اخبار بورس چهارشنبه 25 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس و سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 271 واحد نزول کرد و به رقم 62،264 واحد رسید. وغدیر با 66 واحد و شبندر با 39 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 48.4 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 4.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 8 واحد نزول کرد و به رقم 680 واحد رسید. مارون و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 108.8 میلیارد تومان رسید. مارون با 22 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .
 

مهم ترین اخبار سیاسی

فرانک والتر اشتاین‌مایر» وزیر خارجه آلمان در دیدار با «مجید تخت روانچی » معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بر تمایل کشورش به گسترش روابط با ایران تاکید کرد .در این دیدار که دیروز سه شنبه، به عنوان بخشی از سفر دو روزه تخت روانچی به آلمان صورت گرفت، مناسبات دو جانبه ایران و آلمان و منافع مشترک دو کشور محورهای اصلی گفت و گو میان تخت روانچی و اشتان مایر بود .

اشتاین‌مایر ضمن ابراز خرسندی از نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که آلمان نیز یکی از اعضای آن است، بر لزوم توسعه همکاری برلین با تهران در همه زمینه‌ها تاکید کرد .تخت روانچی در این دیدار علاوه بر تبادل نظر در زمینه مسائل و تحولات منطقه‌ای، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت مناسبات با کشور آلمان خبر داد .اشتاین مایر قرار است اکتبر (مهر/آبان) امسال به دعوت »محمدجواد ظریف» همتای ایرانی‌اش به تهران سفر کند .

ماتیاس ماخنیگ» معاون وزیر اقتصاد آلمان نیز دیروز گفت، توافق هسته‌ای با ایران راه را برای یک دوره جدید در روابط تجاری- اقتصادی میان ایران و آلمان باز می‌کند .وی با یادآوری اینکه تمامی تحریم‌ها علیه ایران تا اوایل سال 2016 برداشته خواهد شد، افزود، صنعت آلمان می‌تواند کمک چشمگیری به مدرن شدن صنایع ایران ارائه کند .

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پکن با وانگ‌یی، وزیر امور خارجه چین دیدار و گفتگو کرد . به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه، دو طرف در این دیدار در خصوص مسائل دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین المللی رایزنی کردند .

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط جمهوری اسلامی ایران و چین به عنوان دو شریک راهبردی، بر گسترش مناسبات در همه زمینه‌ها تأکید کرد .

ظریف با تشکر از نقش سازنده وزیر امور خارجه چین و دولت این کشور در مذاکرات هسته ای، لزوم افزایش رایزنی‌های دو کشور را در موضوعات منطقه‌ای و بین المللی خاطرنشان کرد .وزیر امور خارجه کشورمان ظرفیت‌ها و امکانات جمهوری اسلامی ایران ازجمله در حوزه اقتصادی برای همکاری با چین را گسترده خواند و اضافه کرد: این امر می تواند زمینه‌ساز فعالیت مؤسسات مختلف تجاری و اقتصادی دو کشور در کشور مقابل باشد .

ظریف افزایش همکاری‌های ترانزیتی بین کشورهای منطقه از خلیج فارس و دریای عمان تا آسیای میانه وچین را زمینه ساز گسترش همکاری‌ها و شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد منطقه ارزیابی کرد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

مرکز آمار تغییرات نیروی کار را در فصل بهار سال جاری منتشر کرد. گزارشی که نشان می‌دهد وضعیت بازار کار تغییر چندانی نسبت به دور قبل نداشته و اختلاف فاحش میان نرخ بیکاری و مشارکت اقتصادی زنان و مردان همچنان پابرجاست . در میان جمعیت 15 سال به بالا نرخ مشارکت اقتصادی 41.6 درصد و نرخ بیکاری 10.8 درصد است.

نیمی از جمعیت شاغل در دو بخش صنعت و کشاورزی و نیمی در بخش خدمات شاغلند. به نحوی که 19.2 درصد جعیت شاغل در بخش کشاورزی، 33 درصد در بخش صنعت و 47.9 درصد در بخش خدمات فعالند. 16 درصد جمعیت شاغل در بخش عمومی و 84 درصد در بخش خصوصی شاغلند که این مساله هم بیانگر این است که میزان اشتغال در بخش خصوصی پنج برابر بخش عمومی است . 

، نرخ بیکاری در روستاها با اختلاف حدود پنج درصدی از نقاط شهری کمتر است. یعنی در حالی که نرخ بیکاری روستا 7.6 درصد است اما نرخ بیکاری شهرها 12.1 درصد گزارش شده است. در همین راستا نرخ مشارکت روستاها از شهر هم بیشتر است. نرخ مشارکت اقتصادی روستاها 44.6 و شهر 40.6 درصد است .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه خودرویی، خپارس در حدود 17 میلیون از سهامش داد و ستد شد و به قیمت 93 تومان رسید . سایر نمادها معاملات کم حجمی را تجربه کردند .

مدیر خاورمیانه رنو با تاکید براینکه قصد داریم، کوئید را برای جایگزین شدن با خودرو پراید ارائه دهیم، گفت: این خودرو برای اینکه بتواند جایگزین پراید شود باید بالای 80 درصد در ایران ساخت داخل شود این خودرو هم اکنون در هند 95 درصد ساخت داخل شده است .

رنو می خواهند با تولید خودرو ارزان کوئید این خودرو را در ایران جایگزین پراید کند. از طرفی این شرکت قصد دارد با تولید رنو سیمبل، داستر جدید، ساندرو، کیلیو و کپچر سبد محصولاتش را در ایران افزایش دهد .در صورت استقبال از مگان جدید رنو این خودرو را هم در ایران تولید خواهد کرد. در این راستا مدیرخاورمیانه رنو تاکید دارد که برنامه بسیار جدی برای پلت فرم کلاس a در ایران را دارند .

در خبری دیگر، محمدرضا نجفی‌منشی ، در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر تشکیل جلسه بین وزیر صنعت و خودروسازان برای کاهش قیمت خودرو تا آبان‌ماه اظهار داشت: جلسه‌ای در این مورد تشکیل نشده و این بحث‌ها شایعه است .

وی ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید از جمله رشد 22 درصدی دستمزدها و نرخ ارز، خودروسازان به دنبال افزایش قیمت خودرو هستند و برای نهایی شدن این مسئله منتظر تشکیل شورای رقابت هستیم . نجفی‌منش تصریح کرد: بحثی در مورد کاهش قیمت خودرو در جلسه قبلی شورای سیاستگذاری خودرو مطرح نشده و در هفته جاری نیز جلسه این شورا تشکیل نخواهد شد .

وی با بیان اینکه در حال حاضر اکثر مدیران خودروساز و قطعه‌ساز برای حضور در نمایشگاه خودروی آلمان به این کشور سفر کرده‌اند و در ایران نیستند، گفت: جلسه‌ای برای کاهش قیمت خودرو بین خودروسازان و وزیر صنعت تشکیل نشده است و برنامه‌ای هم برای تشکیل چنین جلسه‌ای وجود ندارد

در گروه پالایشگاهی،با کاهش قیمت نفت شاهد افت قیمت نمادهای پالایشی می باشیم شبندر امروز نیز با فشار فروش به کار خود ادامه داد و به قیمت 376 تومان رسید .

بازگشت نفت ایران به بازار جهانی از جمله موضوعاتی است که در حال حاضر ذهن کارشناسان بازار را به خود مشغول کرده است. بنا به گفته جان کمپ، کارشناس نفتی رویترز، سال‌ها طول خواهد کشید تا ایران سطح تولید نفت خود را به میزان پیش از تحریم‌ها بازگرداند. بنا به اعلام آژانس بین‌المللی انرژی در ژوئن سال 2014، صادرات نفت ایران نسبت به یک سال گذشته آن 28 درصد افزایش داشته است .

در گروه دارویی ، اکثر نمادها معاملات کم حجمی را تجربه کردند و در محدوده صفر تابلو معامله شدند. وزیر بهداشت چندی پیش در رابطه با وابستگی ایران به واردات دارو و مواد اولیه دارویی گفته بود، هنوز 4 درصد داروهای مصرفی و 50 درصد مواد اولیه دارویی را از خارج وارد می کنیم لذا از این پس به هر دارویی که مشابه داخلی داشته باشد، اجازه واردات بی رویه نمی دهیم .

در همین ارتباط مسئول روابط عمومی انجمن داروسازان ایران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: در حال حاضر حدود 95 درصد داروهای مورد نیاز کشور تولید داخلی داشته و تنها 5 درصد داروهای مصرفی وارد می شوند که این داروها از نظر قیمتی 40 درصد بازار را در اختیار دارند، با توجه به صحبت وزیر بهداشت، واردات داروهایی که مشابه داخلی با کیفیت رقابت با نوع خارجی داشته باشد را ممنوع خواهند کرد و این موضوع علاوه بر کیفیت به نیاز و تقاضای مردم نیز بستگی دارد .

حمید خیری در ادامه افزود: در حال حاضر اغلب پزشکان در نسخه های بیماران خود از برندهای خارجی استفاده می کند چرا که به کیفیت و اثر گذاری این داروها اعتقاد دارند و بیماران نیز به دنبال دارو با همان برندی که پزشکشان معرفی کرده هستند و کمتر مشابه داخلی آنرا خریداری می کنند، این موضوع خود باعث کاهش تقاضا برای برخی داروهای داخلی شده، البته لازم به ذکر است در برخی موارد خاص که امکان وارد کردن داروی خارجی مورد نظر، نباشد یا قیمت بالاتری داشته باشد، بیمار تن به خرید داروی داخلی می دهد

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات کم حجم و بی رمقی بودیم که اکثر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند بیشتر حجم معامله مربوط به نماد توریل بود که حجم معاملات این نماد به 1 میلیون سهم نرسید .

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند بطوریکه نمادهای وکوثر ، وکار با صف خرید بسته شدند بانک صادرات که پرحجم ترین نماد این گروه بود با بیش از 50 میلیون سهم و در محدوده نزدیک به 1 درصد مثبت خود بسته شد .

وزیر صنعت، معدن و تجارت از راه‌اندازی بانک صنایع کوچک برای رونق کارآفرینی خبرداد و گفت: هدف از راه‌اندازی این بانک از سوی دولت، کمک به کارآفرینان و حمایت از کارآفرینی است.

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با همتای الجزایری خود، ضمن طرح پیشنهاد ایجاد بانک مشترک منطقه‌ای، خواستار راه‌اندازی شعب بانک‌های تجاری در سرزمین‌های طرفین شد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شیراز ، زاگرس ، جم ، شپارس با صف فروش بسته شدند . نماد شفارس در جهت تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه  ۱۸.۷ درصدی از محل سود انباشته در پایان معاملات امروز متوقف شد .

مدیرعامل یک شرکت اسپانیایی با اشاره به برنامه شرکت‌های اسپانیایی برای فعالیت در ایران در قالب کنسرسیوم گفت: در حال حاضر بیش از 250 شرکت اسپانیایی برای حضور در ایران و همکاری با صنعت پتروشیمی علاقه‌مند هستند.به گزارش «ایرنا» خوان رامون دوران، مدیرعامل شرکت سرکوبه در این دیدار از ابراز علاقه شرکت‌های فعال در زمینه صنعت پتروشیمی اسپانیا خبر داد و گفت: شرکت‌های اسپانیایی بسیار امیدوارند هرچه سریع‌تر تحریم‌ها برداشته شود و امکان حضور در پروژه‌های صنعت پتروشیمی ایران داشته باشند .
وی افزود: شرکت‌های اسپانیایی به دو شیوه عمل می‌کنند؛ به این شکل که یا به‌صورت فردی و مستقل برای سرمایه‌گذاری و فعالیت اقدام می‌کنند که نیازمند توانا بودن آنها در اداره پروژه است و شیوه دوم که بسیار معمول است، شرکت‌ها اجماع کرده و در قالب یک کنسرسیوم برای سرمایه‌گذاری و فعالیت بین‌المللی اقدام می‌کنند که در حال حاضر بیش از 250 شرکت اسپانیایی برای حضور در ایران و همکاری با صنعت پتروشیمی علاقه‌مند هستند

سایر نمادها:

شرکت قاسم ايران در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 542 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر اعلام شده است شرکت در سه ماهه نخست به ازای هر سهم توانست 5 ریال سود کنار بگذارد و 1 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس تهران هر روز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب