مهم‌ترین اخبار بورس چهارشنبه 29 مهرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 33 واحد رشد کرد و به رقم 63،175 واحد رسید. پارسان و سرمایه گذاری غدیر به ترتیب با 85 و 42 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 73 میلیارد تومان رسید که وبملت با 3.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 5 واحد نزول کرد و به رقم 701 واحد رسید. شتران بیشترین تاثیر منفی و سمگا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 96 میلیارد تومان رسید که مارون با 7.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

همایش روز ملی صادرات امسال، متفاوت از سال‌های گذشته برگزار شد؛ به‌طوری‌که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از میهمانان ویژه این همایش بودند. این دو عضو کابینه در این همایش با تشریح فضای پیش‌روی کشور پس از برجام، از ورود ایران به دور جدیدی از اقتصاد خبر دادند.

از یکسو معاون اول رئیس‌جمهوری، از لغو تحریم‌ها در آذرماه خبر داد و از سوی دیگر نیز وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه دوران تلخ سیاه‌نمایی از ایران به اتمام رسیده و فضای روانی علیه ایران در خارج از کشور فرو ریخته، از موافقان و مخالفان برجام خواست تا اجازه دهند این فضا در داخل کشور نیز شکل بگیرد.

وی ملاک ارزیابی سفرا را در این دانست که تا چه اندازه‌ای می‌توانند به صادرات کمک کنند.در عین حال، متولیان حوزه تجارت نیز خبرهای خوشی را برای صادرکنندگان به همراه داشتند. وزیر صنعت، معدن و تجارت در این همایش از افزایش 200 میلیون دلاری سرمایه صندوق ضمانت صادرات برای حمایت از صادرکنندگان خبر داد.

محمدرضا نعمت‌زاده همچنین اعلام کرد صندوق توسعه ملی، سپرده‌گذاری‌هایی را برای حمایت از صادرات در بانک‌های عامل صورت داده که اخیرا عملیاتی شده است و دو بانک صنعت و معدن و توسعه صادرات با استفاده از سپرده‌گذاری این صندوق، به صادرات کمک خواهد کرد

سخنگوی دولت از تهیه لایحه دائمی شدن احکام برنامه ششم توسعه، بین دوره 1395-1399 در دولت خبر داد و گفت: «این لایحه در اولین جلسه مجلس شورای اسلامی با قید یک فوریت تقدیم مجلس می‌شود.» محمدباقر نوبخت همچنین روز گذشته با اشاره به ورود به فاز اجرایی برجام اضافه کرد: «دولت موظف است برای شرایط پساتحریم برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشد و با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه از سال 95 در کشور اجرایی خواهد شد که برگرفته از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در حال تهیه و تنظیم است.»

او افزود: «همچنین بودجه سال 95 در مهلت قانونی با روش بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد در حال تهیه و تنظیم است که در مهلت قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.»

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

بازار امروز در آخرین روز معاملاتی مهرماه امسال در حالی فعالیت خود را دنبال کرد که گروه های مختلف معاملات کم رونقی را دنبال کردند و حجم و ارزش معاملات نیز مجددا به روزهای قبل بازگشت.

شاخص کل بازار سهام نیز نوسان چندانی نداشت. بالاخره جلسه شورای پول و اعتبار نیز روز گذشته برگزار شد و طی آن کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌های تجاری و مؤسسات در دامنه ۱۰ تا ۱۳ درصد، تسهیلات خرید دین با نرخ ۱۶ درصد، اعطای کارت اعتباری تا سقف ۱۰ میلیون تومان،اعطای خطوط اعتباری با مهلت بازپرداخت ۷ ساله در بازار بین‌ بانکی و سایر تسهیلات تصویب شد. نکته قابل توجه اینکه در این جلسه صحبتی از کاهش نرخ سود بانکی به میان نیامد.

اما در خصوص یکی از مهمترین مصوبات این جلسه یعنی کاهش نرخ ذخیره قانونی به نقل از تسنیم یکی از کارشناسان بازار سرمایه اذعان داشت که کاهش حداکثر 3 درصدی این نرخ، اثر تورمی چندانی نخواهد داشت.

چرا که اولا بخش زیادی از منابعی که از این طریق آزاد خواهد شد با بدهی بانک ها به بانک مرکزی تهاتر می شود، و در گام دوم با توجه به شرایط بانکی کشور و در صورت رتبه بندی بانک ها به لحاظ انضباط مالی، بسیاری از بانک ها کمتر از 3 درصد در نرخ ذخیره قانونی کاهش خواهند داشت.

کاهش نرخ سود بانکی به تدریج باعث انتقال پول از بانک به بخش تولید و در پی آن باعث بهبود شرایط در بورس اوراق بهادار خواهد شد؛ بنابراین به نظر می رسد باید برای دوره های کوتاه مدت و میان مدت نسبت به بهبود شرایط اقتصادی و بازار سرمایه با احتیاط خوشبین بود ولی برای بلندمدت با توجه به لغو و تعلیق تحریم ها شرایط می تواند بهتر شود.

و اما بحث دیگری که می تواند بر اوضاع بازار و تصمیم گیری سهامداران در خصوص معاملات تاثیر گذار باشد گزارشات 6 ماهه شرکت هاست که از روز گذشته با سرعت بیشترین در حال انتشار است. در این میان، در گروه فلزات اساسی

فباهنر در گزارش 6 ماهه خود 147 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده که نسبت به گزارش قبلی با 9 درصد کاهش همراه است؛همچنین شرکت طی این 6 ماه توانست مبلغ 19 ریال سود معادل 13 درصد از این مبلغ را شناسایی کند.

فسرب نیز طی این دوره به ازای هر سهم 77 ریال زیان شناسایی نمود و پیش بینی زیان امسال را با 5 ریال افزایش 197 ریال اعلام کرده که عمدتا بابت کاهش 33 درصدی فروش شرکت می باشد؛ معاملات این نماد برای چهارمین روز متوالی در محدوده منفی دنبال شد و به 106 تومان رسید.

ذوب که بیشترین حجم معاملات امروز گروه را در اختیار داشت 52 تومان زیان در 6 ماه امسال شناسایی کرد؛ گفتنی است در این نماد حقوقی طی چند روز اخیر از خریداران این سهم است. فخوز امروز مجدد به صف خرید رسید.

فولاد که در افزایش سرمایه اخیر خود با ثبت رکورد سرمایه 75.000.000 میلیون ریالی بعنوان بزرگترین شرکت بورسی به لحاظ تعداد سهام و سرمایه اسمی شناخته شده گزارش 6 ماهه خود را با تغییرات جزئی منتشر کرد و طبق آن به ازای هر سهم 137 ریال پیش بینی کرد که در 6ماهه ابتدای سال توانست 101 ریال معادل 73 درصد از این مبلغ را پوشش دهد.

فولاد مبارکه همچنین در روز ملی صادرات که روز گذشته  با حضور معاون اول رییس جمهور،وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه، رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و جمعی از فعالان اقتصادی در سالن اجلاس سران برگزار شد به عنوان صادرکننده نمونه معرفی شد.

در پالایشی ها معاملات نوسانی ونفت در محدوده مثبت دنبال شد و با معامله 4.6 میلیون سهم در صدر معاملات گروه قرار گرفت. در شتران و شاوان امروز شاهد کاهش قیمت و ورود معاملاتشان به محدوده منفی بودیم؛ روند نزولی شبندر نیز همچنان ادامه داشت و با معامله 2.3 میلیون سهم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص امروز گذاشت.

اما شنفت با پوشش 50 درصدی پیش بینی خود امروز در قیمت 7939 ریال صف خرید را تجربه کرد؛ این شرکت که در گزارش 6 ماهه خود به ازای هر سهم 723 ریال سود شناسایی کرده، افزایش سرمایه 100 درصدی را در برنامه کاری خود دارد؛ بر اساس گزارش ارسالی این شرکت در کدال هیات مدیره بعد از تصویب این افزایش سرمایه در 18 شهریور، اقدام به ارسال گزارش توجیهی به حسابرس کرده تا در صورت تایید و سپس اخذ مجوز سازمان بورس، افزایش سرمایه 100 درصدی از دو محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته انجام شود که هدف از این برنامه تامین سرمایه در گردش و اصلاح ساختار مالی شرکت می باشد.

در گروه حمل و نقلی که شاهد معاملات کم حجم بودیم بجز نماد حتاید که مثبت معامله شد سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند توریل پر حجم ترین نماد این گروه بود

در گروه بانکی اکثر نمادها شاهد معاملات منفی بودند بانک صادرات که در محدوده صف منفی به کار خودپایان داد توانست با بیش از 21 میلیون سهم در صدر معاملات این گروه قرار بگیرد بانک ملت و بانک تجارت نیز از جمله نمادهای منفی این گروه بودند بانک کارآفرین که در حدوده مثبت خود معامله شد در آخر نیز با صف خرید بسته و نزدیک به 2 میلیون سهم معامله شد .  

شورای پول و اعتبار کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها در دامنه 10 تا 13 درصد، تسهیلات خرید دین با نرخ 16 درصد، کارت اعتباری تا سقف 10 میلیون تومان و اعطای خطوط اعتباری با مهلت بازپرداخت 7 سال در بازار بین‌ بانکی توسط بانک مرکزی را مصوب کرد.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند بطوریکه نمادهای شپترو ، شدوص، شمواد با صف فروش بسته شدند پارسان که در بازار امروز در محدوده مثبت خود معامله شد در آخر با 4 میلیون حجم و در محدوده 3 درصدی مثبت خود توانست در صدر معاملات این گروه قرار بگیرد . شمواد که جهت تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 3561 ریال بازگشایی و آماده انجام معامله شد که در آخر نیز با صف فروش بسته شد .

در خبری داشتیم که عضو کمیسیون انرژی مجلس از ورود نمایندگان به موضوع خروج پتروشیمی ها از بورس کالای ایران خبر داد.

پتروشیمی بندرامام با عرضه ١١٤ هزار تن محصول در داخل کشور بالاترین سهم را در زمینه ارزش فروش داخلی در بین مجتمعهای پتروشیمی در شهریورماه امسال داشته است.به گزارش شانا، پتروشیمی بندرامام در شهریورماه امسال در مجموع بیش از ٤٥١ هزار تن محصول تولید کرده که این میزان تولید را با استفاده از ٨٣,٥ درصد از ظرفیت اسمی خود محقق کرده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس تهران, بازارسهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب