مهم‌ترین اخبار بورس سه‌شنبه 28 مهرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 15 واحد رشد کرد و به رقم 63،142 واحد رسید. پارسان با 38 واحد و همراه با 28 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 91 میلیارد تومان رسید که والبر با 5.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 6.5 واحد نزول کرد و به رقم 706 واحد رسید. مارون بیشترین تاثیر منفی و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 39.3 میلیارد تومان رسید که شاوان با 3.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

رییس سازمان توسعه تجارت در بخشی از سخنان خود با بیان این‌که سازمان جهانی تجارت (WTO) چراغ سبزی به ایران مبنی بر پذیرش الحاق نشان داده است گفت: امیدواریم در شرایط پساتحریم و اجرایی شدن برجام، موانع پیش‌روی توسعه اقتصاد برداشته شود و بتوانیم فرآیند الحاق را آغاز کنیم.

ولی‌الله افخمی راد امروز در همایش روز ملی صادرات با اشاره به ضرورت الحاق ایران به WTO گفت: سازمان جهانی تجارت 161 عضو دارد که امسال به 163 کشور افزایش می‌یابد و این سازمان توانسته 98 درصد تجارت جهان را تحت ضوابط خود در آورد و بدون شک اگر در پنج سال آتی سیاست الحاق را در دستور کار قرار ندهیم با چالش‌های جدی مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: کشورهای عراق‌، آذربایجان و ازبکستان در مراحل پایانی فرآیند مذاکرات قرار دارند، در حالی که کشور ما 10 سال قبل عضو ناظر بود و امروز هنوز سر نقطه اول قرار داریم که البته نشانه‌های مثبتی از WTO را شاهدیم که با پشتیبانی وزارت امور خارجه امیدواریم فرآیند مذاکره آغاز شود.

افخمی‌راد در عین حال به نگرانی عده‌ای در رابطه با فرآیند الحاق اشاره کرد و گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت به این نگرانی پاسخ داده و عنوان کرده که ابزارهای قانونی متعددی وجود دارد که اعضای سازمان برای حمایت از تولید داخل به خرج می‌دهند و نگرانی در این زمینه بی‌مورد است.

مهم ترین اخبار سیاسی

همزمان با آمادگی ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا برای لغو تحریم‌ها علیه ایران، همچنین انتشار بیانیه مشترک فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا و محمد‌جواد ظریف، وزیر امور‌خارجه ایران درخصوص متعهد بودن دو طرف در اجرای برجام، روز گذشته، رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در پارلمان بخش خصوصی،‌ روند تصویب و اجرای برجام را بررسی کرد.

علی لاریجانی در پاسخ به مخالفان اجرای برجام گفت: برخی توافق هسته‌ای را وارونه جلوه می‌دهند و از خوشحالی مردم ناراحت هستند. این در حالی است که کشور با چشم باز مسیر مذاکرات را انتخاب کرد و بحث‌های فنی و حرفه‌ای در این زمینه انجام شد.

لاریجانی در جمع فعالان اقتصادی در بخش خصوصی از آنها خواست تا با حضور در صحن علنی مجلس، تحلیل خود را از اوضاع اقتصادی کشور مطرح کنند و پیشنهادهای خود را برای درج در لایحه بودجه سال 95 و قانون برنامه پنج سال ششم توسعه به کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارائه دهند.

اتحادیه اروپا پس از برگزاری اولین نشست کمیسیون مشترک ایران و گروه 1+5 بیانیه‌ای منتشر کرد. به نقل از پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا در این بیانیه آمده است: این مرحله مهم دیگری است که ما را به آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نزدیک‌تر می‌کند، چیزی که تمامی ما قویا به آن متحد هستیم.این توافق در ژوئیه میان ایران و گروه 3+3 حاصل شد که نتیجه سالها مذاکرات سخت و پیچیده است.

برنامه جامع اقدام مشترک قرار است درباره‌ ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران اطمینان دهد.محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی همزمان با عملیاتی شدن برجام یک بیانیه مشترک منتشر و تاکید کردند: تمام طرفهای توافق قویا متعهد هستند که اطمینان یابند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک در کوتاه‌ترین زمان ممکن آغاز شود و ما برای تحقق این هدف، تمام مقدمات لازم را فراهم می‌کنیم.

در ادامه بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: اکنون ایران، اجرای تمام تعهدات مرتبط هسته‌ای خود را آغاز خواهد کرد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز مقدمات لازم برای نظارت و راستی آزمایی این اقدامات را فراهم می‌کند.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

لیزینگی ها امروز متعادل تر ظاهر شدند؛ از صف فروش ولساپا خبری نبود اما همچنان در محدوده 2درصد منفی به کار خود ادامه داد؛ 50 درصد عرضه های امروز این نماد توسط سهامداران حقوقی انجام شد. ولساپا طی 6 ماهه ابتدای سال توانست 278 ریال سود شناسایی کند که این رقم معادل 59 درصد از آخرین پیش بینی EPS شرکت بر اساس عملکرد 3 ماهه است. در وایران نیز 70 درصد عرضه ها مربوط به حقوقی ها بود.

گروه فلزات اساسی در غیاب فملی معاملات منفی را تجربه کرد. فخوز امروز صف خرید خود را عرضه کرد اما همچنان در درصدهای بالا معامله شد. فاسمین پس از رفع گره در روز گذشته و رشد 14 درصدی امروز روندی نزولی را در پیش گرفت و در نهایت در قیمت 1934 با صف فروش به کار خود پایان داد.

ذوب به قیمت زیر 180 تومان رسید. فنوال که بیشترین حجم معاملات گروه را در اختیار داشت گزارش 6 ماهه خود را منتشر کرد؛ طبق این گزارش فنوال توانست در این 6 ماهه تنها 2 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کند؛ گفتنی است شرکت همچنان همان مبلغ 28 ریال را بعنوان EPS سال مالی جاری اعلام کرده است.

در سنگ آهنی ها امروز شاهد معامله بلوکی 17 میلیونی در محدوده 1 درصد مثبت نماد کچاد و تاثیر 8 واحدی آن بر شاخص بودیم. کگل امروز نیز معاملات کم حجم خود را در محدوده منفی دنبال کرد. گزارش 6ماهه کنور دیگر نماد منفی این گروه بر روی کدال قرار گرفت؛

کنور طی این مدت توانست 58 ریال سود شناسایی کند که معادل 23 درصد پیش بینی قبلی شرکت است. کچاد نیز توانست 237 ریال معادل 45 درصد پیش بینی قبلی به ازای هر سهم سود محقق کند. پیش بینی جدید این دو شرکت بر اساس عملکرد 6 ماهه هنوز منتشر نشده است.

خودرویی ها هر چند روز گذشته در برابر فشار عرضه از خود مقاومت نشان دادند اما تلاش امروز در نهایت به تشکیل صف فروش در اغلب نمادها انجامید.

خودرو مجددا به قیمت های زیر 200 تومان برگشت و حجم معاملاتش به حدود 11 میلیون سهم رسید که در این بین حقوقی ها مشارکت 32 درصدی در عرضه های این نماد داشتند. خساپا نیز پس از افت 4 درصدی در قیمت 110 تومان به کار خود پایان داد.

در قندی ها سه نماد قصفها، قشرین و قزوین نمادهای مثبت و صف خرید گروه بودند که به ترتیب  در صدر برترین تقاضاهای بازار جای گرفتند. سایر نمادهای گروه با کاهش قیمت معاملات خود را دنبال کردند و در محدوده منفی به کار خود پایان دادند.

قصفها همچنین با معامله 3 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. این شرکت همچنین طی اطلاعیه ای در کدال به شفاف سازی در خصوص تاثیر افزایش نرخ فروش شکر در پیش بینی سود هر سهم سال مالی جاری پرداخت و طی آن اعلام کرد که این شرکت با توجه به تولید و فروش شکر در دو نیمه سال، نرخ های متفاوتی در هر نیمسال در نظر گرفته و با توجه به نرخ اعلامی مذکور جهت فروش در نیمه دوم و همچنین واردات شکر خام تغییر با اهمیتی در پیش بینی های گذشته نخواهد داشت. گفتنی است قصفها در آخرین گزارش خود 196 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده بود.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات منفی در تمامی نمادها بودیم حتاید با بیش از 1 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود .

در گروه بانکی نمادها اکثرابا معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک صادرات، بانک ملت، بانک تجارت از جمله نمادهای منفی این گروه بودند که وبصادر با بیش از 35 میلیون سهم در صدر معاملات این گروه قرار گرفت وکار، وپست، وخاور از جمله نمادهای مثبت این گروه بودند که بانک کار آفرین پس از اینکه بیش از 3 میلیون سهم معامله شد در آخر نیز با صف خرید به کار خود پایان داد .

به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری، طی تفاهم نامه ای که به امضای علی اصغر سفری مدیر عامل بانک گردشگری و محمد علی سهمانی مدیرعامل بانک توسعه تعاون رسید دو طرف بر همکاری متقابل تاکید کردند. در این مراسم علی اصغر سفری با اشاره به زمینه های همکاری مشترک گفت: با توجه به زمینه های مشترک بین دو بانک در خصوص فناوری امکان همکاری مناسبی وجود دارد.

وی در ادامه افزود: با توجه به اجرایی شدن برجام فعالیت های ارزی حوزه دیگری است که همکاری مشترک دو بانک می تواند نتیجه بخش باشد و بانک گردشگری مایل است در این خصوص از تجربیات بانک توسعه تعاون استفاده کند.

مدیر عامل بانک گردشگری ابراز امیدواری کرد که همکاری گسترده ای بین بانک گردشگری و بانک توسعه تعاون در زمینه آموزش و برگزاری سمینار های مشترک و همچنین حوزه بازار یابی آغاز شود.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند بطوریکه نماد شفارا با صف فروش بسته شد. نمادهای پارسان، کرماشا، شسینا از جمله نمادهای مثبت گروه بودند که کرماشا با صف خرید بسته شد. نماد شاملا نیز از جمله نمادهایی بود که در محدوده مثبت خود معامله شد همچنین این نماد سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد 6 ماهه شرکت را اعلام نمود که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر همراه بوده است و با همان قیمت 2267 ریال گزارش شد و شرکت توانست در 6 ماهه خود 45 درصد از این پیش بینی را پوشش و 1015 ریال سود کنار بگذارد.

فارس که معاملاتش جهت برگزاری مجامع عمومی عادی و عادی فوق العاده متوقف شده است امروز طی اطلاعیه ای در مورد خرید سهام شرکت سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) و تاثیر آن بر سود هر سهم خود توضیحاتی ارائه نموده است که به شرح ذیل زیل می باشد:

 شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که این شرکت تعداد 2,847,155,555 سهم معادل 14.236 درصد از سهام شرکت گروه سرمایه گذاری ایرانیان ( پترول ) را به قیمت هر سهم 1,800 ریال در تاریخ 94/06/25 از طریق مزایده در بازار فرابورس خریداری نموده است . با توجه به اینکه تاثیر آن بر سود هر سهم این شرکت در سال مالی منتهی به 95/03/31 معادل 13 ریال پیش بینی میگردد لذا مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا از آغاز عملیات ساختمانی پروژه شیرین سازی در برج سبک نفتا در این پتروشیمی با اعتبار ١٢٠ میلیارد تومان خبر داد.محمدرضا صاحب نسق در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به بودجه ١٢٠ میلیارد تومانی پروژه دو فازی شیرین سازی برج سبک نفتا در این پتروشیمی گفت: باتوجه به مراحل نهایی بخش مهندسی در هر دو فاز این پروژه، عملیات ساختمانی آن از امروز آغاز خواهد شد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب