مهم‌ترین اخبار بورس سه‌شنبه 14 مهرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 23.82 واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 61,209واحد رسید. حکشتی با 24واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 86.7میلیارد تومان رسید که کچاد با 15.8میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس  5واحد افزایش پیدا کرد و به رقم 663واحد رسید. مارون با 3.7 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 41.2میلیارد تومان رسید که غفارس با 4.3میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

حسین اسماعیلی با اشاره به اینکه شرکتهای انگلیسی از برگزاری کنفرانس قراردادهای جدید نفتی در تهران استقبال کردند، درباره اینکه آیا تغییر محل برگزاری کنفرانس از لندن به تهران، تاثیری در مشارکت سرمایه گذاران انگلیسی به همراه خواهد داشت یا نه، گفت: اینگونه نخواهد بود؛ شرکتهای انگلیسی اعلام کردند که در کنفرانس تهران حضور پرررنگی خواهند داشت، ضمن اینکه معرفی قراردادهای نفتی در تهران را مناسبت تر از لندن عنوان کردند.

وی با بیان اینکه هیات بزرگ اقتصادی انگلیس در آینده نزدیک برای دیدار و گفتگو با مقامهای اقتصادی وارد ایران می شوند، تصریح کرد: انگلیسی ها در تلاش هستند در رقابت با دیگر کشورها فرصت سرمایه گذاری در ایران را از دست ندهند.هیات بلندپایه بازرگانی انگلیس، عصر دیروز (دوشنبه، ١٣ مهرماه) برای ارزیابی زمینه های همکاری و بررسی راههای گسترش آن با مقامهای نفتی دیدار و گفتگو کرد.

اسماعیلی زمینه فعالیت شرکتهای که روز گذشته با آنها مذاکره کردند را اکتشاف، ساخت تجهیزات و حقوق بین الملل عنوان کرد و گفت: آنها اظهار امیدواری کردند با توجه به سابقه همکاری دو کشور در گذشته هر چه سریعتر به ایران برگردند.

فیلپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس نیز یکم شهریور ماه با وزیر نفت ایران دیدار و گفتگو کرد و بیژن زنگنه پس از آن دیدار گفت: وجود فراز و نشیب و تلخی و شیرینی هایی که در روابط دو کشور وجود داشت اعتقادمان این است که باید دوران جدیدی از روابط برپایه احترام متقابل و روابط برد – برد بین شرکتهای دو طرف شکل بگیرد

وزیر نفت با بیان اینکه در این دیدار نیز همانند دیدارهای گذشته عنوان شد که ایران امروز با ١٤ سال گذشته تفاوتهای زیادی دارد، تصریح کرد: انگلیسی ها برای موفقیت درایران علاوه بر سرمایه گذاری باید برای تولید مشترک در ایران نیز تلاش کنند و فقط بازار ایران را برای فروش کالا نبینند بلکه بازار منطقه را از طریق ایران پوشش دهندهیات بلندپایه ٢٤ نفره سرمایه گذاری – بازرگانی انگلیسی به ریاست مارتین جانسون، مدیراتاق بازرگانی ایران – انگلیس نخستین هیات تجاری از انگلستان است که در یک دهه گذشته وارد تهران شدند.

سخنگوی دولت مي گويد به نظر وي نامه ۴ وزیر به روحانی بهتر بود مهر محرمانه مي خوردمحمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: نامه ٤ وزیر به روحانی به مسئله کلیت اقتصاد ایران معطوف نیست بلکه صرفا درباره بازار سرمایه و بورس است وی با تأکید بر اینکه آنچه رئیس‌جمهور درباره خروج از رکود گفته با توجه به آمارها درست بود، افزود: این ۴ وزیر هم این مسأله را تأیید می‌کنند

سخنگوی دولت ادامه داد: براساس گزارش مقدماتی ما بر پایه مرکز آمار حاکی از رشد مثبت اقتصادی در ۳ ماه نخست امسال است نوبخت گفت: اینکه گفته می‌شود رئیس‌جمهور وقت برای استماع برنامه‌های وزرا ندارد، درست نیست، به علاوه دو جلسه هیأت دولت، دو جلسه در روزهای یک‌شنبه و پنج‌شنبه مخصوص تیم اقتصادی دولت به ریاست رئیس‌جمهور برگزار می‌شودسخنگوی دولت با بیان اینکه نامه ۴ وزیر به رییس جمهور فراتر از یک گزارش نیست، تصریح کرد: امروز دولت جلسه فوق‌العاده برای بررسی لایحه احکام دائمی برنامه ششم خواهد داشت .

نوشتن نامه چهار وزیر به رئیس جمهور کار زیبایی نبود زیرا در نگاه نخست القا کننده این است که واگرایی اعضای دولت با هم زیاد شده است و با یکدیگر هماهنگ نیستندوی خاطرنشان کرد: اگر ۴ وزیر از من نظر می‌خواستند توصیه می‌کردم یک مهر محرمانه به نامه بزنند، اگر چیزی خلاف مسیر خودش رسانه‌ای شود باعث تعجب خواهد شد.

مهم ترین اخبار سیاسی

عباس آخوندی در وزارت راه ماندنی شد. نمایندگان مجلس با 175 رای مخالف استیضاح، بر باقی ماندن عباس اخوندی در وزارت راه رای دادند.در جلسه امروز پس از بیان اظهارات موافقان و مخالفان استیضاح و دفاعیات وزیر، طرح استیضاح به رای گذاشته شد.در ‌‌نهایت عباس آخوندی در جلسه‌ای که ۲۵۰ نماینده حضور داشتند٬ با ۷۲ رای موافق استیضاح، ۱۷۵رای مخالف استیضاح و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۵۲ رای اخذ شده با برکناری وزیر راه و شهرسازی مخالفت کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: وظیفه وزیر امور خارجه، حضور در مشورت های بین المللی و بهترین فرصت برای کشور است که با استفاده از حضور سران و مقامات عالیرتبه کشورهای جهان در مجمع عمومی سازمان ملل، دیدگاه های خود را مطرح کند.محمد جواد ظریف در پایان سفر دو هفته ای خود به مقر سازمان ملل متحد، در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما در واکنش به برخی منتقدان داخلی از این سفر و موضوعات آن، با بیان اینکه امیدواریم از این فرصت بهترین استفاده را کرده باشیم ، افزود: دوستانی نیز که تهمت زدند یا توهین کردند، آنها هم حساب کار خود را انشاءالله با خداوند خواهند کرد.

وی به دیدارهای دو جانبه اش نیز اشاره کرد و گفت: دیدارهای متعدد دو جانبه نیز با بسیاری از کشورهای اروپایی، تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین، آسیایی ها و کشورهای منطقه داشتیم که محور همه بحث های ما متاسفانه به دلیل فاجعه منا، یکی از محورها ضرورت اقدام جدی در مورد قربانیان حادثه بود و همینطور در مورد جلوگیری از تکرار این فاجعه و شناسایی مسئولان و مسببان آن که تقریبا در همه مذاکرات از جمله در مذاکره ای که روز اول با قائم مقام دبیرکل سازمان ملل داشتم و دیداری که صبح دوشنبه با دبیرکل این سازمان داشتم، سایر مذاکرات این بحث پیگری شد.

وی به پیگیریهای اجرای برجام نیز اشاره کرد و گفت: درباره ضرورت اجرای دقیق برجام توسط طرف غربی و برداشتن تحریم ها صحبت شد که پس از اجرایی شدن برجام و اجرای مراحل قانونی در ایران که هنوز ما به آن مرحله نرسیده ایم، ضرورت دارد که طرف مقابل آماده اجرای تعهداتش شود.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در بازار امروز خبری داشتیم مبنی بر موافقت اصولی سازمان بورس با انتشار دو صکوک استصناع و اجاره 227 میلیارد تومانی با نرخ سود 23 و 21 درصدی؛ بر اساس گزارش بورس پرس در این خصوص، شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی برای ساخت ساختمان های صنعتی کارخانه کنسانتره و گندله خود هر یک به ظرفیت تولید 5.2 میلیون تن در سال، اوراق صکوک استصناعی به مبلغ 162 میلیارد تومان منتشر خواهد کرد. اوراق استصناع شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی با نام، با نرخ سود 23 درصدی (پرداخت در دوره های سه ماهه) و زمان سررسید آن سه سال است.

همچنین شرکت دانا پتروریک کیش قصد دارد برای خرید یک دستگاه دکل حفاری خشکی با قدرت 2000 اسب بخار مبلغ 65 میلیارد تومان اوراق اجاره منتشر کند. 

این صکوک هم با نام، با نرخ سود 21 درصد (پرداخت در دوره های سه ماهه) بوده و زمان سررسید آن 4 سال است. هم اکنون مراحل نهایی انتشار این دو اوراق در شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه و شرکت های تامین سرمایه ملت، آرمان آتی و نوین در حال انجام است. معاملات ثانویه هر دو اوراق جدید در فرابورس ایران انجام خواهد شد.

در گروه غذایی، غفارس سهم عرضه اولیه بازار تنها یک روز توانست صف خرید خود را حفظ کند و معاملات امروز خود را در محدوده 2.5 درصد و تقریبا متعادل دنبال کرد. در دیگر نمادهای این گروه، غمینو، غبهنوش و غشصفا با صف خرید به کار خود پایان دادند.

در گروه خودرویی، معاملات نمادها در محدوده منفی با نوسان همراه بود و اکثر نمادهای گروه با صف فروش به کار خود پایان دادند. خودرو امروز در نهایت در قیمت 178 تومان به صف فروش رسید و منفی سازترین نماد شاخص امروز شد. در نمادهای قطعه ساز، خکار که در آخرین پیش بینی خود بر اساس عملکرد سه ماهه برای سال مالی جاری 1340 ریال سود به ازای هر سهم در نظر گرفته، امروز در خصوص تعدیل این مبلغ سود اطلاعیه ای در سایت کدال منتشر کرد؛ طبق این اطلاعیه شرکت اعلام کرد که با توجه به شرایط رکود و مشکلات پیش روی تولیدکنندگان بخصوص تولید کنندگان حوزه خودرو علیرغم بازدهی خوب در سال 93، در سال جاری موفق به پوشش بودجه های پیش بینی خود نشده اند.

لذا بدلایل ذکر شده و براساس بررسی اطلاعات واقعی، پیش بینی می شود بودجه سال 94 این شرکت نیازمند کاهش حدود 25 درصدی فروش و EPS بوده که اطلاعات و صورتهای مالی واقعی 6 ماهه و همچنین پیش بینی بودجه بر اساس اطلاعات واقعی 6 ماهه متعاقبا تهیه و در سایت کدال منتشر خواهد شد. گفتنی است شرکت طی سه ماهه نخست امسال توانست 102 روی از پیش بینی خود را محقق سازد.

در گروه پالایشی، شبندر آمار تولید 6 ماهه و فروش 5 ماهه ابتدای امسال را منتشر کرد؛ براساس این گزارش، شبندر  طی 6 ماه گذشته 8.604.026 تن محصول تولید کرده و طی 5 ماه اول سال توانسته 6.352.929 تن از این مقدار را به فروش برساند. در این نماد امروز شاهد معامله بلوکی حدود 3.5 میلیون سهم در قیمت 368 تومان بودیم. معاملات امروز این گروه کمی متعادل شد؛ صف شراز عرضه شد. شتران نیز در محدوده 1.5 درصد مثبت معامله شد. اما شاوان پس از چند بار عرضه صف خود در نهایت با صف کم حجمی در قیمت 6318 به کار خود پایان داد. سایر نمادهای گروه در محدوده منفی معاملات خود را دنبال کردند.

در فلزات اساسی، رشد 3 درصدی قیمت در فولاد را شاهد بودیم که منجر به تاثیر مثبت 16 واحد بر شاخص شد. معاملات مثبت فملی نیز در محدوده صفر مثبت پایان یافت. امروز نیز در این دو نماد شاهد حمایت حقوقی ها بودیم. فخوز امروز نیز صف خرید را تجربه کرد.  

بررسی های ماین نیوز در مورد رفتار قیمت آلومینیوم در این چند وقت اخیر نشان می دهد که بهای این فلز در بازارهای جهانی نسبت به دو سال گذاشته کاهش داشته و به کف قیمت خود نیز رسیده است. این اتفاق در حالی رخ داده که قمیت آلومینیوم در بازار ایران به دلیل کسری شمش یک ماهی است که افزایش قیمت به خود دیده است.

در همین زمینه مهدی یونسی، مشاور فروش شرکت ایرالکو در مورد قیمت آلومینیوم در بازار داخلی و خارجی گفت: اگرچه در هفته‌های گذشته قیمت آلومینیوم در بازار داخلی افزایش یافته اما در یک هفته اخیر قیمت‌ها ثابت مانده و تغییری نکرده است.

یونسی بیان کرد: انتظار این است که قیمت آلومینیوم با توجه به بورس و قیمت بازار جهانی کاهش پیدا کند ولی چون دو شرکت آلومینیوم هرمزال و المهدی در چند وقت اخیر شمش را به بازار داخلی عرضه نکرده‌اند قیمت این فلز کاهش نیافته و در حال حاضر در بازار داخلی با کسری شمش آلومینیوم مواجه هستیم.

وی در ادامه گفت: قیمت آلومینیوم در بازار ایران تا آخر سال بستگی به قیمت جهانی دارد و ما به تبعیت از ال ام ای قیمت آلومینیوم را قیمت‌گذاری می‌کنیم اما با توجه به کمبود شمش در بازار طبیعی است که قدری قیمت‌ها بالا برود.

شرکت ملی توسعه معادن هند، در ماه سپتامبر قیمت سنگ آهن را حدود 12 درصد کاهش داد. این اقدام در ادامه روند نزولی قیمت در سال مالی 2015 رخ داد. این روند نزولی قیمت در واقع ناشی از میزان تقاضای ضعیف بوده که منجر به کاهش میزان محصول و کاهش حجم و ارزش معاملات فروش شده است. آمارهای قبل از سپتامبر نشان از کاهش 17 درصدی فروش نسبت به سال گذشته می‌دهد.

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بطوریکه نماد حپترو با صف فروش بسته شد . حکشتی در حالی که با معاملات مثبت همراه بود توانست با بیش از 2 میلیون سهم در صدر معاملات این گروه قرار بگیرد .

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات منفی همراه بودند بانک صادرات در محدوده صفر تابلو و با قیمت 888 ریال به کار خود پایان داد که پس از معامله ی بیش از 30 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود . وتجارت ، وکوثر نیز دو نماد مثبت این گروه بودند .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها شاهد معاملات منفی بودند نمادهای شکلر ، شفارا با صف فروش بسته شدند . نمادهای پترول ، تاپیکو ، فارس در حالی در محدوده مثبت خود معامله شدند که پترول با بیش از 11 میلیون سهم بیشترین حجم معامله در گروه را از آن خود کرد .

همچنین نمادهای شپدیس ، شسینا با صف خرید بسته شدند . نماد پارسان که بیش از 9 میلیون سهم و در محدوده منفی خود معامله شد در پایان بازار امروز جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه متوقف شد .

در مورد فارس خبری داشتیم مبنی بر اینکه ،  زمان مجمع سالانه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس که بزرگترین شرکت بورس از نظر ارزش روز بازار بشمار می رود ، مشخص شد.به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درپی اتمام سال مالی 31 خرداد 94 هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ، مجمع سالانه این شرکت ساعت 10 صبح چهار شنبه 29 مهر در پژوهشگاه صنعت نفت ( بلوار دهکده المپیک ضلع غربی استادیوم آزادی) برگزار می شود.

احمد مهدوی در گفتگو با مهر در تشریح برنامه های جدید صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از لغو تحریم ها، گفت: در شرایط فعلی ایران هیچگونه مشکلی برای صادرات محصولات پتروشیمی ندارد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با اعلام اینکه همزمان با افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی، صادرات این محصولات به بازارهای جدید از جمله اروپا در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: بر این اساس مذاکراتی با چند شرکت بزرگ توزیع کننده مواد پلیمری و پتروشیمی آغاز شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب