اخبار بورس دوشنبه 30 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورسی

به گزراش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 225 واحد نزول کرد و به رقم 61،328 واحد رسید. مپنا با 73 واحد بیشترین تاثیر مثبت و شپنا با 54 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 175.2 میلیارد تومان رسید که مپنا با 16.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 10 واحد نزول کرد و به رقم 672 واحد رسید . شاوان بیشترین تاثیر منفی و مارون بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 159.2 میلیارد تومان رسید که ثپردیس با 3.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که شنبه شب وارد تهران شده بود، روز گذشته با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. چهار نفر از معاونان یوکیا آمانو او را در این سفر یک‌روزه همراهی کرده‌اند.

حسن روحانی در دیدار یوکیو آمانو، وظایف این آژانس را مهم و پیچیده در عرصه فنی، حقوقی و سیاسی توصیف کرد و گفت: «ما علاقه‌مند هستیم افکار عمومی جهان به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعتماد کنند، زیرا اعتماد به این نهاد مهم، به مردم جهان آرامش می‌دهد.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در 12 سال گذشته روابط گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته و همواره تلاش کرده این مناسبات، خوب، منظم و قانونی باشد، افزود: «توقع ما از آژانس بیش از آن چیزی نیست که در اساسنامه آن آمده است و ما به دنبال خواسته‌ای بیش از قرارداد پادمان ‌مابین ایران و آژانس نیستیم.» رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد:« آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از یک طرف بر فعالیت‌ هسته‌ای کشورها نظارت می‌کند تا انحرافی در مسیر برنامه‌های صلح‌آمیز آنها ایجاد نشود و از طرف دیگر تلاش می‌کند تا کشورها از فناوری‌های پیشرفته صلح‌آمیز در عرصه هسته‌ای بهره‌مند شوند و امیدواریم این نهاد با انجام وظایفش، حرکتش را در ماه‌های آینده در زمینه کمک به پیشرفت علمی کشورها از جمله ایران افزایش دهد.»

روحانی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ اعتقادات دینی و مذهبی و در چارچوب دکترین نظامی خود هرگز در پی دستیابی به هیچ‌یک از سلاح‌های کشتارجمعی نبوده و نخواهد بود، گفت: «خوشبختانه حقانیت فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در طول سالیان گذشته و نظارت‌ها و بازرسی‌های سرزده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اثبات و بر این نکته تاکید شده است که ایران هرگز انحرافی از برنامه صلح‌آمیز خود نداشته است.»

مهم ترین اخبار اقتصادی

به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، ولی‌ا… افخمی‌راد در دیدار با مارتین فن‌دن برگ، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه هلند ضمن اشاره به روند مبادلات تجاری دو کشور در سال‌های گذشته گفت: حجم تجارت غیرنفتی ایران و هلند در سال 1393 کمتر از 300 میلیون دلار بوده است، در حالی که هشت سال قبل این رقم دو میلیارد و 300 میلیون دلار بود.

وی با تاکید بر اینکه سوابق دو کشور از فراهم بودن زمینه‌های گسترده همکاری حکایت دارد، خاطرنشان کرد: ما آماده‌ایم تا موانع پیش رو را برطرف کنیم و میزان مناسبات تجاری را به اندازه درخور دو کشور نزدیک سازیم.افخمی‌راد با اشاره به شرایط پس از رفع تحریم ایران گفت: انتظار می‌رود که سهم سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی در ایران پساتحریم روند صعودی به خود بگیرد، بنابراین تقاضا دارم این مسئله مورد بررسی کشور هلند قرار بگیرد و حضور سرمایه‌گذاران هلندی در ایران تسهیل شود.

وی تاکید کرد: شرکت‌های هلندی می‌توانند در کشور ما اقدام به سرمایه‌گذاری کنند و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم، حضور شرکت‌های هلندی در ایران به نفع هر دو کشور است، زیرا طرف هلندی نه‌تنها می‌تواند بازار ایران را پوشش دهد، بلکه به بازار کشورهای منطقه نیز دسترسی خواهد داشت.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در پالایشی ها که نقش بسزایی در افت شاخص داشتند شاهد بازگشایی نماد شاوان در منفی 36 درصد بودیم؛ این نماد که در مجمع خود سودی تقسیم نکرد در قیمت 683 تومان به تابلوی معاملات بازگشت. در شپنا حقوقی امروز نیز خریدار بود و حدود 50 درصد از 11.4 سهم معامله شده در این نماد مربوط به سهامداران حقوقی بود. کاهش قیمت در شبندر نیز همچنان ادامه دارد و قیمت پایانی آن پس از معامله 7 میلیون به 3379 ریال رسید.

در خودرویی ها که شاهد فشار عرضه بر اکثر نمادهای گروه بودیم، پارس خودرو پرحجم ترین نماد گروه با معاملات نوسانی همراه بود. خزامیا که معاملات خود را با صف فروش آغاز کرده بود پس از گذشت ساعتی روندی صعودی را در پیش گرفت و تا محدوده 1.5 درصد منفی معامله شد. خودرو در ادامه روند نزولی خود به 206 تومان رسید.

خبرهای امروز حاکی از کاهش قیمت 3 خودروی داخلی بود. به گزارش ایسنا، هفته جاری قیمت پراید SE111 معادل 100 هزار تومان، پارس تندر 200 هزار تومان و تندر 90 E2 نیز معادل 200 هزار تومان کاهش یافته و قیمت باقی خودروهای داخلی تغییر خاصی نسبت به نرخ آنها در هفته گذشته نداشته است.

ایسنا همچنین از افزایش تولید انواع خودروهای سواری در بیشتر خودروسازان داخلی خبر داد؛ بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید انواع سواری در گروه صنعتی ایران خودرو در مرداد ماه امسال با رشد 22.5 درصدی (نسبت به سال گذشته) همراه بود؛ این مقدار در گروه خودروسازی سایپا نیز معادل 13.9 درصد رشد است. همچنین مرداد ماه امسال تولید انواع سواری در گروه بهمن نیز از صفر دستگاه در مرداد 1393 به 384 دستگاه افزایش یافت.

در فلزات اساسی، ذوب و ارفع به محدوده صفر مثبت رسیدند. معاملات منفی فولاد در نهایت به محدوده صفر تابلو و قیمت 109 تومان رسید. فولاژ، فخوز، فرآور و فمراد صف فروش را تجربه کردند.

در گروه ساختمانی، نمادهای ثغرب، ثشرق و ثمسکن نمادهای مثبت گروه بودند. ثمسکن که تا سقف قیمتی روزانه نیز معامله شد حجم معاملاتش به حدود 8 میلیون سهم رسید. همچنین عرضه عمده سهام این شرکت از طرف شرکت سرمایه گذاری تدبیر انجام شد. ثپردیس که پس از عرضه اولیه تنها یک روز توانست صف خرید خود را حفظ کند امروز صف فروش را تجربه کرد.

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملات منفی در تمامی نمادها بودیم نماد حکشتی با بیش از 4 میلیون سهم پرحجم ترین نماد این گروه بود

در گروه بانکی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند بانک اقتصاد نوین در محدوده صف فروش خود و با قیمت 1810 ریال بسته شد . بانک صادرات در محدوده 1 درصد منفی خود با بیش از 42 میلیون سهم بیشترین حجم معامله در گروه را دارا بود .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، موسسه اعتباری عسکریه که با نماد “وعسکر” و کشف قیمت 187 تومانی هر سهم از 26 آبان 92 در بازار پایه فرابورس حضور دارد، درصدد افزایش سرمایه 120 درصدی برآمده و گزارش توجیهی این برنامه را به سازمان بورس ارسال کرده تا درصورت تایید و صدور مجوز ، عملیاتی شود .این تامین مالی 360 میلیارد تومانی از دو محل جذاب سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها انجام و صرف اصلاح ساختار مالی خواهد شد.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای شیران ، شخارک ، شکلر با صف فروش بسته شدند . پاسان که در محدوده مثبت خود معامله شد بیشترین حجم گروه را از آن خود کرد همچنین نماد شسینا با صف خرید همراه بود

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی اعلام دیروز احمد مهدوی دبیر انجمن صنعت پتروشیمی مبنی بر ارسال صورت حساب 13 سنتی نرخ خوراک و پرداخت این رقم توسط شرکت ها، این موضوع از سازمان بورس و اوراق بهادار و دو مقام مسئول پیگیری شد.در این رابطه حسن امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس به بورس پرس گفت: این مسئله باید توسط شرکت های پتروشیمی اعلام شود اما تاکنون هیچ یک از شرکت ها از دریافت چنین صورت حساب و رقمی خبر نداده اند.

از سوی دیگر تاکنون اعلامیه رسمی مبنی بر نرخ خوراک 13 سنتی منتشر و ارایه نشده است.وی ادامه داد: در صورت تحقق چنین رویدادی، هر کدام شرکت ها باید آثار مترتب از نرخ خوراک 13 سنتی را اعلام کنند. این درحالی است که اکثر شرکت های پتروشیمی با رویه محافظه کارانه بودجه سال جاری را ارایه کرده اند و تحلیل اینکه نرخ خوراک 13 سنتی چه تاثیراتی خواهد داشت، به عهده شرکت ها است.

در خبری دیگری نیز داشتیم که عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه خوراک گاز پتروشیمی‌ها با امضای معاون اول رئیس جمهور گفت: «بر اساس این آیین نامه، نرخ خوراک را وزرات نفت بر اساس میانگین قیمت فروش داخلی و صادراتی خوراک تعیین می کند.

بر اساس آیین‌نامه خوراک گاز پتروشیمی‌ها که به 3 وزارتخانه نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شده نرخ خوراک پتروشیمی‌های فعال در کشور ١٣ سنت و نرخ سوخت به ازای هر مترمکعب ٣ تا ٤ سنت خواهد بود».

شعری مقدم تاکید کرد که این نرخ خوراک و سوخت مجتمع‌های گازی صنعت پتروشیمی برای نیمه نخست امسال است.تثبیت نرخ خوراک گاز پتروشیمی‌ها علامت مثبتی از عزم جدی زنگنه برای حذف رانت خوراک گاز ارزان واحدهای پتروشیمی بود، اما شیوه اعلام قیمت خوراک از سوی وزارت نفت، تا حدی نگران کننده و سوال برانگیز است.

در دیگر نمادهای بازار امروز رمپنا که تا آستانه صف فروش نیز پیش رفته بود با معامله بلوکی 20میلیونی در حداکثر آستانه قیمتی روزانه بین سهامدارن حقوقی 73 واحد مثبت بر روز شاخص تاثیر گذار بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار تاثیر گزار بر بورس تهران, گزارش روزانه بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب