مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس و اقتصاد شنبه 9 آبان‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  25 واحد افزایش پیدا کرد و به رقم 62.948واحد رسید. پارسان با 104.02واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 100.1 میلیارد تومان رسید که خودرو با 9.5میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 0.30 واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 696واحد 92.8 میلیارد تومان رسید که کتوکا با 1.4میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 اولین روز از معاملات هفته جاری با رشد تک سهم های بازار و افزایش اندک شاخص کل همراه شد البته این در حالی بود که کلیت بازار طی روز جاری منفی بود و اغلب سهام شرکتها با کاهش قیمت مواجه شدند .

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، شرایط فعلی بود بیشتر از آنکه منفی باشد و جو بد بینی در آن وجود داشته باشد، به سمت شرایط انتظاری میل می کند، یعنی اهالی تالار نسبت به آینده اقتصاد و بازار سرمایه پس از اجرایی شدن برجام خوشبین هستند اما به علت ابهام موجود در تأثیرات اجرایی برجام بر صنایع می شود عنوان کرد که امروز بورس در حالت تعارف اهالی قرار گرفته .

به عبارت ساده تر به علت خوش بینی که در پس ذهن اغلب اهالی تالار وجود دارد آمادگی روانی برای بازگشت بورس به روند صعودی مشهود است اما فعالان برای خرید سهام اقدام عملی را به بعد از حضور افراد دیگر موکول کرده اند. یعنی ابتدا شما بفرمایید بعد من پشت سر شما حرکت می کنم. البته عامل اصلی بروز چنین پدیده ای در بازار سرمایه حکمرانی جو بی اعتمادی در بورس است .
 
بنابر این گزارش، آنچه که امروز از صحبت های اهالی تالار بر می آید انتظار آنان از تأثیر گذاری بسته جدید اقتصادی دولت قبل از اجرای برجام است. به گفته آنها باید طبق گفته های مسئولین بسته جدید اقتصادی در نیمه آبان ماه اجرایی و به سرعت اثرات خود را در برخی بخش های اقتصادی نمایان سازد

اما نکته مبهم این بسته، تعیین تکلیف اصلی ترین عامل تأثیر گذار بر بازار سرمایه یعنی نرخ سود سپرده بانکی است موضوعی که همچنان به عنوان بزرگترین علامت سوال جلسه گذشته شورای پول و اعتبار باقی مانده و هنوز مشخص نیست اینکه مسئولین می گویند نرخ سود بانکی باید متناسب با تورم باشد یعنی دقیقاً چه عددی؟

به هر حال آنچه که امروز مشهود است ارزانی بازار سرمایه و تبدیل شدن آن به یک حراجی واقعی می باشد، حراجی که مشتریان آن فقط نظاره می کنند و برای بازدید به آن سر می زنند نه خرید .

اهالی تالار معتقدند که اگر قرار باشد بازار سرمایه پس از اجرای برجام از اواخر آذر با تغییر جهت همراه شود باید کم کم شاهد ایجاد تحولاتی در بازار باشیم و تا زمانیکه حقیقی و حقوقی به انتظار ایجاد تحول در بورس منتظر دست بکار شدن دیگری باشد وضع بازار همین است.

مهم ترین اخبار اقتصادی

اسماعیل جلیلی با بیان اینکه هنوز زمان ارائه لایحه برنامه ششم از سوی دولت به مجلس مشخص نشده است، اظهار داشت: امسال سال پایان اجرای قانون برنامه پنجم توسعه کشور است و قبل از بودجه سال 95 دولت مکلف است لایحه برنامه ششم را ارائه کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مقرر شده کلیات لایحه برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلی آن به مجلس ارائه شود، بیان داشت: در این حالت نهایتاً زمان دیگری اصل لایحه برنامه ششم به مجلس می‌آید، اما اصرار نمایندگان بر این است که قبل از ارائه لایحه، بودجه سال آینده این لایحه به مجلس تقدیم شود.

جلیلی در پاسخ به این سؤال که رئیس سازمان مدیریت معتقد است دولت آمادگی دارد بهمن ماه لایحه را ارائه کند، اما انتخابات مجلس است، گفت: این‌گونه نیست در غیر این‌ صورت مجلس مجبور می‌شود بودجه را یک دوازدهم در نظر بگیرد تا لایحه برنامه ارائه شود.

وی تأکید کرد: دولت نمی‌تواند تأخیر زیاد در ارائه لایحه داشته باشد وگرنه باید برنامه پنجم تمدید شود، زیرا تکلیف قانون است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این سؤال که اگر با قید منظور شدن اهداف و سیاست‌های کلی برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی بودجه 95 به مجلس ارائه شود، برای مجلس قابل قبول است، گفت: ورود به این بحث به تصمیم هیأت رئیسه مجلس بازمی‌گردد و باید تصمیم‌گیری شود.
 

مهم ترین اخبار سیاسی

ظریف پس از نشست صلح سوریه در وین در جمع خبرنگاران با اشاره به این که دستورات مقام معظم رهبری مبنای بسیاری از بحث هایی بود که این دو روز صورت گرفته است، اظهار کرد: درباره تسریع اجرای تعهدات طرف مقابل، بحث های متعددی با 1+5 بویژه آمریکایی ها داشتیم و ما می خواستیم اطمینان حاصل کنیم از این که این تعهدات در زمینه های مختلف برجام انجام می شود.

وی ادامه داد یکی از موضوعات مساله اراک است در این زمینه بحث مفصلی کردیم از جمله در مورد تعهدات طرف مقابل برای بازسازی اراک که پیشرفت خوبی داشتیم.

وی اضافه کرد: در باره اقدامات آمریکایی ها که باید انجام دهند و برای ارائه تضمین به شرکای تجاری ما برای این که مانع تجارت با ایران نشوند ، گفت و گو شده است و در این زمینه ها توافق های خوبی صورت گرفت و قرار شد روی آن بیشتر کار شود .وزیر خارجه کشورمان گفت : سه جلسه داشتیم که در هرکدام آنها با واشنگتن هماهنگی کردند و پاسخ به ما دادند.وی گفت ،امیدواریم جلساتی که پنجشنبه و جمعه داشتیم به روند اجرایی شدن برجام کمک کند.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در بازار امروز شاهد گشایش دیگر نمادهای متوقف همچون خساپا و خپارس در گروه خودرو و ساخت قطعات بودیم؛ سایپا که از سود 4 ریالی به زیان 175 ریالی رسیده، با افت 3 درصدی در قیمت 103 تومان بازگشایی شد. در نماد پارس خودرو نیز 18 میلیون سهم میان سهامداران حقیقی جابجا شد.

در ایران خودرو شاهد جابجایی 45 میلیون سهم از سوی سهامداران حقوقی در محدوده صفر تابلو بودیم؛ این شرکت طی اطلاعیه ای در پاسخ به ابهامات گزارش 6 ماهه به حفظ تیراژ 510 هزار دستگاه تاکید کرد و با بیان اینکه کاهش نرخ فروش محصول دنا بدليل تاثیر نرخ فروش صادراتی (پایین تر از نرخ فروش داخلی) بوده پيش بيني کرده در نيمه دوم سال فروش تندر افزايش يابد.

همچنين شرکت اعلام کرده افزايش 44 درصدي  خالص درآمدها و هزينه هاي عملياتي بودجه تعديلي نسبت به بودجه اولیه به واسطه افزايش هزينه هاي جذب نشده است. افزایش درآمدهای غیر عملیاتی در بودجه تعدیلی نیز به واسطه تحقق سود ناشی از تسعیر نرخ ارز، سود حاصل از فروش دارائی های ثابت و درآمد حاصل از فروش اقساطی شرکتها عنوان شده است.

در قندی ها، قزوین و قصفها پرتقاضاترین نمادهای بازار بودند. سید محمد ابطحی مدیرعامل شرکت قند و شکر شاهرود امروز در گفت‌وگو بافارس با اشاره به مشکل صنعت قند و شکر در کشور گفت: در حال حاضر در صنعت قند و شکر هیچ رخداد جدیدی اتفاق نیافتاده و دلیلی برای نوسانی شدن قیمت سهام شرکت های قندی در بورس وجود ندارد.

ابطحی با ابراز امیدواری نسبت به تخصیص این رقم به فعالان صنعت قند و شکر تا قبل از پایان امسال، گفت: امیدواریم رویه دولت در ارایه یارانه صنعت به رویه سال گذشته مبتلا نشود.  عضو انجمن کارفرمایان صنعت قندو شکر در برابر این پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه شرکت های سرایه گذاری و انجمن های خیریه به دنبال چه چیزی در هیات مدیره شرکت های قندی بورس هستند، پاسخ داد: این شرکت ها چندان به دنبال رونق صنعت قند و شکر نبوده و انگیزه های نوسان‌گیری با هدف بازی با سهام شرکت ها را دنبال می کنند.

در گروه فلزات اساسی، فسرب، فمراد و فباهنر صف خریدهای گروه بودند. فولاد که در گزارش شش ماهه خود پوشش خوبی داده امروز نیز در محدوده 106 تومان معاملات خود را دنبال کرد. فخوز صف فروش را تجربه کرد.

در اخبار این گروه، موسوی معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص رویکرد جدید این شرکت در زمینه واگذاری و یا مشارکت در ساخت بعضی از پروژه‌ها و طرح‌های این شرکت مثل احداث کارخانه تغلیظ درآلو و چاه فیروزه با بخش خصوصی گفت:‍ این رویکرد از یک سو در راستای شکستن انحصاری بودن پروژه‌های شرکت مس و از سوی دیگر به دلیل نبود نقدینگی کافی و عدم امکان راه‌اندازی و تجهیز همه طرح‌ها، انجام شد.

شرکت مس سال‌ها روی یک حد از ظرفیت تولید توقف کرده بود و با اینکه پروژه‌هایی برای افزایش تولید تعریف می‌کرد اما به دلیل مشکلات نقدینگی و افزایش هزینه‌ها و تعدد پروژه‌ها، سرعت اجرایی این طرح‌ها کند یا متوقف می‌شدند. 

این در حالی است که پتانسیل معدنی مس کشور در بین کشورهای تولیدکننده مس می‌تواند جایگاه ویژه‌ای داشته باشد و این امر زمانی میسر خواهد شد که سیاست انحصاری بودن پروژه‌ها شکسته شود و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هم در این امور مشارکت کنند. معاون هماهنگی شرکت مس، همچنین در خصوص فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای پروژه نیروگاه برق سیکل ترکیبی در سیرجان گفت: با توجه به اینکه شرایط برق و مصرف آن در کشور موضوع جدی و مهمی است فکر می‌کنیم برای گرفتن این پروژه انگیزه‌های بیشتری وجود داشته باشد.

ما در فراخوان اعلام کردیم که تا 51 در صد از این طرح را واگذار کنیم ولی در این مورد خاص اگر انگیزه جدی وجود داشته باشد شرکت مس حاضر است حتی تا 65 درصد از سهام این پروژه که با تسهیلات ویژه بانکی در حال احداث است، را واگذار کند.

پالایشی ها امروز یکدست قرمز پوش بودند. شرانل که برای سال مالی 94 2547 ریال سود پیش بینی کرده بود امروز در 943 تومان به تابلوی معاملات بازگشت و تا 900 تومان نیز افت قیمت داشت.

به نقل از آرمان آتی، کاهش قيمت نفت و نرخ هاي صادراتي و افزايش تسهيلات مالي عملکرد شرکت را متاثر کرده است. اين شرکت در 6 ماهه دوم برنامه فروش ساختمان دارد. ونفت نیز در گزارش 6 ماهه مبلغ 387 ريال سود براي هر سهم شناسايي کرده و 64 درصد از بودجه را پوشش داده است. اين شرکت مبلغ 606 ريال سود براي هر سهم پيش بيني کرده است.

در گروه حمل و نقلی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند حکشتی برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه در جریان معاملات امروز بازگشایی شداما بدلیل عدم کشف قیمت در این نماد ، شاهد معامله ای در این نماد نبودیم و در حالت مجاز – محفوظ به کار خو پایان داد . در حالی که شاهد معاملات کم حجمی در این گروه بودیم که حتاید پر حجم ترین نماد این گروه بود .

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بطوریکه نماد وکار با صف فروش بسته شد. بانک ملت و بانک صادرات از جمله نمادهای منفی این گروه بودند که در صدر معاملات این گروه قرار گرفتند .بانک تجارت  ، بانک دی که در محدوده مثبت صفر تابلو معامله شدند از نمادهای مثبت این گروه بودند .

مجید قاسمی، در مورد مشارکت بانک‌های خصوصی در اجرای بسته خروج از رکود و ارائه تسهیلات خودرو و کالا، اظهار داشت: بانک‌های خصوصی در حد اختیار و وظایف قانونی در چارچوب‌ مقرراتی می‌توانند نقش ایفا کنند.وی ادامه داد: همه بانک‌ها باید در برنامه‌های اقتصادی حضور داشته باشند و انگیزه کافی در اجرای این بسته نیز وجود دارد، اما اگر مقرراتی وضع شود که تناسبی با شرایط بانک‌ها نداشته باشد، نمی‌توان مشارکت درستی داشت.

مدیرعامل بانک پاسارگاد در مورد کاهش سپرده قانونی بانک‌ها گفت: بانک‌ها از یک سال و نیم پیش متقاضی کاهش نرخ سپرده قانونی بوده‌اند و خوشبختانه مسئولان به این در حال حاضر به این جمع‌بندی رسیدند که می‌تواند به ارتقا توان تسهیلات دهی منجر شود.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نمادهای شپلی ، پارسان ، شپاکسا ، شسینا با صف خرید بسته شدند . شپلی پس از اینکه بیش از 20 میلیون سهم معامله شد در آخر نیز با صف بیش از 1 میلیونی بسته شد . شاراک و تاپیکو نیز از نمادهای منفی این گروه بودند .

پیشرفت فیزیکی واحد MEG پتروشیمی مروارید که ظرفیت تولید بیش از ٦٠٠ هزار تن محصول دارد، از مرز ٩٨ درصد گذشت.به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، پروژه منواتیلن گلایکول (MEG) پتروشیمی مروارید در شهریورماه امسال حدود ١,٩٤ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است در حالیکه این طرح در ماه پیش از آن تنها حدود ٠.٤٣ درصد پیشرفت داشت.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بین‌الملل با تاکید بر این که تغییر شرایط سیاسی بر جذب سرمایه گذاریهای خارجی تاثیرگذار است، اظهار کرد: تا کنون در دیدار با مقامهای مختلف خارجی طی ماههای اخیر، بیش از همه بر سر مسئله نحوه بازپرداخت فاینانس با کشور آلمان به نتیجه رسیده ایم.به گزارش شانا، عیسی مشایخی گفت: افزون بر تغییرات شرایط سیاسی، تعدیل شرایط اقتصادی نیز در محیط فعالیت سرمایه گذاریها و تامین منابع مالی تاثیرگذار است و در این مسیر صنعت پتروشیمی ایران آماده جذب سرمایه گذاریهای جدید است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: گزارش روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب