اخبار بورس سه‌شنبه 31 شهریور 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 248 واحد رشد کرد و به رقم 61،576 واحد رسید. شبندر با 41 واحد وپارسان با 32 واحد بیشترین مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 285.3 میلیارد تومان رسید . که وصندوق با 9.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 10 واحد رشد کرد و به رقم 681 واحد رسید . مارون و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 442.1 میلیارد تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس از بازرسی و پیگیری شکایت‌‌های سهامداران از سازمان بورس و اوراق بهادار در این کمیسیون خبرداد. گزارش‌ها حاکی از این بوده که کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، در تازه‌ترین اقدام خود، طرح تحقیق و بازرسی از سازمان بورس و اوراق بهادار را کلید زده است. اما دلیل اصلی تحقیق و بازرسی از این سازمان چیست؟ در این مورد رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفت شکایت‌هایی از سوی برخی سهامداران به مجلس شده است که در حال رسیدگی هستیم.

محمد‌علی پور‌مختار رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در این باره به اقتصادنیوز می‌گوید: ما در حال پیگیری شکایت‌هایی که از طرف سهامداران بورس شده است هستیم. این شکایات در مورد پایین آمدن سهام و شاخص‌های بورس است.او ادامه داد: متاسفانه افراد حقیقی یعنی مردم که بورس سرمایه گذاری کرده‌اند متضرر شده‌اند.

آنها بر این باورند که سازمان بورس تهران مسوولیت خود را به درستی انجام نداده است.رئیس کمیسیون اصل نود مجلس تصریح کرد: ما با توجه به این موضوع کار را دنبال خواهیم کرد تا بررسی کنیم که مشکل از کجاست و چر این اتفاقات می‌افتد و هفته به هفته و روز به روز شاهد افت این شاخص‌ها هستیم.

مهم ترین اخبار سیاسی

به دستور وزیر امور خارجه کشورمان، ستاد پیگیری برجام در این وزارتخانه تشکیل شد و معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت متبوع با حفظ سمت به عنوان «رئیس ستاد پیگیری برجام» منصوب شد.

وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد که به دستور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ستاد پیگیری برجام در این وزارتخانه تشکیل شد و ایشان طی حکمی سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت متبوع را با حفظ سمت به عنوان «رئیس ستاد پیگیری برجام» منصوب نمود.طرف آمریکایی نیز پیشتر اعلام کرده بود که به زودی دفتر هماهنگی اجرای برجام را به ریاست استفان مول، سفیر سابق آمریکا در لهستان، تأسیس خواهد کرد.

تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بامداد سه‌شنبه بار دیگر برای شرکت در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک می‌شود تا نخستین جلسه کمیسیون مشترک ایران و 1+5 را نیز تشکیل دهند. همچنین مذاکره‌کنندگان ایرانی در سطح سیاسی به ارزیابی آخرین وضعیت و هماهنگی‌های لازم برای شروع اجرای برجام می‌پردازند.

در عین حال جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است در نیویورک با همتای ایرانی خود دیدار خواهد داشت. محمدجواد ظریف، سیدعباس عراقچی و حمید بعیدی‌نژاد امشب به نیویورک می‌روند اما مجید تخت‌روانچی که در سوگ مادر نشسته با تاخیر به آنها ملحق خواهد شد.

این نخستین دیدار ایران با اعضای 1+5 پس از توافق هسته‌ای وین است. کمیسیون مشترک ایران و 1+5 قرار است در سطح معاونان وزیران در نیویورک تشکیل شود ولی هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست. کمیسیون مشترک مسوولیت‌های خود در اجرای لغو تحریم‌ها را از طریق کارگروه «لغو تحریم‌ها» انجام می‌دهد که هماهنگ‌کننده آن هم نماینده عالی اتحادیه اروپا است.

اگر ایران در زمان اجرای برجام به این نتیجه برسد که عضوی از1+5 از اجرای کامل لغو تحریم‌ها امتناع می‌کند، آن عضو برای فیصله موضوع با ایران مشورت می‌کند و اگر مساله فیصله پیدا نکرد؛ ایران یا هر عضو گروه 1+5 می‌تواند موضوع را به کارگروه ارجاع دهد.

همچنین تیم مذاکره‌کننده ایرانی در سطح کارشناسی در مورد نحوه شروع و اجرای عملیات بازسازی اراک، توافق در مورد جزئیات عملیاتی تبادل اورانیوم غنی‌شده با اورانیوم طبیعی و شروع مشورت‌ها در مورد آیین‌نامه‌های رفع تحریم‌های آمریکا و اروپا به بحث و بررسی می‌پردازند

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

با توجه به مثبت شدن معاملات آخر وقت روز گذشته در برخی گروه ها از جمله گروه خودرویی انتظار معاملات مثبتی را در بازار امروز داشتیم، که معامله بلوکی 30 و 28 میلیونی در سقف قیمتی روزانه دو نماد وصندوق و مبین در دقایق اولیه بازار عامل اصلی در تحقق این امر بودند. در خودرویی ها، خپارس که معاملاتی نوسانی و پرتقاضا را آغاز کرده بود در نیمه بازار به صف خرید رسید. سایر نمادهای خودرویی نیز افزایش قیمت را تجربه کردند.

خودرو تا محدوه مثبت 3 درصد رشد کرد. نمادهای قطعه ساز نیز معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و در مقابل نمادهایی همچون ختوقا، خفنر و خوساز صف فروش را تجربه کردند. در اخبار امروز این گروه، وزیر صنعت ، معدن و تجارت در دیدار هیئت فرانسوی و در پاسخ به صحبت های مدیر افریقا و خاورمیانه شرکت پژو  گفت: هرچند حدود ۶ میلیون خودرو پژو در جاده های ایران تردد می کند اما مردم ما تا اندازه ای از عملکرد پژو ناراضی هستند.

نعمت زاده با بیان اینکه روش های گذشته مثل سی کی دی (مونتاژ) را نمی پذیریم، افزود: تاکید ما بر طراحی مشترک پلتفرم های جدید و ساخت قطعات و تولید محصولات جدید با برندهای جدید برای عرضه در داخل و بازارهای خارجی است و با توجه به مذاکراتی که با هر دو شرکت رنو و پژو داشتیم امیدواریم به شرایط قابل قبول برای همکاری درازمدت برسیم.

وی گفت : در مذاکره با با خودروسازان دیگر مانند آلمان هم تاکید کردیم که باید کار مشترک انجام دهیم ، این باعث می شود شما در درازمدت در بازار ایران و همسایگان ما حضور داشته باشید.

نعمت زاده همچنین در حاشیه نشست روز گذشته شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: درباره قوانین واردات خودرو تغییر ایجاد نشده و مواردی که در این خصوص مطرح می‌شود مربوط به پیشنهاد واردات خودروهای گران قیمت و بیشتر از 2500 سی‌سی است.وی خاطرنشان کرد: وزارت صنعت در این خصوص مطالعاتی انجام داده بود و خودروهای دارای بیشتر از 2500 سی‌سی را ممنوع کرد اما برخی در این خصوص معتقدند که دستگاه‌های نیاز به واردات و استفاده از این خودروها را دارند که باید تغییراتی در قانون مذکور اعمال شود.

در پالایشی ها، شبندر با حجم معامله 9.7 میلیونی در صدر شاخص سازان بازار امروز بود؛ معاملات این نماد که به محدوده 3 درصد منفی نیز رسیده بود در ساعت پایانی بازار به تشکیل صف خرید انجامید و علیرغم چندین بار عرضه صف خود در نهایت با صف خرید 4 میلیونی به کار خود پایان داد. شاوان که دیروز با افت 35 درصدی به تابلوی معامله بازگشت امروز نیز به صف فروش رسید.

در فلزات اساسی نیز شاهد افزایش قیمت در اکثر نمادهای گروه بودیم. ذوب با صف خرید به کار خود پایان داد. فولای، ارفع و فزرین نیز در قیمت های حداکثری معامله شدند. معاملات امروز فولاد نیز منفی دنبال شد و با عرضه های حقوقی همراه بود.

در استخراج کانه های فلزی نیز ومعادن،کروی و کبافق نمادهای مثبت گروه بودند. سایر نمادهای گروه معاملات کم حجم خود را در کف قیمتی روزانه دنبال کردند.

در اخبار امروز، ماین نیوز از هشدار نائب رییس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران نسبت به احتمال تعطیلی واحدهای ذوب روی کشور خبر داد. علی وثیقی در این رابطه گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی طی چند سال اخیر بدون در نظر گرفتن هشدارهای متمادی این انجمن در رابطه با قیمت بالا، کیفیت پایین و نحوه توزیع ماده معدنی انگوران به واحدهای ذوب روی کشور به راه خود ادامه داده و در حال حاضر با افت قیمت های جهانی، کند شدن اقتصاد چین و رکود بازار داخلی واحدهای تولید کننده روی و صنایع جانبی در شرف ورشکستگی قرار گرفته اند و شرکت های این صنعت در بازار سرمایه هم اوضاع مناسبی ندارند و دو سوم از ارزش خود را در بورس از دست داده اند.

گفتنی است، توسعه معادن روی، باما و بافق از شرکت های اصلی صنعت سرب و روی کشور به حساب می آیند که در قالب کانه های فلزی هم جهت با گروه فلزات اساسی شامل شرکت های تولیدکننده شمش سرب و روی نظیر فرآوری مواد معدنی و کالسیمین با نوسانات بازارهای جهانی و داخلی مورد هجوم فروشنده ها قرار گرفته اند.

(به علت اینکه سرب در تهیه باتری و آلیاژهای تجهیزات سنگین بیشتر استفاده می شود و روی نیز در ورق گالوانیزه در صنعت خودرو سازی و آلیاژهای برنجی کاربرد فراوان دارد عموما میزان تقاضای عمده این مواد خام را باید در واردات کشورهای صنعتی و پیشرفته مثل آمریکا و چین جستجو کرد و به علت آمار اقتصادی نا امیدکننده چین طی ماه های اخیر شاهد افت قیمت این دو ماده خام در جهان بودیم). کاهش قیمت روی به حوالی 1700-1750 دلار برای شرکت هایی که نرخ های بالای 2000 دلار را برای بودجه منظور کرده اند می تواند پایان ناخوشایندی داشته باشد و این صنعت به همین دلیل هنوز برای فعالان بازار سهام جذابیت ندارد.

افت تقاضا در داخل و رکود در تولید عامل دیگری بود که موجب شد که شرکت های این گروه بیش از قبل آسیب پذیر شوند تا نتیجه آن کاهش شدید ارزش این صنعت در بازار بورس طی حدود 1.5 سال اخیر شود تا این گروه دست کم دو سوم از ارزش بازاری خود را از دست داده باشند.

این را هم باید افزود که به عنوان عامل سوم تامین مواد خام تولید شمش به خصوص برای سه شرکت کالسیمین، فرآوری مواد معدنی و ملی سرب وروی چالش همیشگی آن ها بوده است که البته کالسیمین بخشی از این مشکلات را با خرید معدن از ترکیه سال های قبل حل کرد.

در گروه دارویی نیز جو مثبتی حاکم بود. در برخی نمادها همچون دسبحا و درازک شاهد خرید حقوقی ها هستیم. در دسبحا و دالبر امروز بیش از 4 میلیون سهم عمدتا توسط سهامداران حقوقی معامله شد. نمادهای کی بی سی، دعبید و شتهران با صف خرید به کار خود پایان دادند. در این گروه همچنین شاهد بازگشایی ایران دارو پس از برگزاری مجمع فوق العاده در قیمت 434 تومان بودیم.  در مجمع این شرکت که روز شنبه برگزار شد با افزایش سرمایه 45 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت شد.

ساخت یک کارخانه تولید دارو توسط دانمارک در ایران از خبرهای امروز این گروه بود. به نقل از فارس، بزرگترین و قدیمی‌ترین شرکت سازنده «انسولین» در جهان اعلام کرده است که بعد از امضای یادداشت تفاهم با سازمان غذا و داروی ایران قصد دارد یک کارخانه تولید دارو در ایران بنا کند.  این شرکت دانمارکی اعلام کرد که بعد از امضای یادداشت تفاهم با سازمان غذا و داروی ایران چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است.

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حتاید سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نماد حتوکا با صف خرید بسته شد . در حالی شاهد معاملات کم حجم در این گروه بودیم که نماد توریل با بیش از 1 میلیون سهم بیشترین حجم سهم را در گروه دارا و در محدوده آستانه بالا خود بسته شد .

در گروه بانکی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند بطوریکه نمادهای حکمت و وپست با صف خرید همراه بودند بیشترین حجم معامله در این گروه نیز مربوط به بانک صادرات بود که بیش از 37 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت .

بانک سرمایه که در تاریخ 31 تیر ماه جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شده بود در خبری از این بانک شنیدیم که ۸ مهر مجمع عادی به طورفوق العاده برگزار خواهد کرد، همچنین ضمن انعقاد تفاهم نامه همکاری با وزارت آموزش و پرورش از یک محصول جدید به نام تک کارت فرهنگیان رونمایی کرد .

در خبری به نقل از خبرگزاری تسنیم در مورد نرخ سود روزشمار بانک ها داشتیم که درحالی شورای پول و اعتبار بانک‌ها را مکلف کرده تا سود سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک سال زیر ۲۰درصد باشد که هم‌اکنون این نرخ در تعدادی از بانک‌های خصوصی دقیقاً ۲۰درصد و بعضاً بالاتر هم شده است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نمادهای شیران ، شلعاب ، شپارس ،شفارا با صف فروش بسته شدند . نمادهای شمواد ، شپلی در حالی که در محدوده مثبت خود معامله شدند در آخر نیز با صف خرید بسته شدند . نماد تاپیکو که جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و همچنین نماد پاکشو برای برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده متوقف شده بودند در جریان معاملات امروز بازگشایی و آماده انجام معامله شدند .

معاون وزیر نفت با اعلام اولویت اصلی پتروشیمی و برنامه تشکیل صندوق ارزی برای توسعه صنعت گفت:انتظار می رود هلدینگ هایی مانند خلیج فارس،تاپیکو، پارسان و شستا بتوانند نقش گذشته شرکت ملی صنایع پتروشیمی را احیاء کنند.

در رمپنا امروز نیز شاهد معامله بلوکی 10 میلیونی در قیمت صفر تابلو میان سهامداران حقوقی بودیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات بورس تهران, رویدادها و گزارش های روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب