اخبار بورس دوشنبه 4 آّبان‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 10 واحد رشد کرد و به رقم 62،802 واحد رسید. وبملت با 22 واحد و فخوز با 19 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 42.6 میلیارد تومان رسید که وبملت با 4.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم 700 واحد رسید . زاگرس بیشترین تاثیر مثبت و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 76.7 میلیارد تومان رسید که پترول با 3.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

بعد از تصویب سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی برای اجرایی شدن بسته رونق اقتصادی که تسهیلات 25 میلیونی خودرو، کارت‌های اعتباری 10 میلیونی همچنین خرید دین کالاهای داخلی از جمله آنها بودند، ولی‌الله سیف امروز در حاشیه همایش تراکنش در پاسخ به ایسنا درباره‌ زمان اجرایی شدن این سیاست اظهار کرد: تمامی سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی در رابطه با اجرایی شدن بسته رونق اقتصادی از نیمه دوم آبان‌ماه در دستور کار قرار گرفته و اجرایی می‌شود.

وی همچنین در مورد میزان منابع لازم برای مجموع سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی و تسهیلات‌دهی برای فروش اقساطی کالاهای داخلی رقم مشخصی اعلام نکرد، اما توضیح داد که بانک مرکزی در این مورد مسوول مراقبت از تاثیر ارائه‌ این اعتبارات بر رشد نقدینگی و تورم نیز خواهد بود و با ملاحظات کافی این روند را پیش می‌برد.

محمدباقر نوبخت در همایش بین المللی تراکنش که با حضور ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در مرکز دائمی نمایشگاههای تخصصی شهرداری تهران در بوستان گفتگو برگزار شد، افزود: هرچند انتظارات از نظام بانکی و بانک مرکزی به درستی تحقق نیافته اما با توجه به فضای سخت و محدود کننده که به نظام بانکی کشور حاکم بوده تاکنون اقدامات ارزشمندی توسط نظام بانکی انجام شده است.

وی ادامه داد: براساس آماری که مرکز آمار در روز گذشته منتشر کرد شاخص تورم برای مهرماه به روند کاهنده خود ادامه داد و به رقم 13.3 درصد تقلیل یافته ضمن آنکه نرخ تورم نقطه به نقطه 10.9 درصد و ماهانه 0.8 درصد بوده که این رقم در مقایسه با نرخ تورم 40 درصدی که در ابتدای فعالیت دولت یازدهم بود، نشان از سنجیدگی فعالیت مردان بانکی دارد.

وی با بیان آنکه تا آغاز شرایطی که کشور بدون تحریم بتواند برنامه های خود را اجرایی کند، مقطع چند ماهه ای وجود دارد، گفت: بانک مرکزی در این فاصله با بهره گیری از ابزارهای پولی و مالی می تواند خروج از رکود و رشد اقتصادی را سرعت بخشد بنابراین مردان بانکی نقش مهم و موثری در این بخش دارند.

مهم ترین اخبار سیاسی

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در سخنانی اظهار داشت: از رهبر معظم انقلاب برای نامه راهگشا و دستورالعمل‌هایی که حتماً نصب‌العین همه ما در دولت و دستگاه‌های اجرایی بوده سپاسگذاری می‌کنم.

وی با بیان اینکه مانند همیشه نظرات و رهنمودهای ایشان چراغ راه ما بوده و خواهد بود، افزود: از همه نمایندگان و رئیس مجلس هم برای کمکی که به فهم بهتر تمامی مفاد برجام انجام دادند، سپاسگذاری می‌کنم، از این پس همه ما در یک جبهه و یک گروه تلاش مستمر و مداومی خواهیم داشت که در اجرای رهنمودها و نظرات مقام معظم رهبری به بهترین نحو برجام را به شکلی اجرا کنیم که بیشترین منافع نصیب این مردم و نصیب مقاومت اسلامی و دوستاداران و طرفداران جمهوری اسلامی بشود.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

هر چند روز گذشته با گزارشهای نه چندان دلچسب برخی نمادها بخصوص خودرویی ها شاهد فشار عرضه بر بازار بودیم امروز روند متعادل تر و مثبتی را در اکثر گروه ها شاهد بودیم. در ادامه انتشار گزارشات شش ماهه شرکت ها گزارش بانکی ها هر چند بدون تعدیل ارائه شد با پوشش خوبی همراه بودند و اغلب توانستند 50 درصد از پیش بینی های خود را محقق سازند.

نمادهای این گروه اکثرا با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند بانک صادرات با بیش از 32 میلیون سهم در صدر معاملات این گروه قرار گرفت .

بانک ملت توانست بیش از 23 میلیون سهم در محدوده مثبت خود معامله و در آخر نیز با 1.4 درصد مثبت به کار خود پایان دهد . وسینا ، وکار از جمله نمادهای منفی این گروه بودند .

در این گروه، رئیس کل بانک مرکزی از دو برنامه مهم برای تسهیل بازرگانی خارجی پس از برجام و راه اندازی نخستین جامعه بدون پول نقد خبر داد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز از آغاز شمارش معکوس برای رفع تحریم نظام بانکی خبر داد و گفت: کاهش تورم نشان از سنجیدگی فعالیت مردان بانکی دارد.

در گروه فلزات اساسی، فخوز پرتقاضا بود و هر چند با فشار عرضه از سوی حقوقی همراه بود در نهایت با صف خرید به کار خود پایان داد. این نماد پس از بانک ملت بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت.

فسرب نیز برای دومین روز با صف خرید همراه بود. در نماد ذوب شاهد رشد 2 درصدی بودیم. فولاژ دیگر نماد این گروه پس از ارائه گزارش 6 ماهه و تعدیل منفی 70 درصدی امروز در قیمت 123 تومان بازگشایی شد و افت 6 درصدی را تجربه کرد.

روز سه شنبه این هفته 5 آبانماه شرکت توسعه صنعتی ایران تعداد 92 میلیون سهم شرکت آلومینیوم ایران معادل 15.15 درصد از کل سهام این شرکت را به ارزش 33 میلیارد و 120 میلیون تومان به طور یکجا و نقد در بازار دوم بورس تهران عرضه خواهد کرد.

رامین ربیعی مدیر عامل شرکت توسعه صنعتی ایران در نامه ای که چهارم شهریور ماه امسال به سازمان بورس ارسال کرده، عنوان کرده که براورد هیات مدیره از سود یا زیان حاصل از واگذاری بلوک 15 درصدی “فایرا” کمتر از 10 درصد سود سال مالی 94 این شرکت خواهد بود.

قیمت پایه هر سهم آلومینیوم ایران مبلغ 360 تومان تعیین شده است. با واگذاری بلوک 15.15 درصدی آلومینیوم ایران از پرتفوی “وتوصا” بطور کامل این شرکت تنها کرسی مدیریتی خود را واگذار خواهد کرد.

استخراج کانه های فلزی امروز نیز معاملات منفی را پشت سر گذاشت و در این میان کچاد با معامله 600 هزار سهم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. در گزارشهای این گروه کبافق پیش بینی جدید سود هر سهم خود را با کاهش 30 درصدی 347 ریال در نظر گرفته و کاهش مبلغ فروش به دلیل افت قیمت بازار جهانی فلزات را دلیل این افت سودآوری اعلام کرده است.

در پالایشی ها شاهد نوسانات مثبتی در ونفت و شبندر بودیم. حقوقی امروز نیز در شبندر خریدار بود.

گروه خودرو و ساخت قطعات امروز نیز در غیاب نمادهای خودرویی معاملات خود را دنبال کرد. خاهن و خچرخش دو نماد صف خرید گروه بودند. سایر نمادهای گروه همچنان در محدوده منفی معامله شدند. خفنز نیز پس از کاهش 8 تومان سود هر سهم خود در محدوده صفر تابلو بازگشایی شد و پس از افت 4.5 درصدی به کار خود پایان داد.

در خبرهای این گروه، رییس کل بانک مرکزی از اجرایی شدن سیاست‌های اعتباری این بانک در رابطه با فروش اقساطی کالاهای داخلی از جمله وام 25 میلیونی خودرو از نیمه دوم آبان خبر داد. وی همچنین در مورد میزان منابع لازم برای مجموع سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی و تسهیلات‌دهی برای فروش اقساطی کالاهای داخلی رقم مشخصی اعلام نکرد، اما توضیح داد که بانک مرکزی در این مورد مسوول مراقبت از تاثیر ارائه‌ این اعتبارات بر رشد نقدینگی و تورم نیز خواهد بود و با ملاحظات کافی این روند را پیش می‌برد.

در گروه حمل و نقلی که شاهد معاملات کم حجمی بودیم بیشتر نمادها با معاملات مثبتی همراه بودند حتوکا بیشترین حجم معامله در گروه را دارا بود .

احمد رفعت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: پیش‌نویس توافقنامه مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) و شرکت ملی نفتکش ایران تهیه شده و در اختیار شرکت بهره‌بردار (شرکت ملی نفتکش) قرار گرفته است .وی با بیان این‌که صورتجلسه‌ای در این زمینه تنظیم شده است، تصریح کرد: این صورتجلسه حدود یکماه پیش به شرکت ملی نفتکش برای تصویب ارسال شده که منتظر تصویب آن از سوی هیئت مدیره این شرکت هستیم

در گروه محصولات شیمیایی اکثرا نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند بطوریکه نماد شفارا با صف فروش بسته شد . پترول که در محدوده منفی خود معامله شد توانست با بیش از 26 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه باشد . شپلی از جمله نمادهای مثبت این گروه بود که با صف خرید بسته و بیش از 6 میلیون سهم مورد داد و ستد قرار گرفت . شسینا نیز امروز با صف خرید به کار خود پایان داد .

مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: مشارکت بیشتر بانکها در طرحهای توسعه ای صنعت پتروشیمی افزون بر سودآور بودن، ظرفیت تولید محصولات متنوع پتروشیمی را افزایش می دهد.به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران مرضیه شاهدایی اظهار کرد: در آستانه لغو تحریمهای اعمال شده علیه کشورمان و اعلام آمادگی شرکتهای صاحب نام بین المللی برای حضور دوباره درصنعت پتروشیمی ایران ، همکاری بانکهای داخلی می تواند زمینه توسعه و رشد متوازن این صنعت را هموار کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی کشور از قابلیتهای بورس کالای ایران برای توسعه و رشد این صنعت مهم کشور استفاده کند.به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی بورس کالای ایران، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جلسه هم اندیشی با حضور مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان این که بورس کالای ایران می تواند در زمینه تامین مالی و پوشش ریسک صنعت پتروشیمی نقش بسزایی ایفا کند، تاکید کرد : صنعت پتروشیمی کشور از ظرفیتهای  بورس کالا در مسیر توسعه و رشد این صنعت مهم کشور استفاده کند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و گزارش های روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب