بلومبرگ گزارش داد: افزایش تقاضای خارجی‌ها برای حضور در بورس تهران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار بورس تهران

 پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی به نقل از مدیر بورس تهران نوشت: شمار روزافزونی از سرمایه‌گذاران بین المللی به محض برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی، مهیای حضور در بازار بورس تهران می‌شوند.

به گزارش بورسینس به نقل از ایسنا، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادر تهران در مصاحبه ای با بلومبرگ اظهار کرد: ما درخواست‌های بسیار و بازدیدهای متعددی از خارج داشته‌ایم. حدود 50 سرمایه گذار بین المللی در شش ماه اخیر برای فعالیت در بورس تهران مجوز دریافت کرده‌اند و اکنون منتظر پایان تحریم‌ها هستند.

بر اساس این گزارش، ایران و شش کشور از جمله آمریکا در ماه ژوییه توافق هسته‌ای را امضا کرده‌اند که تحت آن، تحریم‌های اقتصادی و مالی ایران با تایید محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای از سوی بازرسان سازمان ملل برداشته خواهند شد که احتمالا اوایل سال 2016 روی می‌دهد.

پیش‌بینی می‌شود آزاد شدن ایران از تحریم‌ها، با برداشته موانع موجود بر سر راه صادرات نفت و پایان محرومیت بانک‌ها برای دسترسی به سیستم مالی جهانی، رشد اقتصادی کشور را تسریع کند. شرکت شارلمانی کپیتال یکی از سرمایه‌گذاران بین‌المللی است که اعلام کرده است گشوده شدن بازار ایران فرصت بسیار بزرگی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. این شرکت در آوریل اعلام کرد که با شرکتی در تهران برای راه‌اندازی یک صندوق سرمایه‌گذاری منطبق با تحریم‌های کنونی همکاری می‌کند.

اقتصاد متنوع

دومنیک بوکور اینگرام، یک مشاور مالی در شارلمانی کپیتال به بلومبرگ گفت: بسیار نادر است که بازار بکری پیدا کنیم که از زیرساخت توسعه یافته داخلی خوبی برخوردار باشد.

بازار بورس تهران در دو سال اخیر تحت تاثیر دورنمای توافق هسته‌ای چرخش‌هایی داشته است. پس از روی کار آمدن دولت کنونی در ژوئن سال 2013، شاخص مبنای بازار تهران در مدت هفت ماه دو برابر شد و به رکورد 89 هزار و 500 واحد رسید اما این شاخص از آن زمان 30 درصد افت کرده و به 62 هزار و 993 واحد رسیده که تا حدودی به دلیل کاهش قیمت نفت و کالاهای دیگر بوده است.

بیش از 300 شرکت در بازار بورس تهران به اتفاق سرمایه بازاری بالغ بر حدود 91 میلیارد دلار دارند و 37 گروه صنعتی وجود دارد و شرکت‌های بزرگ در بخش‌هایی مانند پتروشیمی، بانکی، خودرو، سیمان و مخابرات حضور دارند.

بازار بورس تهران که در سال 1967 تاسیس شد، از سال 2006 رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و از سال 2010 سرمایه گذاران خارجی اجازه یافتند در آن سرمایه‌گذاری کنند.

جذب سرمایه گذار

قالیباف اصل به بلومبرگ گفت: بازار بورس تهران به دلیل تنوع بالایی که دارد، می‌تواند پذیرای سرمایه‌گذاران خارجی قابل ملاحظه‌ای باشد. در مجموع حدود 360 سرمایه‌گذار بین‌المللی خواستار حضور در بازار تهران پس از برداشته شدن تحریم‌ها شده‌اند.

چارلز رابرتسون، مدیر اقتصاددان رنسانس کپیتال به بلومبرگ گفت: من از وجود صندوق‌هایی اطلاع دارم که برای سرمایه‌گذاری در ایران تشکیل شده‌اند و علاقه سرمایه‌گذاران را هم جلب کرده‌اند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, سرمایه گذار خارجی در بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب