مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 27 مهرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 58 واحد رشد کرد و به رقم 63،130 واحد رسید. فارس با 121 واحد و پارسانبا 57 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 161.1 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 4.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 13 واحد نزول کرد و به رقم 713 واحد رسید. مارون و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 34.1 میلیارد تومان رسید که شاوان با 2.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

همزمان با فرارسیدن روز «پذیرش» برجام، ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا دستور آمادگی برای لغو تحریم‌ها علیه ایران در روز «اجرا» را صادر کردند. از سوی دیگر فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا و محمد‌جواد ظریف، وزیر امور‌خارجه ایران در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که هر دو طرف به تعهدات خود در اجرای برجام متعهد هستند.

بر اساس این بیانیه، کمیسیون مشترک ایران و گروه 1+5 امروز –دوشنبه- براساس توافق قبلی تشکیل جلسه می‌دهد تا اقدامات لازم را در این چارچوب انجام دهد. پیش از انتشار این بیانیه، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از دولت این کشور خواست «تمام اقدامات لازم برای اطمینان یافتن از اجرای موثر و سریع تعهدات آمریکا مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک بر اساس قوانین ایالات‌متحده» انجام شود.

اتحادیه اروپا هم دیروز با صدور بیانیه‌ای همه تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را -مشروط به اعلام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مبنی بر انجام تعهدات از سوی ایران- لغو کرد. ساعاتی پیش از این هم آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خبر داد که ایران پروتکل الحاقی را به‌طور داوطلبانه اجرا می‌کند. روز «اجرا» روزی خواهد بود که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اعلام کند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

از سوی دیگر سیدعباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری برجام در وزارت خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران شب گذشته برای شرکت در کمیسیون مشترک بررسی برجام ایران و 1+5 راهی وین شد. به گزارش «ایسنا»، کمیسیون مشترک پیگیری برجام امروز در وین در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 برگزار می‌شود.

سیدعباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کشور و مجید تخت‌روانچی، معاون وزیر خارجه در راس هیات ایرانی شرکت‌کننده در این کمیسیون قرار دارند. همچنین حمید بعیدی‌نژاد، رضا نجفی، بهروز کمالوندی، پژمان رحیمیان و سه تن از کارشناسان وزارت خارجه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را همراهی می‌کنند. در عین حال تعدادی از اعضای تیم مذاکره‌کننده از روزهای قبل به وین رفته‌اند.

مهم ترین اخبار اقتصادی

روز شنبه، مسوولان اقتصادی کشور، از بسته سیاست‌های اقتصادی در نیمه دوم سال جاری رونمایی کردند. یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این بسته، اثر سیاست‌های جدید بر متغیرهای پولی به ویژه تورم است.در این خصوص مسوولان بانک مرکزی معتقدند که تزریق نقدینگی در این سیاست‌ها به شکل هدفمند خواهد بود و هدف‌گذاری به شکلی است که حد مجاز افزایش تورم از سوی سیاست‌های پولی جدید معادل 4/ 0 واحد درصد برای تورم ماهانه در نظر گرفته شود.

از سوی دیگر، برخی کارشناسان پیش‌بینی کردند با هر یک واحد درصد کاهش در نرخ سپرده قانونی 5 هزار میلیارد تومان به میزان نقدینگی افزوده شود که در نتیجه حد افزایش نقدینگی با کاهش یک تا 3 درصدی نرخ ذخیره کمتر از 9 هزار میلیارد تومان عنوان شده است.

پیش‌تر نیز بانک مرکزی در گزارشی عنوان کرده بود هر یک واحد درصد کاهش در نرخ ذخیره قانونی، 4 واحد درصد به رشد نقدینگی خواهد افزود که با توجه به نقدینگی 850 هزار میلیاردی، کاهش یک واحد درصدی سپرده قانونی 34 هزار میلیارد تومان به میزان نقدینگی می‌افزاید.

البته باید تاکید کرد که در سیاست‌های پولی جدید، با توجه به «متغیر بودن نرخ ذخیره قانونی»، «میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی» و«حجم کل سپرده در بانک‌های منضبط و غیرمنضبط» نمی‌توان محاسبه دقیقی ارائه داد؛ اما به هر حال، سیاست‌های اقتصادی، تکانه پولی جدیدی را متوجه اقتصاد خواهد کرد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

بازار امروز پس از روند صعودی پنج روزه با فشار عرضه همراه شد و روند نسبتا متعادلی را در پیش گرفت. لیزینگی ها امروز نیز پرعرضه ترین نمادهای بازار بودند. ولساپا با بیش از 30 میلیون صف فروش معاملات خود را آغاز کرد؛ هرچند به اعتقاد برخی فعالان این حوزه انجام طرح جدید تسهیلات خرید خودرو توسط خود شرکتهای خودروسازی تاثیر چندانی در سودآوری این شرکت نخواهد داشت. لیزینگ ایرانیان و غدیر نیز با صف فروش به کار خود پایان دادند.

در فلزات اساسی، تقریبا تمامی نمادهای گروه در محدوده منفی معاملات خود را دنبال کردند. پس از فخاس امروزفاسمین نیز به گره رفت و پس از بازگشایی در قیمت 2049 ریال رشد 14 درصدی را نیز تجربه کرد. فملی پس از معامله 1.4 میلیون سهم در محدوده صفر منفی در میانه بازار با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شد.

معاملات فخوز نیز با صف خرید بسیار کم حجمی به پایان رسید. در این گروه همچنین فجر که روز گذشته متوقف شده بود، پیش بینی سود سال 94 خود را بر اساس عملکرد 6 ماهه 407 ریال اعلام کرد که نسبت به اخرین پیش بینی کاهشی 48 درصدی نشان می دهد. همچنین شرکت طی این مدت توانست 71 ریال از این مبلغ را پوشش دهد.

امروز خبری داشتیم از امضا تفاهم نامه مشارکت مدنی احداث کارخانه تولید کنسانتره مس چاه فیروز بین شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت میدکو، شرکت صنایع و معادن ماهان و گروه اقتصاد مفید؛ مدیرعامل شرکت مس در این رابطه با اشاره به پیشینه اقدامات انجام‌شده در چاه فیروز گفت: امور مربوط به تحقیق و مطالعات، خرید ماشین‌آلات خردایش و سنگ‌شکن و باطله برداری انجام و به اتمام رسیده است و اکنون این معدن آماده سرمایه‌گذاری است.

وی بابیان اینکه بر پایه قرارداد مذکور در حدود ۳۵ درصد از آورده سرمایه‌گذاری به همراه مالکیت معدن چاه فیروزه متعلق به شرکت مس است اظهار داشت: مابقی ۶۵ درصد متعلق به سه شرکت میدکو، صنایع و معادن ماهان و گروه اقتصادی مفید است که در این بین گروه اقتصادی مفید بیشترین سهم را نسبت به میدکو و ماهان داراست. مدیرعامل شرکت مس ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ این سیاست و جلب مشارکت سرمایه‌گذاری در معدن دره آلو و چاه فیروزه و سایر معادن دیگر در طول برنامه ششم به تولید ۴۰۰ هزار تن مس برسیم.

در خودرویی ها نیز شاهد فشار عرضه در اغلب نمادها بودیم. خپارس تا آستانه صف فروش پیش رفت. معاملات نوسانی خودرو پس از معامله 12 میلیون سهم، در محدوده صفر مثبت به پایان رسید. معاملات پرحجم خکاوه و خاور نیز تا مرز صف فروش پیش رفت.

اما در قطعه سازها خبری داشتیم از مشتری جدید قطعه سازی ایران؛ به گفته عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران رنو-نیسان قصد دارد بخشی از قطعات موردنیاز خود برای خودروهای تولیدی اش در خارج از ایران را از طریق قطعه‌سازان ایرانی تامین کند و این موضوع جدا از ارتباطات رنو و نیسان با خودروسازان کشور است.

در گروه دارویی شاهد بازگشایی نماد دتولید پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده و تصویب افزایش سرمایه 44 درصدی و نیز ارائه اطلاعات پيش بيني با سرمايه جديد، بودیم؛ این نماد با رشد 1.5 درصدی در قیمت 598 تومان بازگشایی شد.

دو نماد دارو و دفارا نیز گزارش های 6 ماهه خود را منتشر کردند؛ بر اساس این گزارشات، شرکت کارخانجات داروپخش در گزارش جدید خود بر اساس عملکرد 6 ماهه سود هر سهم سال مالی جاری را تنها با 5 ریال افزایش نسبت به گزارش قبلی به میزان 944 ریال پیش بینی کرد که طی این دوره نیز توانست مبلغ 649 ریال  معادل 68 درصد از این مقدار را محقق کند.

داروسای فارابی نیز، EPS سال جاری را بدون تغییر همان مبلغ 1.924 ریال اعلام کرد و طی این 6 ماه توانست مبلغ 377 ریال از این پیش بینی را پوشش دهد. دزهراوی دیگر نماد این گروه نیز، از صادرات داروهای خاص طی شش ماهه دوم سال جاری خبر داد؛ مدیرمالی این شرکت در گفتگو با بورس نیوز با اشاره به برنامه فوق افزود: حجم فروش خارجی تولیدات طی سال جاری نسبت به سال گذشته با افزایش قابل توجهی همراه خواهد بود و می توان گفت تقریباً دو برابر می شود که این امر بر وضعیت سودآوری این مجموعه آثار مثبتی در پی خواهد داشت.

ایشان همچنین در خصوص احتمال اعلام تعدیل مثبت سودبرآوردی بر اساس عملکرد شش ماهه اول امسال گفت: اطلاعات پیش بینی درآمد هر سهم دوره مذکور در حال بررسی است و انتظار می رود تا طی سه ماهه سوم امسال درآمد فروش 100 میلیارد تومانی محقق شود. این در حالی است که اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی بر اساس عملکرد نیمه اول دور از انتظار است.

 در گروه حمل و نقلی بجز نمادهای حتاید ، حکشتی سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی همراه بودند که نماد حکشتی با نزدیک به 3 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود . همچنین این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه در پایان معاملات امروز متوقف شد که این مجمع در پایان مهر ماه و در تهران برگزار میگردد .

در گروه بانکی تمامی نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بجز نمادهای وکار و وخاور که در محدوده مثبت خود معامله و نیز نماد وکار با صف خرید بسته شد . بانک صادرات با بیش از 50 میلیون سهم در صدر معاملات این گروه قرار گرفت . همچنین بانک ملت و بانک تجارت نیز  پس از اینکه در طی معاملا امروز در محدوده منفی خود معامله شدند در آخر نیز در محدوده 2درصد منفی به کار خود پایان دادند .

در خبری داشتیم که شورای پول و اعتبار در جلسه فردا ۹ دستور کار از جمله کاهش نرخ سود بانکی و مفاد بانکی سیاست های جدید اقتصادی را بررسی می کند.

در پی اعلام سیاست‌های جدید اقتصادی دولت، رئیس‌کل بانک‌مرکزی مدیران بانک های دولتی و بورسی را فراخواند و ابعاد مختلف سیاست‌ها را تشریح کرد و از دامنه نرخ سپرده قانونی ۱۰ تا ۱۳ درصدی و زمان اجرا از نیمه آبان ماه خبر داد.

محمدباقر نوبخت در جمع مدیران ارشد بانک سپه اعلام کرد: دولت در بسته جدید اقتصادی خود با علم به اینکه بخشی از منابع نظام بانکی کشور در قالب مطالبات معوق درگیر است با انجام اقداماتی سعی می کند بانک ها را برای اجرای سیاست های پولی دولت توانمند کند .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملاتی منفی در اکثر نمادهابودیم بطوریکه نمادهای پترول ، شکلر ، شفارس با صف فروش بسته شدند نماد پترول با بیش از 8 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این دارا بود . همچنین نمادهای شپاکسا ، کرماشا ، شاملا ، شسینا که معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند در آخر با صف خرید به کار خود پایان دادند .

شرکت پاکسان طی گزارشی امروز سود هر سهم خود را بدون تغییر نسبت به گزارش 6 ماهه خود همان مبلغ 682 ریال اعلام نمود همچنین با توجه به عملکرد 9 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 442 ریا سود کنار بگذارد . همچنین تاپیکو نیز سود هر سهم خود را تا پایان دوره مالی شرکت بدون تغییر و مبلغ 550 ریال اعلام نمود لذا شرکت در حالی گزارش سه ماهه خود را منتشر نمود که با ازای هر سهم 21 ریال زیان شناسایی نمود .

صنايع پتروشيمي خليج فارس که امروز در محدوده منفی به معاملات خود پایان شد جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و همچنین مجمع عمومی فوق العاده که قرار شد در تاریخ 29/7 برگزارش شود در پایان بازار امروز متوقف شد .

در خبری به نقل از شانا، مجتمعهای پتروشیمی در پارس جنوبی، ماهشهر و دیگر مناطق کشور شهریورماه امسال در مجموع  بیش از ٤ میلیون تن انواع محصول را روانه بازارهای داخلی و خارجی کردند.گفتنی است که با وجود اجرای تعمیرات اساسی فصلی در برخی مجتمعهای پتروشیمی، در نیمه نخست امسال بیش از ٢٣,٦ میلیون تن محصول پتروشیمی در کشور تولید شده است و با وجود برخی چالشها، تولید محصولات پتروشیمی ایران در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ٥ درصد رشد داشته است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, گزارش های روزانه بازار بورس, نگاهی به معاملات بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب