اخبار و گزارش بازار سهام دوشنبه 11 آبان‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
افت شاخص بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 86.99 واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 62.855واحد رسید. فملی با 95.4 واحد بیشترین تاثیرمنفی را بر شاخص بورس گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 157.1 میلیارد تومان رسید که وپاسار با 43.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 1.50واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 697واحد رسید. پترول با 0.95 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 57.5 میلیارد تومان رسید که پترول با 1.3میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در خصوص کلیت و شرایط فعلی بورس که هیچ تفاوتی با گذشته نداشته است باید گفت که طولانی شدن زمان روند نزولی بورس و از حد گذشتن رقم زیان اهالی تالار باعث شده که امروز ما شاهد شیوع بیماری روانی افسردگی حاد در بین اهالی تالار باشیم، بیماری که از مهمترین علایم آن بی تفاوتی نسبت به اتفاقات مثبت و منفی پیرامون است.

امروز از اهالی تالار نه شکایتی از تداوم روند منفی می بینیم و نه میلی به گذر از شرایط فعلی، اخبار مثبت و منفی هم تأثیری بر رفتار و تصمیمات آنان ندارد.

جالب است بدانید که این بیماری تنها و تنها بر اثر شرایط و اتفاقات خارجی ناشی می شود و خود فرد هیچ دخالتی در به وجود آمدن آن ندارد، برخی ها به مرور زمان دچار می شوند و برخی بر اثر یک اتفاق آنی.

متأسفانه این بیماری اگرچه آسان و ساده می آید اما خیلی سخت و دشوار می رود.

از سویی دیگر رفتن این بیماری نیاز به شرایط و مقدماتی دارد که در حال حاضر برای بدست آوردن آنها همکاری لازم صورت نمی گیرد.

به عنوان مثال در جائیکه معاون رییس جمهور و زیر اقتصاد در حال ایجاد فضایی مثبت و به وجود آوری از حس امیدواری نسبت به آینده اقتصادی نزدیک هستند، اما به ناگهان رشته ها پنبه می شود و مشاور عالی رییس جمهور به یکباره تمام امیدها را نا امید می کند و در مصاحبه خود خبر از عدم اتفاق اقتصادی مثبت تا سال 97 در کشور می دهد و این یعنی پنبه کردن رشته های وزرای اقتصادی باید اذعان کرد که هم اکنون یکی از بزرگترین مشکلات دولت یازدهم نبود صدای واحد در بدنه دولت و به گوش رسیدن سازه های متفاوت از مسئولین متفاوت است.

متأسفانه در دولت یازدهم تمام مسئولین خود یکپارچه وزیر اقتصاد هستند و شاید به جرأت بتوان گفت که این تنها دولتی است که نه تنها تمام وزرا و مسئولین دولتی حق دارند بجای وزیر اقتصاد صحبت و اظهار نظر کنند بلکه مشاورین دولت هم هر کدام برای خود وزیر اقتصادی ماهر هستند که این خود جای تأمل فراوان دارد.

لذا جا دارد تا رییس جمهور در ادامه برنامه های ضد هیجانی خود در بازارهای اقتصادی نسبت به این اتفاق هیجان زا هم توجه ویژه ای داشته باشد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

با گذشت حدود یک هفته از انجام مذاکرات بیژن زنگنه و الکساندر نواک وزرای نفت و انرژی ایران و روسیه، نتایج توافق‌های پشت درهای بسته این دو کشور نفت و گاز خیز جهان اعلام می شود امیرحسین زمانی نیا امروز با اشاره به سفر اخیر الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه به ایران درباره برنامه دو کشور برای سوآپ نفت، گاز و فرآورده های نفتی که مورد تاکید وزیران دو کشور است، گفت: به زودی یک شرکت بزرگ روسی در این زمینه برای مذاکره با مسئولان وزارت نفت وارد تهران می شود

معاون امور بین‌الملل وزیر نفت با بیان اینکه مذاکرات سازنده و مفیدی بین وزیران نفت و انرژی روسیه در تهران انجام شده است، تصریح کرد: شرکت‌های روسی بسیار علاقه مند به حضور در پروژه های ازدیاد برداشت و توسعه میادین نفت و گاز در ایران هستنداین مقام مسئول با بیان اینکه هنوز دو کشور برای حضور شرکتهای روسی در پروژه خاصی به توافق نرسیده اند، اظهار داشت: بعد از معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی و معرفی پروژه ها می توان بیشتر در این زمینه گفتگو کرد

این در حالی است که زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در تشریح محورهای مذاکرات نفت و گاز با همتای روس خود گفته بود: دو کشور در این زمینه امکانات خوبی دارند.

ایران می تواند از روسیه در شمال ایران گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی دریافت کند و در جنوب به مشتریان روسیه گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی تحویل دهددر همین حال، سیدپیروز موسوی مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی اخیرا در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز مذاکرات نفتی با برخی از شرکت‌های خارجی، اعلام کرده است: به زودی عملیات سوآپ نفت ایران در منطقه دریای خزر از سر گرفته می شود.

مهم ترین اخبار سیاسی

محمد جواد ظریف در دیدار مدیران و سفرا و مسئولان نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با سیدحسن خمینی گفت: اگر از فرصت اتمام مراحل مقدماتی برجام با همدلی، همفکری و همزبانی، بهره گیری کنیم شرایط ویژه ای برای انقلاب، کشور و نهضت اسلامی که مرهون رهبری امام(ره) است، فراهم می شود؛ اما این فرصت در صورت عدم بهره گیری می تواند تبدیل به مخاطره شود .

وی با بیان اینکه تصمیم گرفتیم مسئولان تمام نمایندگی های ایران را جهت همفکری دعوت کنیم تا در مورد این موضوعات ویژه بحث کنیم و از رهنمودهای بزرگان بهره مند شویم افزود: عزت، اقتدار، سربلندی و آبروی خود را مدیون روحیه خودباروی ناشی از آموزه های امام(ره) و گفتمان اصیل انقلاب هستیم .

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه اعلام کرد که اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران به استناد برنامه جامع اقدام مشترک آغاز شده است وی در گفت و گو با خبرگزاری «کیودو» ژاپن گفت: مقدمات انجام این کار آغاز شده است و در حال انجام است رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: اجرای مرحله فنی برنامه جامع اقدام مشترک آغاز شده است وی افزود: این نخستین اقدام عملی ایران در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک پس از توافق هسته ای با کشورها 1+5 است.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

بازار امروز گرچه با روندی متعادل و نسبتا مثبتی آغاز به کار کرد اما در نیمه بازار با شروع عرضه در برخی گروه ها در مسیر نزولی قرار گرفت. طی معاملات امروز گروه خودرو و ساخت قطعات بیش از 133 میلیون سهم در نماد خودرو معامله شد که 120 میلیون از این حجم مربوط به معامله بلوکی دو سهامدار حقوقی در قیمت 197 تومان بود؛ پس از این معامله بلوکی شاهد روند صعودی سهم و تشکیل صف خرید کم حجمی بودیم که بلافاصله صف خرید عرضه و معاملات نماد روند متعادلی را در پیش گرفت.

سایر نمادهای خودرویی همچون خساپا، خپارس و خزامیا نیز همگام با خودرو روندی نزولی در پیش گرفته و وارد فاز منفی شدند. خکاوه که در آخرین گزارش خود زیان خود را به 107 تومان افزایش داده بود در صفر تابلو بازگشایی شد و تا پایان بازار معاملات پرعرضه را در این محدوده دنبال کرد.

نمادهای قطعه ساز نیز اکثرا در محدوده منفی به معاملات خود خاتمه دادند. خاهن و خچرخش صف خریدهای گروه بودند. امروز خبری شنیدیم از برنامه افزایش سرمایه خاهن؛ این شرکت که بعد از افزایش سرمایه 400 درصدی بهمن 93 با توقف 5 ماهه نماد و مسائل مربوط به فروش سهام حق تقدم و واریز وجه، با حواشی طولانی مدت و اعتراض سهامداران مواجه شده بود، بار دیگر در صدد افزایش سرمایه بیش از ۱۰۰ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها  برآمده است که در صورت تایید و موافقت حسابرس و سازمان بورس به مرحله انجام خواهد رسید. این نماد که در 6ماهه ابتدایی سال توانسته بود 55 درصد از پیش بینی سود هر سهم خود را محقق کند.

در گروه فلزات اساسی، فملی که با کاهش 40 درصدی EPS خود را 15 تومان اعلام کرده، امروز در قیمت 1269 ریال به تابلوی معاملات بازگشت و تا پایان بازار تا افت 8 درصدی را تجربه کرد. عرضه ها در این نماد 95 واحد کاهش شاخص را بدنبال داشت.

در نماد فولاد نیز  19.5 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان مابین سهامداران حقوقی جابجا شد. نمادهای فسرب، فمراد و فولای نیز صف خریدهای گروه بودند. ذوب امروز نیز در قیمت های بالا 180 تومان معامله شد.

در این گروه خبری داشتیم از تعطیلی برخی معادن خواف خراسان؛ به گفته رئیس انجمن مواد معدنی خراسان رضوی، کاهش قیمت جهانی سنگ آهن که از سال گذشته آغاز شده اغلب معادن سنگ آهن منطقه سنگان خواف را در حالت تعطیل قرار داده است. معادن سنگ آهن سنگان با ذخیره قطعی 1،2 میلیارد تن یکی از بزرگترین ذخایر سنگ آهن در کشور است که میزان استخراج سالانه آن حدود هفت میلیون تن است .

وی بیان کرد: در گذشته 40 معدن سنگ آهن در منطقه سنگان خواف در دست بهره برداری بود اما اکنون کمتر از 10 معدن از این تعداد فعال هستند که عمده آنها معادن بزرگ با عیار بالای سنگ آهن و دارای ماشین آلات قوی یا با پشتوانه دولت می باشند. وی گفت: با افت قیمت جهانی سنگ آهن معادنی که درصد خلوص آهن آنها کمتر بود و بهره برداری از معدن برای سرمایه گذاران آنها توجیه اقتصادی نداشت تعطیل شدند.

در لیزینگی ها، رشد 3 درصدی را در ولصنم شاهد بودیم؛ این نماد به همراه ولساپا بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص دادند. سایر نمادهای گروه معاملات نسبتا متعادلی را در محدوده صفر تابلو پشت سر گذاشتند.

ولبهمن که در 6 ماهه ابتدای سال 195 ریال معادل 43 درصد از اولین پیش بینی سود هر سهم شرکت را پوشش دهد، در خصوص این پوشش اعلام کرد که با عنایت به عملکرد واقعی 6 ماهه اول و در نظر گرفتن شرایط اقتصادی حاکم در نیمه اول سال و همچنین با توجه به اینکه عملا در نیمه اول کمتر از 5 ماه فرصت برای فعالیت وجود داشته است لذا پوشش 43 درصدی سود خالص برای این صنعت نامناسب به نظر نمی رسد

لازم به توضیح می باشد که با توجه به عملکرد سنوات گذشته ،فروش و کسب درآمد در شش ماهه دوم سال به مراتب بهتر و قابل دسترس تر از نیمه اول می باشد لذا دستیابی و پوشش بودجه پیش بینی شده و تحقق آن بدیهی است . ضمنا به اطلاع می رساند جزئیات در آمد های متفرقه شامل 13.489 میلیون ریال تخفیفات بیمه ای و 2.500 میلیون ریال سود سپرده بانکی می باشد.

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند نماد حفارس که با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز بازگشایی و با قیمت 2900 ریال آماده انجام معامله شد که در آخر نیز با حجمی بیش از 1 میلیون سهم و در محدوده 7 درصد منفی خود به معاملات خود پایان داد و در صدر معاملات این گروه قرار گرفت . توریل و حپترو جزء نمادهای مثبت این گروه بودند .

در گروه بانکی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند نماد وکار با صف فروش بسته شد . بانک پاسارگاد با بیش از 341 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود که تعداد 339 میلیون سهم آن بصورت معامله بلوکی انجام گرفت همچنین شاهد معامله بلوکی 40 میلیونی در بازار خرده فروشی از این نماد بودیم .  وخاور در حالی که مثبت معامله شد تک نماد صف خریدی این گروه بود .

 به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،  مدیرعامل بانک صادرات دیروز رسما” به خبر هفته گذشته بانک مرکزی مبنی بر قبول تعهدات موسسه منحل شده میزان توسط این بانک واکنش و از عدم انعقاد قرارداد خبر داده بود اما امروز توضیحات دیگری داد.

اسماعیل لـله گانی مدیرعامل بزرگترین بانک بورسی از لحاظ سرمایه اسمی به سازمان بورس اعلام کرد: پیرو نامه دیروز در خصوص موسسه منحله میزان، با عنایت به تفاهم نامه منعقد مابین بانک صادرات ایران و هیات تصفیه موسسه مذکور، در صورت احراز ارزش ویژه مثبت، بانک صادرات ایران نسبت به مدیریت دارایی ها و بدهی های آن موسسه اقدام خواهد کرد. ضمنا” تاکید می شود در سال جاری این اقدام تاثیری در EPS بانک صادرات نخواهد داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در پاسخ به این سوال که چه تصمیمی برای نرخ سود اتخاذ می‌شود و اختلاف نظر بانک مرکزی، سازمان مدیریت و وزارت اقتصاد به کجا می‌انجامد؟ گفت: واقعیت این است که تا زمانی که نرخ تورم حدود 40 درصد بود تحلیل می‌شد وقتی تورم در این سطح است نرخ سود بانکی هم بالا است اما وقتی نرخ تورم به زیر 15 درصد طبق گزارش بانک مرکزی رسیده ، منطق حکم می‌کند نرخ سود بانکی هم کاهش یابد.

نوبخت ادامه داد: شورای پول و اعتبار در مصوبه  8 اردیبهشت نرخ سود بانکی را کاهش داد و مقرر کرد هر سه ماه یکبار بازنگری شود، اما در عمل بانک‌ها نرخ‌های سود را رعایت نکردند شبکه بانکی از آن منطق تعیین شده تبعیت نکرد.

وی با اشاره به طرح مجدد نرخ سود بانکی در جلسه شورای پول و اعتبار، افزود: استدلال بانک مرکزی در جلسه این بود که به جای کاهش دستوری نرخ سود، باید شرایط را برای کاهش نرخ‌ها فراهم کنیم؛ ورود بانک مرکزی به بازار بین بانکی و کاهش نرخ سد در این بازار یکی از برنامه‌های بانک مرکزی برای فراهم کردن کاهش نرخ سود در بانک‌هاست.

در گروه محصولات شیمیایی  بیشتر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند بطوریکه نمادهای شفارس، شفارا با صف فروش بسته شدند . شاراک ، شکلر از جمله نمادهای مثبت این گروه بودند که شکلر با صف خرید همراه بود . بیشترین حجم معامله در این گروه نیز مربوط به نماد پترول بود که توانست بیش از 9 میلیون سهم معامله شود همچنین ابن نماد در محدوده نزدیک به 2 درصد منفی به کار خود پایان داد .

تاپیکو که امروز در محدوده منفی خود معامله شد در آخر نیز با حجمی بیش از 1 میلیون به کار خود پایان داد . همچنین شاهد 2 معامله بلوکی به حجم جمعا 24 میلیون سهم در بازار خرده فروشی از این سهم بودیم که یکی از معاملات با حجم 17 میلیون و یکی دیگر 2 حجم 7 میلیون سهم صورت پذیرفت .همچنین در این نماد خبری شنیدیم مبنی بر اینکه مدیرعامل و سه عضو هیات مدیره این هلدینگ 4.3 هزار میلیارد تومانی تغییر کردند .

مرضیه شاهدایی ، مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: شرکت های ایتالیایی و آلمانی مانند زیمنس در آزادسازی تجهیزات توقیف شده ایران همکاری کردند و توانستیم تجهیزات تعدادی از پروژه ها را تحویل بگیریم.

تلاش های وزیر صنعت برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا ادامه دارد و این بار با اعلام 10 دلیل و نامه نگاری با مسئولان عالی‌ نظام وارد مرحله تازه ایی شد.به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا نعمت‌زاده که پیش از این در صنعت پتروشیمی حضوری فعال داشته همچنان به تلاش های تاکنون بی نتیجه برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا ادامه می دهد و به رغم مخالفت هایی از سوی مسئولان و نمایندگان، پیگیر این موضوع است.براساس این گزارش، آخرین اقدام عملی نامه نگاری به معاون بررسی دفتر مقام معظم رهبری و اعلام 10 دلیل برای این تصمیم و خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا است.

در دیگر نمادهای بازار بترانس در پيش بيني جدید خود سود هر سهم را 673 ريال اعلام کرد که نسبت به گزارش قبلی رشد محسوسی نداشت؛ طي 6 ماه نیز توانست مبلغ 117 ريال از این سود را محقق سازد.
در این گزارش شرکت اعلام کرده که بهبود شرايط تامين مواد اوليه منجر به کاهش 5 درصدي قيمت تمام شده نسبت به پیش بینی قبلی گردیده است؛ همچنین به خاطر افزايش فروش به شرکتهاي دولتي و برق هاي منطقه اي و عدم دريافت مطالبات، شرکت به ناچار اقدام به اخذ تسهيلات نموده است که باعث افزايش 16 درصدي هزينه هاي مالي شده است و پيش بيني کاهش 15 درصدي ساير درآمدهاي غير عملياتي ناشي از پيش بيني تسويه سپرده هاي بانکي است. در معاملات کم حجم امروز این نماد 29 هزار سهمدر محدوده صفر منفی معامله شد.

در اخابر نیز معامله بلوکی 13 میلیونی را در قیمت 2258 ریال و بین سهامداران حقوقی شاهد بودیم. امروز شنیدیم که یک نماینده مجلس از منتفی شدن موضوع بازگشت سهام مخابرات به دولت خبر داد و گفت: با وجود امضای 100 نماینده مجلس برای بازگرداندن سهام کنترلی مخابرات به دولت، به درخواست سهامدار عمده و اینکه منافع سهامداران خرد این شرکت در بازار سرمایه به خطر می‌افتد از ارایه این بحث در مجلس خودداری و موضوع بازگشت آن به دولت منتفی شده است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و رویدادهای تازه از بازار بورس, خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب