مهم‌ترین اخبار بورس سه‌شنبه 17 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 7 واحد نزول کرد و به رقم 64،511 واحد رسید. فملی با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی و حکشتی با 18 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 54 میلیارد تومان رسید که تاپیکو با 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 2.5 واحد رشد کرد و به رقم 726 واحد رسید. مارون بیشترین تاثیر مثبت و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 199.8 میلیارد تومان رسید.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز آنچه که در معاملات فعلی بازار سرمایه مشهود و مشخص است اتخاذ تاکتیک دفاعی از سوی اهالی تالار می باشد بطوریکه در این تاکتیک قبل هر حمله ای ابتدا باید از ضربه پذیری جلوگیری کرد، اهالی تالار نیز فعلاً قبل از اینکه بدنبال کسب سود و بازدهی در شرایط فعلی باشند بیشتر مراقب عدم زیان بالاتر هستند، لذا کوچکترین نوسان منفی در بازار آنها را وادار به واکنش در جهت فروش سهام می کند .

اما این روش یک روی دیگر هم دارد و آن هم در زمان باز شدن گارد حریف مقابل و یا خستگی ایجاد شده برای حریف به تبع حملات زیاد می باشد .

بازار سرمایه حال حاضر نیز همانند همان حریف خسته از حملات زیاد می باشد که آماده پذیرش هر ضربه ای از سوی اهالی تالار است. شاید از نگاه سرمایه گذاران بهترین زمان برای این کار بعد از تعیین تکلیف توافق هسته ای از سوی کنگره و مجلس سنای آمریکا باشد آنجاست که ضربه اهالی تالار یا بازار را بالا می برد و یا با سر به زمین می کوبد، هر چه هست فقط می توان گفت که روزهای آخر بلا تکلیفی بورس و بورسی ها می باشد و بازار سرمایه به خط پایان بلاتکلیفی نزدیک می شود .

ارزش 53 میلیارد تومانی معاملات امروز در بازار بورس که 278 هزار میلیارد تومان ارزش روز آن می باشد تنها نشان از بی رمقی و از پا افتادن سرمایه گذاران و خود بورس دارد .

اهالی تالار با توجه به وضعیت فعلی بورس تنها چشم امیدشان به اعلام نظر مثبت کنگره نسبت به توافق هسته ای شکل گرفته می باشد. هر چند که چندان امیدی به تداوم روند صعودی پس از اعلام رأی مثبت کنگره وجود ندارد اما حداقل می تواند نقطه روشنی در تاریکی مطلق این روزهای بورس باشد. چرا که شاید اهمیت برخی موضوعات داخلی امروز برای بورس بسیار بیشتر از مسئله هسته ای باشد. فراموش نکنیم که هنوز سیاست رکود زدایی دولت در مقابل کاهش نرخ تورم و از همه مهمتر نگاه دولت به بخش خصوصی و نحوه حمایت از آن معلوم نیست .

در پایان اگر بازار سرمایه پس از اعلام نظر مثبت احتمالی کنگره آمریکا باز هم همین روند روزهای اخیر را در پیش گرفت به جرأت می توان گفت که برای مدتی باید چشم ها را بر بورس ایران بست.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در تازه‌ترین نماگرهای اقتصادی منتشرشده توسط بانک مرکزی متوسط میزان تولید و صادرات نفت ایران در سال 93 را می‌توان در بخش انرژی جست‌وجو کرد که بر مبنای آن، متوسط میزان تولید نفت کشور 3 میلیون و 63 هزار بشکه در روز و میزان صادرات این ماده به همراه خالص صادرات فرآورده‌های حاصل از آن یک میلیون و 435 هزار بشکه در روز عنوان شده است.

این دو عدد بیانگر آن هستند که در سال 93 تولید نفت 12 درصد و صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی نزدیک به 15 درصد نسبت به سال 92 کاهش داشته است. کاهش میزان تولید و صادرات نفت ایران در حالی در سال 93 اتفاق افتاده که از تابستان سال 93 قیمت نفت نیز در بازارهای جهانی سقوط آزاد خود را آغاز کرد و در اواخر آن سال به کمتر از 55 دلار در هر بشکه رسید.

در واقع آمار منتشرشده بانک مرکزی نشان می‌دهد در کاهش درآمدهای حاصل از فروش نفت کشور غیر از عامل «کاهش قیمت» عامل دیگری نقش ایفا کرده که آن «کاهش تولید» و به تبع آن کاهش صادرات این ماده خدادادی می‌تواند شناخته شود .

مهم ترین اخبار سیاسی

در شرایطی که کمتر از 10 روز دیگر تا تصویب یا رد برجام در کنگره ایالات‌متحده باقی است، شمار حامیان توافق هسته‌ای در میان مقامات سابق آمریکا رو به افزایش است. در تازه‌ترین تحول صورت گرفته و در اظهارنظری خلاف نظر اکثریت جمهوری‌خواهان درباره برجام، کالین پاول وزیر خارجه دولت جورج بوش گفت: «من فکر می‌کنم این یک توافق خوب است.

من آن را به دقت مطالعه کردم و به این نتیجه رسیدم که این یک توافق خوب است.» کالین پاول و دبی واسرمن شولتز، از نمایندگان یهودی مجلس نمایندگان آمریکا، از توافق هسته‌ای حمایت کردند . پاول، ۱۵ شهریور در برنامه شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی»، توافق هسته‌ای ایران و 6 قدرت جهانی در ۲۳ تیر ماه را «توافقی خوب» توصیف کرد.

حمایت کالین پاول به‌عنوان یک چهره شناخته شده جمهوری‌خواه می‌تواند روند حمایت‌ها از برجام را در روزهای باقی مانده به نفع اوباما و دموکرات‌ها تغییر دهد. اوباما بلافاصله پس از حمایت وزیر خارجه پیشین آمریکا از توافق هسته‌ای در پیامی کوتاه از کالین پاول تشکر کرد .

بر اساس مفاد توافق هسته‌ای بین ایران و قدرتهای جهانی، تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه ایران در ازای محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای کشور لغو خواهند شد . آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر زمان که ایران به مفاد توافق عمل کند آن را راستی‌ آزمایی خواهد کرد که راه را برای لغو تحریم‌ها هموار می‌کند . سه دیپلمات آگاه گفتند: نظارت لازم برای لغو تحریم‌ها احتمالا تا ژانویه یا فوریه صورت خواهد گرفت .
 یک منبع دیپلماتیک دیگر معتقد است که محدودیت‌ها تا ماه مارس پابرجا خواهد بود . هر چهار دیپلمات به برنامه راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران آشنا هستند و به دلیل محرمانه بودن موضوع خواستند نامشان فاش نشود .

ایران به عنوان چهارمین دارنده ذخایر بزرگ نفت جهان در حال تدارک برای افزایش تولید نفت خود پس از لغو تحریم‌ها است و مقامات شرکتهای نفتی و سیاستمداران اروپایی در حال رفت و آمد به ایران برای زمینه‌سازی سرمایه‌گذاری و روابط تجاری در آینده هستند .

 تمامی چهار منبع دیپلماتیک آگاه برخی فرضیه‌های مطرح شده از سوی منتقدان درباره توافق هسته‌ای را مبنی بر اینکه بازرسان آژانس دسترسی کافی به تاسیسات هسته‌ای مشکوک ایران نخواهند داشت رد کردند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال حاضر اطلاعات بیشتری را دریافت کرده است . یوکیا‌ آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانسی در وین گفت : ما تمام کارهای لازم را برای تسریع فعالیت خود انجام خواهیم داد اما این روند تا حد زیادی به فعالیت‌های ایران و واقعیت‌های فنی بستگی دارد ما باید ببینیم که آنها چطور سازماندهی می‌کنند و تا چه حد سرعت عمل دارند .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرویی ، شاهد معاملات کم حجم و کم رمق در اکثر نمادها بودیم خپارس 17 میلیون از سهامش داد و ستد شد و به رقم 99 تومان رسید.

وارد‌کنندگان خودرو معتقدند که در تعیین سالانه تعرفه واردات، همیشه دست‌های پنهانی وجود دارد که مانع از کاهش هزینه واردات و تعرفه می‌شود، در این میان انگشت اتهام وارد‌کنندگان در حالی به سمت خودروسازان است که تولید‌کنندگان در ظاهر موافقت خود با کاهش تعرفه برای ایجاد رقابت در بازار را بارها اعلام کرده‌اند .

در این بین وارد‌کنندگان نه‌تنها به موافقت‌های ظاهری تولید‌کنندگان اعتقادی ندارند؛ بلکه حتی از وجود مافیای خودروسازان در این زمینه سخن می‌گویند. اما حالا اوضاع مشابهی شکل گرفته؛ به‌طوری‌که این بار ظاهرا وقت متهم کردن وارد‌کنندگان به تشکیل کمپینی است که مشتریان را تشویق به نخریدن خودرو می‌کند.

تحریم خرید خودروی نو از سوی مشتریان و اتصال آن به مافیایی که از تولید خودرو در کشور ناراضی به‌نظر می‌رسند این روزها نقل محافل خودروسازان شده است.

در این بین تولید‌کنندگان در شرایطی انگشت اتهام را به سمت وارد‌کنندگان نشانه گرفته‌اند که معتقدند تولید‌کنندگان چینی و وارد‌کنندگان به انتظار ناکامی صنعت خودرو نشسته‌اند تا بازار را مملو از خودروهای خارجی کنند، اما وجود یک مافیای قدرتمند در تعیین تعرفه واردات خودرو یا تشکیل کمپین تحریم خرید خودروی داخلی اتهامی است که طرفین درگیر به یکدیگر می‌زنند

این در شرایطی است که به اعتقاد برخی از کارشناسان نه تنها مافیایی در این زمینه نیست؛ بلکه اینگونه اتهامات تماما از سوی کسانی ترویج می‌شود که چشم خود را روی واقعیات صنعت خودروی کشور بسته‌اند. بر این اساس خودروسازان روزهاست که به‌دنبال راه‌اندازان تشکیل این کمپین هستند و از اپوزیسیون خارج نشین گرفته تا وارد‌کنندگان و مخالفان داخلی را سر منشأ شکل‌گیری این کمپین معرفی می‌کنند. این در حالی است که آنچه عملا در بازار رخ داده تحریم خرید خودرو از سوی مشتریان است .

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حپترو سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات مثبت همراه بودند حکشتی با بیش از 1 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در گروه دارا بود .

ورود ایران به بازار جهانی بارقه های امید را برای جان گرفتن بازار کم رونق حمل و نقل کانتینری زنده می کند .به گزارش شبکه اطلاع رسانمی جامعه دریایی ایران (مانا) ، موسسه Drewry در گزارشی نوشت با لغو تحریم ها اقتصاد ایران در جهت شکوفایی گام بر می دارد و تقاضا برای کالاها از سوی کشور 80 میلیونی ایران که پیش از این تحت تحریمها قرار داشت افزایش خواهد داشت و این موضوع تاثیر به سزایی بر افزایش تقاضا در حمل و نقل کانتینری دنیا دارد .

در گروه بانکی بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک صادرات با بیش از 45 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود .

بانک تجارت در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 194 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر گزارش شده است شرکت در سه ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 27 ریال سود کنار بگذارد و 14 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .  همچنین بانک تجارت با تغییراتی در واگذاری بلوک ۹۹.۵ درصدی سهام یک نیروگاه ، بار دیگر اقدام به عرضه این دارایی مهم و ۱.۵ هزار میلیارد تومانی خواهد کرد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نماد شفارا با صف فروش بسته شد .

شفارس که با سرمایه اسمی 8 میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات بورس حضور دارد ، از محل سود انباشته 1.5 میلیارد تومان معادل 18.7 درصد به سرمایه اضافه می کند .هدف از این اقدام تامین سرمایه در گردش (خرید مواد اولیه مصرفی ) است.

مدیر برنامه ریزی شرکت صنایع پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس گفت: بر اساس آخرین رتبه بندی موسسه بین المللی ICIS همچنان عنوان دومین شرکت برتر پتروشیمی خاورمیانه را در اختیار داریم.

در گروه پالایشگاهی ، اکثر نمادها معاملات کم حجم و قرمز رنگی را تجربه کردند ، شپنا در حدود 2.5 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 253 تومان رسید. معاون شرکت گاز از افزایش ۵ میلیارد متر مکعبی تولید گاز ایران در طول پنج ماه نخست سال جاری خبر داد.

عبدالحسین ثمری با بیان اینکه بر اساس اعلام شرکت بریتیش پترولیوم انگلیس، در حال حاضر ایران بزرگ‌ترین‌ دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان است، گفت: اگر در پساتحریم منابع مالی تامین شود توسعه میادین گازی از اولویت‌ها خواهد بود. این مقام مسوول با بیان اینکه در پساتحریم اولویت با تولیدات داخلی خواهد بود و هر جایی که تولید داخلی در حد قابل قبول از نظر فنی و استاندارد باشد ما موظف هستیم اولویت را به آن بدهیم، اظهار کرد: در دوران پسا تحریم، ایران قرار نیست از تکنولوژی دنیا عقب بماند.

این عضو هیات مدیره شرکت گاز ادامه داد: با رایزنی‌هایی که با شرکت‌های خارجی انجام گرفته اعلام کرده‌ایم می‌خواهیم از تکنولوژی آنها استفاده کنیم اما اولویت با تولید داخل است .

وی در ادامه با بیان اینکه در پنج ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5 میلیارد متر‌مکعب بر تولید گاز کشور افزوده شده است، اعلام کرد: از این رو در این مدت گاز بیشتری به شبکه کشور تزریق شده است.

معاون شرکت ملی گاز با یادآوری اینکه در حوزه تزریق به میادین نفتی در ماه‌هایی از امسال به دو برابر ماه‌های مشابه در سال گذشته رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: تزریق گاز به مخازن نفت به منظور تولید صیانتی افزایش یافته است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آمار روزانه بورس, اخبار روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب