مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس شنبه 25 مهرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 825 واحد رشد کرد و به رقم 62،799 واحد رسید. وبملت با 67 واحد و پارسانبا 63 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند. ارزش کل معاملات به رقم 147.8 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 5.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 20 واحد رشد کرد و به رقم 721 واحد رسید . مارون و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 101.9 میلیارد تومان رسید که سمگا با 3.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، فعالان بازار سرمایه اولین روز معاملاتی هفته جاری را با اخبارهای خوشایند پیرامون مذاکرات هسته ای آغاز کردند تا حلاوت شیرینی روند صعودی روزهای پایانی هفته گذشته، امروز نیز تکرار شود.

چرا که در کنار رویدادهای مثبت هفته گذشته همچون تصویب کلیات و جزئیات طرح برجام توسط نمایندگان خانه ملت و گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور جهت ارائه و تشریح برنامه های دولت برای خروج از رکود اقتصادی، عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه نیز از لغو تحریم های بین المللی از دوشنبه هفته جاری خبر داد.

بر این اساس، معاملات روز جاری با رشد قیمتی ارزش سهام شرکت ها و شاخص ها آغاز شد و در ادامه روند صعودی حاکم بر بازار سرمایه، شاخص کل بورس با رشد بیش از 825 واحدی از نیمه کانال 62 هزار واحدی عبور کرد تا تنها 200 گام از ورود به مدار 63 هزار واحدی فاصله داشته باشد.

بر اساس این گزارش، ارزش معاملات بورس و فرابورس طی معاملات روز جاری در حالی حدود 250 میلیارد تومان محاسبه می شود که اگر چه این میزان نسبت به روزهای پر رونق و طلایی بورس طی گذشته نه چندان دور قابل توجه نیست و همچنان بیانگر عدم ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه و بی اعتمادی در آن است

اما به نظر می رسد با انتشار اخبار خوشایند و عملیاتی شدن وعده های دولتمردان و سیاستمداران پیرامون بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی در آینده، رفته رفته امید نسبت به آینده اقتصادی کشور و روند رو به رشد سودآوری شرکت های در حال بازگشت به تالار شیشه ای است تا شرکت ها و صنایع با رفع محدودیت های بین المللی در شرایط بهتری به فعالیت بپردازند و پتانسیل های بالقوه آنها برای توسعه فعالیت ها و بازارهای فروش آزاد شود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

علی طیب‌نیا در نشست سه جانبه امروز عصر با خبرنگاران با بیان این‌که پدیده رکود تورمی ناشی از تحمیل تحریم‌ها به کشور در زمان اوج وابستگی به درآمدهای نفت و خارج از کشور بود، گفت: در دهه اخیر سیاست‌ها به گونه‌ای بود که با افزایش شدید واردات و کاهش عمق تولید کشور به واردات کالاهای واسطه‌ای بیش از پیش وابسته شد و در این شرایط تحریم‌ها علیه ایران وضع شد.

وی با بیان این‌که هدف دولت یازدهم از ابتدا خروج از رکود و دستیابی به رشد اقتصادی مستمر بوده که این مستلزم مهار تورم و ایجاد ثبات در بازار ارز و دارایی‌هاست،ادامه داد: با اقدامات دولت اکنون ما در آستانه تک‌رقمی شدن نرخ تورم نقطه به نقطه قرار گرفته‌ایم.
به‌طوری که تورم نقطه به نقطه در حال حاضر به حدود 11 درصد رسیده و پیش‌بینی ما این است که در آینده نزدیک تک‌رقمی شود.وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به دستیابی به رشد اقتصادی مثبت برای چهار فصل متوالی گفت: براساس مبانی اقتصاد اگر دو فصل متوالی رشد منفی داشته باشیم این یعنی در رکود قرار داریم.

بنابراین زمانی که چهار فصل متوالی رشد مثبت را تجربه می‌کنیم یعنی کشور از رکود خارج شده است.طیب‌نیا همچنین با بیان این‌که از نیمه دوم سال گذشته با شرایط جدید در عرصه بین‌المللی مواجه شدیم، اظهار کرد: در سال گذشته اقتصاد جهانی و حتی برخی اقتصادهای بزرگ معجزه‌آفرین مثل چین هم رکود را تجربه کرده‌اند که این موضوع کاهش محصولات اساسی، مواد معدنی و نفت را در پی داشت.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این‌که بین نوسانات رونق و رکود با نوسانات نفتی در کشور ما ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، ادامه داد: زمانی که قیمت نفت کاهش یافت مشخص بود که آثار خود را بر رشد اقتصاد ایران به جای گذاشته و ما شاهد کاهش رکود اقتصادی خواهیم بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام را برای اجرا به وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد.
کلیات طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» در جلسه علنی روز یکشنبه (19مهر) به تصویب رسیده بود و جزئیات آن نیز در روز سه شنبه(21مهر) مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت و شورای نگهبان نیز مصوبه مجلس را بدون هیچگونه تغییری در روز چهارشنبه 22 مهرماه جاری تایید کرد.
به دنبال آن رئیس مجلس شورای اسلامی این قانون را در تاریخ 23 مهرماه برای اجرا به رئیس جمهوری ابلاغ کرد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

بازار تحت تاثیر خبر اجرای برجام امروز نیز با روندی صعودی آغاز به کار کرد؛ در همین راستا، خبرگزاری فرانسه از قول منابع آگاه غربی اعلام کرد اتحادیه اروپا یکشنبه رسماً پایان تحریم های اقتصادی علیه تهران را اعلام خواهد کرد. اعلام روز یکشنبه اتحادیه اروپا مرحله انطباق 90 روزه برجام را تکمیل خواهد کرد.
 آمریکا نیز احتمالاً قرار است در همین روز پایان تحریم های ایران را اعلام کند.
به گفته این منابع تصمیم برای لغو تحریم های ایران از سوی اتحادیه اروپا، اواخر امسال پس از آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام را تأیید کند، اجرایی خواهد شد. جو مثبت حاکم بر بازار امروز بیشتر حاصل رشد قیمتی نمادهای بانکی، پتروشیمی و پالایشی بود.

در خودرویی ها خبر سیاست جدید بانک مرکزی برای فروش اقساطی خودرو این گروه را با افزایش تقاضا روبرو کرد؛ رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با این خبر گفت: رویکرد تأمین مالی برای تولید براساس مصوبه شورای پول و اعتبار از طریق عقد خرید دین ایجاد می‌شود و اسناد ناشی از فروش مدت‌دار شرکت‌های تولیدی در بانکها تنظیم شده و بانکها اسناد خود را به بانک مرکزی ارائه خواهند داد و بانک مرکزی با نرخ 14 درصد این اعتبار را دراختیار بانک ها و بانک‌ها نیز با نرخ 16 درصد، این تسهیلات را دراختیار شرکت‌های تولیدی که لیست آن از سوی وزارت صنعت و معدن تهیه می‌شود قرار می‌دهند.

سیف در مورد سیاست دولت برای خودروسازان نیز یادآور شد: مصرف‌کننده این امکان را دارد معادل حداکثر 80 درصد یا 25 میلیون تومان را 7 ساله با نرخ 16 درصد از طریق نمایندگی‌های مجاز تسهیلات دریافت کند و اسناد این تسهیلات از طریق خودروسازان با همان مکانیزم تولید دراختیار آنها قرار خواهد گرفت.

اما در معاملات این گروه خپارس در ساعت پایانی بازار به صف خرید رسید و با معامله 52 میلیون سهم که عمدتا بین سهامداران حقیقی رد و بدل شد به کار خود پایان داد. خودرو در 199 تومان با صف خرید معاملاتش به اتمام رسید.

ورنا امروز به 104 تومان رسید و حدود 6 میلیون سهم در این نماد معامله شد؛ به نظر میرسد که ورنا نیز در قیمت های بالای 100 تومان تثبیت شده است. در قطعه سازها نیز خعتبار تنها نماد منفی گروه بود که در پایان بازار جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.

در بین نمادهای پالایشی شبندر و شپنا نمادهای تاثیرگذار بر رشد شاخص بودند. در شپنا 73 درصد حجم معاملات توسط حقوقی ها عرضه شد. تقریبا تمامی نمادهای گروه به صف خرید رسیدند و شنفت تنها نماد منفی گروه بود.

در برقی ها بترانس بیشترین حجم معاملات را داشت و معاملات خود را در محدوده صفر تابلو دنبال کرد. بیش از 4 میلیون سهام معامله شده در این نماد توسط سهامداران حقوقی و در محدوده قیمتی 800 تومان رد و بدل شد. در بشهاب رشد 4 درصدی را شاهد بودیم. سایر نمادهای گروه اغلب در محدوده منفی معامله شدند.

در گروه دارویی، برنامه افزایش سرمایه 44 درصدی دتولید از محل مطالبات و آورده نقدی در مجمع فوق العاده هفته گذشته به تصویب رسید؛ همچنین این شرکت هفته گذشته در جدیدترین گزارش خود بر اساس سرمایه جدید سود هر سهم سال مالی 94 را 1.401 ریال پیش بینی کرد. در این گروه امروز نیز همگام با کلیت بازار معاملات مثبتی را شاهد بودیم.

در گروه حمل و نقلی تمامی نمادها با معاملات مثبتی همراه بودند بطوریکه نماد حتوکا با صف خرید بسته شد. حکشی که بیش از 4 میلیون سهم معامله شددر صدر معاملات این گروه قرار گرفت .

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد سعیدی مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایرانIRISL از کشتی سازی ها و بانک های چینی برای سفارش ساخت کشتی خبر داد .لویدز لیست گزارش داد، انتظار می رود ایران در سال 2016 میلادی به عرصه حمل و نقل جهانی باز گردد که این بازگشت با خرید کشتی های کانتینربر در مجموع به ظرفیت 579هزارTEU ، فله بر به ظرفیت جمعا دو میلیون DWT و تانکر به ظرفیت مجموع 1.6 میلیون DWT همراه خواهد بود. این کشتیها تا سال 2020 در ناوگان IRISL جای می گیرند .توسعه ناوگان و به روزرسانی IRISL به علاوه ساخت کشتی های جدید با هزینه بالغ بر 120 میلیارد دلار از محل حساب های مسدود شده ایران در بانک های خارجی به دلیل تحریم تأمین می شود .

در گروه بانکی بجز نماد وخاور که شاهد معاملات منفی بود سایر نمادها تماما با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند در حالی که اکثر نمادهای این گروه با صف خرید همراه بودند نمادهای وبصادر ، وبملت ، وتجارت در صدر معاملات این گروه قرار گرفتند با صف خرید بسته شدند. بانک صادرات که بیش از 104 میلیون سهم معامله شد پر حجم ترین نماد این گروه بود .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از برنامه‌هایی دولت برای تجهیز منابع بانک‌ها و خروج از رکود، کاهش نرخ سپرده قانونی برای بانک‌های منضبط است . در صورتی که نیمی از بانک‌ها مشمول این کاهش نرخ سپرده قانونی شوند و سهم آنها از سپرده قانونی هم معادل نیمی از سپرده‌های قانونی باشد، 5 هزار و 772 میلیارد تومان به منابع بانک‌های تجاری اضافه خواهد شد. اگر 70 درصد بانک‌ها مشمول منضبط شناخته شوند، 8 هزار و 11 میلیارد سپرده آزاد می‌شود

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و بیشتر نمادها با صف خرید به کار خود پایان دادند پترول که بیش از 23 میلیون سهم معامله شد در صدر معاملات این گروه قرار گرفت . نمادهای شفارس ، شپمچا از جمله نمادهای منفی این گروه بودند که با صف فروش بسته شدند .

نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: زنگنه در این جلسه  اظهار داشت که بر اساس قانون، قیمت خوراک پتروشیمی باید به میزان 65 درصد قیمت صادراتی افزایش یابد .این عضو کمیسیون صنایع و معادن ادامه داد: بنابراین نرخ خوراک پتروشیمی به هیچ عنوان کاهش پیدا نمی‌کند .

نماینده مردم ارومیه در مجلس اضافه کرد: وزیر نفت در این جلسه همچنین بر ثبات قیمت 13 سنت برای خوراک گاز پتروشیمی تأکید کرد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب