گزارش و اخبار بورس سه‌شنبه 12 آبان‌ 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 44.12 واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 62.811 واحد رسید. اخابر با 33.67 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 94.4 میلیارد تومان رسید که وپاسار با 5.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3.50 واحد افزایش پیدا کرد و به رقم 700 واحد رسید. شتران با 1.39 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 150.3میلیارد تومان رسید که شاوان با 2.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 مهم ترین اخبار اقتصادی

در حالی که تحریم های غرب علیه ایران در حال لغو شدن است، بانک یو سی اوی هند، تنها بانک عامل تجارت نفتی تهران و دهلی نو به دنبال توسعه فرصت های تجاری و بهره گیری از منابع موجود ایران در این بانک است .

یک هیئت 4 نفره از بانک یو سی او به ریاست جی کی گارگ، مدیر اجرایی این بانک اخیرا به تهران سفر کرده تا اطمینان حاصل کند که این بانک همچنان بانکی است که برای حمایت از مبادلات تجاری بین دو کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. پیش بینی می شود با کاهش تحریم ها حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال مالی جاری با بیش از یک سوم افزایش به 6 میلیارد دلار برسد .

ایخال عبدالرحمان با اشاره به آمادگی شرکت پتروناس مالزی برای از سرگیری فعالیت‌های مشترک با شرکت ملی نفت ایران، گفت: دفتر این شرکت نفتی حتی در دوران تحریم هم در تهران فعال بوده است که با احتمال لغو تحریم‌ها فعالیت دفتر پتروناس در تهران افزایش می یابد .

نماینده منطقه خاورمیانه شرکت نفت پتروناس مالزی با اعلام اینکه در حال حاضر منتظر ارائه برنامه‌های شرکت ملی نفت ایران هستیم، تصریح کرد: براساس برنامه ارائه شده شرکت ملی نفت ایران باید به طور رسمی فهرستی از پروژهای نفتی خود بر روی میز قرار بدهد .

مهم ترین اخبار سیاسی

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت:‌ درباره رآکتور اراک یک سند بین ایران، چین و آمریکا منتشر شد و یک سند رسمی بین ایران، 1+5 و اتحادیه اروپا قرار است تا یک هفته آینده امضا شود و پس از آن قراردادهای اجرایی‌ آن نوشته و امضا خواهد شد .

عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با اشاره به آغاز روند اجرای توافق هسته‌ای گفت: برجام و مذاکرات یک مسئله بود، اما بخش مهم دیگر اجرای برجام است که به اندازه خود مذاکرات اهمیت دارد .

وی گفت: در اجرا طرف مقابل ممکن است به هزار و یک نیرنگ و ترفند بخواهد از زیر بار تعهداتش فرار کند که ما باید به دقت مراقبت و خواسته‌هایمان را که در برجام محقق شده در اجرا هم محقق کنیم و جلوی نقض موارد را بگیریم .عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با اشاره به اینکه مقدمات اجرای برجام آغاز شده است، افزود: از 9 موردی که مقام معظم رهبری در نامه شان اشاره کردند که در اجرای برجام دولت مکلف به مراعات آنهاست، محور اولش قبل از شروع اجرای برجام و 8 مورد دیگر به حین اجرای آن مربوط می‌شود .

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور در حاشیه نشست بررسی و تحلیل پیامدهای برجام و جایگاه ژئوپولتیک ایران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری عنوان کرد که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده و اینکه یک عده ابراز نگرانی می‌کنند که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا کرده، نگران این موضوع نباشند.وی درخصوص سفر صالحی به ژاپن، این سفر را برای شرکت در 2 اجلاس بین‌المللی برشمرد و گفت: ما ساخت نیروگاه‌های متعدد هسته‌ای را در دستور کار داریم و نیاز به همکاری با کشورهایی چون ژاپن وجود دارد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

شاخص بازار امروز با معاملات همراه با صف خرید واتی روندی نسبتا صعودی را آغاز کرد. واتی در ادامه روند صعودی معاملات چند روز اخیر امروز نیز با صف خرید شروع به کار کرد و پس از معامله 1.7 میلیون سهم در میانه بازار صف خود را عرضه کرد؛ از این نماد که دومین سهامدار عمده شیران محسوب می شود شایعاتی از فروش برخی زیرمجموعه هایش به گوش میرسد.

در خودرویی ها معاملات منفی را نظاره گر بودیم. زامیاد بیشترین افت قیمت را داشت؛ حدود نیمی از معاملات امروز این نماد توسط حقوقی انجام شد. خودرو نیز حول 194 تومان نوسان داشت؛ در این نماد امروز نیز شاهد معامله بلوکی 120 میلیونی در بازار خرده فروشی بودیم.

حجم معاملات خپارس به نصف معاملات روز گذشته رسید اما همچنان پرحجم ترین نماد خودرویی است. در نماد خاور، مدیرعامل این شرکت از ورود چند محصول جدید شرکت مرسدس بنز به سبد محصولات ایران خودرو دیزل در آینده نزدیک خبر داد. وی با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای استفاده از فناوری و دانش فنی روز شرکت مرسدس بنز در محصولات این شرکت گفت: جهت استفاده از موتور جدید سری 900 مرسدس بنز بر روی کامیونت آرنا توافقات لازم صورت گرفته و هم‌اکنون این محصول در حال طی مراحل آزمون کیفی خود است.

قطعه سازها نیز اغلب در محدوده منفی معاملات خود را دنبال کردند. در این میان، نمادهای ختور، خکار و خچرخش نمادهای مثبت و صف خرید گروه بودند. خموتور و خاهن نیز تا محدوده 3 درصد رشد کردند.

بر اساس گزارش منتشر شده شرکت رادیاتور ایران به منظور اجرای طرح توسعه جهت راه اندازی و بهره برداری از خط تولید کولر خودرو و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز آن، اقدام به افزایش سرمایه 114 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران وآورده نقدی و همچنین سود انباشته نموده است.

در گروه پالایشی، از میانه بازار شاهد روند صعودی در نمادهای گروه بودیم. در شاوان، ونفت و شبندر بیش از 3 میلیون سهم در صف خرید معامله شد.

امروز دو خبر مهم از این گروه شنیدیم؛ به نقل از بورس پرس، معاون وزیر نفت با اعلام زمان راه اندازی 3 مجتمع جدید بنزین سازی پالایشگاه های اصفهان، لاوان و بندرعباس با افزایش 24 میلیون لیتری بنزین،از طرح راه‌اندازی مجتمع جدید بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت ۴ میلیون لیتر خبر داد.

عباس کاظمی درباره برنامه های جدید افزایش ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو ۴ درکشور به مهرگفت: هم اکنون راه اندازی ۵ طرح جدید تولید بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو ۴ در پالایشگاه‌های نفت کشور در دستور کار قرار گرفته است. وی با اعلام اینکه هم اکنون سه طرح جدید افزایش ظرفیت تولید بنزین یورو ۴ با ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر سوخت پاک آخرین مراحل راه اندازی را پشت سر می گذارد، تصریح کرد: پیش بینی می شود به زودی طرح جدید بنزین سازی پالایشگاه اصفهان با ظرفیت تولید روزانه ۷ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در مدار بهره برداری قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی افزود: طرح جدید بنزین سازی پالایشگاه لاوان هم با ظرفیت تولید روزانه یک میلیون لیتر بنزین تا قبل از پایان سال‌جاری راه‌اندازی شود. علاوه بر این ساخت و راه‌اندازی مجتمع جدید بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت ۴ میلیون لیتر در روز از دیگر طرح‌های در دست اجرا است.

کاظمی با بیان اینکه در کنار اجرای طرح‌های افزایش ظرفیت تولید بنزین یورو ۴، بهبود کیفیت تولید گازوئیل هم یکی از برنامه ها و سیاست‌های در دست اجرا است، تاکید کرد: از این رو امسال طرح جدید افزایش سه میلیون لیتری تولید گازوئیل یورو ۴ در پالایشگاه نفت لاوان وارد مدار تولید خواهد شد. وی از افزایش ۹ میلیون لیتری ظرفیت تولید روزانه گازوئیل یورو ۴ در پالایشگاه نفت بندرعباس تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: علاوه بر این، باید تا پایان امسال فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ راه اندازی شود.

کاظمی با بیان اینکه با ورود کامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس ایران به یکی از کشورهای صادرکننده بنزین تبدیل خواهد شد، خاطرنشان کرد: این پالایشگاه از ظرفیت تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ برخوردار است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش در دومین خبر مهم این گروه به برنامه های وزارت نفت برای همکاری با شرکت های خارجی در حوزه ساخت و نوسازی پالایشگاه ها اشاره کرد و به ایرنا گفت:برای ارتقا و بهبود کیفیت فرآورده های تولیدی پالایشگاه اصفهان 1.2 میلیارد دلار و پالایشگاه بندرعباس نیز 1.2 میلیارد دلار باید سرمایه گذاری شود.

در گروه فلزات اساسی، امروز صف خرید فسرب عرضه شد؛ این نماد 5 درصد افت را تجربه کرد و پس از معامله 3.5 میلوین سهم در قیمت 141 تومان به کار خود پایان داد. در فملی امروز نیز شاهد فعالیت حقوقی های این نماد بودیم. فمراد همچنان صف خرید خود را حفظ کرده است.

در گروه سیمانی، تقریبا بیشتر نمادها منفی معامله شدند. سشمال و سخزر از نمادهای صف خرید و سبهان، سدشت، سهگمت از جمله صف فروشهای گروه بودند. در این گروه خبری داشتیم از افزایش 45 درصدی تعریف واردات توسط عراق برای واردات سیمان ایران؛ دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این رابطه گفت: عراق حدود 10 دلار تعرفه واردات را برای واردات سیمان ایران افزایش داده که در حال حاضر از طریق سازمان توسعه و تجارت با این کشور، در راستای کاهش این عوارض گمرکی در حال مذاکره هستیم و همچنین رایزنی های بازرگانی نیز در این خصوص انجام داده ایم که متأسفانه تاکنون هیچ نتیجه ای در بر نداشته و  با توجه به این موضوع صادارت این محصول به این کشور دچار مشکل شده است.

شیخان در رابطه نرخ محصولات سیمانی نیز گفت: در حال حاضر محصولات این صنعت از شمول قیمت گذاری دولت خارج شده و بر اساس نظام عرضه و تقاضا در بازار قیمت گذاری می شوند و اکنون نیز به دلیل مازاد تولید و عرضه رشد قیمتی نخواهیم داشت.

در گروه حمل و نقلی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند حکشتی ، حتاید جزء نمادهای منفی این گروه بودند . حفارس که در آستانه مثبت خود معامله شد با بیش از 1 میلیون سهم با صف خرید به کار خود پایان داد و در صدر معاملات این گروه قرار گرفت .

یک مقام ارشد شرکت خدمات بندری و دریایی ایران گفت، با لغو تحریم ها توان عملیاتی کانتینری در بنادر ایران در طی 5 سال آینده سالانه 25 درصد افزایش خواهد یافت.

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و وکار با صف فروش بسته شد . بانک صادرات که بیش ار 23 میلیون سهم معامله شد در آخر در محدوده 1 درصد منفی به کار خود پایان داد همچنین شاهد معامله بلوکی به حجم 40 میلیون سهم و با قیمت 930 ریال بودیم که این معامله در بازار خرده فروشی صورت پذیرفت .

بانک پاسارگاد با بیش از 43 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود که در محدوده صفر منفی بسته شد . بانک سینا و بانک دی از جمله نمادهای مثبت این گروه بودند .

پس از تایید اساسنامه موسسه اعتباری آرمان توسط شورای پول و اعتبار که در روز سه‌شنبه هفته گذشته صورت پذیرفت، انتظار می‌رود این موسسه تا یک هفته آینده در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد و آخرین گام برای اخذ مجوز این موسسه برداشته می‌شود.پیش‌بینی می‌شود موسسه اعتباری آرمان تا پایان سال به‌عنوان پنجمین موسسه اعتباری دارای مجوز اعلام شود.ثبت یک موسسه در اداره ثبت شرکت‌ها به معنی تاسیس آن است.

در خبری به نقل از خبرگزاری تسنیم داشتیم مبنی بر اینکه در حالی که تحریم های غرب علیه ایران در حال لغو شدن است، بانک یو سی اوی هند، تنها بانک عامل تجارت نفتی تهران و دهلی نو برای ادامه همکاری ها با ایران در دوره پسا تحریم نمایندگان خود را به تهران فرستاد.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی در این گروه بودیم نمادهای شپلی ، شمواد ، کرماشا ، شسینا از مثبت های این گروه بودند که با صف خرید همراه بودند و همچنین نمادهای شدوص ، شفارا ، شپمچا جزء نمادهای بودند که در محدوده منفی خود معامله و در آخر نیز با صف فروش بسته شدند . پترول در محدوده 3.8 درصد مثبت به کار خود پایان داد و با بیش از 13 میلیون سهم در صدر معاملات این گروه قرار گرفت .

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با تحویل مستمر اتان فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی و با توجه به تامین خوراک لازم پیش بینی می شود تولید محصولات پتروشیمی تا پایان امسال به ٤٧ میلیون تن برسد.

علی محمد بساق زاده در گفتگو با خبرنگار شانا، با یادآوری این که بیش از سه ماه است به صورت مقطعی اتان فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی به پتروشیمی ها تحویل می شود، گفت: اخیرا به صورت مستمر این فاز ١٠ تن در ساعت اتان تحویل پتروشیمی ها می دهد، بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال این میزان به حدود ٧٠ تن در شخارک طی اطلاعیه ای اعلام نموده است

ضمن اعلام مقدار تولید و مقدار فروش محصولات در شش ماهه اول سال و مقایسه آن با مقدار پیش بینی شده سالیانه 1394 این شرکت ، به اطلاع می رساند با توجه به اینکه نرخ قطعی گار مصرفی این شرکت تا این تاریخ از طرف فروشنده اعلام نگردیده و با درنظر گرفتن اینکه تهیه گزارش پیش بینی می بایست بر  اساس صورت های مالی شش ماهه واقعی انجام گردد لذا ارسال صورت های مالی و گزارش پیش بینی سود شش ماهه پس از دریافت صورتحساب قطعی هزینه گاز مصرفی اطلاع رسانی خواهد شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, تازه ترین اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب