اخبار بورس شنبه 28 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 10 واحد نزول کرد و به رقم 62،254 واحد رسید. اخابر با 46 واحد بیشترین تاثیر مثبت و شبندر با 31 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 44.1 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 2.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 4 واحد رشد کرد و به رقم 684 واحد رسید. مارون بیشترین تاثیر مثبت و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 88.4 میلیارد تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در کنار شرکت انگلیسی- هلندی شل، برتیش پترولیوم انگلیس در جایگاه دومین بدهکار گازی ایران قرار دارد به طوری‌که با وجود ازسرگیری تولید گاز ازمیدان مشترک رهوم در دریای شمال اما منابع مالی متعلق به شرکت ملی نفت ایران از محل استخراج گاز از این میدان با دستور مستقیم دولت انگلیس تا اطلاع ثانوی توسط شرکت برتیش پترولیوم در حسابی بلوکه شده است.

این در حالی است که پیش از این با وجود تصویب تحریم‌های نفتی در کاخ سفید و اتحادیه اروپا، شرکت برتیش پترولیوم انگلیس نسبت به مشارکت با شرکت ملی نفت ایران در میدان گازی شاه دنیز جمهوری آذربایجان هم از گزند تحریم‌ها معاف شده بود.

با این وجود، امروز دور جدید مذاکرات نفتی ایران و انگلیس به منظور وصول طلب چند میلیون دلاری شرکت ملی نفت ایران از شرکت برتیش پترولیوم اننگلس در تهران آغاز شد .امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت پس از دیدار و گفتگو با آجای شارما کاردار انگلیس در تهران از سفر هیئت اقتصادی انگلیس به ایران در ١٠ مهرماه خبر داد و گفت: انگلیس اعلام آمادگی کرد سهم ایران از میدان مشترک گازی رهوم را بعد از لغو تحریمها بپردازد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه در این دیدار درباره اولویت همکاری بین دو کشور پس از لغو تحریم ها مذاکراتی انجام شد، تصریح کرد: برداشت نفت از میادین قدیمی، توسعه مخازن مشترک و ازدیاد برداشت، محورهای مورد مذاکره امروز بوده درباره این که آیا به موضوع میدان رهوم و پرداخت سهم ایران از این میدان نیز پرداخته شده است .

مهمترین اخبار سیاسی

سومین تلاش جمهوری خواهان مخالف و منتقد توافق هسته‌ای برای به شکست کشاندن برجام در سنای آمریکا ناکام ماند تا علاوه بر شکست مجدد لابی عربی – صهیونیستی، زمینه‌ها برای اجرای برجام در ماه‌های آینده فراهم شود .روز پنج‌شنبه ۲۶ شهریور، اقلیت 42 نفری طرفدار توافق هسته‌ای در سنای آمریکا، آخرین تلاش‌های اکثریت 58 نفری جمهوری‌خواه را برای رد این توافق ناکام گذاشت.

نمایندگان دموکرات در روزی که سنا مکلف به اعلام رأی نهایی در مورد توافق هسته‌ای بود، برای سومین بار با استفاده از اقدامی آیین‌نامه‌ای موسوم به فیلی باستر یا همان اطاله کلام مانع بررسی این توافق در صحن سنا شدند.

این سومین باری بود که سناتورهای جمهوری خواه تلاش داشتند تا هزینه‌های سیاسی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری دموکرات برای عبور برجام از سد کنگره را افزایش دهند، اما انسجام حزبی دموکرات‌ها و حمایت قاطع آنها از رئیس‌جمهوری که در نوع خود بی نظیر بود، باعث شد تا توافق هسته‌ای منعقد شده در 23 تیر ماه در هتل کوبورگ وین به سلامت از سنا عبور کند و در مرحله اجرا قرار بگیرد.

همزمان کاخ سفید استیفن مال، سفیر سابق این کشور در لهستان را به‌عنوان هماهنگ‌کننده اصلی و مسوول اجرای برنامه جامع اقدام مشترک منصوب کرد .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در پالایشی ها، تنها ونفت معاملات نسبتا مثبتی داشت و در سایر نمادهای گروه همچنان شاهد کاهش قیمت بودیم. شبندر که بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشت با حجم معامله 4.2 میلیونی به 369 تومان رسید.

در گروه محصولات شیمیایی، همچنان اکثر نمادهای گروه معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. نمادهای مارون و شسینا با صف خرید همراه بودند. در این گروه وپترو گزارش سه ماهه خود را منتشر کرد؛ وپترو در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 95/02/31 شرکت را مبلغ 108 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی تغییر محسوسی نداشته و تنها با 2 ریال کاهش همراه بوده است. همچنین شرکت در سه ماهه نخست به ازای هر سهم توانست 27 ریال سود کنار بگذارد و 25 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

یکی از کارشناسان بازار پتروشیمی با بیان این مطلب که خرید محصولات پتروشیمی تا سقف سالانه سبب شده است تا بازار پتروشیمی از شرایط رکودی هفته های قبل کمی فاصله بگیرد، گفت: بازار پتروشیمی در شرایط رکود فعلی نیازمند تحریک تقاضا بود که با لغو سقف خرید ماهانه این اتفاق رخ داد و به این ترتیب شاهد افزایش تقاضا در این بازار بودیم .

ایشان در ادامه افزود: در هفته های اخیر، بازار دارای روندی یکنواخت همراه با رکود بود، اما با آزاد شدن خرید محصولات پتروشیمی تا سقف سالانه شاهد هستیم که اندکی رونق به بازار بازگشته، از سوی دیگر قیمت دلار نیز کمی افزایش یافته و محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی نیز روند مثبت و آرامی را در پیش گرفته اند، از این رو بازار پتروشیمی با افزایش حجم معاملات روبه رو شده است .

این کارشناس بازار پتروشیمی در ادامه با اشاره به اینکه انتظار می رود بازار پتروشیمی شرایط بهتری را در هفته های آتی سپری کند، اظهار کرد: خرید تا سقف سالانه برای تحریک تقاضا در بازار رکودی فعلی ضروری بود؛ چرا که همواره در کشورهای دیگر شاهد هستیم که زمان رکود، تقاضا برای رونق بازار تحریک می شود .

وی در ادامه گفت: به نظر می رسد در حال حاضر زمان مناسبی برای خرید محصولات پتروشیمی فراهم شده است و از این رو احتمال دارد در هفته جاری نیز شاهد افزایش تقاضا و حجم معاملات در بازار پتروشیمی باشیم و این موضوع می تواند به مرور زمان بازار پتروشیمی را از رکود خارج کرده و سبب افزایش تولید در واحدهای تولیدی شود .

در گروه بانکی، به جز چند نماد وپست، ونوین، وخاور تقریبا تمامی نمادهای گروه در محدوده مثبت معامله شدند. وکوثر که هفته گذشته از بازار پایه به بازار دوم فرابورس منتقل شده در قیمت 1299 ریال تنهاد نماد صف خرید گروه بود. معاملات مثبت نماد بانکهای صادرات، کارآفرین و ملت نیز بیشتری تاثیر را بر شاخص داشتند.

یک مقام مسئول بانک مرکزی گفت: با توجه اینکه نرخ سپرده قانونی در بانک‌های تخصصی و قرض‌الحسنه ۱۰ درصد و در بانک‌های تجاری ۱۳ درصد است و بانک‌ها تا ۲ درصد سپرده قانونی را نزد خود نگه می‌دارند، کاهش دوباره این نرخ بعید است.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، معاملات اکثر نمادها با کاهش قیمت همراه بود. خپارس و خاور که معاملات خود را در محدوده سقف قیمتی روزانه آغاز کرده بودند به محدوده صفر تابلو رسیدند. معاملات خودرو در محدوده صفر تابلو و بدون افزایش قیمت ادامه داشت. در خزامیا امروز نیز حقوقی فروشنده بود. بیشترین حجم معاملات این گروه با 19 میلیون سهم به خپارس اختصاص داشت. در نمادهای قطعه ساز خفناور و خکمک نمادهای مثبت بودند.

رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی از تمایل آلمانی ها برای حضور در صنعت خودرو خبر داد و گفت:  آلمانی‌ها برای حضور در صنایع مختلف از جمله صنعت خودرو اعلام آمادگی و علاقه‌مندی کردند. همچنین در گذشته همکاری‌های قوی بانکی وجود داشت که در حال حاضر باید از سر گرفته شود . خزاعی با اشاره به رفت و آمد هیات‌های خارجی به کشور اظهار داشت : هیات‌های مختلفی از آلمان، اسپانیا، ایتالیا، اتریش و دیگر کشورها برای عادی‌سازی روابط اقتصادی به کشورمان آمده‌اند، اما هنوز مذاکره راجع به پروژه‌های خاص در این مذاکرات و ورود هیات‌ها صورت نگرفته است .

در گروه قندو شکر قچار که معاملات خود را با صف فروش آغاز کرده بود امروز شفاف سازی کرد؛ شرکت فراورده های غذایی و قند چهارمحال  طی اطلاعیه ای در خصوص شفاف سازی افزایش قیمت سهام این شرکت طی روزهای اخیر، اعلام کرد که هیچ گونه تغییر با اهمیتی در فرآیند عملیات و یا نرخ فروش محصولات این شرکت بوجود نیامده و آخرین پیش بینی EPS  ارائه شده این شرکت به قوت خود باقی بوده و چنانچه تغییر با اهمیتی ایجاد گردد، مراتب در اسرع وقت جهت آن سازمان محترم و فعالان بازار سرمایه اطلاع رسانی خواهد شد.

اغلب نمادهای گروه نیز با صف فروش به کار خود پایان دادند. اما در این بین نمادهایی همچون قصفها و قشرین صف خرید خود را حفظ کردند.

در گروه حمل و نقلی ، شاهد معاملات کم حجم و قرمز رنگ در اکثر نمادها بودیم، حسینا در این گروه به قیمت 4056 تومان رسید.

به نقل از بلومبرگ،‌ بنا بر اطلاعات بورس بالتیک لندن، شاخص «بالتیک درای» با 18 درصد افزایش در روزهای پنج‌شنبه و جمعه گذشته، بیشترین میزان رشد دوروزه خود از فوریه 2009 تاکنون را تجربه کرده است. بدین ترتیب، هزینه‌ اجاره چارتر کشتی‌های بزرگ «کیپ‌سایز» برای انتقال سنگ‌آهن از برزیل به چین با 16 درصد افزایش به 14.59 دلار به ازای هر تن رسید .

این رشد در حالی اتفاق افتاده است که در میان حدس و گمان‌ها در مورد کاهش رشد اقتصادی چین و تضعیف تقاضای مواد اولیه -که باعث انباشته‌شدن محموله‌های دریایی شده- هزینه‌های حمل و نقل دریایی در اغلب روزهای سال در حال رکود باقی مانده بود

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و گزارش های روزانه بورس تهران, خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب