مهم‌ترین اخبار بورس چهارشنبه 6 آبان 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سهام و بازار سرمایه

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 62،923 واحد رسید فولاد با 48 واحد بیشترین تاثیر مثبت و خودرو با 23 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار بدون در نظر گرفتن معاملات مشیر 44.2 میلیارد تومان بود . واتی با 5.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 4 واحد نزول کرد و به رقم 697 واحد رسید مارون و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند ارزش معاملات در این بازار به رقم 130.4 میلیارد تومان رسید که حسینا با 2.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 مهم ترین اخبار اقتصادی 

پروفسور محمدهاشم پسران با بررسی شرایط اقتصاد ایران پس از لغو تحریم‌ها، نسبت به احتمال انحراف از مسیر اصلی اصلاحات اقتصادی هشدار داد. این اقتصاددان سرشناس ایرانی با بیان اینکه با لغو تحریم‌ها نباید صرفا به درآمدهای حاصل از فروش نفت و آزادسازی منابع بلوکه شده در خارج از کشور تکیه شود، تاکید کرد اصلاحات اقتصادی باید در صدر سیاست‌های دولت قرار گیرد؛ در غیر این صورت توسعه اقتصادی کشور یا ممکن نخواهد بود یا اگر رشدی صورت گیرد، کوتاه‌مدت است.

درواقع نباید تصور شود که با لغو تحریم‌ها، اقتصاد ایران نیز خود به خود با نظام جدید تطبیق داده می‌شود.

وی سه عامل مهم در اقتصاد ایران برای رسیدن به کارآیی بیشتر را «قیمت نفت»، «اصلاحات اقتصادی» و «گسترش سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعتی و خدماتی» عنوان کرد و گفت: اقتصاد ایران باید خود را با درآمدهای نفتی پایین تطبیق دهد. این امر تنها زمانی امکان‌پذیر است که به سرمایه‌گذاری در صادرات غیرنفتی روی آوریم.

وی در نظر گرفتن عواملی از قبیل «استفاده کارآ از نیروی جوان کشور » ، «جلب سرمایه‌گذاری خارجی»، «گسترش فعالیت بخش خصوصی»، «استفاده از تکنولوژی ‌روز»، «نزدیک‌تر کردن اقتصاد سیاسی کشور به واقعیت‌های اقتصاد ایران» را از راه‌های رسیدن به رشد و توسعه بلندمدت اقتصادی دانست .

مهم ترین اخبار سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا با انتشار بیانیه‌ای تصمیمات و مجوزهای لازم برای رفع تحریم‌های ایران براساس برنامه جامع اقدام مشترک را اعلام کرد . به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، جان کری در این بیانیه آورده است، براساس اختیارات من به‌عنوان وزیر امور خارجه شامل، مسوولیت تفویض اختیار به این وسیله تصمیمات و مجوزهای زیر درباره تحریم‌های ایران صادر می‌شود: من براساس بند 1244 i و 1245 g و 1246 e و 1247 f قانون آزادی و منع اشاعه ایران مربوط به سال 2012 تصمیم گرفتم که ضروری است تا برای امنیت ملی آمریکا از اجرای تحریم‌ها براساس مفاد تا جایی که برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) لازم است،چشم‌پوشی شود.

بانزدیک شدن به دور دوم گفت وگوهای بین‌المللی بر سر بحران سوریه، زمزمه‌های دعوت ایران به این نشست بیش از پیش در حال شنیده شدن است .

در این‌خصوص سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت که ما می‌دانیم، سرانجام در برهه‌ای از زمان باید برای حل بحران سوریه با ایران گفت‌وگو کنیم. جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه خود درباره راه‌حل بحران سوریه و نقش قدرت‌های منطقه در این میان گفت: «اینکه ایران چه نقشی می‌تواند ایفا کند باید بگویم که باید مفید و کمک‌کننده باشد و حمایت از بشار اسد و حزب‌الله را متوقف و توافق کند که برای دستیابی به یک انتقال سیاسی موفق در سوریه تلاش کند. با این حال مدت‌هاست که ما این مساله را درک کرده‌ایم که باید درباره این مساله با ایران گفت‌وگو کنیم .»

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در بازار امروز شاهد بازگشایی برخی نمادهای متوقف شده به دلیل تعدیل سود پیش بینی شده بودیم؛ در گروه خودرو و ساخت قطعات، خودرو پس از تعدیل منفی 70 درصدی در قیمت 181 تومان به تابلو معاملات بازگشت و با معامله 15 میلیون سهم بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص گذاشت.

معاملات قطعه سازها با روندی صعودی همراه بود و در این بین نمادهای همچون خمهر و خاذین با صف خرید به معاملات خود پایان دادند. خشرق نیز که با 90 درصد کاهش EPS خود را 11 ریال اعلام کرده است در صفر تابلو بازگشایی شد.

در گروه فلزات اساسی، فنوال پرتقاضاترین نماد گروه بود و بیش از 9 میلیون سهم بین سهامداران حقیقی مبادله شد. فولاد پس از برگزاری مجمع و تصویب افزایش سرمایه 50 درصدی در قیمت 110 تومان بازگشایی شد و تا پایان بازار معاملات خوب و پرحجمی داشت. ذوب امروز نیز در محدوده 180 معامله شد. در ادامه گزارشات این گروه فملي پيش بيني سود هر سهم را براي سال مالي 94 به 153 ريال کاهش داده و مبلغ 43 ريال سود براي هر سهم شناسايي کرده است.

در گروه حمل و نقلی در حالی شاهد معاملات کم حجمی بودیم که اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند .

در گروه بانکی بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک صادرات که شاهد معاملات منفی با بیش از 21 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود .

به گزارش خبرنگار ایسنا، موسسه اعتباری آرمان از جمله موسسات اعتباری غیرمجازی است که در یکی دو سال گذشته بارها بحث دریافت مجوز آن مطرح شده و حتی در مواردی اعلام شده است که اساسنامه این موسسه تصویب و مجوز فعالیت خود را به زودی دریافت می‌کند .

در حالی بعد از برگزاری جلسه شورای پول و اعتبار در روز گذشته برخی منابع خبری از تصویب اساسنامه موسسه اعتباری آرمان خبر دادند که پیگیری موضوع از اعضای شورای پول و اعتبار حاکی از رد این موضوع بود .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبتی همراه بودند بطوریکه نمادهای شپلی با 11 میلیون صف خرید به کار خود پایان داد همچنین نمادهای شمواد وشسینا نیز با صف خرید بسته شدند .

پترول که در محدوده 3 درصد مثبت خود بسته شد توانست با بیش از 7 میلیو سهم در صدر معاملات این گروه قرار بگیرد . نماد پاکشو نیز از جمله نمادهای پرتقاضا این گروه بود که بیش از 3 میلیون هسم مورد معامله قرار گرفت .

فارس که با توجه به لغو مجامع عمومي عادي ساليانه و فوق العاده بسته شده بود در جریان معاملات امروز آماده انجام معامله و با قیمت 10850 ریال بازگشایی شد . به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، طبق اعلام قبلی قرار بود به دلیل اتمام سال مالی 31 خرداد 94 و صدور مجوز افزایش سرمایه 101 درصدی ، ساعت 10 صبح چهارشنبه 29 مهر دو مجمع سالانه و فوق العاده هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شود اما در فاصله کمتر از یک روز، این دو مجمع به دلیل اماده نشدن صورت های مالی حسابرسی شده و انتشار به موقع آن لغو شد .

حال بعد از گذشت یک هفته ، زمان جدید دو مجمع این شرکت که عنوان دار بزرگترین شرکت بورسی از لحاظ ارزش روز بازار 26.8 هزار میلیارد تومانی است، تعیین شده که در همان محل قبلی یعنی پژوهشگاه صنعت نفت (واقع در بلوار دهکده المپیک ضلع غربی استادیوم آزادی ) برگزار خواهد شد .مجمع عادی به طور فوق العاده “فارس” ساعت 10 صبح چهارشنبه 20 آبان و مجمع فوق العاده ساعت 12 تشکیل خواهد شد.

شرکت ملی پالایش و پخش در نامه‌ای به کمیسیون انرژی مجلس دریافت بنزین از شرکت های پتروشیمی را تأیید کرد اما این بنزین پتروشیمی با عنوان بنزین وارداتی ثبت می‌شود. این درحالی است که طرح‌های بنزین‌سازی پالایشگاه‌ها تقریباً متوقف شده که این زنگ خطری است.

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1392/09/18  و صورتجلسه هیئت مدیره مورخ 1394/06/29 افزایش سرمایۀ شرکت صنايع شيميايي فارس از مبلغ 80,000 میلیون ریال به‌مبلغ 95,000 میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ 15000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1394/08/06 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب