مهم‌ترین اخبار بورس یکشنبه 22 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 524 واحد نزول کرد و به رقم 62،958 واحد رسید . پارسان با 91 واحد بیشترین تاثیر منفی و فارس با 85 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 114 میلیارد تومان رسید که جم با 12.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 13 واحد نزول کرد و به رقم 706 واحد رسید. شتران و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 59.7 میلیارد تومان رسید.

مهم ترین اخبار سیاسی

موضوعی که امروزه توجه بسیاری از افراد جامعه را به خود جلب کرده عملکرد و آمار تخلفات دولت دهم است که به نظر می‌رسد روز به روز به تعداد آنها اضافه می‌شود. در همین حال سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌‌و‌گو با خانه ملت از واگذاری غیرقانونی پروژه 700 میلیون دلاری در دولت دهم به فردی معلوم الحال به نام آقای «الف – ر» خبر داده و گفته است: این اقدام باعث لغو پروژه احداث خط ریلی ایران – ترکمنستان و متواری شدن این فرد شد .
رحیم زارع افزود: پرونده این اقدام غیرقانونی در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است و باید زوایای پنهان این پرونده و تخلف بزرگ مشخص و با متخلفان برخورد شود .

به گفته رحیم زارع ، دست‌های پیدا و پنهانی در کار بوده که تمامی وزارتخانه‌ها و دوائر دولتی اعم از ریاست جمهوری سابق، وزارت امور خارجه، سفارت و سفیران ایران در کشور ترکمنستان، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت و معدن و تجارت، وزارت اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی ایران، بانک توسعه صادرات ایران، و گمرک جمهوری اسلامی ایران، برای اجرای این کار بزرگ از او حمایت کردند. اما واکنش دیگر نمایندگان نسبت به این موضوع چیست؟

ابراهیم نکو، دبیر دوم کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره به اقتصادنیوز می‌گوید: آن چیزی که تعجب من را برانگیخته این است که با وجود ثروت و منابع و فسادهای روز افزون در بخش‌های مختلف باز همچنان ثروت‌هایی هنگفتی وجود دارد. کسی که این پیام را انتقال می‌دهد مسئولیت دارد وتعهداتی در قبال جامعه و دستگاه‌های مختلف دارد و باید پاسخگو باشد. به همین دلیل است که انتشار یک خبر بدون تحقیقات و بررسی‌های کافی امکان پذیر نیست .

روزنامه جروزالم پست چاپ اسرائیل اشغالی نوشت اکنون که توافق هسته ای ایران در کنگره آمریکا به تصویب رسیده است، به نظر می رسد آمریکا و اسرائیل قصد دارند روابط خود را ترمیم کنند . این روزنامه در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی به قلم هرب کینون نوشت :
به همین منظور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قرار است آخر این ماه با جان کری، وزیر امور خارجه و اوایل ماه نوامبر با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دیدار کند .

هم اوباما و هم کری در ماه مارس، زمانی که نتانیاهو برای سخنرانی برضد ایران در کنگره به آمریکا رفت، از دیدار با وی خودداری کردند .جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه خبر دیدار اوباما و نتانیاهو را اعلام کرد و گفت رئیس جمهور چندین بار تمایل خود را برای آغاز رایزنی با متحدان اسرائیلی در زمینه تعمیق همکاری های دو جانبه اعلام کرده است .

مقامات اسرائیلی هم گفتند قرار است بنیامین نتانیاهو در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که اواخر سپتامبر برگزار می شود، با جان کری دیدار کند. آنها آخر هفته گذشته باهم تلفنی گفتگو کردند .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در پالایشی ها به جز شبهرن که تنها نماد مثبت گروه بود، تمامی نمادهای گروه معاملات خود را در محدوده منفی دنبال کردند و در اکثر نمادها همچون شبندر، شتران و شراز شاهد تشکیل صف فروش بودیم. در شبندر حدود 4 میلیون سهم داد و ستد شد و با 66 واحد دومین نماد منفی تاثیر گذار بر شاخص بود.

در فلزات اساسی، فملی که معاملات خود را در محدوده منفی آغاز کرده بود در دقایق پایانی بازار با بلوک 20 میلیونی بین دو سهامدار حقوقی و در حداکثر آستانه قیمتی روزانه 53 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت. فنورد نیز همچنان تنها نماد صف خرید گروه بود. معاملات ذوب با صف فروش پایان یافت؛ این شرکت افزایش سرمایه 380 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را در برنامه دارد.

در استخراج کانه های فلزی، تنها ومعادن در محدوده صفر تابلو معامله شد و مابقی نمادها در محدوده 5 درصد منفی معامله شدند. در خبرهای امروز، معاون وزیر صنعت  از برنامه ریزی برای توقف خام فروشی سنگ آهن تا انتهای سال ۹۵ خبر داد.

مهدی کرباسیان، در گفتگو با مهر  گفت: در رابطه با برخی حوزه های معدنی و از جمله سنگ آهن تمام تلاش دولت این است که از خام فروشی جلوگیری شود که به این ترتیب هدف ما این است که از فروش سنگ آهن به بازارهای صادراتی جلوگیری کرده و واحدهای تولید کنسانتره و گندله به بهره برداری برسد .

بر همین اساس، وزارت صنعت تلاش دارد تا منابع مالی لازم برای پروژه ها را تامین کرده و با شیوه های حمایتی بتواند خام فروشی را متوقف کند که در این راستا برداشتن عوارض صادراتی کنسانتره موجب شد تا یک پله از خام فروشی فاصله گرفته و به سمت تولید با ارزش افزوده بالاتر پیش رویم .

وی تصریح کرد: با برنامه ریزی های انجام شده، قرار بر این است که تا پایان سال ۹۵ خام فروشی در حوزه سنگ آهن به طور کامل متوقف شود و واحدهای تولیدی به سمت تولید آهن اسفنجی و شمش پیش رود.

گروه خودرو و ساخت قطعات نیز همگام با کل بازار با عرضه همراه بود. نمادهای خودرویی تماما با صف فروش به کار خود پایان دادند. خپارس با حجم معامله 28 میلیونی بیشترین عرضه را داشت. خودرو نیز پرعرضه بود و از حدود 18 میلیون سهم معامله شده در این نماد 43 درصد حقوقی فروشنده بود.

در ورنا که با سرمایه 3.000 میلیارد ریالی در پیش بینی سال 95 به ازای هرسهم 99 ریال زیان در نظر گرفته حدود 4 میلیون سهم در محدوده 2.5 درصد منفی بین سهامداران حقیقی داد و ستد شد؛ این شرکت همچنین برای سال مالی منتهی به شهریور 94 به ازای هر سهم معادل 90 ریال زیان اعلام کرده است.

در خبرهای امروز این گروه، اقتصاد نیوز از سرمایه گذاری شرکت رنو در چند طرح بزرگ در ایران خبر داد. بر اساس این خبر،  شرکت رنو قصد دارد در چند طرح بزرگ در حدود 500 میلیون یورو در ایران سرمایه گذاری مستقیم کند. این طرح ها شامل تاسیس کارخانه موتور سازی،توسعه خطوط این شرکت در ایران خودرو و سایپا و احتمالا همکاری با یک خودرو ساز جدید در ایران است .

رنو قصد دارد کارخانه شمالی مگاموتور را بخرد تا در آن علاوه بر موتور تندر 90 به ساخت موتور خودرو های جدید رنو در ایران یعنی کیلیو ،کپچر و کوئید که از محصولات آینده این شرکت هستند بپردازد.

خطوط تولید کنونی که در اختیار رنو است خط شمالی کارخانه ایران خودرو و چند خط تولید در شرکت پارس خودرو است این خطوط تولید تندر 90 را تولید می کنند که قرار است با تولید رنو ساندرو در پارس خودرو و تندر 90 فیس لیفت و وانت تندر 90 در ایران خودرو ظرفیت این خطوط تولید تا سال 96 به 300 هزار دستگاه در سال برسد . با رسیدن تولید این خودرو ها به عدد 300 هزار دستگاه ، ظرفیت این خطوط تکمیل می شود که برای همین رنو باید خطوط جدیدی را در ایران خودرو و سایپا توسعه دهد .

در گروه قندی که یکپارچه سبز پوش و با صف خرید همراه بود، شاهد بازگشایی قشکر بودیم. این نماد که هفته گذشته با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شده بود، پس از پیش بینی زیان 212 ریالی به ازای هر سهم با 23 درصد رشد در قیمت 152 تومان به تابلوی معاملات بازگشت و تا محدوده 30 درصد مثبت نیز رشد کرد و در نهایت حجم معاملات آن به بیش از 15 میلیون سهم رسید؛ این در حالی است که EPS اعلام شده در گزارش جدید این شرکت نسبت به پیش بینی قبلی با 72 ریال کاهش همراه بوده است.  

معاون انجمن تولید کنندگان قندو شکر با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار روز یکشنبه (امروز) جلسه مشترک با فعالان و تولید کنندگان صنعت قند و شکر برگزار می‌کند، عنوان کرد: این جلسه با هدف تصمیم گیری بر سر تعیین قیمت شکر سفید در سال زراعی جدید است. رضا رحمتی افزود: با توجه به افزایش 12.5 درصدی قیمت چغندر قند معادل هر کیلو 250 تومان در سال زراعی جدید ، فعالان صنعت قند و شکر و صاحبان کارخانجات تولیدی خواهان افزایش نرخ شکر سفید استحصالی از چغندر قند متناسب با افزایش هزینه ها و نرخ دستمزد هستند.

در گروه حمل و نقلی تمامی نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند توریل با نزدیک به 2 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در گروه دارا بود . در خبری شنیدیم مبنی بر اینکه حکشتی برنامه افزایش سرمایه دارد .

در گروه بانکی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند بطوریکه بانک پاسارگاد با بیش از 1 میلیون صف فروش بسته شد. همچنین در مورد این بانک شنیدیم که برنامه افزایش سرمایه را در دستور کار خود دارد .

رئیس کل بانک مرکزی ایران در مصاحبه ای اختصاصی که شبکه المیادین با وی انجام داد به تشریح اوضاع اقتصادی کشور در سایه لغو تحریم های بین المللی پرداخت .به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ این شبکه از سیف درخصوص توافق هسته ای و آزاد سازی دارائی های بلوکه شده ایران پرسید و برنامه ایران در این زمینه ها پرسید.

سیف در پاسخ گفت: درارتباط با میزان ذخایر ارزی ایران در بانک مرکزی ما چیزی اعلام نکرده ایم. آنچه من در گذشته گفته ام درباره میزان دارائی های بلوکه شده ایران در خارج از ایران که پس از توافق هسته ای آزاد خواهد شد بوده است. من گفته ام که 29 میلیارد دلار از دارائی های ایران آزاد خواهد شد. 23 میلیارد دلار از این پول متعلق به بانک مرکزی و جزء سرمایه این بانک است و شش میلیارد دلار نیز متعلق به دولت است و هنوز به بانک مرکزی تحویل داده نشده است. بنابراین من از 29 میلیارد دلار سخن گفته ام .

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای پترول ، شپلی ، شکربن ، شفارا با صف فروش بسته شدند .

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از احداث یک واحد ١٢٠ هزار تنی تبدیل مستقیم گاز به پروپیلن (GTP) در کشور با سرمایه گذاری مشترک شرکت ملی صنایع پتروشیمی و یک بانک اروپایی خبر داد .

به گزارش ایسنا، عباس شعری مقدم، با بیان این که دانش فنی تبدیل گاز به پروپیلن (جی تی پی) در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ایران توسعه یافته است، گفت: هم اکنون این شرکت توانسته در واحدهای آزمایشگاهی و پایلوتی خود مشابه شرکتهای خارجی از گاز پروپیلن تولید کند .وی گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است به زودی پایلوت جی تی پی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تبدیل به یک واحد بزرگتر با ظرفیت ١٢٠ هزار تن در سال شود.

شرکت پتروشیمی مبین طی اطلاعیه ای در خصوص مطرح شدن نرخ خوراک گازی به مبلغ 13 سنت و گاز سوخت به مبلغ 3 یا 4 سنت اعلام نموده است که با توجه به این که این شرکت مصرف کننده اصلی خوراک گاز نمی باشد لذا هر گونه تغییری در نرخ خوراک تاثیری بر سود پیش بینی شده شرکت ندارد. ضمنا نرخ گاز سوخت در بودجه سال مالی منتهی به 94/12/29 معادل 1320 ریال به ازاء هر استاندارد متر مکعب پیش بینی شده و تعیین نرخ مذکور تاثیر منفی نیز بر این شرکت نخواهد داشت .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس ایران, بازارسهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب