اخبار بورس یکشنبه 29 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 701 واحد کاهش یافت و به رقم 61،553 واحد رسید . حکشتی با 79 واحد و شبندر با 50 واحد بیشترین تاثیر منفی را شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 184.5 میلیارد تومان رسید که شپنا با 9.9 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس،شاخص ایفکس 2 واحد نزول کرد و به رقم 682 واحد رسید. مارون بیشترین تاثیر مثبت و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 52.9 میلیارد تومان رسید. ثپردیس با 11.4 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

جدیدترین گزارش از وضعیت درجه آزادی اقتصاد کشورها حکایت از آن دارد که نمره ایران در مجموع 5 متغیر بررسی‌شده بهبود یافته است. این گزارش که از سوی موسسه تحقیقاتی فریزر منتشر شده با بررسی روندهای مثبت و منفی اقتصاد ایران از ارتقای وضعیت در سه شاخص خبر داده است. براساس این گزارش نمره آزادی اقتصادی ایران از 10/ 5 در سال گذشته به 43/ 5 بهبود یافته است. این بهبود وضعیت محصول تقویت سه شاخص دسترسی به نقدینگی، آزادی تجارت بین‌المللی و قوانین مربوط به اعتبارات، بازار کار و تجارت، بوده؛ اما در دو شاخص اندازه دولت و ساختارهای قانونی روند طی‌شده منفی بوده است .

سیاست‌گذاران فدرال‌رزرو روز پنج‌شنبه تصمیم‌گرفتند نرخ بهره بانکی را نزدیک به صفر رها کنند و توجیه‌شان نیز این بود که ممکن است اقتصاد آمریکا و تورم بر اثر «روندهای اخیر مالی و اقتصادی جهان» کند شده باشد. جانت یلن، رئیس فدرال‌رزرو در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که آشفتگی مالی اخیر بازتاب‌دهنده نگرانی سرمایه‌گذاران از خطرات کندی رشد اقتصادی چین است .

به گزارش اقتصادنیوز،میکی لوی، اقتصاددان ارشد امور آمریکا و آسیا در شرکت «برنبرگ» نیویورک که بیش از 30 سال در تحلیل سیاست‌های فدرال‌رزرو تجربه دارد، به بلومبرگ می‌گوید: فکر می‌کنم اگر به خاطر چین و غوغایی که اطراف چین بر پا شده نبود، فدرال‌رزرو نرخ بهره را بالا می‌برد .

با پایان دوئل آمریکایی به نفع برجام و نزدیک شدن به لغو تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده در سال‌های اخیر در گزارشی پژوهشی اثرات تجاری رفع این تحریم‌ها مورد بررسی قرار گرفت. در سال‌های اخیر اعمال تحریم‌های بین‌المللی از سوی کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا موجب شد تا تجارت ایران در بخش صنعت با چالش‌های بسیاری مواجه شود .

براساس گزارش بازوی پژوهشی مجلس لغو تحريم‌هاي اقتصادي و مالي اتحاديه اروپا كه مي‌توانند بخش صنعت، پتروشيمي، معدن و تجارت را تحت‌تاثير قرار دهند عبارتند از:

«تحریم‌های مربوط به امور مالي، بانكداري و بيمه »

«تحريم‌هاي بخش‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي»

«تحريم‌هاي بخش كشتي‌سازي و حمل‌ونقل دريايي»

«تحريم‌هاي بخش فلزات، طلا و ساير فلزات گران‌بها» و در خصوص ایالات متحده آمریکا نیز «تعليق تحريم‌هاي بانكي و مالي»، «تعليق تحريم‌هاي مربوط به بيمه»، «تعليق تحريم‌هاي بخش‌هاي انرژي و پتروشيمي »

«تعليق تحريم‌هاي بخش كشتيراني و حمل‌ونقل دريايي»، «تعليق تحريم‌هاي طلا و فلزات گرانبها» و «تعليق تحريم‌هاي بخش خودروسازي» که می‌توانند در بخش صنعت، پتروشیمی، معدن و تجارت اثرگذار باشند.

تحریم‌هایی که با لغو آنها بخش صنعت، معدن و تجارت که در سال‌های اخیر با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کرد، نفس راحتی خواهد کشید، به طوری که به گفته برخی از فعالان این بخش در صورت رفع کامل تحریم‌ها شاهد رشد بخش صنعت خواهیم بود .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه محصولات شیمیایی، دبیر انجمن پتروشیمی با اعلام آخرین رویدادها و مواضع درباره نرخ خوراک پتروشیمی از دریافت صورت حساب ۱۳ سنتی شرکت های پتروشیمی و پیگیری موضوع در ریاست جمهوری خبر داد.

مهدوی با اشاره به اینکه معاون اول رئیس جمهور هم توصیه کرده قیمت گذاری خوراک پتروشیمی باید هر چه زودتر نهایی و تعیین تکلیف شود، گفت: درحالی نرخ خوراک ۱۳ سنتی مربوط به قانون بودجه سال ۹۳ است که این قانون برای سال جاری تنفیذ نشده اما در سال جاری صورت هایی که به شرکت ها ارسال می شود با نرخ ۱۳ سنتی بوده و شرکت ها هم آن را به دلیل نبود مستنداتی در عدم پرداخت، علی الحساب پرداخت کرده اند تا بعد از نهایی شدن قیمت ها از طریق تهاتر یا برگشت یا لحاظ کردن در آینده محاسبه شود .

شفن و زاگرس که بیشترین تاثیر منفی را از این افزایش نرخ متحمل می شوند امروز نیز معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. مارون و شسینا امروز نیز مورد توجه بازار بودند و صف خرید را تجربه کردند.

خراسان اندکی مثبت معامله شد. سایر نمادهای گروه در محدوده کف قیمتی روزانه معاملات خود را دنبال کردند. در پترول نیز که با کاهش قیمت همراه بود بیش از 25 میلیون سهم معامله شد و در پایان بازار جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف گردید.

نمادهای گروه حمل و نقل نیز با عرضه همراه بود. معاملات منفی حکشتی که در نهایت در قیمت 5144 ریال به صف فروش رسید با معامله 1.5 میلیون سهم منفی ساز ترین شاخص امروز بود. حدود نیمی از حجم معاملات این نماد توسط دو سهامدار حقوقی عرضه شد.

در خبرهای این گروه، وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با تسنیم  از تعریف ۲۵ میلیارد پروژه حمل و نقلی و مسکن برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی خبر داد و گفت: این پروژه‌ها در 8 حوزه حمل و نقل ریلی، حمل و نقل جاده‌ای، حمل و نقل هوایی، حمل و نقل دریایی، توسعه شهری، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، صنایع بندری و صنایع فرودگاهی طراحی و آمادگی سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است .

آخوندی با بیان اینکه در مجموع 121 پروژه در حوزه حمل و نقل و شهرسازی آماده جذب سرمایه‌گذاری است، بیان کرد: در گام اول 25 میلیارد یورو پروژه را عرضه می‌کنیم اما قطعا در گام‌های بعدی پروژه‌های دیگری را نیز عرضه خواهیم کرد .

در پالایشی ها که همچنان با ریزش قیمت ها مواجه است شبندر در قیمت 3514 ریال به صف فروش رسید. در شپنا که با داد و ستد بیش از 40 میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود شاهد بلوک 35 میلیونی در قیمت 2428 ریال بین دو سهامدار حقوقی بودیم. نماد شاوان نیز که پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه آماده بازگشایی بود، کشف قیمت نشد.

در گروه ساختمانی، ثاباد، ثاژن و ثفارس نمادهای مثبت گروه بودند. ثپردیس در دومین روز پس از عرضه اولیه نتوانست صف خرید خود را حفظ کند و در دقایق اولیه بازار با معامله 6 میلیون سهم صف خود را عرضه کرد. به گفته بورس پرس، به اعتقاد برخی فعالان بازار با اشاره به ضعف اطلاع رسانی و سابقه نه چندان مثبت سهامدار عمده، کشف قیمت 540 تومانی هر سهم این شرکت را کمی گران ارزیابی کرده بودند به همین دلیل دیروز صف خرید این شرکت چندان محکم و امیدوار کننده نبود .

این وضعیت در کنار تداوم جو روانی منفی بازار و نگرانی از تشدید کاهش قیمت ها موجب شد تا با آغاز معاملات صف خرید بیش از 16 میلیون سهمی قبل از شروع معاملات، کم و سپس با فشار فروش تعدادی از سهامداران حذف شود .

در فلزات اساسی، هرمز تنها نماد مثبت گروه که برای دومین روز متوالی با صف خرید همراه بود طی شفاف سازی دلیل پوشش شش درصدی سود هر سهم برای دوره سه ماهه سال جاری نسبت به پیش بینی سال مالی 1394 را رکود و شرایط فعلی بازارهای داخلی و خارجی بیان داشت و اعلام کرد که در صورت وقوع هرگونه تغییر در شرایط مذکور آثار ناشی از آن محاسبه و تعدیلات مربوطه طی پیش بینی سود هر سهم بر مبنای عملکرد شش ماهه سال جاری جهت اطلاع سهامداران محترم اعلام خواهد شد .

معاملات منفی فولاد تا آستانه صف فروش پیش رفت. فایرا که معاملات پرحجم خود را در حداکثر آستانه قیمتی روزانه آغاز کرده بود با کاهش قیمت همراه شد. فملی دیگر نماد این گروه در مجمع دیروز خود 80 ریال سود نقدی به ازای هر سهم به تصویب رساند.

در اخبار امروز این گروه، تسنیم  به نقل از ایمیدرو از موافقت شورای اقتصاد با حذف عوارض صادراتی سنگ آهن کنسانتره خبر داد. این اقدام به دنبال شرایط دشوار شرکت های تولیدکننده کنسانتره سنگ آهن و درخواست وزیر صنعت معدن و تجارت به نتیجه رسید.

بر اساس نامه محمد رضا نعمت زاده به شورای اقتصاد که با قید فوریت به دفتر معاون اول رییس جمهوری ارسال شده بود هم اینک از 31 میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن، ‌تنها 23 میلیون تن در داخل کشور به مصرف (کارخانه های فولاد سازی می رسد) و تولیدکنندگان سنگ آهن با مازاد 8 میلیون تنی این ماده معدنی مواجه هستند .

وزارت صنعت معدن و تجارت خواهان کاهش عوارض صادرات سنگ آهن کنسانتره از 15درصد به 5درصد شده بود و شورای اقتصاد با استناد به تبصره 3 بند ب ماده 104 قانون برنامه پنجم توسعه برای حمایت از صادرات،‌ رای به حذف این عوارض داد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, چکیده روزانه اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب