مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 10 آبان‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سهام و بازار سرمایه

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 6  واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 62.942واحد رسید. پارسان با 29واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 84.5 میلیارد تومان رسید که شپلی با 4.3میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 1.90واحدافزایش پیدا کرد و به رقم 698واحد رسید. مارون با 1.8 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 125.5میلیارد تومان رسید که کوثربا 2.2میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز؛ بازار در حالی از روند فرسایشی و حاکمیت روند نزولی خود قدری فاصله گرفته که بازار به شدت به سمت نوسانی شدن پیش رفته و قیمت سهام از دامنه مثبت به سمت منفی حرکت کرده و باز به مدار قبلی خود بر می گردد.

آنچنان که این روزها برخی سهام آلت دست نوسان گیران و سفته بازان می شود. بطوریکه بسیار دیده می شود که سهام شرکتی بدون توجیه و دلیل مشخصی صف خرید و یا فروش می شود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

فرانسیس مود وزیر مشاور در امور تجارت انگلستان که در اتاق بازرگانی ایران حضور یافته بود، در مورد نظر انگلیسی‌ها برای حضور در بازار ایران اظهار داشت: شرکت‌هایی که در این سفر ما را همراهی می‌کنند، در عرصه بین‌الملل فعال‌اند و معمولا به دنبال سرمایه‌گذاری‌ درازمدت و مشارکت‌های درازمدت هستند و به گونه‌ای حضور ما این بار در ایران متفاوت است

وی افزود: دولت انگلیس و شرکت‌های بریتانیایی رایزنی‌ با مقامات ایرانی را آغاز کرد‌ه اند، تا به محض برداشته شدن تحریم‌ها همکاری‌ به صورت جدی آغاز شود، اما باید این تضمین داده شود که شرکت‌های انگلیسی با اطمینان خاطر به شکل درازمدت در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

وزیر مشاور تجارت انگلیس در پاسخ به اینکه دو شرکت نفتی بی‌پی و شل چه برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری در حوزه نفتی ایران دارند، گفت: در سفر قبلی فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس در ماه آگوست انجام شد، رئیس تیم شل در خاورمیانه و مدیر اجرایی این شرکت به ایران آمد، همچنین شرکت بی‌پی تاریخچه طولانی همکاری و حضور در ایران را دارد و این بستگی به تمایل دولت ایران دارد که نحوه همکاری با این شرکت‌ها را تعیین کند، تا این شرکت‌ها بتوانند تکنولوژی را وارد ایران کرده و سرمایه‌گذاری کنند.

مود در پاسخ به اینکه میزان پول‌های بلوکه شده ایران در انگلیس چقدر است، به صورت تلویحی گفت: یکسری از دارایی‌های ایران به خاطر وضع تحریم‌ها در انگلیس بلوکه شده که امیدواریم بعد از توافق تاریخی بین ایران و 1+5 شرایطی که 6 کشور گذاشته‌اند، اجرایی بشود، تا ایران به اقتصاد جهانی برگردد و دارایی‌های بلوکه شده‌اش آزاد شود.

در گروه های مختلف  بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خبری داشتیم از عقب نشینی پژو از مواضع قبلی خود و آمادگی برای همکاری با خودروسازان ایرانی؛ به گزارش بورس پرس، ژان فیلپ کمار معاون مدیر منطقه آفریقا و خاورمیانه گروه PSA با تغییر مواضع پیشین تاکید کرد این شرکت برای امضای توافق با ایران خودرو آماده است. وی ضمن اظهار تاسف از خروج ناگهانی پژو از ایران تاکید کرد: ما مجبور شدیم مقررات بازرگانی بین المللی و همچنین مقررات مربوط به صنایع آمریکایی را اجرا کنیم.

در واقع علت این رفتار توافقی بود که با گروه جنرال موتورز آمریکا برای ایجاد یک اتحاد جهانی به امضا رسید اما ناکام ماند. در همین راستا، خبری از سوی هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو، مبنی بر پذیرش همه شرایط توسط پژو و ادامه همکاری با این شرکت فرانسوی اعلام شد که در پی آن خودرویی ها با افزایش تقاضا مواجه شدند بطوریکه نمادهای خودرو، سایپا به صف خرید رسیدند و با معامله بیش از 8 میلیون سهم دو نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص بودند.

خپارس نیز 5 درصد رشد را تجربه کرد و با معامله 43 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. خزامیا نیز که در آخرین گزارش خود از سود به زیان رسیده بود با رشد 5 درصدی بازگشایی شد. ورنا و خبهمن نیز با رشد قیمتی همراه شدند. قطعه سازها نیز همراستا با نمادهای خودرویی روندی مثبت را در معاملات خود دنبال کردند.

در گروه فلزات اساسی، ذوب به 186 تومان رسید. معاملات فولاد همچنان در محدوده صفر مثبت ادامه داشت. فسرب، وتوکا و فباهنر صف خریدهای گروه بودند. فخوز امروز چهارمین روز معاملات منفی خود را پشت سر گذاشت؛ عمده معاملات انجام شده در این نماد توسط سهامدار حقوقی خریداری شد.

بیشترین حجم معاملات امروز این گروه نیز با بیش از 8 میلیون سهم متعلق به ذوب بود. فرآور که در پیش بینی 6 ماهه EPS 20 تومانی را به 9 تومان کاهش داده، براساس گزارشی در کدال به ارائه توضیحاتی در خصوص پیش بینی مذکور پرداخته است:

1-      با عنایت به اینکه مبلغ خاک مصرفی بخش اعظمی از قیمت تمام شده کالای تولید شده را به خود اختصاص می دهد شرکت در نظر دارد در نیمه دوم سال جاری با استفاده از خاک کم عیار و هیدروکسید روی و اصلاح ضرایب مصرف مواد اولیه کمکی، در جهت نیل به سود پیش بینی شده خود که دور از انتظار نیز نمی باشد اقدام نماید.

2-      اطلاعات سود هر سهم و نقدی شرکت های پذیرفته شده در بورس با عنایت به اخرین پیش بینی ها ،اصلاح گردیده است.علی ایحال کنترل های مجدد انجام خواهد شد.

3-      براساس دستور شرکت هلدینگ توسعه معادن روی ایران با عنایت به کاهش نرخ های جهانی روی که از نیمه دوم اردیبهشت سال جاری شروع شده بود،طبق بررسی های به عمل آمده نرخ 1.800 دلار برای بودجه 6 ماهه دوم تایید و ابلاغ گردیده، همچنین نرخ تسعیر ارز نیز 33.000 ریال در نظر گرفته شده است.البته در شرایط حال حاضر تفاوت نرخ ارز بازار آزاد با نرخ پیش بینی شده بنحو مطلوب پوشش نرخ جهانی روی در نظر گرفته شده در پیش بینی و حال حاضر را می دهد.

4-      محصولات تولیدی در شش ماهه نخست سال جاری عمدتا از خاک خریداری شده داخلی و وارداتی که با نرخ های بازار آزاد عرضه گردیده تامین شده است،فلذا نرخ قیمت تمام شده کالای تولیدی در نیمه نخست سال جاری بالا بوده است، در صورتی که در پیش بینی برای 6 ماهه دوم شرکت در نظر دارد:

الف- بخشی از تولید خود را از محل سهمیه خاک های دریافتی که در نیمه دوم سال جاری محقق می گردد تامین نماید که نرخ آن بسیار ارزانتر ار نرخ خاک در بازار آزاد است

ب- بخش دیگری از تولیدات خود را از محل تبدیل کیک لیچ خود و تبدیل آن به هیدرو کسید فراهم می نماید.

ج- بخش آخر تولیدات را از هیدروکسید های دریافتی از شرکت هایی که با آنها قرارداد همکاری دارد تامین و فراهم نماید.

گروه پالایشی امروز نیز معاملات نوسانی در محدوده منفی را دنبال کردند و تنها چند نماد شسپا، شبهرن و شراز اندکی مثبت معامله شدند. نیمی از خریداران امروز ونفت را سهامداران حقوقی تشکیل دادند؛ در این نماد 2.7 میلیون سهم معامله شد و در صدر گروه قرار گرفت. در شپنا نیز حقوقی امروز خریدار بود.

حقوقی ها امروز در رایانه ای ها، فعال بودند. تقریبا تمامی نمادهای گروه در محدوده مثبت معامله شدند. در نمادهای رانفور، رکیش و سیستم حقوقی خریدار بود. رتاب امروز پرحجم بود و حدود 3 میلیون سهم بین سهامداران حقیقی مبادله شد.

در گروه حمل نقلی شاهد معاملات متعادلی در این گروه بودیم نمادهای حکشتی و توریل از نمادهای مثبت این گروه بودند. حتاید و حسینا از جمله نمادهایی بودند که در آستانه منفی خود معامله شدند .  حکشتی که در معاملات روز قبل بدلیل عدم کشف قیمت نتوانست شاهد معامله باشد امروز با قیمت 5500 ریال آماده انجام معامله شد که با بیش از 1 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود.

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نماد وکار با صف فروش بسته شد. وخاور ، وسینا جزء نمادهای مثبت این گروه بودند که در محدوده بیش از 1% مثبت خود معامله شدند . بانک صادرات ، بانک ملت که در محدوده صف منفی خود معامله شدند در صدر معاملات این گروه قرار گرفتند

در خبری داشتیم که دو بانک بورسی و فرابورسی تجارت و آینده (که برنامه افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی دارد) ،تفاهم نامه ارتقاء و گسترش سطح همکاری های متقابل امضا کردند.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند نمادهای شفارس ، شفن با صف فروش بسته شدند .شپلی با بیش از 21 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود .

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پتروشیمی اوره و آمونیاک زنجان تنها واحد صنعتی تولیدکننده کود اوره در شمال غرب کشور محسوب می شود و تداوم عملیات اجرایی آن باید با جدیت پیگیری و دنبال شود.به گزارش شانا، محمدرضا نعمت زاده  وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه شنبه در شورای اداری استان زنجان اظهار کرد:برطرف کردن مشکل اعتبار پتروشیمی زنجان نیازمند ورود سرمایه گذار توانمند بخش خصوصی است.وی یادآورشد: خرده مالکان نمی توانند اعتبار مورد نیاز این واحد صنعتی را تامین کنند و به آن تحرک ببخشند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: ظرفیت های موجود در صنعت پتروشیمی ایران مزیت و شاخصی اثر بخش برای بهبود رشد اقتصادی ایران است.به گزارش شانا، عباس شعری مقدم اظهار کرد: اقتصاد ایران در مسیر کاهش وابستگی خود به درآمدهای نفتی حرکت می کند و در این راه، صنعت پتروشیمی با توجه به تولید محصولات متنوع که دارای ارزش افزوده بالائی هستند نقش آفرین است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تاکید بر لزوم استفاده از قابلیتهای موجود در صنعت پتروشیمی ایران گفت: بدون تردید رونق اقتصادی رکن توسعه است و در این میان پتروشیمی می تواند آینده اقتصادی کشور را متحول کند.

پتروشیمی شازند اراک مقدمات افزایش سرمایه ۷۵ درصدی را فراهم کرده تا درصورت طی مراحل قانونی به شرکتی ۶۳۰ میلیارد تومانی تبدیل شود.

شرکت صنايع شيميايي سينا در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 527 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر اعلام شده است شرکت در 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 275 ریال سود کنار بگذارد و 52 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار معاملات روزانه بازار بورس, گزارش معاملات روزانه در بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب