مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 3 آبان 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 382 واحد نزول کرد و به رقم 62،792 واحد رسید. پارسان با 87 واحد و شبندر با 49 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 50.4 میلیارد تومان رسید که وبملت با 4.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 1 واحد نزول کرد و به رقم 700 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 62.8 میلیارد تومان رسید که سمگا با 2.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود

 مهم ترین اخبار اقتصادی 

مدیرکل مدیریت بدهی‌های وزارت اقتصاد رقم بدهی دولت را با جمع‌آوری آمار اطلاعات 16 استان معادل 150 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

به گفته وی آمار دقیق بدهی دولت تا دی ماه سال جاری نهایی خواهد شد . مهدی بنانی، با اشاره به آیین‌نامه ماده یک قانون رفع موانع تولید که در مرداد ماه سال جاری تصویب و ابلاغ شد، اظهار کرد:‌ وزارت امور اقتصادی و دارایی براساس این قانون مکلف است، بدهی‌های دولت و دستگاه‌های اجرایی را تهیه و گزارش کند و اکنون با توجه به نامه وزیر به دستگا‌ه‌های اجرایی، قوه قضائیه و مقننه جمع‌آوری و ثبت اطلاعات بدهی دولت در حال انجام است.

او بیان اینکه بدهی دولت به ۱۵۰هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: اکنون اطلاعات بدهی ۱۶استان جمع‌آوری شده و بدهی‌های دولت تا دی ماه نیز جمع‌بندی می‌شود .

در خبری شنیدیم که کره جنوبی مهمان بازار سرمایه ایران شده است ، بهادر بیژنی جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین الملل و جذب سرمایه گذار خارجی با اعلام این خبر گفت: هیاتی از مدیران عالی رتبه بورس کشور کره جنوبی (KRX) متشکل از آقای چوئین ، رییس سازمان بورس این کشور و تنی چند از مدیران ارشد و میانی آن از هفته گذشته میهمان سازمان بورس و اوراق بهادار ایران شدند.

وی افزود: طی گفت‌وگوهایی که صورت گرفت، هیات کره ای ضمن آشنایی با نهادهای مالی ایران تفاهم نامه‌ای در قالب (MIu) با سازمان بورس امضاء کرد که بر اساس آن دو طرف بر مبنای تعریف کار مشترک در زمینه های مختلفی از جمله تسهیل وروود سرمایه گذار خارجی و یا ارتباط برقرار کردن با نهادها و ارکان مختلف بازار سرمایه از جمله بورس کالا یا سمات با یکدیگر همکاری تنگاتنگی خواهند داشت .

بیژنی با اشاره به ظرفیت‌های بالای بازار سرمایه ایران برای سرمایه گذاران خارجی افزود: حجم سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران در حال حاضر بسیار ناچیز بوده و این در حالی است که هم اکنون در خواست‌های بسیاری مبنی بر نحوه فعالیت در بازار سرمایه ایران وجود دارد .

سیدمحسن قمصری از انجام دور جدید مذاکرات با شرکت های توتال فرانسه و لوک اویل روسیه خبر داد و افزود: مهم ترین محور انجام این مذاکرات فروش نفت خام بوده است .

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه تاکنون مذاکرات متعددی با شرکت های بزرگ نفتی جهان به منظور امضای قرارداد جدید فروش نفت خام در دوران به گزارش ایرنا، پساتحریم انجام گرفته است، تصریح کرد: روند مذاکرات نفتی با توتال و لوک اویل هم مطلوب ارزیابی می شود و توافق های مقدماتی و اولیه به منظور فروش نفت خام با این دو شرکت حاصل شده است .وی پیش از این نیز با اشاره به اظهار تمایل پالایشگاه های ژاپنی برای افزایش واردات نفت از ایران، اعلام کرده بود: ایران به دنبال کسب سهمی 10 درصدی از بازار 3.5 میلیون بشکه ای نفت در ژاپن است .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که شاهد توقف نمادهای گروه های مختلف به خصوص در دو گروه خودرویی و فلزات اساسی جهت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم بودیم؛ گروه خودرو و ساخت قطعات تقریبا تنها با حضور قطعه سازها معاملات خود را دنبال کرد.  گزارشات ارسالی این گروه چندان در خور توجه نبود.

در این میان گزارش ایران خودرو با تعدیل منفی 70 درصدی همراه بود؛ طبق این گزارش خودرو فروش امسال خود را با 6 درصد کاهش نسبت به گزارش قبلی پیش بینی کرده است؛  خساپا نیز سود 4 ریالی خود را به 17 تومان زیان کاهش داد. امروز خبری داشتیم از کاهش حجم تولید روزانه ایران خودرو؛ یک مقام مسئول در صنعت خودرو در گفت‌وگو با  تسنیم، با گلایه از اینکه اعلام ارائه وام 25 میلیونی خرید خودرو باعث تشدید رکود بازار خودرو شده است، اظهار داشت: مردم با اعلام این خبر دست از خرید برداشته و منتظر اجرایی شدن تخصیص این وام هستند .

وی ضمن بیان اینکه تولید روزانه ایران خودرو در اردیبهشت ماه حدود 2 هزار و 400 دستگاه بود، افزود: میزان تولید روزانه این شرکت در مهرماه به حدود 910 دستگاه رسیده است که این رقم نشان از رکود جدی بازار خودرو دارد . با اینحال ایشان در ادامه تصریح کرد که پیش بینی می‌شود با رفع برخی مشکلات تولید روزانه ایران خودرو به هزار و 500 دستگاه و سایپا به هزار دستگاه در آبان ماه برسد . گزارشات قطعه سازها نیز اغلب با تعدیل منفی همراه بود. خاور با تبادل 10 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

در پالایشی ها نیز شاهد کاهش قیمت و تشکیل صف فروش در نمادهای گروه بودیم. امروز در نمادهای شبندر، شپنا و شراز حقوقی ها خریدار بودند. شبندر و شپنا از نمادهای تاثیر گذار بر افت شاخص امروز بودند. در این گروه نیز شسپا، شرانف و شپاس بابت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شدند.

در گروه فلزات اساسی، معاملات مثبت فخوز برای پانزدهمین روز متوالی ادامه داشت و امروز نیز در 2819 ریال با صف خرید به کار خود پایان داد؛ حقوقی نیز در این سهم همچنان فروشنده است. فسرب که گزارش خود را با افزایش زیان ارائه داده بود دیگر نماد گروه بود که صف خرید را تجربه کرد.

معاملات سایر نمادهای گروه هم صف فروش را تجربه کردند. ذوب نیز در ادامه روند نزولی خود به 169 تومان رسید؛ در معاملات امروز این نماد حقوقی تحرکی نداشت. در میان گزارشات منتشر شده این گروه فاسمین نیز با تعدیل منفی 45 درصدی همراه بود. فولاژ، فپنتا و هرمز از نمادهای متوقف شده این گروه بودند.

در استخراج کانه های فلزی کچاد و کمنگنز صف فروش را تجربه کردند. در کروی که EPS جدید خود را با 18 درصد کاهش 20 تومان اعلام کرده افت 4 درصدی را شاهد بودیم. کبافق و کنور نیز بابت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شدند.

در اخبار امروز این گروه، براساس اعلام استیل ایندکس قیمت سنگ آهن روز جمعه به پایین ترین سطح خود طی سه ماهه اخیر رسید.  براین اساس قیمت سنگ آهن (62 درصد) با احتساب بهای حمل و بیمه در بندر تیانجین چین با کاهش یک درصدی به هر تن 50.90 دلار رسید .

به گزارش ماین نیوز، این قیمت پایین ترین قیمت طی سه ماهه اخیر به شمار می رود و 8 درصد نیز طی دو هفته گذشته کاهش یافته است. در ماه جولای سال جاری پایین ترین سطح قیمت سنگ آهن به میزان تنی 44.10 تن به ثبت رسیده بود. کاهش نرخ بهره و اقدامات محرک اقتصادی از سوی بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن جهان، چین از دلایل افت قیمت سنگ آهن در روز جمعه اعلام شده اند .

در گروه بانکی ، اعتباری کوثر مرکزی در دوره 6 ماهه منتهی به 94/6/31 (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم 102 ریال سود محقق کرده است.نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 31% داشته که عمدتا بخاطر افزایش 36% سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری میباشد.جمع درآمدهای مشاع 18% افزایش داشته و جمع هزینه ها هم با کاهش 32% به مبلغ 926 میلیارد ریال رسیده است

بانک ملت در دوره 6 ماهه منتهی به 94/6/31 (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم 240 ریال سود محقق کرده است،نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 4% داشته که عمدتا بخاطر افزایش 1,355% ( معادل 13,940 میلیارد ریال ) سایر درآمدها و افزایش 16% جمع درآمدهای مشاع میباشد .

سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری 28% افرایش داشته و جمع هزینه ها با افزایش 5% به مبلغ 26,967 میلیارد ریال رسیده است .بانک ملت براساس عملکرد 6 ماهه پیش بینی خود را 51%پوشش داده است.

در این گروه بانک ملت در حدود 23 میلیون از سهامش معامله شد و در محدوده 4 درصد منفی به قیمت 190 تومان رسید . 47 درصد خرید توسط حقوقی صورت گرفت . سایر نمادها در این گروه کم حجم بودند و در محدوده قرمز معامله شدند .

در گروه حمل و نقلی ، حتاید در جدید ترین پیش بینی 6 ماهه سود هر سهم سال مالی 94 را مبلغ 766 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی 16 درصد افزایش یافته است . لازم به ذکر است که سود عملیاتی شرکت در پیش بینی جدید 27 درصد افزایش یافته و به 710 ریال رسیده است .

کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در دوره 3 ماهه منتهی به 94/6/31 (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم 7 ریال زیان شناسایی کرده است.در حالی که در مدت مشابه سال قبل سود(زیان) شرکت مبلغ 0 ریال بود.این زیان عمدتا بخاطر افزایش 89% بهای تمام شده کالای فروش رفته و افزایش 122% هزینه های عمومی, اداری و تشکیلاتی میباشد.

فروش و درآمد ارایه خدمات 65% افزایش داشته و خالص درآمدهای متفرقه 36% کاهش داشته است.هزینه های مالی هم با کاهش 97% به مبلغ 612 میلیون ریال رسیده است این شرکت طبق پیش بینی اولیه برای سال مالی منتهی به 1395/3/31 به ازای هرسهم 145 ریال سود پیش بینی کرده است

حتوکا در این گروه در حدود یک میلیون از سهامش معامله شد و در محدوده 4 درصد مثبت به قیمت 200 تومان رسید. سایر نمادها در این گروه ها معاملات کم حجم و قرمز رنگی را تجربه کردند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, گزارش روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب