اخبار و گزارش بورس شنبه 21 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 14 واحد رشد کرد و به رقم 63،482 واحد رسید. شبندر با 54 واحد بیشترین تاثیر مثبت و کگل با 33 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 58.2 میلیارد تومان رسید که شبندر با 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 4 واحد نزول کرد و به رقم 718 واحد رسید. شراز و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم به رقم 158.7 میلیارد تومان رسید .

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، طی روز جاری انتظار می رفت تا با توجه به اینکه اغلب نمادها طی معاملات روز چهارشنبه به تابلوی معاملات بورس بازگشتند شاهد بازار صعودی قابل قبولی باشیم، اما امروز هرچه که بیشتر از ساعات معاملات می گذشت شاخص کل نیز بیشتر در مسیر کاهشی قرار می گرفت و در نهایت رشد بیش از 14 واحدی شاخص کل به ثبت رسید .

آنچه که در شرایط فعلی مشخص است، این است که اخبار مثبت از رأی گیری کنگره سنای آمریکا به حدی رسیده که می توان گفت تقریباً اجرای توافق هسته ای نهایی شده، اما این موضوع هیچ تأثیر مثبتی بر روند قیمتی سهام شرکت ها و شاخص کل اعمال نکرد .

به نظر می رسد بازار سرمایه چندان به اخبار خوب هسته ای تمایل ندارد و واکنش نشان نمی دهد. شاید علت اصلی این موضوع بی اعتمادی شکل گرفته در بازار سرمایه باشد که این عدم اطمینان پس از دستیابی به توافق اولیه هسته ای و عدم واکنش سهامداران و فعالان بازار سرمایه به آن شدت بیشتری گرفته است .

براین اساس، بازار سرمایه در شرایطی قرار دارد که دولت و مسئولان می توانند با توجه به اوضاع نامناسب بورس با وارد کردن نقدینگی اندکی به آن بازار سرمایه را از شرایط فعلی نجات دهد، اما ظاهراً این موضوع در اولویت کاری دولت قرار ندارد.

مهم ترین اخبار سیاسی 

40 سناتور‌ دموکرات و 2 سناتور مستقل ایالات‌متحده، شامگاه پنج‌شنبه به وقت تهران، در اقدامی که یک پیروزی بزرگ برای مهم‌ترین پرونده دیپلماسی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده به شمار می‌رود، با رای‌گیری درباره طرح «رد برنامه جامع اقدام مشترک» مخالفت کردند و به «کفایت مذاکرات» در این باره رای ندادند.

به این ترتیب نمایندگان سنا باید همچنان به بحث درباره «برجام»‌ ادامه دهند؛ موضوعی که با توجه به نزدیک بودن ضرب‌الاجل بررسی توافق در سنا یعنی هفدهم سپتامبر (26 شهریور) به منزله آن است که دموکرات‌های سنا اجازه نمی‌دهند، جمهوری‌خواهان به توافق رای منفی دهند تا اوباما مجبور باشد از حق وتوی خود استفاده‌کند و در برابر تصمیم کنگره بایستد.

ناکامی جمهوری‌خواهان در تصویب طرح رد برجام، شکستی سنگین برای لابی‌های ضد‌توافق به‌طور اعم و لابی صهیونیست‌ها در آمریکا «آیپک » به‌طور اخص به شمار می‌رود که در طول جریان مذاکرات با صرف میلیون‌ها دلار در‌صدد به شکست کشاندن توافق هسته‌ای بودند. این رخداد مهم سیاسی همچنین حکایت از آن دارد که هیمنه آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل‌) در عرصه سیاست خارجی آمریکا شکسته و این لابی به ظاهر قدرتمند، اقتدار سابق خود را از دست داده‌است .

مهم ترین اخبار اقتصادی 

محسن جلالپور در نشست خبری که در محل این اتاق برگزار شد بیان داشت: هیئت های تجاری که در ایران حضور پیدا می کنند خواهان سه چیز هستند که رئیس اتاق اتریش هم به آن اشاره مستقیم کرده است؛ شفافیت در اقتصاد، ثبات  در قوانین وامنیت سرمایه گذاری .

رئیس اتاق ایران افزود: سرمایه گذاران خارجی خواستار بازار رقابتی و حذف رانت های دولتی هستند؛ به طور کلی آنها به دنبال یک بازار آزاد هستند، این فعالین اقتصادی در سالیان قبل کشورمان را زیر نظر داشتند و متوجه این مساله شده اند که چگونه یک شبه 10 بخشنامه جدید ابلاغ می شود و روی هیچ قانونی به طور بلند مدت نمی توان حساب کرد .

وی تاکیدکرد: در خصوص امنیت سرمایه گذاری نیز توقع ما و آنها از قوه قضائیه بیشتر از این است سرمایه گذار به دنبال جایی است که دادگاه ها و قوانین قضائی آن به روز و با استاندارد جهانی مطابقت داشته باشد .

نوبخت در دومین  جلسه هم اندیشی با سر دبیران اقتصادی رسانه های گروهی گفت:‌ با انجام توافق هسته ای قرار است تحریم های وضع شده علیه کشورمان در آینده نزدیک لغو شود که این آینده از نظر ما حداکثر تا پایان سال جاری و اوایل سال آینده خواهد بود پس ما برای این زمان با یک رخداد جدید مواجه هستیم .

به گزارش باشگاه خبرنگاران وی افزود:‌ چون این زمان با آغاز برنامه ششم تلاقی دارد پس دوران پسا تحریم همزمان با آغاز برنامه ششم خواهد بود و از این رو برنامه ششم بر اساس دوران پسا تحریم برنامه ریزی می شود . سخنگوی دولت گفت:‌ در دوران پساتحریم فرصت هایی مانند کم شدن بار و فشار تحریم ها بر کشور ایجاد می شود که ما باید بدانیم در قبال آن چگونه می توانیم بهترین تصمیم گیری را انجام دهیم .

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به اینکه با لغو تحریم ها منابع ارزی بانک مرکزی و دولت و شرکت های دولتی و همچنین صندوق توسعه ملی آزاد خواهد شد، گفت: سهم منابع آزادشده ارزی دولت شش میلیارد دلار است که حداقل 18 هزار میلیارد تومان ارزش   ریالی آن است که اگر وارد طرح های عمرانی شود تحول خوبی ایجاد خواهد کرد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در معاملات امروز نمادهای پالایشی شاهد بازگشایی شراز بودیم؛ این نماد که جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شده بود پس از تصویب سود نقدی 50 ریالی در محدوده 17 درصد منفی بازگشایی شد و تا پایان بازار به روند منفی خود ادامه داد؛ حدود 65 درصد از حجم معامله 2.2 میلیونی این نماد توسط یک سهامدار حقوقی خریداری شد.

شبندر هر چند معاملات امروز خود را با صف خرید میلیونی آغاز کرده بود در ساعت اولیه بازار صف خود را عرضه کرد اما تا پایان بازار با معامله بیش از 11 میلیون سهم در محدوده مثبت بیشترین نقش را در رشد شاخص داشت.

در فلزات اساسی، فولاد در اولین روز پس از بازگشایی که معاملات خود را در سقف قیمتی روزانه آغاز کرده بود تا پایان بازار با کاهش قیمت همراه بود. معاملات پرحجم و منفی ذوب نیز در نهایت به صف فروش رسید. فنورد نیز تنها نماد منفی گروه بود.

در استخراج کانه های فلزی، کگل نیز در قیمت 2155 ریال به تابلوی معاملات بازگشت و تا مرز صف فروش نیز معامله شد. در خبرهای امروز، مدیرعامل این شرکت از تاثیر منفی مصوبه کاهش قیمت گندله آهن بر طرح های توسعه ای خبر داد و گفت: ما مخالف این مصوبه هستیم و برای لغو این مصوبه در حال مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت هستیم .

وی همچنین افزود: بر اساس برآوردها با اجرای این مصوبه در 6 ماهه ابتدای سال معدن گل گهر 100 میلیارد تومان زیان خواهد داد . این در حالیست که هفته گذشته شرکت فولاد مبارکه پيش بيني سود هر سهم سال مالي 94را مبلغ 205 ریال اعلام کرده و تاکید کرده است پیش بینی سود هر سهم منتشر شده ، شرکت علاوه بر کاهش نرخ خرید گندله از 23% به 20% قیمت شمش فولاد خوزستان، نرخ خرید کنسانتره سنگ آهن را نیز معادل 2 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان کاهش داده است .

فولاد مبارکه برنامه افزايش سرمايه هم دارد و در قيمت هاي فعلي مي تواند مورد توجه حقوقي ها قرار گيرد . فولاد خوزستان نیز  پیش بینی سود هر سهم را با اعمال اثرات کاهش نرخ گندله از 23 درصد به 20 درصد مبلغ 334 ریال اعلام کرده است.

این شرکت همچنین، علاوه بر کاهش نرخ خرید گندله از 23% به 20% قیمت شمش فولاد خوزستان، نرخ خرید کنسانتره سنگ آهن را نیز معادل 2 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان کاهش داده است .

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند حسینا که جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده صاحبان سهام بسته شده بود در جریان معاملات امروز بازگشایی و در محدوده منفی خود معامله شد .

در گروه بانکی بیشتر نمادها شاهد معاملات منفی ای بودند بانک صادرات که در محدوده منفی خود معامله شد با بیش از 27 میلیون پر حجم ترین نماد این گروه بود . پست بانک ایران که مثبت معامله شد در پایان نیز با نزدیک به 2 میلیون صف خرید بسته شد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک تجارت دوشنبه آینده 30 شهریور اقدام به عرضه مجدد بلوک 99.5 درصد سهام مولد نیروگاهی تجارت فارس خواهدکرد تا در صورت انجام معامله با تغییرات مالی مواجه شود.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر لزوم رفع مشکل افزایش سرمایه بانک‌ها، دلایل افزایش مطالبات معوق بانک‌ها در ۱۰ سال گذشته را بیان کرد .به گزارش مهر، ولی الله سیف از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضع نقدینگی کشور به شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت:‌ اگر موسسات مالی غیرمجاز ساماندهی شود، سریع‌تر به سمت منطقی کردن نرخ سود بانکی حرکت می کنیم .

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تلاش بانک‌ها برای رعایت نرخ سود و انضباط مالی، افزود: بانک مرکزی اقدامات جدی را برای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی آغاز کرده است تا عناصر غیرمجاز در این بازار را به انضباط بکشاند

در گروه محصولات شیمیایی که شاهد معاملات کم حجمی بودیم  نمادها اکثرا با معاملات منفی همراه بودند نماد شپلی در حالی که منفی معامله شد با بیش از 2 میلیون بیشترین حجم معامله را نیز در این گروه دارا بود .

در خبری داشتیم که تامین مالی پالایشگاه بیدبلند٢ به ارزش ٢,٢ میلیارد دلار با همکاری کنسرسیوم بانکهای داخلی و از محل منابع صندوق توسعه ملی در مراحل نهایی قرار دارد.

معاون وزیرنفت در امور پتروشیمی گفت: بر اساس آیین‌نامه خوراک گاز پتروشیمی‌ها که به ۳ وزارتخانه نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شده نرخ خوراک پتروشیمی های فعال در کشور ١٣ سنت و نرخ سوخت به ازای هر مترمکعب ٣ تا ٤ سنت خواهد بود .

عباس شعری مقدم در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه خوراک گاز پتروشیمی‌ها با امضای اسحاق جهانگیری به ۳ وزارتخانه نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی گفت: بر اساس این آیین نامه نرخ خوراک را وزرات نفت بر اساس میانگین قیمت فروش داخلی و صادراتی خوراک تعیین می کند .

وی ادامه داد: بر اساس آیین‌نامه خوراک گاز پتروشیمی‌ها که به ۳ وزارتخانه نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شده نرخ خوراک پتروشیمی های فعال در کشور ١٣ سنت و نرخ سوخت به ازای هر مترمکعب ٣ تا ٤ سنت خواهد بود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب