اخبار و گزارش بورس یکشنبه 26 مهرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 272 واحد رشد کرد و به رقم 63،071 واحد رسید . فخاس با 106 واحد بیشترین تاثیر منفی و پارسان با 104 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 135.5 میلیارد تومان رسید که خودرو  با 8.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 5 واحد رشد کرد و به رقم 726 واحد رسید . مارون و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 74.9 میلیارد تومان رسید که سمگا با 4.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

روز گذشته، بسته سیاست‌های اقتصادی دولت برای نیمه دوم سال جاری رونمایی شد. این مجموعه سیاست‌ها با «هدف تحریک تقاضا» و «برون رفت از تنگنای اعتباری» در سه حوزه «سیاست‌های پولی»، «سیاست‌های مالی» و «سیاست‌های اعتباری» صورت گرفت.
«کاهش نرخ سود سپرده قانونی» و «عملیات بازار بین بانکی در جهت کاهش نرخ سود بانکی» در بخش سیاست‌های پولی، «ایجاد بازار بدهی» و «افزایش مخارج از کانال بودجه در بخش سیاست‌های مالی» و «اعطای وام ارزان قیمت به مصرف‌کنندگان» در بخش سیاست‌های اعتباری از جمله محورهای اصلی این بسته است.
 بسته سیاستی دولت، به‌نوعی چرخش در سیاست‌های پولی و حرکت به سوی رویه انبساط پولی به حساب می‌آید؛ با این تفاوت که در دوره‌های گذشته، هدف‌گذاری به شکل مجهول، بر حمایت از تولید تاکید می‌کرد؛ اما سیاست‌های جدید بر هدایت منابع به سمت مصرف‌کنندگان تمرکز دارد.

سیاست‌گذاران در خصوص لزوم سیاست جدید پولی عنوان کردند که با توجه به کاهش نرخ تورم بیش از میزان هدف‌گذاری، می‌توان اثر سیاست‌های پولی را در سطح مورد هدف تنظیم کرد.

 

مهم ترین اخبار سیاسی

“فیلیپ هاموند” وزیر امور خارجه انگلیس با انتشار بیانیه ای با اعلام آغاز زمان اجرای توافق هسته ای از امروز (یکشنبه – 18 اکتبر) گفت: امروز، روز مهمی برای اجرای توافق هسته ای (برجام) با ایران است.

پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد، هاموند با اعلام اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) افزود: امروز، روز مهمی برای برای یک توافق تاریخی و نقطه اوج یک دهه مذاکرات انگلیس و شرکایش با ایران است.به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد با این توافق منطقه امن تری ایجاد خواهد شد و در عین حال فرصت هایی برای تعامل ایران با جامعه بین الملل در پی لغو تدریجی تحریم ها فراهم می شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنج شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ایران در ارزیابی فعالیت های گذشته با این نهاد همکاری لازم را انجام داده و تمام آنچه را لازم بوده، در اختیار آژانس قرار داده است.سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران نیز در ارزیابی این گزارش گفت: با تکمیل اطلاعات مورد نیاز آژانس، همکاری ایران و آژانس در این خصوص خاتمه یافت و آژانس تایید کرد ایران هر کاری برای حل مسائل مربوط به گذشته لازم بوده، انجام داده است.

قرار است تیم های مذاکره کننده ایران و گروه 1+5 نخستین نشست کمیسیون مشترک اجرای برجام را روز دوشنبه در وین پایتخت اتریش برگزار کنند که نظارت بر مرحله بعدی و اجرای توافق را برعهده خواهد داشت.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

بازار امروز برای پنجمین روز متوالی مثبت شد و شاخص بورس مرز 63 هزار واحد را رد کرد اما پس از گذشت ساعتی به تدریج شاهد عرضه در گروه های مختلف و افت محسوسی در شاخص بودیم که عرضه ها در نماد فخاس بیشترین تاثیر را در این امر داشت؛ فخاس در گروه فلزات اساسی که دو ماه اخیر را تقریبا بدون انجام معامله ای پشت سر گذاشته بود امروز مشمول دستورالعمل گره معاملاتی شد و با افت 10 درصدی در قیمت 5146 ریال بازگشایی شد و در نهایت با معامله حجم مبنا و کاهش 14.5 درصدی به کار خود پایان داد.

دیگر نمادهای این گروه نیز اغلب با کاهش قیمت همراه بودند و به محدوده منفی رسیدند. اما فاسمین که طی این یک هفته اخیر با روندی صعودی معاملات خود را دنبال می کرد امروز نیز با صف خرید به کار خود پایان داد.  فخوز نیز دیگر نماد مثبت گروه بود که صف خرید را تجربه کرد. در این گروه همچنین شاهد توقف نماد فجر با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم بودیم.

در خودرویی ها شاهد صفوف خرید خوبی در خودرو و خساپا بودیم که پس از چندین بار عرضه صف خود در محدوده سقف قیمتی به کار خود پایان دادند. در خودرو شاهد معامله بیش از 40 میلیون سهم بودیم که 37 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی عرضه شد. معاملات خساپا نیز با حجم معامله 31 میلیونی و در قیمت 110 تومان به اتمام رسید؛
از سایپا خبری شنیدیم در خصوص برنامه ریزی این شرکت در حوزه صادرات قطعات OEM و OES ؛ مذاکره با برخی از شرکت های فعال در صنعت خودروسازی کشورهای فرانسه، روسیه و ترکیه از جمله فعالیتها در این زمینه است که با توجه به توافقات اخیر بین ایران و کشورهای 1+5 و دستیابی به برنامه ی جامع اقدام مشترک بین این کشورها، این تلاش با موفقیت همراه بوده است.

ورنا امروز نیز معاملات پرحجمی داشت و همچنان در قیمت های بالای 100 تومان معامله شد. در گروه بهمن معاملات مثبت و متعادلی را شاهد بودیم. در قطعه سازها معاملات نیمی از نمادها مثبت و نیمی دیگر منفی دنبال شد و در این بین دو نماد خفنر و خچرخش صف خریدهای گروه بودند.

در اخبار امروز این گروه، عضو هیأت مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو درباره جزئیات نشست قطعه سازان و خودروسازان با کمیسیون اقتصادی مجلس که هفته اخیر برگزار شد، از ارائه پیشنهاد تأخیر در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و بیمه کارفرمایی در نشست مذکور خبر داد و گفت: بانک‌ها هم قول استمهال بدهی معوق تولیدکنندگان را دادند. بر همین اساس پیشنهاد شد که مالیات بر ارزش افزوده در راستای رفع این مشکلات، با تأخیر یک ساله دریافت شود و همچنین بیمه کارفرمایان نیز با تاخیر 6 ماه تا یکسال انجام گیرد.

همچنین در  حوزه خودرو، روز گذشته خبری داشتیم در مورد تسهیلات جدید خرید خودرو؛ بر اساس این خبر شرکت‌های خودروساز داخلی 80 درصد قیمت خودرو را (تا 25 میلیون تومان) در قالب دوره 7 ساله به مشتری می‌فروشند و اسناد آن را به بانک تحویل می‌دهند. بانک هم این اسناد را به بانک مرکزی ارائه داده و بانک مرکزی هم معادل نرخ تنزیل آن اعتبار به بانک تزریق می‌کند.

بانک هم آن اعتبار را به خودروساز تسهیلات می‌دهد. طبق گفته معاون اقتصادی بانک مرکزی این سیاست متناسب با شرایط اقتصادی و تنها برای 6 ماه تنظیم شده است.

وی همچنین با بیان اینکه در این طرح تعامل میان خودروسازان و بانک‌هاست افزود: زمان و چگونگی اجرای این طرح در روزهای آینده و در حوزه مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی بررسی و اعلام می شود.

در این بین هر چند برخی معتقدند که خودروسازان نباید مجددا مورد حمایت دولت واقع شوند اما در مقابل فعالان این حوزه معتقدند که  هر گونه تلنگری در صنعت خودرو، منجر به فعال شدن صنایع پایین دستی یعنی فولاد و قطعه سازان و قالب سازان و سایر بخش‌های مرتبط با تولید خودرو می‌شود.

اما اینکه اقساط تسهیلات مذکور می بایست توسط خود شرکتهای خودروساز دریافت شود یا شرکت های لیزینگ، ابهامی بود که سهامداران در بازار امروز با آن مواجه بودند که حاصل این ابهامات نیز در صف فروش شدن نمادهای لیزینگی مشهود بود. دو شرکت رایان سایپا و لیزینگ خودرو غدیر پرعرضه ترین نمادهای بازار امروز بودند.

در گروه لاستیکی نیز تنها دو نماد پسهند و پاسا در محدوده مثبت معامله شدند و سایر نمادهای گروه با کاهش قیمت همراه بودند.
در این بین پکویر که پیش تر در آخرین گزارش خود  EPS معادل 4.222 ریال را برای سال مالی جاری پیش بینی کرده بود، امروز در خصوص کاهش پیش بینی سود هر سهم خود در سایت کدال توضیحاتی ارائه داد و طبق آن اعلام کرد که با توجه به رکود تورمی حاکم بر اقتصاد کشور و نیز ورود بی رویه و انبوه تایرهای چینی، وضعیت اسفناک صنعت خودرو بعنوان صنعت بالادستی و … کاهش تقاضا و الزام تایرسازان به کاهش قیمت، متاسفانه بودجه پیش بینی شرکت و عملکرد نه ماهه گذشته و پیش بینی روند سه ماهه سال مالی جاری، از عوامل فوق متاثر گشته بگونه ای که امکان تحقق هشتاد و یک درصدی از سود هر سهم این شرکت وجود دارد.
شرکت همچنین اعلام کرد که اطلاعات تکمیلی در این خصوص در اسرع وقت در اختیار سازمان قرار خواهد گرفت.

 در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات منفی در تمامی نمادها بودیم بطوریکه نماد حپترو با صف فروش بسته شد . نماد توریل با بیش از 2 میلیون سهم پر حجم ترین نماداین گروه بود .

در گروه بانکی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند نماد وپست در آستانه پایین قیمتی خود بسته شد. نمادهای وبصادر ، وتجارت ، وبملت از جمله نمادهای منفی این گروه بود که بانک صادرات با بیش از 65 میلیون سهم در صدر معاملات این گروه قرار گرفت .

علی رستگار گفت: با توجه به عدم برداشت اضافی بانک ملت از منابع بانک مرکزی و برخورداری از انضباط مالی مناسب و همچنین با عنایت به بیانات رئیس جمهور، پیش بینی می شود حجم قابل توجهی از منابع بانک ملت نزد بانک مرکزی از محل ذخایر قانونی آزاد شود .
وی افزود: بانک ملت در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و پیرو سیاست های اعتباری مبنی بر توجه ویژه به بنگاه های کوچک تولیدی، منابع آزادشده نزد بانک مرکزی را صرف اعطای تسهیلات به بخش تولید و تامین سرمایه در گردش واحدهای کوچک تولیدی کشور خواهد کرد .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها شاهد معاملاتمنفی بودند بطوریکه نمادهای زاگرس ، شفارس با صف فروش بسته شدند . همچنین نمادهای پارسان ، کرماشا  شپترو از جمله نمادهای مثبت گروه بودند که توانستند با صف خرید به معاملات خود پایان دهند.

رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: صنعت پتروشیمی ایران می تواند در آینده با تکمیل زنجیره ارزش سهم بزرگی از درآمدهای ارزی کشور را به خود اختصاص دهد.به گزارش شانا، محمد لاهوتی با بیان این که درآمد ارزی صادرات پتروشیمی با تکمیل زنجیره ارزش دو برابر می شود، اظهار کرد: پیش بینی می شود صادرات محصولات پتروشیمی ٣٤ درصد از ارزش کل صادرات را در سال ٩٤ به خود اختصاص دهد.

مشاور عالی رئیس جمهورکه گفته بود نرخ زیر ۱۳ سنت خوراک به پتروشیمی ها یعنی دادن یارانه وزارت نفت برای اصلاح شاخص بورس، این بار از نظام بانکی انتقاد کرد و بزرگترین تهدید بازارسرمایه را بازار پول دانست.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و گزارش های روزانه بورس تهران, گزارش روزانه بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب