغال بخش، نسبت به کاهش نرخ بیکاری کشور نیز کمک کرد. همچنین بر اساس شاخص سهم اشتغال بخش بر مبنای اطلاعات کارگاه‌های 10 نفر کارکن و بیشتر مرکز آمار ایران، رشته فعالیت‌های صنایع مواد غذایی و آشامیدنی، تولید محصولات کانی غیرفلزی، وسایل نقلیه زمینی، ریلی و دریایی (خودرو و…)، تولید فلزات اساسی، صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی و تولید منسوجات به ترتیب بیشترین نقش را در اشتغال بخش، داشته‌اند .

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود هشدار داد که کندی رشد اقتصادی چین بیش از آنچه که تصور می‌شد بر اقتصاد کشورهای جهان تاثیر می‌گذارد .به گزارش بی‌بی‌سی، مشکلات اقتصادی چین موجب کاهش قیمت کالاهایی همچون نفت و مس شده است . این کاهش قیمت به کشورهای صادرکننده کالاها ازجمله برزیل و روسیه لطمه زده است. این هشدار صندوق بین‌المللی پول در آستانه نشست وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی گروه 20  در آنکارا عنوان شده است.

به گفته این صندوق مشکلات اقتصادی چین به«چشم‌انداز ضعیف‌تر» رشد اقتصادی جهان منجر خواهد شد. در گزارش صندوق بین‌المللی پول آمده است: «رشد اقتصادی جهان در نیمه نخست 2015 بسیار کندتر از رشد در نیمه دوم سال 2014 بوده است که این مساله منعکس‌کننده کندی بیشتر رشد در اقتصادهای نوظهور و احیای ضعیف اقتصادی در کشورهای پیشرفته است .

با توجه به ترکیبی از گذار رشد اقتصادی چین، کاهش قیمت کالاها و معکوس شدن جریان سرمایه و تغییر جهت قیمت دارایی‌ها، اقتصادهای نوظهور با خطرات بیشتری در میان‌مدت رو به رو خواهند شد .»

مهم ترین اخبار سیاسی

با نزدیک‌شدن به روزهای بحث و رای‌گیری در کنگره آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران، سه سناتور آمریکایی دیگر هم اعلام کرده‌اند که از آن حمایت می‌کنند و به این ترتیب شمار سناتورهای حامی توافق به ۳۷ نفر رسید. در روزهای گذشته حامیان توافق ابراز امیدواری کرده‌اند با همراهی عده بیشتری از سناتورها بتوانند اساسا جلوی رای‌گیری را در این باره بگیرند .
با رسیدن شمار سناتورهای دموکرات حامی برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) به 37 نفر، در شرایطی که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا مطمئن شده است که حق وتویش در کنگره حفظ خواهد شد، اکنون تلاش‌ها برای رسیدن این تعداد به 41 نفر آغاز شده است تا براساس فیلی باستر، برای حفظ توافق دیگر نیازی به استفاده از وتوی رئیس‌جمهوری نباشد.

حامیان توافق امیدوارند بتوانند در این باره ۴۱ سناتور را با خود همراه کنند و طبق مقررات داخلی سنا جلسه را «فیلی‌باستر» کنند و اجازه ندهند در مهلت مقرر، سنا در مخالفت با توافق ایران رای بگیرد. با فیلی‌باستر، سناتورها می‌توانند هر قدر که خواستند در هر موضوعی نطق کنند و وقت جلسه را بگیرند و به این ترتیب اجازه ندهند دستورکار سنا دنبال شود.در همین حال مخالفان توافق ایران می‌گویند از پا نمی‌نشینند و از جمله اینکه طرح‌هایی برای وضع قوانین تحریمی بیشتر از جانب کنگره در دست دارند .

اکثریت کنگره آمریکا در دست مخالفان سیاسی باراک اوباما است که با توافق ایران هم مخالفند. سناتور کوری بوکر از ایالت نیوجرسی، مارک وارنر از ویرجینیا و هایدی هایتکمپ از داکوتای شمالی، هر سه دموکرات، روز پنج‌شنبه در حمایت از توافق ایران و 6 قدرت جهانی درآمدند.

با پایان تعطیلات تابستانی کنگره، قرار است تا کمتر از دو هفته دیگر درباره توافق ایران بحث و رای‌گیری کنند. طبق قانونی که در سازش بین کنگره و کاخ سفید تصویب شد، کنگره ۶۰ روز فرصت داشت توافق هسته‌ای ایران را بررسی کند و اگر با آن مخالف است، در این باره رای بگیرد و مخالفتش را ابلاغ کند. این مهلت هفدهم سپتامبر تمام می‌شود .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در بازار امروز که با اقبال نسبت به گروه های بانکی و خودرویی آغاز به کار کرد، ونوین تنها نماد منفی بانکی ها بود و سایر نمادهای این گروه تماما معاملات مثبتی را پشت سرگذاشتند. بانک صادرات که در آغاز معاملات در درصد مثبت خود معامله شد توانست با بیش از 50 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را در این گروه به خود اختصاص دهد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نماد بانک پاسارگاد از 29 تیر تاکنون به دلیل برگزاری مجمع سالانه و لزوم ارایه اطلاعات جدید به سازمان بورس بسته مانده و مسئولان این بانک بزرگ بعد از اطلاع رسانی دیر هنگام ، پنچ شنبه گذشته اقدام به اعمال افزایش سرمایه 840 میلیارد تومانی کرده و سود جدید هر سهم سال مالی جاری را پیش بینی کردند تا شاید بعد از بیش از 40 روز توقف نماد، امکان بازگشت به بورس فراهم شود .

بر اساس تصمیم شورای پول و اعتبار، قرار بود نرخ های سود بانکی هر سه ماه یکبار مورد بازنگری قرار گیرد، در حال حاضر حدود ۴ ماه از آخرین بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی به بانکها درباره نرخ سود بانکی گذشته است و بنابراین بانک مرکزی  گزارشی را در این زمینه آماده کرده و به زودی به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد شد

در گروه خودرو  و ساخت قطعات، خپارس که با معامله بیش از 49 میلیون سهم بیشترین ارزش معاملات گروه و بازار را داشت با صف خرید به کار خود پایان داد. خودرو به 254 تومان رسید؛بر خلاف روزهای گذشته سهامداران حقوقی نقشی در معاملات امروز این نماد نداشتند.

خکاوه امروز در سقف قیمتی پرحجم معامله شد. در زامیاد بیش از 9 میلیون سهم معامله شد و قیمت پایانی آن در محدوده 2 درصد مثبت به 143 تومان رسید. این شرکت امروز  آخرین آمار تولید و فروش خود را اعلام کرد؛ طبق این آمار طی ماه گذشته در برابر تولید 2.135 دستگاه ، قادر به فروش 1.671 دستگاه عمدتا وانت نیسان شده و مجموعا در 5 ماه اول سال هم اقدام به تولید 10.307 دستگاه و فروش 7.931 دستگاه کرده است .

یک عضو ناظر مجلس در شورای رقابت تاکید کرد: طبق مکانیزم تعیین شده برای قیمت گذاری خودرو و اعتقاد اکثر اعضای شورای رقابت نباید امسال بهای خودرو افزایش پیدا کند . در شرایط رکودی که به تعبیر رییس جمهور تورم نیز مهار شده است،‌ دیگر دلیلی برای افزایش قیمت خودرو وجود ندارد .

مددی در پایان با تاکید بر لزوم پرهیز از اظهارات تنش‌آفرین در بازار خودرو خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: درخواست ما از آقای نعمت‌زاده این است که با صحبت‌هایشان بازار خودرو را به هم نریزد . 

پس از توافق هسته‌ای انتظاراتی در بازار و بین مردم نسبت به کاهش قیمت خودرو به وجود آمد اما وقتی این کاهش قیمت در واقعیت اتفاق نیفتاد، کمپینی با عنوان نخریدن خودرو نو در فضای مجازی شکل گرفت و خیلی زود طرفداران بسیاری پیدا کرد و در بین کاربران بسیاری دست به دست شد که در نهایت به نشست خبری وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز کشیده شد.

نعمت زاده در آن جلسه در پاسخ به سوالی درباره این کمپین گفت:« اگر کسی چنین کمپینی را دنبال کند به نیروی انسانی و اشتغال و تولید داخلی و درآمد ملی خیانت می کند…» سخنانی که واکنش های بسیاری به دنبال داشت و « توهین به مردم تلقی شد» پس از آن دستیار ویژه رئیس جمهور اعلام کرد که رئیس دولت تذکری به نعمت زاده داده است تا رفتارش با منتقدانش محترمانه باشد.

نعمت زاده پنجشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی رسما از مردم عذرخواهی کرد . از سوی دیگر خسروتاج قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت  با اشاره به این که این وزارت خانه برنامه ای برای مقابله با این کمپین ندارد گفت: این کار کاری بنگاهی و شرکتی است و برای مقابله با این حرکت شرکت های تولید کننده و فروشندگان خودرو باید اقداماتی انجام دهند تا بتوانند مشتری جذب کنند و وزارت خانه نمی تواند اقدامی در این زمینه انجام دهد.

در گروه نفت و پالایشی، شپنا تا آستانه صف خرید پیش رفت و با معامله 1.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. شبهرن پس از چندین روز عرضه امروز در قیمت 8934 ریال به صف خرید رسید. ونفت و شتران نیز معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند. شنفت نیز همچنان نماد صف فروش گروه بود.

در فلزات اساسی، اکثر نمادها همچون ذوب، فنوال و فایرا با صف خرید به کار خود پایان دادند. در فملی حدود 3 میلیون سهم معامله شد که 2 میلیون از این مقدار توسط حقوقی عرضه شد. ارفع نیز تا مرز صف خرید معامله شد. فولاژ، فسرب و فروس نمادهای منفی گروه بودند.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات مثبتی در تمامی نمادها بودیم بطوریکه نمادهای توریل و حپترو با صف خرید بسته شدند . توریل با بیش از 2 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را از آن خود کرد .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات به کار خود پایان دادند بطوریکه نماد وپترو با صف خرید بسته شد .

در خبری داشتیم که بلوک 27.76 درصدی سهام پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، 24 شهریور‌ماه در بازار دوم فرابورس ایران عرضه می‌شود .

فیروز کریمایی در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، در واکنش به آیین‌نامه خوراک گاز پتروشیمی‌ها که توسط معاون اول رئیس جمهوری در ۸ ماده به ۳ وزارتخانه نفت، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد ابلاغ شده اظهار داشت : درحالی روح این آیین نامه مربوط به طرح های جدید و آتی با موضوعیت تخفیفات است که اصل موضوع یعنی قیمت نرخ خوراک پتروشیمی ابهام دارد .

وی ادامه داد: در آیین نامه موارد مثبتی مانند درجه بندی تخفیفات در سرمایه گذاری و جبران خسارت کمبود خوراک قید شده اما آنچه از همه موارد مهمتر است موضوع قیمت بوده که با عدم تعیین آن همچنان سرمایه گذاران با ابهام مواجه اند.

پیشرفت فیزیکی پتروشیمی کاوه، هم اکنون به مرز ٧٥ درصد رسیده است .به گزارش شانا، شرکت متانول کاوه با هدف احداث بزرگترین واحد تولید متانول در جهان با درجه کیفی A–A و ظرفیت ٧٠٠٠ تن در روز در بندر دیر واقع در بوشهر  تاسیس و در حال حاضر فاز ساخت و ساز خود را پشت سر می گذارد .سرمایه گذاری پتروشیمی متانول کاوه با تشکیل کنسرسیومی با عاملیت بانک تجارت و مشارکت بانکهای ملت، تجارت و صنعت و معدن انجام می شود.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: براساس برنامه ریزیهای صورت گرفته قرار است اتان تولیدی در پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در اواخر آبانماه امسال به مجتمعهای پتروشیمی تحویل داده شود.

شرکت بين المللي محصولات پارس در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم منتهی به 94/06/31 شرکت را مبلغ 567 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر بوده است شرکت در دوره 9 ماهه خود به ازای هر سهم 589 ریال زیان شناسایی کرد و 104 درصد از پیش بنی هایش را پوشش داد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب