اخبار بورس سه‌شنبه 24 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 456 واحد ریخت و به رقم 62،536 واحد رسید. شبندر با 62 واحد و پارسان با 58 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 60.8 میلیارد تومان رسید که خاور با 4.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ، 7 واحد نزول کرد و به رقم 688 واحد رسید. زاگرس و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 107.4 میلیارد تومان رسید که شلیا با 3.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در نشست‌خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: در پایان هفته گذشته بخشنامه بودجه سال 95 از سوی رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد . وی گفت: بودجه سال 95 دارای دو بخش احکام و ارقام است و در بخش احکام کاملا متفاوت از بودجه‌های سنواتی سال قبل است، زیرا این بودجه بدون تبصره و به صورت لایحه به مجلس تقدیم می‌شود .

سخنگوی دولت افزود: منابع بودجه عمومی در سال 95 در حد 213 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و حدود 15 درصد نسبت به بودجه سال قبل رشد داشته است. بودجه سال 95 در وقت مقرر و قانونی خود به مجلس تقدیم می‌شود نوبخت  ادامه داد: پیش‌نویس لایحه قانون برنامه ششم توسعه از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در هفته گذشته به هیئت وزیران تقدیم شد و از فردا در جلسه هیئت دولت بررسی می‌شود .

وی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال گذشته، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با بودجه در نظر گرفته شده برای سال 95 شاهد 4.1 درصد رشد اقتصادی در کشور باشیم.

مهدی کرباسیان در حاشیه برگزاری همایش سنگ آهن و فولاد ایران در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه متأسفانه طی 10 سال اخیر اطلاعات درستی از ظرفیت های ایران به شرکت های خارجی اعلام نشده است، اظهار داشت: در صددیم تا در شرایط پساتحریم با مذاکرات مختلف با شرکت های خارجی ظرفیت های بالای کشور را به سرمایه گذاران خارجی معرفی کنیم .

وی افزود: در حوزه فولاد، اکتشاف، استخراج، کنسانتره، گندله و نهایتاً آهن اسفنجی و فولاد ظرفیت‌های مناسبی در ایران فراهم شده است که امیدواریم با لغو تحریم‌ها بتوانیم جایگاه ایران را در بخش معدن و صنایع معدنی دنیا ارتقا دهیم .

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرکت تأمین کننده مالی چین برای بررسی بیشتر گشایش فاینانس 7 طرح فولادی  به کشور آمده اند، افزود: هفته گذشته نیز یک هیأت چینی برای پیگیری تسریع در تامین مالی 7 طرح فولادی و گشایش فاینانس‌های چینی به ایران سفر کرده بود که شب گذشته هم جلسه ای با مقامات این شرکت داشتیم .

کرباسیان در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا در این جلسه در مورد رقم پرداختی برای فاینانس طرح های فولادی هم به نتیجه ای دست پیدا کردید یا خیر؟ گفت: هنوز به رقم دست پیدا نکرده ایم البته ظرف 15 روز آینده نیز هیات عالی رتبه ای از چین به ایران خواهد آمد که در رابطه با طرح‌های آلومینیوم، مس و فولاد در حجم 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید هم مذاکره خواهیم کرد .

مهم ترین اخبار سیاسی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران طی سخنانی در نشست عمومی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی ایران گفت ایران متعهد به اجرای برجام و نقشه راه است، ما انتظار داریم که نتیجه‌گیری (گزارش) آژانس بی‌طرفانه باشد و تحریم‌ها برداشته شوند. علی‌اکبر صالحی همچنین خواستار اقدام متقابل 1+5 و آژانس در عمل به تعهداتشان طبق مفاد برجام و نقشه راه شد و گفت ایران با تحقق اقدامات اعتمادساز داوطلبانه خود و گام‌های عملی که برداشته، نشان داده که به انجام تعهدات خود پایبند است.

همزمان مدیرکل آژانس نیز گفت که ایران قبول کرده اقدامات شفاف‌ساز بیشتری را براساس برجام انجام دهد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی‌اکبر صالحی معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی که برای شرکت در پنجاه و نهمین کنفرانس عمومی سالانه آژانس در وین به‌سر می‌برد، روز گذشته طی سخنانی در کنفرانس مزبور با تاکید بر عدم مشروعیت هرگونه اقدام به ساخت، انباشت و کاربرد سلاح‌های کشتار جمعی به‌عنوان یکی از اصول مهم سیاست جمهوری اسلامی ایران منبعث از فتوای رهبر معظم انقلاب، بر لزوم رفع کلیه تحریم‌های ناعادلانه اعمال شده علیه ایران تاکید کرد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در پالایشی ها، شاهد تاثیر منفی قابل توجه شبندر بر روی شاخص بودیم؛ قیمت امروز این نماد به زیر 400 تومان رسید و در ساعت اولیه بازار در قیمت 3909 ریال به صف فروش رسید. شپنا، شبریز و شنفت نیز دیگر نمادهای صف فروش گروه بودند.

معاملات گروه خودرو و ساخت قطعات نیز با روند نزولی همراه بود. خپارس همچنان در صدر عرضه های گروه قرار داشت و با معامله 28 میلیون سهم در بازه منفی پرحجم ترین نماد گروه بود. خودرو در ادامه روند نزولی خود به 227 تومان رسید.

دبیر انجمن قطعه سازان از افت تولید خودرو در یک ماه اخیر و تعطیلی تعدادی قطعه‌ساز خبر داد و گفت: طی یک ماهه اخیر تولید شرکت های خودروسازی به دلایل مختلفی از جمله برنامه ریزی‌ شرکت‌ها و انتظار مردم از کاهش قیمت خودرو نسبت به ماه‌های گذشته کاهش داشته و همین موضوع بر  فعالیت شرکت‌های قطعه ساز و افزایش مطالبات آنها تأثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر واحدهای قطعه سازی با 50 درصد ظرفیت به فعالیت می‌پردازند، افزود: کاهش حجم تولید خودرو باعث شده تا برخی از واحدهای تولیدی که در تأمین نقدینگی خود با مشکل روبه رو بودند تعطیل شوند. 

وی به سفر هیأت‌های اقتصادی فرانسوی به کشور اشاره کرد و افزود: قرار است هفته آینده یک هیأت اقتصادی متشکل از کل صنایع فرانسه به ایران سفر کنند. البته بعد از این سفر یک هیأت فرانسوی از قطعه سازان و خودروسازان هم به ایران سفر خواهند کرد.

در فلزات اساسی، توقف فملی را پس از معامله 2.8 میلیون سهم در محدوده منفی شاهد بودیم؛ برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره دلیل توقف این نماد بود. ذوب که جدا از معامله بلوکی میدکو با حجم معامله 9 میلیونی در صدر گروه بود در ساعت پایانی بازار وارد محدوده مثبت شد. فلوله و فزرین نمادهای مثبت گروه بودند. میدکو در محدوده صفر تابلو معامله شد. معامله بلوکی این نماد در بازار خرده فروشی در قیمت 3003 ریال و با حجم 13.4 میلیونی انجام شد.

مدیرعامل ایمیدرو از حضور فاینانسورهای چینی در ایران برای بررسی گشایش فاینانس ۷ طرح فولادی خبر داد و گفت:طی ۱۵ روز آینده نیز هیات عالی رتبه ای از چین به ایران می‌آید تا درباره سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در طرح‌های آلومینیوم، مس و فولاد مذاکره کنیم. مهدی کرباسیان در اینباره گفت: در حوزه فولاد، اکتشاف، استخراج، کنسانتره، گندله و نهایتاً آهن اسفنجی و فولاد ظرفیت‌های مناسبی در ایران فراهم شده است که امیدواریم با لغو تحریم‌ها بتوانیم جایگاه ایران را در بخش معدن و صنایع معدنی دنیا ارتقا دهیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه شرکت‌های آلمان و ایتالیا هم تقاضاهایی برای ورود به حوزه فولاد ایران ارائه کرده اند، گفت: انعقاد قرارداد با آنها منوط به لغو تحریم‌ها از اواخر 2015 است البته قطعاً پروژه های جدیدی در حوزه رقابتی و با در نظر گرفتن فاکتور کیفیت و قیمت مناسب را با خارجی ها آغاز خواهیم کرد.

در گروه حمل و نقلی که شاهد معاملات کم حجم بودیم  اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و بیشترین حجم معامله مربوط به نماد توریل بود که بیش از 1 میلیون سهم معامله شد .

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک صادرات با بیش از 20 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را از آن خود کرد .

در خبری داشتیم که سقف تضمین هر سپرده گذار در بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی برای سال های ۹۳ و ۹۴ با تصویب هیات دولت تعیین و با ابلاغیه معاون اول رییس جمهوری آماده اجرا شد .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی طیب‌نیا صبح امروز در حاشیه نخستین همایش سنگ، سنگ آهن و فولاد ایران با حضور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به خبرنگار تسنیم مبنی براینکه پیشنهاد دولت برای نرخ ارز در بودجه سال 95 کشور چه مقدار است؟

اظهار داشت: دولت هیچ گاه به نرخ ارز به عنوان یک منبع برای تأمین منابع درآمدی خود نگاه نکرده است حتی در سیاست‌های ارزی کشور نکته مهم اثر این موضوع در تولید، سرمایه گذاری و صادرات و واردات استطیب‌نیا در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار تسنیم که پرسید لایحه اصلاح نظام بانکی کشور چه زمانی به هیئت دولت ارائه خواهد شد؟ گفت: در حال حاضر مراحل تدوین  لایحه اصلاح نظام بانکی به اتمام رسیده است و ظرف دو هفته آینده به هیئت دولت ارسال خواهد شد

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند بطوریکه نمادهای شپلی ، شیراز ، زاگرس با صف فروش بسته شد . نماد پاکشو جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده در پایان معاملات امروز در حالی متوقف شد که پر تقاضا ترین نماد بازار امروز بود.

دبیرانجمن صنفی پتروشیمی از مخالفت نمایندگان مجلس با اعلام نرخ خوراک ۱۳ سنتی شرکت های پتروشیمی توسط معاون وزیر نفت خبر داد و گفت: در این باره هفته آینده برنامه خبری برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، نمایندگانی از شرکت اسپانیایی سرکوبه با عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای تبادل نظر و افزایش سطح همکاریهای دو طرف در آینده دیدار کردند.خوان رامون دوران، مدیرعامل شرکت سرکوبه اسپانیا در این دیدار از ابراز علاقه شرکتهای فعال در زمینه صنعت پتروشیمی اسپانیا خبر داد و گفت: شرکتهای اسپانیایی بسیار امیدوارند که هر چه سریعتر تحریم ها برداشته شده و امکان حضور در پروژه های صنعت پتروشیمی ایران داشته باشند.

در دقایق اولیه بازار امروز صف خرید شلیا پس از 7 روز با معامله 10 میلیون سهم عرضه شد و پس از عرضه دوباره با صف خرید روبرو شد؛ در آخر نیز پس از معامله 20 میلیون سهم و با صف خرید 1 میلیونی به معاملات خود پایان داد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب