اخبار بورس سه شنبه 7 مهرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس ۱۰ واحد رشد کرد و به رقم ۶۱,۵۷۸واحد رسید. وغدير با ۲۰ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند و تیپیکو با ۱۰ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۸٫۴ میلیارد تومان رسید که شبندر با ۴٫۴میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس ۳٫۷ واحد کاهش پیدا کرد و به رقم ۶۸۲واحد رسید. مارون بیشترین تاثیر منفی و پترولبیشترین تاثیر مثبت  را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۵۶٫۶میلیارد تومان رسید که سمگا با ۱٫۳میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

جلسه مشترک مدیران ارشد صنعت نفت ایران با شرکتهای فرانسوی در وزارت نفت برگزار شدجلسه مشترک مدیران صنعت نفت با شرکتهای فرانسوی به منظور بررسی فرصتهای سرمایه گذاری بعد ازظهر امروز (سه شنبه) برگزار شد.در این جلسه نمایندگان شرکتهای فرانسوی و شرکتهای بخش خصوصی ایران علاوه بر معرفی و تشریح فعالیتهای شرکت متبوع خود، زمینه و نحوه همکاری با یکدیگر را بررسی کردند.همچنین یکی از مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این دیدار، طرحها و پروژه های پتروشیمی را تشریح کرد و خواستار سرمایه گذاری فرانسویان در پتروشیمی ایران شد.
وزارت نفت گزارش داد هیات اقتصادی ١٦٠ نفره فرانسوی دیروز (دوشنبه) به ریاست استفان لوفول وزیر کشاورزی و ماتیاس فکل وزیر مشاور در امور بازرگانی خارجی و جهانگردی وارد تهران شد و روز گذشته پنج تفاهمنامه در زمینه کشاورزی با ایران امضا کردند. این هیات پس از دیدار عصر امروز با اکبر ترکان رئیس مناطق آزاد تجاری و مشاور ارشد رئیس جمهوری، تهران را به مقصد مشهد ترک می کنندلوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه مردادماه امسال در تهران حاضر شد و علاوه بر همتای ایرانی خود با بیژن زنگنه وزیر نفت و تنی چند از مقامهای کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

مهم ترین اخبار سیاسی

بلومبرگ مدعی شد که ظریف و اوباما بایکدیگر دست داده اند، به گزارش «انتخاب»، بلومبرگ، بامداد هفتم مهر ماه گزارش داده است که این موضوع را یک مقام دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، تائید کرده است برخی دیگر خبرنگاران حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل نیز گزارش مشابهی از «دست دادن تاریخی» اوباما و طریف منتشر کرده‌انددیداری حتی کوتاه و «دست دادن» وزیر خارجه ایران و رئیس‌جمهوری ایالات متحده، اتفاقی بی‌سابقه توصیف می‌شود.

روابط دیپماتیک ایران و آمریکا از سال ۱۹۷۹ قطع شده و مقام‌های ارشد دو کشور نیز تا زمان دور تازه‌ی مذاکرات اتمی، دیداری در انظار عمومی نداشته‌انددو سال پیش در جریان نشست همگانی سازمان ملل متحد، گفت‌وگویی تلفنی میان حسن روحانی و باراک اوباما رخ داد، که آن نیز در زمان خود «تاریخی» به شمار می‌رفت این گفت‌وگو در آغاز مراحل اولیه مذاکرات تازه اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی انجام شده بود. مذاکراتی که در نهایت به توافقی ۲۳ تیر ماه در وین انجامید در دور تازه مذاکرات، وزیران خارجه ایران و آمریکا بارها با یکدیگر دیدار کردند.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در خودرویی ها، که با خبر تخصیص تسهیلات۱۰۰۰ میلیارد تومانی شاهد رشد ۲ درصدی در اکثر نمادهای گروه بودیم، در همان دقایق اولیه بازار به تدریج با روندی نزولی تا محدوده صفر تابلو رسید. در رابطه با خبر مذکور، رئیس سازمان مدیریت در بازدید روزگذشته خود از ایران خودرو گفت: بر اساس توافقنامه ای که با وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید، مقرر شد برای تحرک بخشی و افزایش تولید ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به هر یک از دو شرکت ایران خودرو و سایپا پرداخت شود. وی افزود: همچنین با هدف حمایت از تولیدات داخلی ۱۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع مالی بانکها به خرید محصولات صنعتی و خودرو اختصاص خواهد یافت. این در حالی است که میزان تسهیلات بانکی امسال ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است که مقرر شده ۲۰ درصد این منابع برای خرید محصولات داخلی اختصاص یابد. خودرو امروز به ۲۰۵ تومان رسید. خساپا نیز در قیمت ۱۰۵ تومان به معاملات خود پایان داد. خپارس با معامله بیش از ۱۰ میلیون سهم همچنان پرحجم ترین نماد گروه است. در نماد خاور برای سومین روز شاهد فروش حقوقی ها بودیم؛ ۴۰ درصد از فروشندگان این نماد با حجم معامله ۶ میلیونی حقوقی بودند. در نمادهای قطعه ساز خکمک، خمحور و خریخت به صف خرید رسیدند اما ختوقا و خفناور صف خود را عرضه کردند. در خعتبار نیز حدود ۳٫۵ میلیون سهم در قیمت ۱۲۳ تومان در لحظات پایانی بازار بین سهامداران حقوقی جابجا شد.

گروه محصولات غذایی بعد از چند روز معاملات مثبت امروز شاهد ورود اغلب نمادهای گروه به بازه منفی و حتی تشکیل صف فروش در آنها بودیم. وبشهر پس از معامله ۳ میلیون سهم به صف فروش رسید. غمارگ و غشان نیز فروش را تجربه کردند. غمهرا و غبهنوش صف خرید خود را حفظ کردند. در این گروه زمان قطعی عرضه اولیه غفارس نیز اعلام شد. رئیس اداره عملیات بازار شرکت فرابورس درباره عرضه اولیه سهام شیر پاستوریزه پگاه فارس اظهار داشت: طبق هماهنگی های به عمل آمده مقرر شد روز یکشنبه ۱۲ مهر ۱۰ درصد از سهام این شرکت در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه اولیه شود. در این عرضه ۱۰ میلیون سهم برای کشف قیمت از طریق کارگزاران و ۱۰ میلیون سهم دیگر برای معامله گران آنلاین در نظر گرفته شده است. سهمیه هر کارگزار با تمام شعب نیز ۱۰۱ هزار سهم تعیین شده و سهمیه هر معامله گر انلاین نیز در روز عرضه تعیین و اعلام می شود.

در خبرهای امروز، معاون وزیر جهاد کشاورزی از تایید شدن صادرات مرغ و لبنیات به روسیه خبر داد و اعلام کرد: تراز بازرگانی محصولات پروتئینی در شش ماهه امسال ۲۰ درصد افزایش یافته است و درصددیم تا پایان برنامه ششم ۱۰ درصد تولید محصولات پروتئینی را صادر کنیم. رکنی اظهار کرد: آخرین مراحل تکمیلی پروتکل مشترک بهداشتی دامپزشکی ایران و روسیه برای صادرات لبنیات و مرغ در مراحل نهایی قرار دارد و طی بازدید هیات روسی از چند زنجیره پرورش گوشت مرغ و برخی صنایع لبنی صادرات این محصول از سوی هیات روسی تایید شده است و در حال انجام مراحل نهایی برای صادرات این محصول به روسیه هستیم.

در فلزات اساسی برخی نمادهای گروه مورد توجه بازار بودند. فلوله پس از معامله ۶ میلیون سهم صف خود را عرضه کرد. وتوکا نیز معاملات امروز خود را با صف خرید دنبال کرد و با معامله ۳٫۲ میلیون سهم به کار خود پایان داد؛ برخی عرضه اولیه سهام زیر مجموعه سرمایه گذاری فولاد یعنی “کتوکا” را دلیل اصلی این اقبال می دادند. به گفته رئیس اداره عملیات بازار شرکت فرابورس جلسه معارفه این شرکت امروز برگزار شد اما هنوز زمان قطعی عرضه ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم این شرکت نهایی نشده است. فولاد، فملی و ذوب نیز معامله مثبتی را پشت سر گذاشتند. فملی با معامله ۲٫۴ میلیون سهم دومین نماد مثبت تاثیر گذار بر شاخص شد. اما فخوز امروز نیز صف فروش بود و از نمادهای منفی تاثیر گذار بر شاخص.

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملات کم حجمی بودیم که بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند بطوریکه نماد حپترو با صف خرید بسته شد حکشتی که بیشترین حجم گروه را دارا بود معاملاتش به ۱ میلیون سهم هم نرسید.

در خبری داشتیم که وزرای حمل‌ونقل هند و سوئیس و دبیرکل سازمان حمل و نقل بین الدولی ریلی(OTIF) برای حضور در همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حمل‌ونقل، مسکن و شهرسازی به تهران می‌آیند.

در گروه بانکی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند نمادهای وبملت ، وگردش ، ونوین از جمله نمادهای منفی این گروه بود . بانک صادرات و بانک تجارت در حالی مثبت معامله شدند که بانک صادرات پرحجم ترین نماد این گروه بود که توانست بیش از ۴۳ میلیون سهم معامله شود . بانک کارآفرین که امروز شاهد معاملات منفی بود طی اطلاعیه ای جهت تعديل پيش بيني درآمد هر سهم در پایان معاملات امروز متوقف شد .همچنین در مورد این بانک شنیدیم که ببرنامه افزایش سرمایه از محل سود انباشته را در پیش گرفته است.

بانک دی نیز در تدارک افزایش سرمایه ۵۰۰ میلیارد تومانی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران  و سود انباشته می باشد که هدف از این تامین مالی را  بهبود ساختار مالی عنوان نموده است .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، کوروش پرویزیان درباره شرایط نرخ بالای سود بانکی در شرایط پسا تحریم به تسنیم گفت: بانک‌ها نیز نرخ بالای سود بانکی را برای خود یک معضل و تهدید جدی تلقی می‌کنند. بالا بودن نرخ سود، اکنون سود آوری بیشتر بانک‌ها را با مساله مواجه کرده است.وی تاکید کرد:  بانک‌ها نیز در کنار صنایع و تولیدکننده‌ها موافق افزایش نرخ سود بانکی نیستند و باید به کمک هم چاره جویی‌ شود تا نرخ ها به صورت منطقی در آید.کاهش نرخ سود بانکی مورد توجه شبکه بانکی نیز هست.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نمادهای شفارا ، شکلر ، شفن با صف فروش به کار خود پایان دادند . پارسان ، پترول ، تاپیکو از جمله نمادهایی بودند که در محدوده مثبت خود معامله و از نظر حجم در صدر این گروه قرار داشتند .

در خبری شنیدیم که شرکت پتروشیمی فجر با نماد شفجر در بورس درج و آماده عرضه اولیه شد که این شرکت ۲۵۰ میلیارد تومانی هم خانواده پتروشیمی مبین و عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام این شرکت از سوی هلدینگ خلیج فارس صورت میپذیرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار معاملات روزانه بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب