مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 18 شهریور

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 1043 واحد کاهش یافت و به رقم 63،467 واحد رسید. شبندر با 282 واحد و فولاد با 241 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 116 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 4.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود. .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 3 واحد نزول کرد و به رقم 722 واحد رسید. مارون و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 215.5 میلیارد تومان رسید.

 اهالی تالار در معاملات روز جاری شاهد یکی از پر تب و تاب ترین روزهای معاملاتی در سال جاری بودند بطوریکه بزرگان بازار سرمایه امروز پس از مدت زمانی تقریباً طولانی مجدداً پا به بازار سرمایه گذاشتند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، اگر چه بازگشت دسته جمعی نمادها به تابلوی بورس با افت بیش از 1043 واحدی شاخص همراه شد اما این اقدام شرکت بورس در نوع خود بسیار قابل تقدیر و قابل توجه بود چرا که بنظر می رسد مسئولین شرکت بورس اصل نقدشوندگی سهام را مقدم بر نوسانات شاخص بورس قرار داده اند و این موضوع در بازار سرمایه این روزها که روند مثبت و منفی شاخص آن هیچ تناسبی با روند قیمت سهام شرکت ها ندارد اقدامی بود که سهامداران و سرمایه گذاران را بیش از مسئولین راضی و خشنود نمود.

البته هر چه اقدام شرکت بورس قابل تقدیر بود اما اقدام مسئولین سازمان بورس در بررسی یک شبه و بدون اطلاع رسانی به عموم در ارسال گزارشات قابل تأمل بود.

ولی به هر حال امروز با بازگشایی تمام نمادها یکی از اصلی ترین و مهمترین شک ها و ترس اهالی تالار پایان یافت چرا که اهالی تالار از معاملات هفته آینده دیگر نگاه تردید آمیز به نمادهای متوقف و تأثیرات آنها بر شاخص بورس نخواهند داشت و بازار سرمایه با خیال آسوده تری می تواند راه خود را با حضور تمامی بزرگان انتخاب نماید.

از سوی دیگر با بازگشت تمامی نمادها سهامداران نیز با توجه به افزایش نقد شوندگی سهام موجود در پرتفوی می توانند با خیال آسوده تری نسبت به تصمیم گیری برای خروج از یک گروه یا شرکت و ورود به دیگر سهام شرکت ها اقدام نمایند.

از قدیم گفته اند “مرگ یک بار، شیون هم یکبار” اینکه بخواهیم با ترس از افت شاخص کل بورس بازگشایی نمادها را به تعویق بیاندازیم یا بصورت تدریجی انجام دهیم قطعاً ضربه بیشتری را بر پیکر بورس وارد می نماییم چرا که با هر بازگشایی نماد و تأثیر منفی آن بر شاخص کلیت بازار در لاک نزولی و منفی فرو می رود و چه بسا که در این شرایط حتی رقم افت شاخص کل بورس نیز بیش از بازگشایی به یکباره باشد.

به هر حال اگر بخواهیم به آینده بورس پس از تعیین تکلیف توافق هسته ای در کنگره آمریکا با احتمال رأی مثبت سناتورها به این توافق نگاهی داشته باشیم باید گفت که با این اقدام شرکت بورس، در روند صعودی بازار سرمایه همه سهامداران و سرمایه گذاران گروه های مختلف بورسی منتفع خواهند شد.

اما سخنی کوتاه هم با مسئولین اقتصادی کشور داریم خصوصاً آن مسئول محترمی که بازار سرمایه را در کنار دیگر بازارهای سفته بازانه ارز، طلا و مسکن طبقه بندی کرد و از ورود نقدینگی جامعه به این بازارها در زمان تحریم ابراز نارضایتی نمود.

آقای مسئول، امروز اغلب شرکت های بزرگ فعال در صنایع مهم و اقتصادی کشور به بازار سرمایه بازگشتند شرکت هایی که هر کدام یک پای چرخه اقتصادی این کشور هستند. لذا صرفاً جهت اطلاع بزرگواران و مسئولین محترم باید عرض کنیم که امروز قیمت هر سهم بزرگترین شرکت فولاد سازی ایران و خاورمیانه از قیمت یک آدامس تولید داخل هم کمتر بود، بطوریکه امروز ارزش بازاری شرکت فولاد مبارکه به رقمی کمتر از 6 هزار میلیارد تومان رسید.

راستی اگر امروز بخواهیم با دلار 3400 تومانی یک فولاد مبارکه دیگر بسازیم چقدر باید هزینه کنیم. بد نیست بدانید که امروز نرخ هر سهم شرکت فولاد خوزستان به عنوان دومین فولاد ساز کشور از نصف قیمت یک بطری آب معدنی تک نفره در کشور هم کمتر بوده، برادر بزرگوار این وضع دو شرکتی است که ایران را در رتبه اول خاورمیانه و چهاردهم جهان در تولید فولاد قرار داده بودند. قطعاً اطلاع از ارزش بازاری 2 هزار میلیارد تومانی دومین فولاد ساز کشور خبر دارید.

اما بشنوید از شرکتی که با دارا بودن مدرن ترین و بروز ترین تجهیزات پالایشی منطقه، 18 درصد پالایش نفت خام و فرآورده های نفتی کشور را بر عهده دارد.
بله، پالایش نفت بندر عباس امروز در حالی قیمت 426 تومانی به ازای هر سهم را به خود دید که ارزش بازار آن تنها 5 هزار و 743 میلیارد تومان است. می دانید راه اندازی یک “شبندر” دیگر دلار نرخ امروز برای شما چقدر با آب می خورد؟ راستی “شبندر” نماد شرکت پالایش نفت بندر عباس در بورس است.

حال بد نیست اطلاعی هم از شرح مصیبت صنعتی داشته باشید که زمانی برای خود کسی بود و حرفی برای گفتن داشت. بله، در زمان های نه چندان دور ما در صنعت سنگ آهن سری در سرا داشتیم اما امروز شرکت توسعه معادن و فلزات ما به عنوان هلدینگ سنگ آهنی و مالک دو شرکت بزرگ چادرملو و گل گهر، لب مرز قیمت اسمی قرار گرفت یعنی یک قدم تا ریز 100 تومان، می دانید چرا؟ چون بهره مالکانه بلایی بر سر این صنعت و شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ آورد که آن سرش ناپیدا است. دیگر خود بخوانید شرح حال چادرملو و گل گهر را.

آقای مسئول این شرح حال کوتاهی از تنها سه صنعت مهم اقتصادی این کشور در بورس بود و هنوز از دیگر صنایع همچون پتروشیمی، خودرو، بانکداری و سیمانی برایتان نگفته ایم اما فقط همین را بدانید که این ها نیز اگر وضعی بدتر از آنچه که گفته شد نداشته باشند قطعاً وضع بهتری نخواهد داشت.

آقای مسئول آیا می دانید چرا این حال و اوضاع بازار مولد اقتصاد این کشور است؟

چون ما بورس را در کنار بازر ارز و طلا قرار دادیم، چون اجازه ورود نقدینگی جامعه که امروز در رقمی بیش از 800 هزار میلیارد تومان قرار گرفته را به بازار سرمایه ندادیم.

صرفاً جهت اطلاع شما عرض می کنیم که امروز نقدینگی سرگردان جامعه سه برابر ارزش کل بازار سرمایه ما است، بازاری که روشن شدن موتور رونق اقتصادی باید تنها از سمت آن آغاز شود، بازاری که چه بخواهید و چه نخواهید رونق اقتصادی به رونق آن گره خورده است.

آقای مسئول می دانید چرا امروز بازار سرمایه و صنایع ما به این روز افتاده اند؟ چون آنچنان که برای کنترل تورم وقت گذاشتیم برای خارج کردن اقتصاد از رکود اهمیت ندادیم، بی تعارف بگوییم اگر نگاهی گذرا به سود همین شرکت های عنوان شده طی 5 سال گذشته بیاندازید متوجه خواهید شد که کنترل شدید تورم با دامن زدن به رکود چه نتیجه ای را برای صنایع این کشور به همراه داشته است.

با ذکر یک مثال برای شما عمق مطلب را برای شما به وضوح نشان می دهیم.

امروز در حالی بازار سرمایه با ارزش اندکی بیش از 273 هزار میلیارد تومانی مواجه است که درآمد سه ماهه دوم شرکت اپل یا همان آیفون رقمی معادل 197 هزار و 200 میلیارد تومان می باشد.

لطفاً مقایسه بفرمایید که تنها سود سه ماهه دوم این شرکت برابر با چند فولاد مبارکه، ملی مس، هلدینگ خلیج فارس، ایران خودرو، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان، پالایش نفت بندر عباس، هلدینگ پارسیان، هلدینگ امید، سایپا و دیگر بزرگان بازار سرمایه ایران است. البته از این مطلب که سود یک سال این شرکت چند درصد بالاتر از ارزش کل بازار سرمایه ایران است می گذریم.

آقای مسئول لطفاً بجای قرار دادن بازار سرمایه در کنار بازار ارز و طلا، این بازار را با دیگر بازارهای سرمایه دنیا مقایسه کنید تا متوجه شوید کجای کار قرار دارید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران امروز در خصوص تحولات بازار مسکن گفت: هر نوع تغییری در بازار مسکن می تواند کلیت فضای اقتصادی کشور را دستخوش تحول کند . سید محسن طباطبایی مزدآبادی، با اشاره به اینکه طی یک دهه اخیر سهم ارزش افزوده بخش ساختمان های خصوصی از GDP بین 2 تا 5 درصد بوده است خاطرنشان کرد: حوزه مسکن قریب به 12 درصد از اشتغال کشور را نیز در اختیار خود دارد، به طوری که طبق نتایج برخی تحقیقات ساخت هر 100 متر مربع مسکن می تواند شش فرصت شغلی ایجاد کند .

ایشان با تاکید بر اینکه سیاست های پولی انبساطی دولت های نهم و دهم موجب رونق بازار مسکن شده بود گفت: اما این سیاست ها به افزایش پایه پولی و نقدینگی و نتیجه افزایش تورم منتج گردید .طباطبایی با اشاره به اینکه سیاست های انقباضی و انضباطی دولت یازدهم بازار مسکن را به نوعی منجمد کرد، خاطرنشان نمود: بر اساس آمار ارائه شده ساخت و سازها در شهر تهران نسبت به سال قبل 50 درصد کاهش را نشان می دهد و میانگین کشوری ساخت و ساز مسکن نیز 65 درصد کاهش داشته است .

مدرس دانشگاه خوارزمی با تاکید بر اینکه اخیرا نیز آماری از کاهش ارائه تسهیلات مسکن منتشر شده است، گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی تسهیلات به حوزه مسکن در 4 ماه نخست سال 93 معادل 10.4 هزار میلیارد تومان بوده که این رقم در 4 ماه نخست سال 94 به 9.5 هزار میلیارد کاهش یافته است و لذا در سال جاری سهم بخش مسکن از کل تسهیلات 10.1 درصد بوده در حالی که در مدت مشابه سال قبل این میزان 12.9 درصد بوده است .

در خبری دیگر ، معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: پس از مذاکره با رئیس‌جمهوری مقرر شد که ستاد اقتصاد مقاومتی زیر نظر معاون اول رئیس‌جمهوری در قالب یک کارگروه طراحی و تشکیل شود و تیم اقتصادی دولت و وزرای ذی‌ربط نیز در آن عضو باشند .جلسه پیگیری تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی عصر دوشنبه به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری و با حضور معاون اول قوه‌قضائیه و نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه از اهتمام ویژه دولت نسبت به اجرای سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: موضوع تشکیل ستاد اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای هیات وزیران بر آن تاکید کردند، هم‌اکنون توسط دولت در دست پیگیری جدی است که تا هفته آینده ساختار و نحوه تشکیل این ستاد به تصویب دولت خواهد رسید.

همچنین ، محمدباقر نوبخت روز گذشته اعلام کرد دنبال کردن خروج اقتصاد ایران از رکود از طرف تحریک تقاضا منطقی نیست. با این موضع‌گیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تمام اضلاع تیم اقتصادی دولت بر این موضوع به اجماع رسیدند که خروج از رکود از طرف تقاضا صورت نمی‌گیرد. در صورتی که این باور عملیاتی شود، مشاهده می‌شود که دولت از طریق سیاست‌های انبساطی خروج از رکود را دنبال نمی‌کند .

 مهم ترین اخبار سیاسی
حمید رسایی در جلسه کمیسیون برجام خطاب به عراقچی گفت: ما سیاسی هستیم، ما جناحی هستیم یا هر اسمی که روی ما می‌گذارید، اما رهبری به‌عنوان ناظر مطلع و منصف می‌گویند قرار شده مذاکره کنید، اما تحریم‌ها برداشته نشده است .وی افزود: شما سوسنگرد را آزاد کرده‌اید، اما خرمشهر و آبادان را داده‌اید به آنها. رسایی اضافه کرد: تا به حال ثابت شده هر چه آمریکایی‌ها گفته‌اند راست بوده است، تا حالا ثابت شده آنها دولت راستگویانند؟

سیدعباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای ایران نیز در پاسخ گفت: عجیب است که استناد شما به دولت آمریکا است، این دولت می‌خواسته 6 بار به ایران حمله کند. وی افزود: این داخل است که ابهت مردم ایران را می‌شکند. شما که خود را با کنگره مقایسه می‌کنید، برید ببینید آیا آنها به بند بند برجام گیر می‌دهند، آنها دائما به اوباما می‌گویند چرا متحدان‌مان را در منطقه به ایران فروخته‌اید؟

پس از این، آقامحمدی، نماینده دیگر مجلس اتهاماتی را نسبت به ظریف و تیم هسته‌ای مطرح کرد. عراقچی در پاسخ گفت: اگر دوباره اهانت کنید، من جواب می‌دهم. پس از این تنش، محمدحسن ابوترابی نسبت به سخنان رسایی و دیگر نمایندگان انتقاداتی را مطرح کرد که در این حین کوچک‌زاده سخنان او را قطع کرد و نمی‌گذاشت سخنان او منعقد شود. ابوترابی در واکنش به اقدام کوچک‌زاده گفت: شما به توپ می‌بندید، اما نمی‌گذارید صحبت کنیم .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟
 
در گروه فولادی و معدنی ، امروز نمادهای فولاد ، فخوز، ذوب ، ومعادن و کچاد  روی درصد های منفی بازگشایی شدند . روند معاملات دراین گروه در پایان بازار با افزایش تقاضا همراه شد.

رویترز طی گزارشی نوشت در حالی که تولیدکنندگان فولاد جهان امیدوارند با رفع تحریم ها وارد بازار چند میلیارد دلاری ایران شوند و تولیدات خود را روانه بازار این کشور کنند سرمایه گذاران ایرانی در حال افزایش تولید محلی هستند و حتی انتظار می رود تولید مازاد برای صادرات داشته باشند . ایران در برنامه های خود افزایش سه برابری تولید فولاد و رسیدن به 55 میلیون تن در سال تا 2025 را هدف‌گذاری کرده است .

شرکت پوسکو کره جنوبی و شرکتی متعلق به نیپون ژاپن از جمله شرکت هایی هستند که قصد دارند به ایران فولاد بفروشند. کاهش رشد اقتصادی جهان و افت تقاضا در کشورهایی مثل چین شرکت های فولادساز را به این فکر انداخته است بازارهای جدیدی را برای خود بیابند . اما تولیدکنندگان ایرانی به لطف کاهش واردات فولاد در پی وضع تحریم‌ها، تولید داخلی فولاد را افزایش داده اند. انجمن جهانی فولاد اعلام کرده است از سال 2007 تولید فولاد ایران رشد 60 درصدی داشته و در سال 2014 به 16.3 میلیون تن رسیده است .

یک عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این باره گفت: سال ها پیش ایران 10 تا 12 میلیون تن در سال فولاد وارد می کرد. با اطمینان می توان گفت که ما هیچ گاه دیگر این رقم را وارد نخواهیم کرد . وی افزود: در واقع اکنون با مازاد 3 تا 4میلیون تنی تولید روبرو هستیم

در گروه خودرویی، در پایان بازار شاهد افزایش تقاضا در اکثر نمادهای این گروه بودیم . خپارس نزدیک به 40 میلیون از سهامش داد و ستد شد و با 2.7 درصد مثبت به قیمت 102 تومان رسید.

صنعت خود‌‌رو د‌‌ر حالی یکی از موتورهای محرک اقتصاد‌‌ کشور شناخته می‌شود‌‌ که با تشد‌‌ید‌‌ رکود‌‌ بازار برخی کارشناسان بر لزوم تد‌‌وین بسته خروج خود‌‌رو از رکود‌‌ از سوی د‌‌ولت و خود‌‌روسازان تاکید‌‌ د‌‌ارند‌‌ . با وجود‌‌ آنکه صنعت خود‌‌رو یکی از امید‌‌های د‌‌ولت حسن روحانی برای خروج اقتصاد‌‌ از رکود‌‌ بود‌‌، اما با ورود‌‌ خود‌‌رو به جمع بخش‌های رکود‌‌ی د‌‌ر اقتصاد‌‌ کشور نگرانی‌هایی از این وجه به‌وجود‌‌ آورد‌‌ه است .

د‌‌ر این زمینه برخی کارشناسان معتقد‌‌ند‌‌ که د‌‌ولت و د‌‌یگر نهاد‌‌های تصمیم ساز باید‌‌ به حل مساله خود‌‌رو بیند‌‌یشند‌‌ تا یکی از بال‌های اصلی اقتصاد‌‌ کشور برای خروج از رکود‌‌ د‌‌چار شکستگی نشود‌‌ . بازار خود‌‌رو نزد‌‌یک به یکسالی است که د‌‌ر رکود‌‌ به‌سر می‌برد‌‌ و این روزها نیز با تشد‌‌ید‌‌ خواسته‌ها و انتظارات مشتریان د‌‌ر وضعیت بغرنج‌تری قرار گرفته است، با این حال وضعیت رکود‌‌ د‌‌ر صنعت خود‌‌رو د‌‌ر اوایل سال‌جاری با قرائت توافق نامه ژنو و امید‌‌ به رفع تحریم‌ها و تاثیر آن با بهتر شد‌‌ن اوضاع اقتصاد‌‌ی کشور شد‌‌ت گرفت.

این موضوع د‌‌ر حالی بود‌‌ که مرد‌‌م تاثیر رفع تحریم‌ها د‌‌ر آیند‌‌ه و کاهش قیمت خود‌‌رو را با یکد‌‌یگر گره زد‌‌ند‌‌. با محقق شد‌‌ن توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 انتظار کاهشی قیمت سایه سنگین خود‌‌ را بر بازار خرید‌‌ بیشتر گستراند‌‌ و برهمین اساس به عقید‌‌ه کارشناسان جنس رکود‌‌ خود‌‌رو طی ماه‌های اخیر با رکود‌‌ خود‌‌رو د‌‌ر د‌‌وره‌های د‌‌یگر تفاوت عمد‌‌ه‌ای د‌‌ارد‌‌ .

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند توریل در حالی که مثبت معامله شد بیشترین حجم معامله در این گروه را نیز دارا بود .

در گروه بانکی بیشتر نمادهای این گروه با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند بانک پاسارگاد که جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شده بود در جریان معاملات امروز بازگشایی و معامله شد .

در خبری شنیدیم که براساس آمار بانک مرکزی میزان وام‌دهی به بخش مسکن در 4 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 7/ 8 درصدی را تجربه کرد، حال آنکه رقم کل تسهیلات ارائه شده طی این مدت 4/ 16 درصد رشد کرده است.

این آمارها حاکی از آن است که سیاست‌های افزایش سقف وام مسکن و افزایش مشارکت بانک‌ها تجاری، نتوانسته تامین مالی در بخش مسکن را از راه تسهیلات تقویت کند. از سوی دیگر، آمار کاهشی ساخت‌و‌ساز و دریافت مجوز نیز به افت تقاضا برای وام‌گیری مسکن منجر شده است .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای شسینا و شگل با صف خرید بسته شدند پارسان که برای تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود در ساعات پایانی معاملات با قیمت 2850 ریال آماده معامله شد که در نهایت با بیش از 8 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را از آن خود کرد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شانا، نایب رئیس انجمن صنایع نساجی گفت: با توجه به اهمیت بورس کالای ایران برای صنعت پتروشیمی به خصوص برای فعالان صنعت نساجی کشور، بازگشت به معاملات حواله ای به صلاح کشور نیست؛ از این رو برهم خوردن نظم معاملات، دو دستگی قیمت ها و همچنین ورود واسطه های پر شمار به بازار پتروشیمی از تبعات اختیاری شدن عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران خواهد بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, رویدادها و گزارش های روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب